Muzeum Morskie w Hamburgu

Hamburg to wspaniałe, niemieckie miasto portowe. Gdzie indziej można przedstawić ogromne zbiory eksponatów związanych z morzem? Ogromna kolekcja została zebrana w zabytkowej dzielnicy Speicherstadt, w budynku Kaispeicher B.

Muzeum Morskie w Hamburgu

Historia i ciekawostki

Muzeum Morskie a właściwie Międzynarodowe Muzeum Morskie (Internationales Maritimes Museum Hamburg), jak brzmi jego pełna nazwa jest miejscem, w którym zgromadzono 3000 lat morskiej historii. Ogromna przestrzeń wystawowa znajdująca się na aż! 9-ciu piętrach prezentuje nie tylko historyczne zbiory. Znajdziemy tam także wiele wystaw dotyczących aktualnie prowadzonych badań na dnie mórz i oceanów. Nowe odkrycia i wyniki obserwacji są elementem dodatkowym tego muzeum. Dzięki temu możemy oglądać oddane na wystawę muzealną przyrządy badawcze oraz krótkie filmy rejestrujące znaleziska czy ekspedycje.

!Urządzenie do mierzenia kierunku i prędkości prądów morskich i rzecznych - Muzeum Morskie w Hamburgu
Urządzenie do mierzenia kierunku i prędkości prądów morskich i rzecznych - Muzeum Morskie w Hamburgu

Zbiory

Tak ogromna przestrzeń (9 pięter) pomieściła imponującą ilość eksponatów różnego typu. Już pierwsze kroki zwiedzania mogą przyprawić o zawrót głowy, zdziwienie oraz niedowierzanie. :)

Muzeum Morskie w Hamburgu

Obiekt posiada zbiory najróżniejszych modeli (w różnej skali) statków, łodzi, promów, okrętów, tankowców, kontenerowców oraz innych jednostek pływających charakterystycznych dla różnych krajów na świecie. Modele z Polski również znajdują się w gablotach muzeum. Oprócz nich znajdziemy tam także historyczne modele okrętów i łodzi wojennych a nawet pirackich.. :) Co więcej wśród tak wielu eksponatów nie zabrakło również modeli z wyjątkowych materiałów. Wyróżnić tutaj możemy m.in.: model z klocków, modele z kości słoniowej, modele ze srebra oraz ze złota a także modele z bursztynu.

!Model z klocków - Muzeum Morskie w Hamburgu
Model z klocków - Muzeum Morskie w Hamburgu

!Model z kości słoniowej - Muzeum Morskie w Hamburgu
Model z kości słoniowej - Muzeum Morskie w Hamburgu

!Srebrne modele - Muzeum Morskie w Hamburgu
Srebrne modele - Muzeum Morskie w Hamburgu

!Modele statków z bursztynu - Muzeum Morskie w Hamburgu
Modele statków z bursztynu - Muzeum Morskie w Hamburgu

Skoro pełno w tym muzeum jest różnych modeli jednostek pływających, to nie mogło w nim zabraknąć też statków w butelce, których obejrzeć można również dosyć sporo.

!Statek w butelce - Muzeum Morskie w Hamburgu
Statek w butelce - Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum prezentuje dużą ilość mundurów z marynarek na całym świecie, dodatkowo w kolekcji zebrane są medale, odznaczenia oraz historyczne dokumenty i świadectwa.

!Medale i odznaki - Muzeum Morskie w Hamburgu
Medale i odznaki - Muzeum Morskie w Hamburgu

Bogatą kolekcję stanowią również obrazy o tematyce morskiej, duża ich część wykonana została przez holenderskich malarzy.

Muzeum Morskie w Hamburgu

Dla osób lubiących zobaczyć wszystko w jednym miejscu również znajdzie się coś ciekawego - makieta portu, któremu można się dokładnie przyjrzeć, odkrywając wiele ciekawych elementów.

