Podróże po Europie

Tatry słowackie - miasta, atrakcje i informacje praktyczne

Wycieczka w Tatry najczęściej kojarzy się z mozolnym zdobywaniem górskich szczytów. Jednak w rejonie Tatr Słowackich możemy znaleźć wiele innych atrakcji. Baseny termalne, zabytkowa architektura, interesujące muzea, tajemnicze jaskinie, stoki dla narciarzy i wiele więcej czeka na tych turystów, którzy zdecydują się na wycieczkę za naszą południową granicę.

Widok na Tatry z dworca w Popradzie
Widok na Tatry z dworca w Popradzie

Tatry to jedno z najmniejszych pośród wysokich pasm górskich Europy. Ich powierzchnia wynosi jedynie 785 kilometrów kwadratowych. Ponad trzy czwarte Tatr leży po stronie słowackiej (fakt ten zaskakuje wielu polskich turystów). Najwyższy szczyt czyli Gerlach liczy sobie 2655 m. n.p.m. Są to młode góry (górotwór alpejski), a ich niedostępność sprawiła, że przetrwało tu wiele rzadkich roślin (szarotka alpejska, skalnica tatrzańska czy goździk lśniący) i zwierząt (świstak tatrzański, kozica tatrzańska czy niedźwiedź brunatny).

Za pierwszą tatrzańską turystkę uważana jest Beata Łaska, która w 1565 roku udała się na pieszą wycieczkę z Kieżmarku do Zielonego Stawu Kieżmarskiego (Zelené pleso Kežmarské). Ponoć to właśnie ta podróż stała się pretekstem do zamknięcia Beaty w ciemnicy przez jej męża Olbrachta Łaskiego. Kolejna udokumentowana podróż w Tatry to rok 1614 - właśnie wtedy Dávid Fröhlich zdobył Kieżmarski Szczyt (Kežmarský štít).

Na tatrzańskich szlakach - Słowacja
Na tatrzańskich szlakach - Słowacja

Na rozwój turystyki tatrzańskiej trzeba było jednak poczekać do XIX wieku. Propagowali ją między innymi orędownicy słowackiego odrodzenia narodowego czyli szturowcy. W ich twórczości bardzo często pojawia się góra Krywań - przez lata uważano ją za najwyższy z tatrzańskich szczytów.

W czasie II wojny światowej w Niżnych Tatrach toczyły się walki partyzanckie w ramach słowackiego powstania narodowego. W 1949 roku po słowackiej stronie gór utworzono Tatrzański Park Narodowy (Tatranský národný park). Stało się to na sześć lat przed powstaniem tej formy ochrony w Polsce. W 1992 roku UNESCO uznało Tatry za rezerwat biosfery o znaczeniu międzynarodowym.

Pomnik Słowackiego Powstania Narodowego - Szczyrbskie Jezioro, Słowacja
Pomnik Słowackiego Powstania Narodowego - Szczyrbskie Jezioro, Słowacja

W 2004 roku doszło do katastrofalnej w skutkach wichury nazwanej przez Słowaków Velką Kalamitą. Silny wiatr powalił tysiące hektarów lasu m.in. w okolicach Starego Smokowca. Skutki nawałnicy widoczne są do dziś (np. z okien kolejki elektrycznej) gdyż nie powiodły się próby odtworzenia lasu - w 2013 roku młode drzewa zaatakował pożar, a rok później kolejna wichura.

Szczyrbskie Jezioro - Słowacja
Szczyrbskie Jezioro - Słowacja

Tatry Słowackie - komunikacja międzymiastowa [aktualizacja listopad 2018]

Poruszając się pomiędzy miasteczkami i wsiami u podnóża Tatr warto korzystać z czeskiej strony i aplikacji IDOS (obejmuje ona również słowacką i polską komunikację więc będziemy mogli zaplanować nasz przyjazd i powrót do kraju). Program posiada aktualne dane na temat transportu warto jednak przeznaczyć sobie nieco więcej czasu na ewentualne przesiadki niż wskazuje to algorytm (LINK do pobrania).

