Passeig de Gràcia - najpopularniejsza ulica w Barcelonie

Passeig de Gràcia to jedna z najbardziej luksusowych, eleganckich, ale również najdłuższych ulic Barcelony. Doskonała dla fanów ekskluzywnych zakupów, modnych butików i wyrafinowanych restauracji. Oprócz nich po obu stronach alei znajduje się szereg hoteli (wśród nich te najbardziej znane i prestiżowe), banków, a nawet giełdy papierów wartościowych.

Passeig de Gràcia w Barcelonie

Informacje i ciekawostki

Passeig de Gràcia lub inaczej El Paseo de Gracia, ulica umiejscowiona pomiędzy Placem Katalońskim oraz ulicą Carrer Gran de Gràcia. Zwieńczona jest "ogrodami" - Jardins de Salvador Espriu (z katalońskiego - Jardinets de Gràcia).

!Plac Kataloński w Barcelonie - początek słynnej Passeig de Gràcia
Plac Kataloński w Barcelonie - początek słynnej Passeig de Gràcia

Co ciekawe Passeig de Gràcia jest drugą najdroższą w Hiszpanii ulicą, biorąc pod uwagę ceny wynajmu i zakupu mieszkań. Dozwolony jest na niej zarówno ruch pieszy, jak i ruch kołowy.

Szczypta historii

Początkowa aleja nazywana była Camí de Jesús (Droga Jezusa). Jako, że była to droga podmiejska, łączyła Barcelonę z miejscowością Gracia, która obecnie jest dzielnicą miasta. W latach 20. XIX wieku rozpoczął się proces urbanizacji terenu Drogi Jezusa. W 1827 roku poszerzono ją do aż 42 metrów. Od tego czasu aleja stała się jednym z ulubionych miejsc arystokracji, gdzie mężni jeźdźcy przechwalali się swymi końmi i cennymi powozami.

Na początku XX wieku ulica była już jedną z najmodniejszych w mieście. Wyróżniały ją imponujące secesyjne budynki, stworzone przez najsłynniejszych twórców. Swoje wile budowali tutaj przedstawiciele klas wyższych i burżuazji. Wznosząc imponujące budowle korzystali ze wsparcia najbardziej znanych i zdolnych architektów w tym Gaudiego.

Gratka dla entuzjastów sztuki

Passeig de Gracia to także doskonała gratka dla entuzjastów sztuki, zwłaszcza modernistycznej. Wzdłuż ulicznych lamp dostrzeżecie na niej secesyjne dekoracje, wykonane z kutego żelaza, zaprojektowane przez Pere Falquesa.

!Ozdobne lampy przy Passeig de Grácia w Barcelonie
Ozdobne lampy przy Passeig de Grácia w Barcelonie

Spacerując aleją nie możecie przegapić La Pedrera - Casa Milà – budynku zaprojektowanego w modernistycznym stylu przez Antoniego Gaudiego. Obiekt mieści się pod adresem: Passeig de Grácia 92.

!Widok na Casa Milà (La Pedrera) - Passeig de Grácia 92, Barcelona
Widok na Casa Milà (La Pedrera) - Passeig de Grácia 92, Barcelona

Kolejnym budynkiem, w którego wygląd miał swój wkład Gaudi jest Casa Batlló (przebudowany przez Antoniego Gaudiego), znajdujący się przy Passeig de Gràcia 43. Został on zbudowany w latach 1875-77 i bywa nazywany "Jabłkiem Niezgody". Dlaczego? Jest "częścią" tak zwanego "Bloku Niezgody" czyli nadmienionego "Jabłka Niezgody". Obiekty wybudowane zostały przez znanych architektów. Budynek razem z innymi kolidował swoim stylem z resztą obiektów oraz z całą architekturą ulicy.

!Casa Batlló - Passeig de Gràcia 43, Barcelona
Casa Batlló - Passeig de Gràcia 43, Barcelona

Wspaniała architektura, ekskluzywne butiki oraz wystawne restauracje sprawią, że na Passeig de Grácia odczuwa się prawdziwy przepych i bogactwo. Piękno alei potęgują lampy w stylu Art Nouveau, urzekające ławki zdobione mozaiką oraz przepiękne drzewa. Nawet ścieżki dla pieszych wyłożone są sześciokątnych brukiem, który nadaje temu miejscu surrealistycznego, oryginalnego charakteru.

Jak dotrzeć do Passeig de Gracia?

Do Passeig de Gracia dotrzecie metrem. Stacja docelowa metra to: Passeig de Gracia, inna stacja, zlokalizowana przy alei to Diagonal.


Reklama