Podróże po Europie

Hamburg - atrakcje, zabytki i zwiedzanie słynnego miasta portowego

Ostatnia aktualizacja: 1 maja 2024

Hamburg, miasto o kupieckim dziedzictwie i hanzeatyckiej przeszłości, mimo licznych zniszczeń wojennych wciąż kryje w sobie ślady dawnych czasów oraz oferuje masę atrakcji turystycznych. Jednocześnie stanowi ogromną metropolię, drugą pod względem liczby mieszkańców w Niemczech.

Położony nad rzeką Łabą, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego, Hamburg szczyci się największym portem morskim w kraju. Co ciekawe, jest on usytuowany nieopodal centrum miasta, co podkreśla strategiczne znaczenie tego miejsca. W naszym przewodniku opisaliśmy najciekawsze miejsca w Hamburgu, które warto zwiedzić, a także mniej znane atrakcje.

Jak zwiedzać Hamburg?

Mimo że lwia część największych atrakcji Hamburga mieści się na obszarze historycznego centrum, to jest ono na tyle rozległe, że przy krótkim pobycie dobrym pomysłem może być zapoznanie się z działaniem tutejszego transportu publicznego - do wyboru mamy autobusy, kolej podziemną i naziemną oraz tramwaje wodne. Bilety warto kupować online - na oficjalnej stronie HVV lub w aplikacji hvv, gdzie są one tańsze o 7%.

Jeśli nie planujemy ruszać się poza centrum, korzystanie z transportu publicznego nie musi to być wcale koniecznie, choć powinniśmy wtedy liczyć się ze spacerami trwającymi nawet kilkadziesiąt minut.

Jeśli przyjeżdżamy do Hamburga pociągiem, to wysiadamy na położonym na skraju centrum miasta dworcu głównym (Hamburg Hbf).

Zwiedzanie Hamburga
Zwiedzanie Hamburga

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Największe atrakcje oraz zabytki

Speicherstadt - hamburska dzielnica spichlerzy

Speicherstadt (pol. Miasto Spichlerzy) to wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego obszar wypełniony modernistycznymi magazynami w stylu neogotyckim, wzniesionymi z wykorzystaniem czerwonej cegły. Jest to największy kompleks magazynowy świata, który, co ciekawe, powstał dopiero pod koniec XIX stulecia, kiedy zdecydowano o utworzeniu strefy wolnocłowej - przechowywano tu m.in. kakao, herbatę czy piwo.

Hamburskie Miasto Szpichlerzy
Hamburskie Miasto Szpichlerzy

Dzielnica Speicherstadt ciągnie się na długości około 1,5 km, przedzielona malowniczymi kanałami. Tutejsza zabudowa ucierpiała znacznie w trakcie II wojny światowej, ale została pieczołowicie odbudowana. Współcześnie w części budynków działają muzea miejskie, hotele oraz lokale gastronomiczne, ale wiele z nich wciąż pełni swoją oryginalną funkcję magazynową. Zwiedzanie Hamburga nie może się obejść bez spaceru po tej okolicy!

Front budynków skierowany jest w stronę ulicy, a tył w stronę kanału, gdzie ładowano towary. Magazyny powstały na fundamentach wzmocnionych drewnianymi palami - podobną strategię stosowano chociażby w Amsterdamie.

Das Miniatur Wunderland - park miniatur w Hamburgu

Największą atrakcją Hamburga na terenie Speicherstadt jest park miniatur Wunderland, który należy jednocześnie do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Niemczech. Na monumentalnej powierzchni odwzorowano tu znaczną część Europy (m.in. znane miejsca z Niemiec, Austrii, Włoch czy Szwajcarii), a całość z każdym rokiem się powiększa - w ostatnich latach doszła Ameryka Południowa, a cały czas trwają prace nad Karaibami oraz Azją.

Park miniatur szczyci się stworzeniem największego modelu kolejki makietowej na świecie. Na całość makiety składa się około: 260 000 figurek, 4100 budynków, 9000 pojazdów kołowych, 1000 pociągów i 42 samoloty (plus latające balony).

Das Miniatur Wunderland - informacje praktyczne

Na spokojne zwiedzenie całości warto zaplanować nawet do dwóch godzin. Atrakcja ta jest jednak oblegana - bilety najlepiej kupić z wyprzedzeniem na konkretną godzinę, na oficjalnej stronie (nie ma najmniejszej potrzeby korzystania z usług pośredników).