Popradzki Staw - Słowacja
Popradzki Staw - Słowacja

Można pokusić się o stwierdzenie, że linie kolejowe opasają Tatry. Pociągiem dojedziemy do Trzciany (Trstená) położonej po zachodniej stronie gór oraz do Lubowli (Stará Ľubovňa), leżącej już u podnóża Pienin. Kolej łączy też takie miasta jak Kieżmark, Poprad czy Liptowski Mikułasz.

Tatrzańskie Koleje Elektryczne - Słowacja
Tatrzańskie Koleje Elektryczne - Słowacja

Po wschodniej stronie gór działają Tatrzańskie Koleje Elektryczne popularnie nazywane elektriczką. Łączą one wieś Štrba, miasto Poprad oraz najpopularniejsze tatrzańskie kurorty jak Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec czy Štrbské Pleso. Štrbę i Štrbské Pleso łączy kolejka zębata, a pomiędzy Starym Smokowcem i Tatrzańską Łomnicą oraz Szczyrbskim Plesem i Popradem przejedziemy składem elektrycznym. W przypadku podróży tymi pociągami musimy kupić osobne bilety, a ich cena uzależniona jest od liczby przejechanych kilometrów. Ceny połączeń zaczynają się od 0,50€ za najkrótszy dystans.

Możliwe jest również kupienie biletu całodobowego, jednodniowego, a nawet miesięcznego. Warto sprawdzić ich ceny bo może okazać się, że korzystniej będzie nabyć bilet o dłuższej ważności.

Korzystając z połączeń autobusowych musimy mieć świadomość, że przez region przebiega granica pomiędzy Krajem Żylińskim a Krajem Preszowskim. Odbija się to nieco na liczbie kursów pomiędzy miastami i wsiami obu regionów. Przykładowo: znajdziemy znacznie więcej autobusów, które zabiorą nas z Popradu do Lewoczy czy z Liptowskiego Mikulasza do Rużomberoka, niż tych które pojadą na trasie Poprad-Liptowski Mikułasz. Mimo wszystko liczba połączeń jest satysfakcjonująca i nie powinniśmy mieć problemów z dotarciem do wyznaczonego sobie celu.

Rzeka Poprad - Słowacja
Rzeka Poprad - Słowacja

Warto zawczasu sprawdzić odległość dworca naszej destynacji. Przykładowo: stacja kolejowa w Vychodnej jest oddalona o około 3 kilometry od wioski! Perony Tatrzańskich Kolei Elektrycznych z reguły budowane są w innych częściach dworców niż te na których zatrzymuje się "klasyczna" kolej (najczęściej elektriczki znajdziemy na samej górze stacji).

Tatry Słowackie - mapy

Wielu turystów amatorów zastanawia się jakie mapy zabrać ze sobą podczas wędrówki w Tatry. W dobie smartfonów możemy skorzystać z pomocnych aplikacji, które same wyznaczą trasę i podadzą nam orientacyjny czas przejścia. Jeśli nie bierzemy pod uwagę wspinaczki wysokogórskiej to z całą pewnością wystarczy nam darmowa aplikacja maps.me (możemy używać jej w trybie online). Jeśli jesteście przyzwyczajeni do tradycyjnego wyglądu map możecie skorzystać z aplikacji mapy.cz (również działa w trybie offline).

Jeszcze ciekawszą opcją jest aplikacja "Mapa turystyczna", która posiada naniesione oznaczenia szlaków turystycznych. Podobnie jak mapy.cz jej twórcy udostępnili również darmową wersję www, dzięki której wycieczki planujemy w domu. Możemy ją znaleźć tutaj: link.

