Muzeum Morskie w Hamburgu

Hamburg to wspaniałe, niemieckie miasto portowe. Gdzie indziej można przedstawić ogromne zbiory eksponatów związanych z morzem? Ogromna kolekcja została zebrana w zabytkowej dzielnicy Speicherstadt, w budynku Kaispeicher B.

Muzeum Morskie w Hamburgu

Historia i ciekawostki

Muzeum Morskie a właściwie Międzynarodowe Muzeum Morskie (Internationales Maritimes Museum Hamburg), jak brzmi jego pełna nazwa jest miejscem, w którym zgromadzono 3000 lat morskiej historii. Ogromna przestrzeń wystawowa znajdująca się na aż! 9-ciu piętrach prezentuje nie tylko historyczne zbiory. Znajdziemy tam także wiele wystaw dotyczących aktualnie prowadzonych badań na dnie mórz i oceanów. Nowe odkrycia i wyniki obserwacji są elementem dodatkowym tego muzeum. Dzięki temu możemy oglądać oddane na wystawę muzealną przyrządy badawcze oraz krótkie filmy rejestrujące znaleziska czy ekspedycje.

!Urządzenie do mierzenia kierunku i prędkości prądów morskich i rzecznych - Muzeum Morskie w Hamburgu
Urządzenie do mierzenia kierunku i prędkości prądów morskich i rzecznych - Muzeum Morskie w Hamburgu

Zbiory

Tak ogromna przestrzeń (9 pięter) pomieściła imponującą ilość eksponatów różnego typu. Już pierwsze kroki zwiedzania mogą przyprawić o zawrót głowy, zdziwienie oraz niedowierzanie. :)

Muzeum Morskie w Hamburgu

Obiekt posiada zbiory najróżniejszych modeli (w różnej skali) statków, łodzi, promów, okrętów, tankowców, kontenerowców oraz innych jednostek pływających charakterystycznych dla różnych krajów na świecie. Modele z Polski również znajdują się w gablotach muzeum. Oprócz nich znajdziemy tam także historyczne modele okrętów i łodzi wojennych a nawet pirackich.. :) Co więcej wśród tak wielu eksponatów nie zabrakło również modeli z wyjątkowych materiałów. Wyróżnić tutaj możemy m.in.: model z klocków, modele z kości słoniowej, modele ze srebra oraz ze złota a także modele z bursztynu.

!Model z klocków - Muzeum Morskie w Hamburgu
Model z klocków - Muzeum Morskie w Hamburgu

!Model z kości słoniowej - Muzeum Morskie w Hamburgu
Model z kości słoniowej - Muzeum Morskie w Hamburgu

!Srebrne modele - Muzeum Morskie w Hamburgu
Srebrne modele - Muzeum Morskie w Hamburgu

!Modele statków z bursztynu - Muzeum Morskie w Hamburgu
Modele statków z bursztynu - Muzeum Morskie w Hamburgu

Skoro pełno w tym muzeum jest różnych modeli jednostek pływających, to nie mogło w nim zabraknąć też statków w butelce, których obejrzeć można również dosyć sporo.

!Statek w butelce - Muzeum Morskie w Hamburgu
Statek w butelce - Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum prezentuje dużą ilość mundurów z marynarek na całym świecie, dodatkowo w kolekcji zebrane są medale, odznaczenia oraz historyczne dokumenty i świadectwa.

!Medale i odznaki - Muzeum Morskie w Hamburgu
Medale i odznaki - Muzeum Morskie w Hamburgu

Bogatą kolekcję stanowią również obrazy o tematyce morskiej, duża ich część wykonana została przez holenderskich malarzy.

Muzeum Morskie w Hamburgu

Dla osób lubiących zobaczyć wszystko w jednym miejscu również znajdzie się coś ciekawego - makieta portu, któremu można się dokładnie przyjrzeć, odkrywając wiele ciekawych elementów.

Muzeum Morskie w Hamburgu

Z bliska można oglądać także kostiumy do nurkowania. A osoby zainteresowane przyrządami pomiarowymi znajdą na wystawie m.in. sekstant.