Pamiętajcie, żeby szukać różnych guzików - a tych jest w parku mnóstwo. Po ich naciśnięciu uruchamiają się różne efekty - np. włączają się światła, pojazdy zaczynają się ruszać, a nawet wydają dźwięki.

Fragment modelu kolejki
Fragment modelu kolejki

Muzeum samochodów PROTOTYP

Kolejną atrakcją Miasta Spichlerzy jest Automuseum PROTOTYP, czyli swoisty raj dla wszystkich fanów czterech kółek - muzeum poświęcone historii motoryzacji. Rdzeń kolekcji stanowią unikatowe samochody wyprodukowane przez firmy Volkswagen i Porsche, w tym przede wszystkim auta sportowe, wyścigowe oraz prototypy. Oprócz nich zobaczymy klasyki oraz pojazdy innych marek (takich jak Bentley czy Alfa Romeo).

Wizyta w Muzeum samochodów PROTOTYP
Wizyta w Muzeum samochodów PROTOTYP

Muzeum Morskie - Internationales Maritimes Museum Hamburg

Hamburg może pochwalić się jednym z najwspanialszych muzeów poświęconych tematyce morskiej na świecie - Internationales Maritimes Museum Hamburg. Placówka w swoich bogatych zbiorach posiada m.in.: modele (statków, łódek, promów), obrazy i grafiki o tematyce morskiej, mundury, mapy i atlasy, a także broń ze statków z różnych epok i urządzenia nawigacyjne oraz wiele, wiele innych.

Wskazówka praktyczna: Wszystko to mieści się w dziesięciopiętrowym budynku, na zwiedzanie którego warto zaplanować dużo czasu - naszym zdaniem przynajmniej dwie godziny.
Wystawa modeli statków w Muzeum Morskim
Wystawa modeli statków w Muzeum Morskim

Filharmonia nad Łabą i HafenCity

HafenCity to wypełniona nowoczesną zabudową portowa dzielnica biznesowo-mieszkalna Hamburga. Do najważniejszych tutejszych realizacji należy słynny gmach Filharmonii nad Łabą (Elbphilharmonie). Składa się on z dwóch jakby niezależnych części - dawnego spichlerza wykorzystanego jako podstawa oraz "ustawionej" na nim szklanej nadbudówki z salą koncertową.

Filharmonia na stałe wpisała się do hamburskiego krajobrazu
Filharmonia na stałe wpisała się do hamburskiego krajobrazu

Zwiedzanie gmachu Filharmonii nad Łabą

Trudno o lepsze połączenie historii miasta z nowoczesnością niż hamburska filharmonia. Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się o niej więcej oraz zobaczyć sale koncertową, to możemy wybrać się na trwającą około 90 minut wycieczkę z przewodnikiem. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Plaza - taras widokowy w gmachu filharmonii

Gmach filharmonii posiada jedną nieoczywistą atrakcję - niedrogi punkt widokowy o nazwie "Plaza", oferujący świetny widok na panoramę miasta oraz część portową. Taras znajduje się na wysokości 37 m i obecnie stanowi jedno z ulubionych miejsc turystów w Hamburgu.

Bilet na taras widokowy kosztuje 3€. Wejściówkę najlepiej zakupić na oficjalnej stronie, gdzie wybieramy godzinę naszej wizyty. Bilety na konkretną godzinę nabędziemy też na miejscu, ale może się to wiązać z potrzebą oczekiwania w kolejce. Co ciekawe, w przypadku pozostania wolnych miejsc na konkretne okno czasowe, możemy zostać wpuszczeni do środka za darmo.

Jeśli będziecie mieć taką możliwość, warto spróbować odwiedzić taras widokowy blisko "złotej godziny".

Kościół św. Michała i punkt widokowy na wieży

Kościół Główny św. Michała (Hauptkirche Sankt Michaelis) należy do najbardziej znanych obiektów sakralnych w Hamburgu. Wzniesiona w połowie XVIII wieku świątynia uważana jest zresztą za jedną z najpiękniejszych barokowych realizacji kościelnych w Niemczech. W kryptach kościoła pochowano nawet kilka tysięcy osób - dziś możemy zwiedzić je po zakupie biletu, przy okazji zapoznając się z wystawą poświęconą świątyni.

Większość turystów przybywa tu jednak nie w celu podziwiania architektury sakralnej, a chcąc dostać się na wysoką dzwonnice świątyni, skąd rozpościera się panoramiczny widok na miasto.