Tatrzański Cmentarz Symboliczny - Słowacja
Tatrzański Cmentarz Symboliczny - Słowacja

Tatry Słowackie - miasta i wsie

Najlepiej przygotowane na przyjazd turystów są wioski i miasta po wschodniej stronie Tatr. Pamiętajmy jednak, że wiąże się to ze znacznie wyższymi cenami hoteli czy posiłków. Statystycznie mniej za nocleg zapłacimy w Zubercu niż w Tatrzańskiej Łomnicy. Podobnie jest np. w przypadku cen potraw czy alkoholi - za 0,5 litra lanego piwa w niewielkiej pizzeri w Vychodnej zapłacimy około 1,20€, a w lokalu w Starym Smokowcu prawie dwa razy tyle. Do najciekawszych miejscowości w Tatrach i ich okolicach należą:

 • Štrbské Pleso - Nazwa miejscowości w języku polskim oznacza Szczyrbskie Jezioro. Jest to jeden z najpopularniejszych podtatrzańskich kurortów słynących z przepięknego jeziora, które możemy obejść dookoła podziwiając jednocześnie górską panoramę. Na niewielkim cyplu ustawiono pomnik poświęcony bohaterom powstania słowackiego. Mieści się tu również kompleks skoczni narciarski (czynna jest tylko jedna z nich).
Jezioro Szczyrbskie - Slowacja
Jezioro Szczyrbskie - Slowacja
 • Stary Smokowiec - Tak naprawdę to część administracyjna miasta Wysokie Tatry i w ten sposób Smokowiec jest oznaczany na niektórych mapach. Nawet jeśli nie planujemy wyruszać w góry warto zatrzymać się tu choćby przez wzgląd na świetnie zachowane budynki z początku ubiegłego wieku. Wyróżnia się kościół z końca XIX wieku, zaliczany do tzw. stylu alpejskiego oraz liczne wille (np. Villa Flóra, gdzie dziś działa galeria miejska) i kilka interesujących hoteli (np. Hotel Grand z 1904 roku).
Stary Smokowiec - Wysokie Tatry, Słowacja
Stary Smokowiec - Wysokie Tatry, Słowacja
 • Tatrzańska Łomnica - Również należąca do Wysokich Tatr przyciąga miłośników górskich wycieczek i sportów zimowych. Także i tutaj zachowało się trochę zabytkowej architektury z ubiegłego wieku, nie jest jednak ona tak imponująca jak w przypadku Starego Smokowca. Działa tu Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego (Múzeum Tatranského národného parku).

 • Poprad - Miasto znane już w czasach średniowiecza. Wraz z okolicznymi osadami przypadło w udziale władcom Polski jako część tzw. zastawu spiskiego. W latach 90. XX wieku nieco podupadło, obecnie przyciąga wielu turystów dzięki basenom termalnym i bogatej ofercie SPA w AquaCity Poprad. Zachował się tu zabytkowy kościół św. Idziego wraz z renesansową dzwonnicą (kampanila) oraz neoklasycznym kościołem ewangelickim (Námestie svätého Egídia). W mieście prężnie działa Galeria Tatrzańska (Hviezdoslavova 341/12) prezentująca dzieła artystów z kraju i ze świata. Placówka funkcjonuje w zabytkowym budynku dawnej elektrowni. Będąc w Popradzie warto udać się do dzielnicy Spiska Sobota (Spišská Sobota). Dawniej było to niezależne miasto słynące z organizowanych w soboty targów (stąd nazwa). Przetrwał przepiękny rynek wraz z kościołem św Jerzego i kampanilą. Dawne mieszczańskie kamieniczki robią o wiele lepsze wrażenie niż wielokrotnie przebudowywane centrum Popradu. Więcej: Poprad - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne.