!Sekstant - Muzeum Morskie w Hamburgu
Sekstant - Muzeum Morskie w Hamburgu

Jednym z najcenniejszych eksponatów w całej kolekcji jest "Atlantis Majoris“ z 1657 roku - pierwszy drukowany w Holandii atlas morski.

Symulator

W muzeum znajduje się symulator okrętu, niestety dostępny jest on wyłącznie we wtorki, środy oraz w niedziele, o godzinie 14:00. Jeśli chcielibyście skorzystać z tej dodatkowej atrakcji, pamiętajcie, aby zaplanować wizytę właśnie w tych dniach.

Symulator pozwala nam się wcielić w jedną z osób z załogi i wspólnie z zespołem doprowadzić do zakończenia ustalonej misji. :)

Informacje praktyczne

!Łódź pleciona z jeziora Titicaca - Muzeum Morskie w Hamburgu
Łódź pleciona z jeziora Titicaca - Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum mieści się w 9-cio piętrowym budynku, którego zwiedzanie zaczynamy od samej góry, w ten sposób łatwiej podczas eksplorowania kolejnych pięter mieć pogląd na ilość kondygnacji pod nami, które zostały do odkrycia. Dzięki temu również nie musimy wchodzić w górę, tylko co łatwiejsze i mniej męczące schodzimy na dół.

Muzeum Morskie w Hamburgu

Warto pamiętać o wielkości muzeum, żeby obejrzeć je całe należy zal=planować sobie naprawdę sporą ilość czasu. Pasjonaci zapewne mogą spędzić w tym miejscu nawet cały dzień. Rodziny z dziećmi również mogą potrzebować odrobinę wydłużyć swój pobyt. Zalecamy planowanie pobytu na 4 godziny (wszystko zależy oczywiście od prędkości zwiedzania oraz zainteresowania kolejnymi wystawami), a jeśli się śpieszymy, **nie mniej niż 3.. (niestety i tak **w takim czasie może być ciężko obejrzeć wszystko co oferuje nam ten obiekt). Muzeum jest warte tego czasu.

!Kabina pasażerska deluxe ze statku Sea Cloud II - Muzeum Morskie w Hamburgu
Kabina pasażerska deluxe ze statku Sea Cloud II - Muzeum Morskie w Hamburgu

Dni i godziny otwarcia

Muzeum czynne jest codziennie - od poniedziałku do niedzieli, w godzinach: 10:00 - 18:00.

Ceny biletów wstępu

Posiadacze specjalnej karty TURBOPASS Hamburg wchodzą do muzeum bez dodatkowych opłat, natomiast osoby posiadające kartę Hamburg Card upoważnieni są do zniżki.

rodzaj biletu dla kogo cena
bilet normalny od 18 lat 13,00€
bilet ulgowy uczniowie, studenci, emeryci, osoby niepełnosprawne, bezrobotni 9,50€
bilet "mała rodzina" 1 osoba dorosła + max 4 dzieci do 17 lat 15,00€
bilet rodzinny 2 osoby dorosłe + max 4 dzieci do 17 lat 25,00€
bilet grupowy od 10 osób 9,50€ / za osobę
z kartą Hamburg Card 9,00€
bilet roczny 72,00€

Jeśli wybieramy się do muzeum po godzinie 16:30, to za bilet zapłacimy 6,50€.

Dodatkowo, jeśli chcemy wiedzieć więcej, to na miejscu można wypożyczyć audioprzewodnik - audioguide za 3,50€.

Eksponaty - Muzeum Morskie w Hamburgu

Lokalizacja

Adres: Kaispeicher B, Koreastrasse 1, 20457 Hamburg

Dojazd:

  • Metro - linia U4, stacja “Überseequartier
  • Metrobus - bus nr 6, sacja “Bei St. Annen
  • Autobus - bus nr 111, stacja “Osakaallee

Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum Morskie w Hamburgu

Muzeum Morskie w Hamburgu


Reklama