Hamburg - jak zwiedzać?

Jak zwiedzać miasto Hamburg?

Hamburg to jedno z bardziej znanych i lubianych niemieckich miast. Co roku przybywa tu mnóstwo turystów z całego świata. Miasto ma się czym pochwalić. To tutaj znajduje się największy port morski w kraju.

W mieście oprócz wspaniałych muzeów i zabytków zobaczyć można ciekawe połączenie architektury zabytkowej z nowoczesną.

Pomimo stosunkowo niewielkich odległości pomiędzy głównymi atrakcjami, warto korzystać z rozwiniętej komunikacji miejskiej, która pozwala na optymalizowanie czasu oraz na zobaczenie większej ilości miejsc, w których będziemy mogli spędzić więcej czasu.

Ciekawostką dla wielu może być.. tramwaj wodny, którym możemy przemieszczać się na tych samych zasadach jak innymi środkami komunikacji miejskiej.

Zwiedzanie Hamburga

Portowe miasto położone nad Łabą, niedaleko ujścia rzeki do Morza Północnego, zachwyca ogromnym portem, spacerami po nabrzeżu, oraz wieloma ciekawymi miejscami.

Zwiedzanie Hamburga

Ile czasu najlepiej poświęcić na pobyt? Na to pytanie nie ma niestety jednej, standardowej odpowiedzi. Jeden dzień na pewno okażę się zbyt krótki, szczególnie gdy chcemy zobaczyć muzea i największe atrakcję, a także wybrać się na krótki rejs.

Dwa dni to rozsądne minimum, chociaż w miarę możliwości warto znaleźć przynajmniej trzy dni - aby w pełni cieszyć się pobytem i nie pędzić od atrakcji do atrakcji, od miejsca do miejsca.

Historia

Dziś Hamburg to drugie największe miasto w Niemczech, zaraz po Berlinie. Jest to zarazem największy port w tym kraju.

Jego dzisiejsza potęga nie narodziła się jednak z dnia na dzień, pierwsze wzmianki o Hamburgu pochodzą już z 810 roku, gdy Karol Wielki wybudował kościół na dzisiejszym terenie miasta. Z powodu swojego położenia, miasto zdobywało coraz większą renomę, jako port oraz ważny punkt handlowy. Przez wieki przechowywano w miejskich magazynach sprowadzane produkty, takie jak kawę czy kakao.

Hamburg od zawsze posiadał specjalny status, będąc członkiem Ligi Hanzeatyckiej, oraz w późniejszym okresie niezależnym członkiem różnych form tworzącego się państwa niemieckiego.

Olbrzymie straty miasto poniosło podczas nalotów drugiej wojny światowej. Ponad połowa historycznych budynków została zniszczona, wielu mieszkańców zginęło - po wojnie udało się jednak zrewitalizować miasto, i przede wszystkim odrestaurować dzielnicę Speicherstadt, która jest dziś wizytówką miasta.

Komunikacja miejska

Niemcy należące do strefy Euro nie należą do najtańszych krajów. Natomiast miasto Hamburg wychodzi naprzeciw zarówno mieszkańcom i turystom i jak samo twierdzi, udostępnia wszystkim możliwość korzystania z transportu publicznego - za niewygórowaną cenę .

Bilet jednorazowy w strefach 1-2 (A-B) to koszt 3,20 Euro, nie jest to najmniejsza kwota, jednak jeśli chcemy więcej korzystać z przemieszczania się publicznymi środkami komunikacji, to kwota ta będzie o wiele bardziej zadowalająca. Bilet dzienny - All Day Ticket (Ganztageskarte) to koszt zaledwie 7,60 Euro (to koszt mniejszy niż zakup trzech pojedynczych biletów).

Oprócz tego istnieją również inne bilety, np. bilet 9-Uhr-Tageskarte - 9 am Day Ticket w cenie 6,20 Euro za osobę, występuje również w opcji grupowej za 11,20 Euro, z której może korzystać do pięciu osób. Jest to bilet o nazwie - 9-Uhr-Gruppenkarte - 9 am Group Ticket. Opłaca się go kupić już przy dwóch osobach.

