La Barceloneta - nadmorksa dzielnica Barcelony

La Barceloneta (Mała Barcelona) to przepiękna, nadmorska dzielnica Barcelony o niezwykłym klimacie. Z pewnością domyślacie się, że tak piękne miejsca jak La Barceloneta przyciągają każdego dnia tłumy turystów, ale również miejscowych. Jeśli szukacie spokoju i wytchnienia, tam raczej ich nie znajdziecie. :)

La Barceloneta - dzielnica Barcelony

Historia dzielnicy

La Barceloneta jest częścią najstarszej dzielnicy miasta - Ciutat Vella (z hiszpańskiego - Ciudad Vieja, po polsku Stare Miasto) , razem z innymi mniejszymi jednostkami takimi jak np. La Ribera. Historia tej części Starego Miasta sięga lat 50. XVIII wieku, kiedy to utworzono ją po wybudowaniu cytadeli (już nieistniejącej) dla mieszkańców dzielnicy La Ribera, których posiadłości znajdowały się na obszarze przeznaczonym na garnizon wojskowy.

Podczas spaceru po dzielnicy La Barceloneta w Barcelonie

Od początku nie miała zbyt dobrej reputacji. Ze względu na nadmorskie położenie była dzielnicą rybaków i marynarzy. W XIX wieku w dzielnicy na jej terenie zaczęło się pojawiać coraz więcej obiektów przemysłowych, a w na początku XX wieku dzięki przebudowie części dzielnicy na potrzeby Igrzysk Olimpijskich zaczęła zyskiwać coraz lepszą sławę. Właśnie wtedy na tym terenie zbudowano pierwsze budynki mieszkalne, przeznaczone dla bardziej zamożnych mieszkańców.

Biorąc pod uwagę intensywne prace budowlane jakie miały miejsce w Barcelonie w XIX i XX wieku niestety niewiele oryginalnych budynków z XVIII wieku zdołało utrzymać się po dziś dzień. Cechą charakterystyczną, podkreślającą okres, w którym powstała La Barceloneta jest specyficzny, oryginalny układ ulic.

!Barcelona - spacer po dzielnicy La Barceloneta
Barcelona - spacer po dzielnicy La Barceloneta

Plaża, woda, słońce

Stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1992 roku tereny leżące przy samym brzegu morza… zasypano piaskiem, tworząc w ten sposób najbardziej znaną w Barcelonie plażę – Barcelonetę.

Będąc na plaży koniecznie obejrzyjcie Homenatge a la Barceloneta – piękny monument, stworzony przez niemiecką artystkę Rebekę Horn. Rzeźba przypomina nieco budynek mieszkalny, który zaraz się zawali. Patrząc na nią z innej perspektywy, zamiast budynku można dostrzec ustawione na sobie skrzynki z przeszklonymi otworami.

!Wieczorny spacer po dzielnicy Barcelony - La Barceloneta
Wieczorny spacer po dzielnicy Barcelony - La Barceloneta

Siedząc na plaży lokalni sprzedawcy dostarczą Wam wszystkiego, co potrzebne. Przyniosą wodę, koktajle, przekąski, okulary przeciwsłoneczne, bikini, a nawet… zaproponują masaż.

Choć latem na najbardziej znanej barcelońskiej plaży roi się od turystów, poza sezonem jest tam nieco spokojniej. La Barcelonata roi się od rozmaitych barów, kawiarni i tawern, serwujących typowe dania hiszpańskiej kuchni – owoce morza, paellę i gazpacho.

Barcelona - spacer po dzielnicy La Baceloneta

Inne atrakcje

La Barcelonata jest także świetnym miejscem do robienia zakupów. Jeśli szukacie świeżych, lokalnych produktów spożywczych, wybierzcie się na najbardziej znany w okolicy targ - Mercat de la Barceloneta. Dostaniecie tam między innymi pyszne, świeże owoce morza.

Główną ulicą dzielnicy jest Passeig Maritim znana jako najważniejszy deptak lub charakterystyczna promenada, a najcenniejszym zabytkiem - osiemnastowieczny kościół Iglesia de Sant Miguel del Port, wybudowany w połowie XVIII wieku.

Spacerując po tej jakże urokliwej dzielnicy szczególnie uważajcie na swoje portfele. Jest tam ogromna ilość kieszonkowców, którzy czekają tylko na otwarte plecaki, niedomknięte torebki i każdą okazję, aby wzbogacić się kosztem turystów.

La Barceloneta - dzielnica w Barcelonie


Reklama