Punkt widokowy - wskazówki praktyczne

Na platformę widokową dostać się można częściowo windą lub wejść schodami pokonując 453 stopnie. Druga opcja jest o tyle ciekawa, że po drodze będziemy mogli podziwiać pomieszczenia wieży. Widoki na miasto podziwiamy z wysokości 106 m (Wysokość całej konstrukcji przekracza 132 m).

Taras widokowy jest atrakcją płatną. Aktualne ceny biletów znajdziecie tutaj. Dostępny jest również bilet łączony z kryptą.

Widok z wieży
Widok z wieży

Ruiny kościoła św. Mikołaja oraz wieża

W Starym Mieście w Hamburgu przed wojną istniało pięć kościołów zwanych głównymi - najważniejszym z nich był wspomniany wcześniej kościół św. Michała. Innym z nich był kościół św. Mikołaja (niem. Ehemalige Hauptkirche St. Nikolai in Hamburg), który został zniszczony w trakcie bombardowań i do naszych czasów przetrwały wyłącznie ruiny jego wieży oraz prezbiterium pozostawione jako miejsce pamięci.

Ruiny kościoła św. Mikołaja - zwiedzanie

Na wieży utworzono popularny taras widokowy, który znajduje się na wysokości 76 m. Całkowita wysokość wieży to ponad 147 m - w latach 1874-76 budowla posiadała tytuł najwyższego budynku świata. Na górę wjeżdżamy windą. Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzimy na tej stronie.

Wewnątrz pozostałości kościoła przygotowano również muzeum, skupiające się na historii bombardowań Hamburga w 1943 roku.

Ratusz w Hamburgu

Hamburski ratusz stanowi świadectwo zamożności miasta. Ten eklektyczny gmach przywodzący na myśl zamek powstał pod koniec XIX stulecia i możemy w nim zaobserwować wpływy wielu stylów architektonicznych: baroku, renesansu oraz gotyku.

Przed ratuszem rozpościera się długi plac ratuszowy (Rathausmarkt), na którym organizowane są najważniejsze wydarzenia jak targ bożonarodzeniowy. Plac oraz ratusz stanęły tuż obok przebiegu rzeki Alster.

Nie przegap w Hamburgu! Zwiedzanie ratusza

Chociaż większość turystów ogląda hamburski ratusz wyłącznie od zewnątrz, to warto wiedzieć, że organizowane są w nim wycieczki z przewodnikiem, które szczerze polecamy, gdyż wnętrza budowli zachwycają. Podczas zwiedzania zobaczymy m.in. salę balową oraz pomieszczenia wykorzystywane przez miejskich włodarzy oraz parlamentarzystów. To był jeden z bardziej imponujących ratuszy, jakie mieliśmy dotychczas okazję zobaczyć od wewnątrz.

Aktualne godziny zwiedzania możemy sprawdzić tutaj.

Rejsy kanałami oraz po porcie w Hamburgu

Trudno nam wyobrazić sobie odwiedziny Hamburga bez wybrania się na któryś z rejsów. Do wyboru mamy kilka różnych możliwości - dużą popularnością cieszą się rejsy po kanałach, które pozwalają zobaczyć dzielnicę Speicherstadt z innej perspektywy, ale nam najbardziej do gustu przypadł rejs po obszarze portowym, podczas którego mogliśmy na własne oczy zobaczyć rozmach największego niemieckiego portu.

Rejsy takie oferuje kilka firm. Jeśli posiadamy kartę turystyczną (Hamburg Pass lub TurboPass), to po prostu wybieramy opcję, która się do niej zalicza. W innym przypadku możemy dopasować trasę oraz warunki do naszych oczekiwań.

Alter Elbtunnel (Stary Tunel Łaby) i spacer pod rzeką

Do mniej oczywistych atrakcji Hamburga należy tzw. Stary Tunel Łaby (Alter Elbtunnel) o długości około 420 m, który przechodzi pod rzeką łącząc ze sobą dzielnicę mieszkalną St. Pauli z dokami oraz stocznią. Tunel przechodzi 24 m pod wodą i umożliwia przejście piesze oraz przejazd samochodem.

Alter Elbtunnel w Hamburgu
Alter Elbtunnel w Hamburgu

Patrząc przez współczesne realia tunel niczym specjalnie się nie wyróżnia, ale w momencie inauguracji w 1911 roku stanowił unikatową nowinkę technologiczną.