Dojazd z i na lotnisko HAM w Hamburgu

Lotnisko Hamburg-Fuhlsbüttel (HAM) w Hamburgu jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta i dworcem głównym Hamburg Hauptbahnhof. Na lotnisko można dojechać kupując jedynie bilet jednorazowy w cenie 3,20 Euro. Bezpośredni dojazd odbywa się kolejką S-Bahn linii S1.

Uwaga: Obecnie (kwiecień 2016) trwają prace remontowe na trasie Hamburg Hbf, dlatego przejazd odbywa się z przesiadką, a podróż zaczynamy U1. O najświeższe i aktualne informacje najlepiej dopytać w punkcie informacji turystycznej na dworcu.

Karty do zwiedzania miasta

W mieście Hamburg dostępne są dwie opcje do wyboru dla osób, które chcą trochę pozwiedzać i zaoszczędzić:

  • TURBOPASS Hamburg
  • Hamburg CARD

TURBOPASS Hamburg

Hamburg City Pass czyli TURBOPASS Hamburg to karta zawierająca przejazdy komunikacją miejską (można wybrać wersję bez dodatku komunikacji) oraz darmowe wejściówki do kilkudziesięciu wybranych atrakcji, dodatkowo posiadacze ważnej karty mogą korzystać jeszcze w kilku innych miejscach (wybrane sklepy, knajpki, wycieczki) z rabatów.

Więcej informacji i aktualności znajdziecie na oficjalnej stronie karty.

Hamburg Card

W przypadku karty Hamburg Card wygląda to nieco inaczej. W ofertę wyliczone są przejazdy komunikację publiczną oraz wyłącznie zniżki na różne atrakcje (wybrane). Karta jest o wiele tańsza, jednak stawia głównie na opłacenie przejazdów i dopłaty do otrzymania karty rabatowej do ponad 150 obiektów i atrakcji.

Karta Hamburg CARD występuje w dwóch wersjach, normalnej (Hamburg CARD) oraz rozszerzonej na większy obszar (Hamburg Card plus Region). Każda z nich dodatkowo dostępna jest dla jednej osoby lub dla grupy. W obu przypadkach grupa to maksymalnie 5 osób.

Więcej informacji i aktualności znajdziecie na oficjalnej stronie karty.

Atrakcje

Hamburg to bardzo atrakcyjne miasto, w którym spotkamy się z połączeniem zabytkowej i nowoczesnej architektury. Będąc w Hamburgu nie wolno nie zarezerwować odpowiedniej ilości czasu na spacer po Speicherstadt oraz HafenCity.

Speicherstadt jest największym na świecie kompleksem powiązanych ze sobą magazynów, obecnie nadal niektóre z budynków służą za obiekty magazynowe, inne zostały zaadaptowane na muzea, a także na knajpki i restauracje. HafenCity to nowoczesne budowle, z wyróżniającym się tutaj m.in. budynkiem Filharmonii - Elbphilharmonie.

W mieście podziwiać i zwiedzać można wspaniały Ratusz (można go zwiedzać z przewodnikiem). Wśród atrakcji dla całej rodziny znajdziemy świetny park miniatur - Das Miniatur Wunderland, w którym mieści się największy model kolejkowy na świecie.

Dla miłośników zwierzaków w Hamburgu znajdzie się również ogród zoologiczny - Tierpark Hagenbeck.

Będąc w mieście powinno się również zarezerwować czas na rejs wycieczkowy po Hamburgu. Dostępne są różne opcje rejsów, my zdecydowanie polecalibyśmy ten po porcie, może to być jedyna okazja, żeby zobaczyć w jaki sposób rozładowywane są olbrzymie kontenerowce przypływające spoza Europy i na zobaczenie z bliska jednej z największych stoczni na świecie.

Do najciekawszych atrakcji należy również ogromne muzeum morskie - Internationales Maritimes Museum Hamburg, znajdziemy tam ogromne kolekcje modeli statków, łódek, promów itp oraz kolekcję obrazów i grafik o tematyce morskiej, mundury, mapy i atlasy, a także broń ze statków z różnych epok i urządzenia nawigacyjne oraz wiele, wiele innych. Wszystko to w dziewięciopiętrowym budynku..., warto zaplanować dużo czasu na zwiedzanie tego obiektu.

Dosyć ciekawym miejscem jest tunel znajdujący się pod wodą - St. Pauli-Elbtunnel znany również jako Alter Elbtunnel, umożliwia przejście oraz przejazd samochodem. Długość tunelu to ponad 400 metrów, znajduje się on ok 24 metry pod wodą. Głównym jego celem było połączenie centrum Hamburga z dokami i stocznią na południowym brzegu rzeki Łaby.

!Alter Elbtunnel w Hamburgu
Alter Elbtunnel w Hamburgu

Dla osób lubiących zwiedzać i oglądać od środka różne statki i okręty również się coś znajdzie. Do wyboru mamy trzy propozycje warte uwagi: Rickmer Rickmers Museum Ship, latarniowiec - Feuerschiff oraz Cap San Diego.

Fani piłki nożnej również znajdą coś dla siebie. Udostępniony do zwiedzania z przewodnikiem jest stadion drużyny HSV Hamburg - stadion Volksparkstadion.

Kontorhouse to pierwszy w Europie wybudowany budynek pod cele biurowe. Biurowiec ten został wpisany na listę UNESCO, podobnie jak obszar Speicherstadt.

Aby poczuć klimat portowego miasta w niedzielę (wcześnie rano - w sezonie letnim od 5:00, w zimowym od 7:00 do ok 9:00-9:30) należy się wybrać na targ rybny - Fischmarkt, na którym kupimy nie tylko ryby. Dostaniemy tam również inne morskie specjały, a oprócz tego również słodycze czy kwiaty.

Rozrywka

Hamburg to nie tylko historia, zabytki i wspaniałe atrakcję. To również rozrywka, luz i atmosfera tętniącej życiem metropolii. Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić wieczorem, jest słynna dzielnica St. Pauli (słynąca kiedyś przede wszystkim jako portowa dzielnica “czerwonych latarnii”, później jako stolica punków, alternatywnej muzyki i alternatywnego podejścia do życia).

Dostać się tam bardzo łatwo, wystarczy wysiąść przy stacji metra o tej samej nazwie (St. Pauli). Tuż obok znajdziemy stadion klubu piłkarskiego FC St. Pauli.

Czym dziś jest St. Pauli? Kolorową dzielnica pełną pubów, trochę komercyjną, jednak pozwalającą na odpoczynek przy piwie po ciężkich dniu. Możemy tam również trafić na bardzo dobre jedzenie z food trucków oraz kupić pamiątki ze słynną “czaszką”. Te ostatnie są jednak bardzo drogie, sklepy z pamiątki są zdecydowanie nastawione na bogatych turystów.

Dzielnica jest bezpieczna, mimo to warto chodzić tłocznymi ulicami, zamiast skręcać w opuszczone zakamarki.

Jedzenie

Co warto zjeść w Hamburgu? Przede wszystkim dania rybne, w porcie warto spróbować kanapek ze świeżymy rybami, a na kolację zajść na rybę z grilla lub inne danie rybne. Nie będzie to również niespodzianką, że w wielu miejscach na mieście znajdziecie kiełbasy (w większości tzw. currywursty) z frytkami oraz burgery.

Czasami w dzielnicy St. Pauli rozstawione są food trucki, gdzie za niewielką cenę możemy zjeść oryginalne dania. Nie będą to jednak dania typowo niemieckie, a spotkać możecie tam także.. “pierogi”. Wartym polecenia jest "zupa currywurst”.

Kolejnym miejscem wartym polecenia jest “portugalska ćwiartka” - znajdująca się na ulicy Ditmar-Koel-Strasse. Znajdziecie tam dziesiątki oryginalnych restauracji, w którym spróbujecie prawdziwych portugalskich i hiszpańskich dań. Według niektórych, znajduje tam najlepsze iberyjskie jedzenie w całej północnej Europie. Niestety, ceny są również stosunkowo wysokie.

Zakwaterowanie

Niestety, Hamburg jest jednym z najdroższych miast w Niemczech. Warto rozpocząć poszukiwania noclegu kilka tygodni przed przyjazdem i często sprawdzać nowe oferty w poszukiwaniu lepszych cen. Na szczęście komunikacja w Hamburgu nie jest aż tak droga, warto więc znaleźć hotel lub mieszkanie trochę dalej od centrum, ale na linii kolejki.


Reklama