Galeria Tatrzańska - Poprad, Słowacja
Galeria Tatrzańska - Poprad, Słowacja
 • Kieżmark (Kežmarok) - O ile Poprad warto zwiedzić przy okazji wizyty w okolicy, o tyle Kieżmark zobaczyć po prostu trzeba. W mieście zachowało się kilka interesujących zabytków, z których jeden wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa tu o drewnianym, ewangelickim kościele artykularnym z pięknie zdobionym wnętrzem. Wstęp do świątyni jest płatny (3€ bilet normalny, 2€ bilet ulgowy) wejściówka umożliwia również obejrzenie XIX-wiecznego nowego kościoła ewangelickiego (Hviezdoslavova 199/14). W zabytkowym centrum poza licznymi kamienicami i parterowymi domami (wiele pięknie odnowionych budowli na ulicy Starý trh) przetrwał też klasycystyczny ratusz i dwie świątynie: średniowieczna bazylika św. Krzyża (Kostolné námestie 407/20) oraz późnobarokowy kościół Paulinów (Hradné námestie 53/20). Północną część starego miasta zamyka renesansowy zamek pełniący obecnie funkcję muzeum (Hradné námestie 42, bilet normalny 5€, ulgowy 2,50€). [aktualizacja listopad 2018] Więcej: Kieżmark - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne.
Renesansowy zamek - Kieżmark, Słowacja
Renesansowy zamek - Kieżmark, Słowacja
 • Wychodna (Vychodna) - Duża wieś leżąca przy drodze z Popradu do Liptowskiego Mikułasza posiada trochę zabytkowej architektury mieszkalnej z początku XX wieku. Turyści przybywają tu najczęściej na początku lata kiedy w Wychodnej odbywa się słynny festiwal folklorystyczny (Folklórny festival Východná - najczęściej w pierwszy weekend lipca). Jest to najprawdopodobniej największa tego typu impreza w całym kraju.
Wychodna (Vychodna) - Słowacja
Wychodna (Vychodna) - Słowacja
 • Liptowski Mikułasz - Wprawdzie w Liptowskim Mikułaszu nie zachowało się tak wiele zabytków jak chociażby w Kieżmarku, ale władze miasta nie mogą narzekać na brak turystów od kiedy w pobliżu Liptowskiej Mary (sztuczne jezioro) powstał największy aquapark na Słowacji czyli Tatralandia.

 • Inne - Z atrakcji regionu podtatrzańskiego wymienić należy jeszcze: Skansen Wsi Orawskiej w Pribylinie (Múzeum liptovskej dediny Pribylina), Muzeum Orawskie w Zubercu (Múzeum Oravskej Dediny, Zuberec 850), zamek w Liptowskim Gródku (Liptovský Hrádok), czy miasto Spišská Belá z zamkiem i renesansowymi kampanilami.

Tatry Słowackie - szlaki

Zasady wyznaczania szlaków są podobne jak w Polsce. W przeciwieństwie do Czech nie podaje się tu długości w kilometrach a jedynie czas przejścia. Kolor szlaków nie oznacza stopnia trudności ale rodzaj trasy. I tak, szlaki czerwone to szlaki główne, szlak czarny to szlak łącznikowy (czasem boczny) zaś szlak zielony prowadzi nas do jakiegoś popularnego obiektu. Panuje przekonanie, że Tatry Słowackie są puste i mniej zatłoczone niż polska część tych pięknych gór. Wynika ono z faktu, że po stronie słowackiej leży większa część pasma, a szlaki są z reguły dłuższe niż w Polsce. W popularnych i łatwiej dostępnych miejscach również możemy spodziewać się tłumów. Tym, którzy w wysokie góry zapuszczają się po raz pierwszy odradzamy wybieranie trudnych i wysokogórskich dróg jak chociażby szlaki na: Czerwoną Ławkę, Rohatkę czy Rysy. Istnieje wiele prostszych i bezpieczniejszych dróg, które pozwolą nam poznać nasze możliwości i pokażą piękno gór. Na początek najlepiej wybrać:

Na tatrzańskich szlakach - Słowacja
Na tatrzańskich szlakach - Słowacja
 • Magistrala Tatrzańska - (znaki czerwone) - Szlak obiegający całe Tatry (od Wielkiego Białego Stawu do Rozdroży pod Tokarnią), jego przejście od początku do końca zajmuje kilka dni, ale my możemy zdecydować się na jeden z odcinków.

 • Štrbské Pleso - Popradské pleso - (znaki czerwone lub czerwone i zielone) - Łatwy szlak z wyjątkowo pięknymi widokami na Wysokie Tatry i malowniczym jeziorem na końcu. Warto udać się również na Symboliczny Cmentarz Tatrzański (Tatranský symbolický cintorín). Jest to niezwykły pomnik upamiętniający najczęściej osoby związane z Tatrami, które zginęły w górach. Warto przejść pomiędzy skałami, na których umieszczono tablice i piękne, rzeźbione krzyże. Czas przejścia całego szlaku dla początkujących to nie więcej niż dwie godziny (plus maksymalnie pół godziny na Cmentarz).

 • Štrbské Pleso - Skrajne Solisko - Znaki niebieskie i czerwone. Nieco trudniejszy szlak (ze względu na wysokość do pokonania) można go jednak ułatwić sobie korzystając z kolejki krzesełkowej do Chaty pod Soliskiem. Stamtąd czeka nas już tylko ok. 50 minut wędrówki na szczyt. Samo wejście z Štrbskégo Plesa zajmie nieco ponad 2,5 godziny.

Na tatrzańskich szlakach - Słowacja
Na tatrzańskich szlakach - Słowacja
 • Stary Smokowiec - Hrebienok - Znaki zielone. Krótki i prosty szlak, który pozwoli nam poznać własne możliwości. Można spróbować wejść wyżej do Wodospadów Zimnej Wody (chociaż zimą trzeba uważać na oblodzenia). Samo wejście na Hrebienok nie powinno zająć więcej niż godzinę.

Tatry Słowackie - kolejki linowe i inne

Jeśli nie mamy doświadczenia w chodzeniu po górach, a mimo to chcielibyśmy chociaż przez chwilę pobyć w ich wyższych partiach możemy skorzystać z kolejek linowych. W ten sposób wiedziemy np. na Lomnický štít, która mierzy aż 2634 m. n.p.m. Słowackie koleje linowe są jednak dość drogą rozrywką, a część z nich działa tylko w sezonie. Do najpopularniejszych należą:

Popradzki Staw - Słowacja
Popradzki Staw - Słowacja
 • Štrbské Pleso – Solisko - (kolej krzesełkowa) bilety w kasie w obie strony - 13€ normalny, 11€ ulgowy, 9€ dziecięcy.
 • Štrbské Pleso – Solisko - (kolej krzesełkowa) bilety online gopass.sk w obie strony - 12€ normalny, 10€ ulgowy, 8€ dziecięcy.
 • Stary Smokowiec – Hrebienok - (kolej linowo-terenowa) - bilety w kasie w obie strony - 9€ normalny, 8€ ulgowy, 6€ dziecięcy.
 • Stary Smokowiec – Hrebienok - (kolej linowo-terenowa) - bilety online gopass.sk w obie strony - 8€ normalny, 7€ ulgowy, 5€ dziecięcy.
 • Tatrzańska Lomnica - Skalnaté pleso - (kolej wisząca wagonik) - bilety w kasie w obie strony - 19€ normalny, 16€ ulgowy, 14€ dziecięcy.
 • Tatrzańska Lomnica - Skalnaté pleso (kolej wisząca wagonik) bilety online gopass.sk w obie strony - bilety w kasie w obie strony - 18€ normalny, 15€ ulgowy, 13€ dziecięcy.
 • Skalnaté pleso - Łomnicki Szczyt (kolej linowa) - bilety w kasie w obie strony - 27€ normalny, 23€ ulgowy, 20€ dziecięcy.
 • Skalnaté pleso - Łomnicki Szczyt (kolej linowa) - bilety online gopass.sk w obie strony - 26€ normalny, 22€ ulgowy, 19€ dziecięcy.
 • Spálená - Roháče (kolej linowa) - bilety na miejscu - 9€.