Po przejściu na drugą stronę warto udać się na punkt widokowy Aussichtspunkt - Steinwerder, skąd obejrzymy panoramę St. Pauli, a podczas dłuższego odpoczynku będziemy mieli okazję podziwiać przepływające przez rzekę statki.

Widok w stronę St. Pauli z przeciwnej strony Łaby
Widok w stronę St. Pauli z przeciwnej strony Łaby

Nabrzeże Landungsbrücken

Do najbardziej urokliwych zakątków przy Łabie należy nabrzeże Landungsbrücken, wypełnione zabytkowymi budynkami oraz restauracjami. To właśnie tu znajduje się wejście do wspomnianego wcześniej tunelu Alter Elbtunnel i to stąd ruszają liczne rejsy wycieczkowe.

W działających tu lokalach możemy zjeść różne rybne przysmaki, w tym oczywiście bałtyckiego śledzia.

Nie przegap w Hamburgu!

Świetny punkt widokowy na port oraz zabudowę nabrzeża odnajdziemy na darmowym tarasie widokowym Stintfang Aussichtsplattform.

Widok na zabudowę Landungsbrücken
Widok na zabudowę Landungsbrücken

Fischmarkt - hamburski targ rybny

Tradycja targu rybnego w Hamburgu ma już trzy stulecia. Organizowany jest on w każdą niedzielę od 5:00 (lub od 7:00 w zimę) rano do 9:30. Kramy ustawione są wzdłuż Łaby i przyciągają tłumy turystów oraz miejscowych.

Oprócz ryb zakupimy tu również warzywa, owoce, a także inne produkty spożywcze. Na miejscu będziemy też mogli zjeść np. śledzia w bułce.

Aby trafić na miejsce, wystarczy na mapie wpisać Fischmarkt Hamburg Altona.

Muzeum Sztuki w Hamburgu (Hamburger Kunsthalle) i słynny Wędrowiec nad morzem mgły

Hamburska galeria sztuki należy do najważniejszych placówek tego typu w całych Niemczech. Mimo że tutejsze zbiory obejmują dzieła od gotyku po czasy współczesne (a wśród nich obrazy takich mistrzów jak Rembrandt oraz Claude Lorrain), to turystów przyciągają przede wszystkim dzieła XIX-wiecznych niemieckich malarzy romantycznych. Ozdobą kolekcji jest słynne dzieło Caspara Davida Friedricha "Wędrowiec nad morzem mgły".

Dzielnica St. Pauli - rozrywkowa strona Hamburga

Hamburg to nie tylko historia, zabytki i atrakcje turystyczne. To również rozrywka i atmosfera tętniącej życiem metropolii. Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić wieczorem, jest dzielnica St. Pauli (słynąca niegdyś przede wszystkim jako portowa dzielnica "czerwonych latarni", później jako stolica punków, alternatywnej muzyki i nieszablonowego podejścia do życia).

Dostaniemy się tam bardzo łatwo - wystarczy wysiąść przy stacji metra o tej samej nazwie (St. Pauli), która położona jest tuż obok stadionu klubu piłkarskiego FC St. Pauli.

Mimo że współcześnie St. Pauli powoli przesiąka komercja, to pozwala na odpoczynek przy piwie po ciężkich dniu zwiedzania. Możemy tam również trafić na bardzo dobre jedzenie z food trucków oraz kupić pamiątki ze słynną "czaszką". Te ostatnie są jednak bardzo drogie, a sklepy z pamiątki są zdecydowanie nastawione na turystów z cięższym portfelem.

Dzielnica uchodzi za bezpieczną, ale mimo to po zmroku warto poruszać się tłocznymi ulicami, zamiast skręcać w opuszczone zakamarki.

Niestety, Reeperbahn - główna ulica St Pauli, straciła w ostatnich latach wiele ze swojego uroku i dziś charakteryzuje się mocno turystyczną atmosferą. Jeśli chcecie poczuć bardziej autentyczny klimat możecie wybrać się kawałek na północ, gdzie znajduje się słynąca z barów, niewielka dzielnica Schanzenviertel.

Dzielnica Portugalska (Portugiesenviertel)

Niewielka Portugiesenviertel należy do ciekawszych zakątków Hamburga. Obszar ten swoją nazwę zawdzięcza temu, że w okolicy tej osiedlało się wielu przybyszów z południa Europy. Dziś działa tu wiele świetnie ocenianych restauracji, które pozwalają przenieść się na Półwysep Iberyjski. Minusem są jednak wysokie, nawet jak na Hamburg, ceny.

Atrakcje Hamburga poza utartym szlakiem

Dzielnica Kontorhaus (Kontorhausviertel)

Dzielnica Kontorhaus, podobnie jak Miasto Spichlerzy, trafiła na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Co prawda tutejsze zabudowania nie są tam malownicze, stanowią jednak unikatowy przykład architektury biurowej początków XX wieku, która dopiero co rodziła się w miastach portowych.

Do najciekawszych gmachów należą: Chilehaus (ta ceglana budowla zachwyci każdego miłośnika architektury), Miramarhaus, Meßberghof oraz Sprinkenhof (warto rzucić okiem na dziedziniec).

Zwiedzanie statków i jednostek pływających

Także osoby lubiące zwiedzać od środka różne statki i okręty znajdą w Hamburgu coś dla siebie. Do wyboru mamy cztery propozycje warte uwagi:

  • Rickmer Rickmers Museum Ship - trzymasztowiec z końca XIX wieku zamieniony po około 100 latach służby w statek-muzeum - pierwotnie wykorzystywano go do transportu ryżu oraz bambusów z Hong Kongu.
  • Cap San Diego - 159 metrowy statek towarowy z 1961 roku, który jest prawdopodobnie największym statkiem-muzeum świata. W trakcie zwiedzania jednostki będziemy mogli zajrzeć do wszystkich jej zakamarków.
  • U-Boot Museum Hamburg - nazwa jest trochę myląca, gdyż jest to muzeum radzieckiego okrętu podwodnego z okresu zimnej wojny, wewnątrz którego poznamy z bliska surowe warunki życia marynarzy. Obiekt możemy zwiedzić samemu lub z przewodnikiem, który pokaże nam również niedostępne obszaru okrętu.
  • Feuerschiff - latarniowiec, który nie został zamieniony w muzeum, a pełni dziś funkcję baru, restauracji oraz hotelu.

Jeziora Alster

W samym centrum Hamburga powstały dwa sztuczne jeziora utworzone przez rzekę Alster. Mniejsze z nich - Binnenalster - znajduje się praktycznie w samym centrum i znane jest ze stworzonej w jej centralnej części fontanny. Drugie z nich, Aussenalster (Außenalster), położone jest już nieco dalej.

Jeśli chcielibyście odpocząć od miejskiej zabudowy i zgiełku, możecie wybrać się na spacer - polecamy Wam zwłaszcza jezioro Außenalster, wokół którego prowadzi przyjemna ścieżka.

Zwiedzanie stadionu Volksparkstadion

Fani piłki nożnej również znajdą w Hamburgu atrakcję skrojoną pod siebie. Do zwiedzania z przewodnikiem udostępniony jest arena drużyny HSV Hamburg - stadion Volksparkstadion. Aktualne dni i godziny zwiedzania sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Ponieważ klub ten nie należy do najbardziej znanych na świecie, a wycieczka po jego obiekcie prowadzona jest przez pasjonatów, to całość wydała nam się bardzo nieszablonowa i poznaliśmy wiele ciekawych smaczków.

Zegar wskazujący czas obecności drużyny HSV w Bundeslidze - my odwiedziliśmy stadion jeszcze przed niespodziewanym spadkiem Hamburczyków
Zegar wskazujący czas obecności drużyny HSV w Bundeslidze - my odwiedziliśmy stadion jeszcze przed niespodziewanym spadkiem Hamburczyków

Zwiedzanie Hamburga - wskazówki praktyczne

Ile czasu zaplanować na zwiedzanie Hamburga?

Hamburg jest idealnym miastem na weekendowy wypad - w tym czasie damy spokojnie radę odwiedzić najważniejsze muzea, wybrać się na rejs oraz skorzystać z lokalnej oferty gastronomicznej. Jeśli jednak wolelibyśmy mniej się śpieszyć, to zaplanujmy lepiej trzy dni.

Dojazd z lotniska

Jesli przylatujemy do Hamburga samolotem, wystarczy skorzystać z kolejki miejskiej linii S1, która w niecałe 25 minut dowiezie nas na główny dworzec kolejowy (Hauptbahnhof). Bilet kosztuje tyle samo co zwykły przejazd komunikacją miejską - bilety warto zakupić online.

Kiedy najlepiej odwiedzić Hamburg?

Zdecydowanie w weekend, ponieważ w niedzielę odbywa się słynny targ rybny oraz będziemy mogli wziąć udział w zwiedzaniu ratusza z przewodnikiem przywdziewającym tradycyjny strój.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama