Podróże po Europie

Katedra w Barcelonie - zwiedzanie, historia, bilety

17 maja 2025

Katedra w Barcelonie, a dokładniej katedra św. Eulalii i św. Krzyża (Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia) to jedna z trzech wielkich gotyckich świątyń w Barcelonie. Budowla każdego dnia przyciąga licznych turystów pragnących zwiedzić cały kompleks katedralny i poznać jego sekrety.

W naszym przewodniku poznacie historię świątyni i dowiecie się, jakie atrakcje czekają na Was po zakupie biletu. Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Barcelony.

Sklepienie katedry w Barcelonie
Sklepienie katedry w Barcelonie

Historia i architektura

Gotycka katedra znajdująca się w sercu barcelońskiego Starego Miasta. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa - powstała w miejscu wcześniejszej romanskiej katedry, a znaleziska archeologiczne udowodniły, że właśnie w tym miejscu znajdowała się również wczesnochrześcijańska bazylika (jej pozostałości, takie jak baptysterium, zobaczycie zwiedzając muzeum historii Barcelony - MUHBA, mieszczące się w dawnym Pałacu Królewskim).

Decyzję o budowie katedry podjęto podczas rządów Jakuba II Sprawiedliwego, króla Aragonii. Świątynia powstawała przez blisko dwa stulecia, od XIII do XV wieku. Co jednak ciekawe - jej główna fasada, a także flankujące ją wieże oraz kopuła powstały na przełomie XIX i XX wieku, więc tak naprawdę reprezentują one styl neogotycki. Co jednak warte podkreślenia - jej architekt, Josep O. Mestres, korzystał z oryginalnych planów i starał się nimi inspirować.

Nowa fasada
Nowa fasada
Detale architektoniczne
Detale architektoniczne

Zabytkowe wejście i spacer wokół budowli

Zanim wejdziecie do środka, warto obejść świątynię dookoła. Szczególnie ciekawa jest zabytkowe wejście przy Plaça de Sant Iu, które pochodzi z czasów średniowiecza i do czasu utworzenia neogotyckiej fasady stanowiło główną bramę do katedry. Po lewej stronie portalu odnajdziecie dwie warte uwagi rzeźby prezentujące osoby związane z katalońskimi tradycjami. Pierwszą z nich jest święty Jerzy walczący ze smokiem - patron Katalonii.

Święty Jerzy walczący ze smokiem
Święty Jerzy walczący ze smokiem

Tuż obok niego, na zewnętrznej stronie pilastru, zaprezentowano natomiast Wilfreda Włochatego (katal. Guifré el Pilós), legendarnego założyciela dynastii hrabiów władających Barceloną, który żył w IX wieku. Artysta przedstawił najbardziej znaną cechę wyglądu fizycznego władcy, jego bujne owłosienie (praktycznie każdy fragment jego odkrytego ciała pokryty jest włosami). Wilfred związany jest również z legendą o fladze Barcelony - według tradycji cztery czerwone pasy na złotym tle katalońskiej flagi miały powstać, gdy cesarz Karol Łysy zanurzył palce w jego ranie i przeciągnął nimi po złotej tarczy, tworząc charakterystyczny wzór.

Wilfred Włochaty
Wilfred Włochaty

Katedra słynie również z wielu średniowiecznych rzeźb gargulców (zwanych również rzygaczami) przedstawiających nie tylko fantastyczne stworzenia, ale także groteskowe postacie ludzi i zwierząt, mające na celu odstraszanie złych duchów. Obchodząc świątynię dookoła wystarczy podnieść wzrok, by je zobaczyć.

Święta Eulalia - patronka Barcelony

Święta Eulalia, patronka Barcelony, była młodą dziewczyną, która poniosła męczeńską śmierć w IV wieku za czasów cesarza Dioklecjana. Według tradycji, trzynastoletnia Eulalia odmówiła wyrzeczenia się chrześcijaństwa i z tego powodu poddana została trzynastu okrutnym torturom, a następnie ukrzyżowana. Legenda mówi, że w chwili śmierci z nieba spadł śnieg, który przykrył jej ciało, ukazując miastu czystość i niewinność świętej.

Jej szczątki spoczywają w krypcie pod głównym ołtarzem katedry. Krypta, poświęcona Najświętszej Maryi Pannie, została zbudowana na początku XIV wieku. W jej centrum znajduje się niezwykły gotycki sarkofag wykonany z polichromowanego alabastru przez rzeźbiarza z Pizy.

Gęsi w katedrze w Barcelonie

W urokliwym krużganku katedry od wieków żyje dokładnie trzynaście białych gęsi – symbolizują one wiek oraz cierpienia świętej Eulalii. Tradycja ta sięga średniowiecza, a gęsi pełnią rolę strażniczek pamięci patronki miasta, przypominając mieszkańcom i turystom o jej poświęceniu.

Dziś odwiedzając katedrę możemy obserwować te niezwykłe ptaki przechadzające się swobodnie po krużganku, co stanowi jeden z najbardziej niezwykłych elementów zwiedzania świątyni.

Gęsi w barcelońskiej katedrze
Gęsi w barcelońskiej katedrze

Zwiedzanie

Zwiedzanie katedry w Barcelonie jest płatne. Bilet kupujemy w budynku po lewej stronie i dopiero z nim udajemy się do świątyni. Najlepiej przybyć rano, na otwarcie, lub w późniejszych godzinach, kiedy w środku będzie mało osób i znacznie przyjemniej się zwiedza.

Do największych atrakcji podczas wizyty należą:

  • Zwiedzenie wnętrza katedry z jej kaplicami.
  • Wizyta na dachu, po którym możemy przejść i spojrzeć na panoramę starego miasta.
  • Krużganek z gęśmi i bocznymi kaplicami.
  • Muzeum Diecezjalne.

Na zwiedzanie całego kompleksu katedralnego warto zarezerwować sobie 60-75 minut.

Wskazówka: Aby zwiedzić katedrę, powinniśmy być odpowiednio ubrani, co oznacza zakryte kolana oraz ramiona.
Zwiedzanie katedry w Barcelonie
Zwiedzanie katedry w Barcelonie

Bilety i godziny otwarcia

Wstęp do katedry kosztuje 15€. Godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.

Bilety możemy zakupić na miejscu w kasach (jak wspomnieliśmy w budynku obok) lub online na oficjalnej stronie, dzięki czemu ominiemy kolejki do wejścia.

Do katedry można wejść bezpłatnie podczas mszy świętej (wchodzimy specjalnym wejściem po prawej stronie głównego portalu i nie możemy zwiedzać w tym czasie świątyni). Aktualne godziny mszy znajdziecie na oficjalnej stronie.

Atrakcje katedry w Barcelonie

Wnętrze katedry

Najpiękniejszym elementem wystroju katedry są drewniane stalle chóru, które malowidłami ozdobił w latach 1517-18 Juan de Borgoña. Namalowane przez niego tarcze reprezentują rycerzy Zakonu Złotego Runa, którzy zostali wezwani przez swojego mistrza, cesarza Karola V, na spotkanie w Barcelonie w 1519 roku.

Zabytkowe stalle chóru w katedrze barcelońskiej
Zabytkowe stalle chóru w katedrze barcelońskiej

Sam chór swoją drogą stanowi jeden z najwspanialszych przykładów rzeźbiarskich katalońskiego gotyku.

Warto też zwrócić uwagę na główny ołtarz, który wspiera się na dwóch kapitelach z V wieku wykonanych z marmuru kararyjskiego, które pochodzą z wcześniejszej wizygockiej katedry. Za ołtarzem wypatrzymy tron biskupi z marmuru, możliwe, że także pochodzący z wizygockiej świątyni. W XIV wieku został on ozdobiony panelami z alabastru.

Katedra w Barcelonie
Katedra w Barcelonie

Krużganek

Gotycki krużganek na planie kwadratu dla wielu osób stanowi najciekawsze miejsce na trasie zwiedzania. Otoczony jest on rzeźbioną kolumnadą, na której zobaczymy między innymi sceny ze Starego Testamentu, oraz kaplicami.

Klimatyczny krużganek
Klimatyczny krużganek

W środkowej części krużganka znajduje się ogród z fontanną datowaną na połowę XV wieku. Właśnie z tym wodotryskiem związana jest popularna barcelońska tradycja znana pod nazwą "tańczącego jajka (ou com balla)", obchodzona podczas święta Bożego Ciała (Corpus Christi). Polega ona na umieszczeniu pustego jajka na szczycie fontanny, które unosi się, jakby "tańczyło", i obraca pod wpływem strumienia wody.

Krużganek jest również domem trzynastu gęsi, dla których przygotowano niewielki staw.

Fontanna
Fontanna
Rzeźba wieńczącą fontannę
Rzeźba wieńczącą fontannę

Kaplica Najświętszego Sakramentu i Świętego Chrystusa z Lepanto

Dla miłośników historii Europy kaplica ta stanowi nie lada gratkę. Do 1676 roku pomieszczenie pełniło funkcję sali kapitularnej, kiedy to święty Olegariusz został kanonizowany, a pomieszczenie stało się jego mauzoleum.

Kaplica powstała na planie prostokąta i została przykryta okazałym sklepieniem gwiaździstym. W jej wnętrzu zobaczymy gotycki krucyfiks, wykonany prawdopodobnie z XIII wieku, który znany jako "Święty Chrystus z Lepanto" (Santo Cristo de Lepanto). Według tradycji miał on znajdować się na pokładzie statku dowódcy wojsk chrześcijańskich, Juana de Austria, podczas słynnej bitwy pod Lepanto w 1571 roku. Legenda mówi, że figura krucyfiksu miała się przechylić, aby uniknąć tureckiej kuli armatniej, co do dziś widoczne jest w charakterystycznej pozycji Chrystusa.

Dach

Inną interesującą atrakcją jest możliwość dostania się na dach, po którym możemy swobodnie spacerować (po specjalnie przygotowanej platformie). Na dach wjeżdżamy windą, więc schody nas nie zmęczą.

U góry zobaczymy z bliska wieże świątyni oraz jej dzwonnice, a także spojrzymy na panoramę starego miasta (akurat ona nie zrobiła na nas aż tak dużego wrażenia). Warto zwrócić uwagę na kopułę, ukoronowaną krzyżem.

Sala Kapitularna z romańską chrzcielnicą

Historyczna Sala Kapitulna (dawne miejsce spotkań kanoników), która została przekształcona w przestrzeń muzealną, jest kolejną wartą wzmianki atrakcją na trasie zwiedzania. W tym ozdobionym malowidłami pomieszczeniu zobaczymy zabytkową romańską chrzcielnicę z wcześniejszej katedry oraz jedno z arcydzieł hiszpańskiego renesansu - "Pietat Despla" autorstwa Bartolomé Bermejo.

Detale na drzwiach
Detale na drzwiach
Katedra w Barcelonie
Katedra w Barcelonie
Katedra w Barcelonie
Katedra w Barcelonie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama