Kölner Seilbahn czyli Cable Car w Kolonii

Kölner Seilbahn (Cologne Cable Car) to kolejka gondolowa, łącząca dwie strony Renu. Kolejka łączy dwa brzegi rzeki na wysokości Mostu Zoo w Kolonii (Zoobrücke).

Podczas przejazdu Kölner Seilbahn

Historia i ciekawostki

Kolejka linowa nad Renem (Rhein Seilbahn) została otwarta w dniu 26 kwietnia 1957 roku. Wśród jej pierwszych gości znaleźli się m.in.: były prezydent Niemiec Theodor Heuss oraz kanclerz i były burmistrz Kolonii Konrad Adenauer. Gdy kolej oddano do użytku, była ona jedyną kolejką linową w Niemczech, który przekroczyła rzekę. Pozostałą nią aż do 2011 roku.

widok z okna Kölner Seilbahn w Kolonii

Jej długość to 935 metrów, a w 50 kabinach / wagonikach może pomieścić się do 2000 osób na godzinę.

Kolonia - Kölner Seilbahn

Co ciekawe, w 1963 roku kolejka została zamknięta i rozebrana. Wszystko dlatego, że stała na ziemi, potrzebnej do wybudowania nowego Mostu Zoo (Zoobrücke / Zoo Bridge). Kolejka została ponownie otworzona w dniu 22 sierpnia 1966 roku, jednak jej trasa musiała ulec zmianie. Zmiana trasy nastąpiła głównie z uwagi na skargi kierowców, którzy nie wyobrażali sobie kolejki gondolowej nad mostem. Jak nietrudno zgadnąć, taki „dodatek” mógłby skutecznie osłabić ich koncentrację i przyczynić się do zwiększenia liczby kolizji drogowych.

Twierdzi się, że kolej gondolowa jest najbezpieczniejszych środkiem transportu w całej Kolonii. Nie bez przyczyny. Przez wiele lat swojego funkcjonowania przewiozła miliony pasażerów bez żadnego wypadku. W 2014 roku zdarzył się jedyny mało przyjemny incydent, kiedy kilku pasażerów utknęło na kilka godzin w zawieszonych nad ziemią wagonikach. W tym konkretnym momencie w powietrzu znajdowały się trzy wagoniki. Niespodziewanie kolejka zatrzymała się. Okazało się, że jeden z wagoników, wiozący dwójkę amerykańskich turystów zaklinował się. Wydostanie ich nie było dużym problemem, zwłaszcza, że ich wagonik znajdował się tuż nad ziemią.

Kölner Seilbahn - Kolonia

Chwile grozy przeżyli jednak pasażerowie drugiego wagonika – rodzina z dwójką dzieci – dwuletnim synem i dwumiesięcznym niemowlęciem. Sprowadzenie ich na ziemię było już zdecydowanie trudniejsze, głównie z uwagi na fakt, że ich wagonik znajdował się 40 metrów nad lustrem Renu.

Kölner Seilbahn - Kolonia

W zapierającej dech w piersiach akcji strażacy zamocowali najpierw linę prowadzącą do czekającej na dole łodzi ratunkowej. Jako pierwszego sprowadzili na dół ojca z niemowlęciem, potem matkę. W przetransportowaniu dwulatka pomógł strażak, który jako ostatni opuścił feralny wagonik. Rodzina spędziła w powietrzu 4 godziny. Przyczyną awarii kolejki były przypuszczalnie silne podmuchy wiatru.

Na szczęście wszystko skończyło się pomyślnie i nikomu nic się nie stało. Biorąc pod uwagę fakt, że to jedyne takie zajście od czasów uruchomienia kolejki w 1957 roku zapewne prędko się nie powtórzy.

Inny punkt widokowy w Kolonii

!Widok na Kolonię i Most Hohenzollernów - podczas przejazdu Kölner Seilbahn
Widok na Kolonię i Most Hohenzollernów - podczas przejazdu Kölner Seilbahn

Wycieczka kolejką gondolową daje szansę na obejrzenie miasta z kompletnie innej perspektywy. Zdecydowanie warto zdecydować się na taką wycieczkę. Obserwowanie miasta z powietrza to również świetna okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć.

Podczas przejazdu Kölner Seilbahn

Taką podróż wagonikiem nad rzeką można uznać za odwiedzenie jednego z punktów widokowych w Kolonii. Trochę inny niż standardowe wieże czy tarasy widokowe, jednak nie mniej ciekawy.

Podczas przejażdżki widać m.in. Most Hohenzollernów i Katedrę, a także drugi brzeg rzeki, z bardziej nowoczesnym zabudowaniem.

widok z okna Kölner Seilbahn w Kolonii

Informacje praktyczne

Widok na Kolonię - podczas przejazdu Kölner Seilbahn

Kolejka gondolowa Kölner Seilbahn jest otwarta codziennie od ok 20. marca do końca października. Zamykana jest na sezon zimowy (ze względu na warunki pogodowe).

Bilety pojedyncze

dla kogo / trasa pojedynczy przejazd przejazd w obie strony
dorośli 4,50 Euro 6,50 Euro
dzieci (4 - 12 lat) 2,50 Euro 3,70 Euro

Bilety dla grup (od 4 osób)

dla kogo / trasa pojedynczy przejazd przejazd w obie strony
dorośli 4,00 Euro 5,50 Euro
dzieci (4 - 12 lat) 2,10 Euro 3,20 Euro

Kölner Seilbahn - Kolonia

Dojazd i lokalizacja

Kolejka Rhein Seilbahn znajduje się niedaleko ogrodu zoologicznego, można tam dojechać z centrum, z dworca głównego (Kolonia Hbf) tramwajem nr 18, z przystanku - Cologne Central Station Tramwaj do Köln, Riehl Zoo/Flora

Widok na Kolonię - podczas przejazdu Kölner Seilbahn


Reklama