La Boqueria - słynny targ w Barcelonie

La Boqueria (dłuższa nazwa to Mercat de Sant Josep de la Boqueria) jest najbardziej znanym bazarem w Barcelonie. Ma on aż 13 631 metrów kwadratowych powierzchni. Pełne kolorów, zapachów i najwspanialszych smaków miejsce to prawdziwe szaleństwo dla zmysłów, eksplozja wrażeń, których nie doświadczycie nigdzie indziej.

Bazar położony jest przy jednej z głównych ulic miasta – La Rambla. Ze względu na swoje położenie staje się miejscem wizyt turystów z całego świata.

bazar La Boqueria w Barcelonie

Historia i ciekawostki

Początki La Boquerii datuje się na 1217 rok. Właśnie wtedy na ulicy na tej ulicy wiodącej z portu do Placu Katalonii pojawili się pierwsi kupcy sprzedający mięso i jego przetwory. Od roku 1470 na bazarze, zwanym ówcześnie Mercat Borne sprzedawano świnie, przywożone z terenu całej Katalonii. W 1794 roku nazwę bazaru zmieniono na Mercat de la Palla. La Boqueria była w przeszłości jedynie bazarem pomocniczym, oficjalnie nie zarejestrowanym, którego zadaniem było odciążenie ruchu na głównym rynku targowym miasta - Plaça Nova.

!Przed wejściem na targ La Boqueria w Barcelonie
Przed wejściem na targ La Boqueria w Barcelonie

Na początku XIX stuleciu na La Rambla pojawiło się wiele sklepików rybnych oraz rzeźni. Taka sytuacja przyczyniła się do znaczącego wzrostu obrotów na La Boquerii. Mając świadomość takiego obrotu spraw, ówczesne władze miasta postanowiły zburzyć budynek bazaru, stawiając w jego miejscu nowy obiekt z unowocześnionymi halami targowymi. Koordynacją projektu zajął się barceloński architekt Mas Vilii,a prace budowlane rozpoczęły się w 1840 roku. Właśnie wtedy na miejscu przyszłego bazaru postawiono kamień. Pod nim umieszczono podobno złote monety, które miały zapewnić La Boquerii dobrobyt i powodzenie.

bazar La Boqueria w Barcelonie

Prace budowlane ostatecznie zakończyły się w 1853 roku, a w trakcie budowy początkowe zamierzenia i plany były wielokrotnie modyfikowane.

Ostateczny wygląd budynek zyskał w 1911 roku, kiedy to do istniejącego już obiektu dobudowano halę do sprzedaży ryb. W 1914 roku bazar zyskał metalowy dach.

Co można kupić na bazarze La Boqueria?

wizyta na bazarze la Boqueria w Barcelonie

Na La Boquerii dostaniecie wszystko co świeże, pyszne, soczyste i aromatyczne. Świeży sok owocowy? Proszę bardzo? Pyszne, tradycyjne wędliny, ryby, owoce morza? Na wyciągnięcie ręki!

La Boqueria to prawdziwe królestwo hiszpańskich smaków i zapachów. Niezwykły jest również sam klimat tego miejsca. Gwar, dynamika, witalność i unosząca się w powietrzu atmosfera codziennego życia mieszkańców Barcelony naprawdę robią wrażenie.

La Boqueria to również doskonałe miejsce, w którym możecie zjeść świeży i niedrogi posiłek.

bazar La Boqueria w Barcelonie

Informacje praktyczne

Pamiętajcie jednak, że bazar jest nieczynny w niedzielę, dlatego nie planujcie odwiedzać go tego dnia. Od poniedziałku do soboty bazar czynny jest w godzinach od 08:00 do 20:30.

bazar La Boqueria w Barcelonie


Reklama