Muzeum Morskie w Hamburgu

Z bliska można oglądać także kostiumy do nurkowania. A osoby zainteresowane przyrządami pomiarowymi znajdą na wystawie m.in. sekstant.

!Sekstant - Muzeum Morskie w Hamburgu
Sekstant - Muzeum Morskie w Hamburgu

Jednym z najcenniejszych eksponatów w całej kolekcji jest "Atlantis Majoris“ z 1657 roku - pierwszy drukowany w Holandii atlas morski.

Symulator

W muzeum znajduje się symulator okrętu, niestety dostępny jest on wyłącznie we wtorki, środy oraz w niedziele, o godzinie 14:00. Jeśli chcielibyście skorzystać z tej dodatkowej atrakcji, pamiętajcie, aby zaplanować wizytę właśnie w tych dniach.

Symulator pozwala nam się wcielić w jedną z osób z załogi i wspólnie z zespołem doprowadzić do zakończenia ustalonej misji. :)

Informacje praktyczne

!Łódź pleciona z jeziora Titicaca - Muzeum Morskie w Hamburgu
Łódź pleciona z jeziora Titicaca - Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum mieści się w 9-cio piętrowym budynku, którego zwiedzanie zaczynamy od samej góry, w ten sposób łatwiej podczas eksplorowania kolejnych pięter mieć pogląd na ilość kondygnacji pod nami, które zostały do odkrycia. Dzięki temu również nie musimy wchodzić w górę, tylko co łatwiejsze i mniej męczące schodzimy na dół.

Muzeum Morskie w Hamburgu

Warto pamiętać o wielkości muzeum, żeby obejrzeć je całe należy zal=planować sobie naprawdę sporą ilość czasu. Pasjonaci zapewne mogą spędzić w tym miejscu nawet cały dzień. Rodziny z dziećmi również mogą potrzebować odrobinę wydłużyć swój pobyt. Zalecamy planowanie pobytu na 4 godziny (wszystko zależy oczywiście od prędkości zwiedzania oraz zainteresowania kolejnymi wystawami), a jeśli się śpieszymy, **nie mniej niż 3.. (niestety i tak **w takim czasie może być ciężko obejrzeć wszystko co oferuje nam ten obiekt). Muzeum jest warte tego czasu.

!Kabina pasażerska deluxe ze statku Sea Cloud II - Muzeum Morskie w Hamburgu
Kabina pasażerska deluxe ze statku Sea Cloud II - Muzeum Morskie w Hamburgu

Dni i godziny otwarcia

Muzeum czynne jest codziennie - od poniedziałku do niedzieli, w godzinach: 10:00 - 18:00.

Ceny biletów wstępu

rodzaj biletu dla kogo cena
bilet normalny od 18 lat 13,00€
bilet ulgowy uczniowie, studenci, emeryci, osoby niepełnosprawne, bezrobotni 9,50€
bilet "mała rodzina" 1 osoba dorosła + max 4 dzieci do 17 lat 15,00€
bilet rodzinny 2 osoby dorosłe + max 4 dzieci do 17 lat 25,00€
bilet grupowy od 10 osób 9,50€ / za osobę
z kartą Hamburg Card 9,00€
bilet roczny 72,00€

Jeśli wybieramy się do muzeum po godzinie 16:30, to za bilet zapłacimy 6,50€.

Dodatkowo, jeśli chcemy wiedzieć więcej, to na miejscu można wypożyczyć audioprzewodnik - audioguide za 3,50€.

Eksponaty - Muzeum Morskie w Hamburgu

Lokalizacja

Adres: Kaispeicher B, Koreastrasse 1, 20457 Hamburg

Dojazd:

  • Metro - linia U4, stacja “Überseequartier
  • Metrobus - bus nr 6, sacja “Bei St. Annen
  • Autobus - bus nr 111, stacja “Osakaallee

Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum Morskie w Hamburgu


Reklama