Tatry Słowackie - narty

Wielu turystów przyjeżdża w Tatry Słowackie aby poszusować tu na nartach. Wśród Polaków istnieje przekonanie o wyjątkowo wysokich cenach za tzw. skipassy (można spotkać się z opiniami, że taniej zapłacimy w Alpach Austriackich). Pamiętajmy, że spore zniżki otrzymamy kupując karnety przez internet z odpowiednim wyprzedzeniem. Szeroką ofertę tańszych kart narciarskich znajdziemy na stronie gopass.sk.

Popradzki Staw - Słowacja
Popradzki Staw - Słowacja

Największym ośrodkiem narciarskim Tatr jest Jasná położona u podnóża góry Chopok. Inne popularne wśród polskich turystów trasy zjazdowe znajdują się w Tatrzańskiej Łomnicy i w Štrbskim Plesie. Mniejsze ośrodki to Jakubova luk (Stary Somokowiec), Bachledova dolina, Zdiar - Strednica, Rohace - Spalena Dolina (Tatry Zachodnie) czy Zuberec (Milotin lub Jankovy).

Tatry Słowackie - baseny termalne i aquaparki

W całym regionie tatrzańskim znajdziemy co najmniej kilka miejsc gdzie możemy odpocząć od wędrówek po górach i wymoczyć się w basenach. Część z nich to aquaparki z prawdziwego zdarzenia, a część to mniejsze i bardziej kameralne obiekty.

 • Aquacity Poprad (Poprad ul. Športová 1397/1) - Najpopularniejszy wśród turystów basen na Słowacji. Założony przez ekscentrycznego biznesmana Jana Telensky’ego stał się prawdziwym błogosławieństwem dla nieco zapomnianego miasta. Co roku ściągają tu tłumy turystów, których przyciąga przede wszystkim niezwykle rozbudowane centrum SPA (sauny, baseny arktyczne, jaskinia lodowa, deszcz tropikalny czy jacuzzi). Ceny wstępu na baseny w 2018 roku wynosiły: 22€ bilet normalny, 19€ ulgowy. Za sauny i baseny zapłacić trzeba było: 34€ za bilet normalny i 31€ za bilet ulgowy. Dzieci o wzroście poniżej 120 centymetrów na baseny wchodzą płacąc 1€.
AquaCity Poprad - Poprad, Słowacja
AquaCity Poprad - Poprad, Słowacja
 • Aquapark Tatralandia (Liptowski Mikułasz ul. Ráztocká 21) - Tatralandia to największy kompleks basenów na Słowacji i w tej części Europy. W przeciwieństwie do Popradu strefa saun jest mniej rozbudowana ale za to znajdziemy tu znacznie więcej zjeżdżalni wodnych. Spragnieni tego rodzaju rozrywek będą mogli sprawdzić się na kilkunastu zjeżdżalniach letnich i czterech zimowych.

 • Park termalny Bešeňová (Vodný park Bešeňová) - Nieco mniejszy od pobliskiej Tatralandii park wodny leży po drugiej stronie Liptowskiej Mary. Powstał na przełomie lat 80. i 90. W 2005 roku wobec coraz silniejszej konkurencji ze strony Tatralandii i Popradu rozbudowano kompleks dodając nowe zjeżdżalnie, baseny i inne atrakcje. Mówi się o stworzeniu w Bešeňovej delfinarium.

 • Inne - Z gorących źródeł i innych wodnych atrakcji skorzystamy też w Liptowskim Janie. Tutejsze kąpielisko Termal Raj popularne jest zwłaszcza wśród tych, którzy chcą nieco podreperować zdrowie. Inny tego rodzaju obiekt działa we wsi Oravice. Aquapark Oravice to interesująca propozycja przez cały rok gdyż poza źródłami termalnymi można tu także pozjeżdżać na nartach.

Tatrzański Cmentarz Symboliczny - Słowacja
Tatrzański Cmentarz Symboliczny - Słowacja

Tatry Słowackie - jaskinie

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (Tatranský národný park) speleolodzy odnaleźli wiele jaskiń czy studni krasowych. Część z nich nie jest dostępna do zwiedzania, inne wymagają specjalistycznego sprzętu lub znajdują się w trudno dostępnych partiach gór. W kilku jaskiniach wyznaczono zabezpieczone trasy i po uiszczeniu biletu mogą je zwiedzać turyści. Należą do nich:

 • Jaskinia Bielska (Belianska jaskyňa) - Jedyna udostępniona do zwiedzania jaskinia na wschodniej rubieży Tatr. Znajduje się w granicach administracyjnych miasta Wysokie Tatry (najbliższy przystanek autobusowy to Vysoké Tatry,Tatranská Kotlina,Bel.jask - dojazdy m.in. z Popradu). Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych jaskiń na Słowacji. Bilety: 8€ normalny, 7€ studencki, 4€ ulgowy. [aktualizacja listopad 2018]

 • Jaskinia Ważecka (Važecká jaskyňa) - Znajduje się we wsi Ważec na granicy kraju żylińskiego i kraju preszowskiego (najbliższy przystanek autobusowy Važec znajduje się około 800 metrów, a stacja kolejowa niecałe dwa kilometry). Nie jest duża (czas zwiedzania ok. 25 minut) więc wizytę tam można połączyć np. z wycieczką w Tatry bądź do któregoś z pobliskich miast (Poprad lub Liptowski Mikułasz). W pierwszy weekend lipca warto wybrać się do pobliskiej wsi Vychodna na festiwal folklorystyczny. Bilety: 5€ normalny, 4€ studencki, 2,50€ ulgowy. [aktualizacja listopad 2018]

Jaskiniw Ważecka - Słowacja
Jaskiniw Ważecka - Słowacja
 • Demianowska Jaskinia Wolności (Demänovská jaskyňa slobody) - Jedna z najciekawszych jaskiń udostępnionych do zwiedzania, słynna ze swojej szaty naciekowej oraz niezwykłej historii. W czasie drugiej wojny światowej ukrywały się tu oddziały partyzanckie. Dojeżdżają tu autobusy z Liptowskiego Mikułasza (najbliższy przystanek: Demänovská Dolina,,Jaskyňa Slobody) Po jaskini wyznaczono dwie trasy zwiedzania długą i krótką. Bilety na trasę krótką kosztują: 8€ normalny, 7€ studencki, 4€ ulgowy. [aktualizacja listopad 2018]

 • Demianowska Jaskinia Lodowa (Demänovská ľadová jaskyňa) - Przykład bardzo rzadkiego typu jaskiń, w których przez cały rok występuje duże skupisko lodu. Uwaga! Zwiedzać można ją jedyne w ścisłym sezonie turystycznym. Również tutaj dojeżdżają autobusy z Liptowskiego Mikułasza - przystanek Demänovská Dolina,,Ľadová jaskyňa. Bilety: 8€ normalny, 7€ studencki, 4€ ulgowy. [aktualizacja listopad 2018]

 • Jaskinia Staniszowska (Stanišovská jaskyňa) - To jedna z nielicznych jaskiń udostępnionych do zwiedzania przez cały rok. Dojechać do niej można z Liptowskiego Mikułasza - przystanek Lipt.Ján,,zot.Ďumbier. Stamtąd czeka nas jeszcze około 30 minut marszu na południe.

Planując zwiedzanie jaskiń pamiętajmy o tym, że część z nich jest udostępniania turystom jedynie przez kilka miesięcy w roku. Co więcej, zwiedzanie odbywa się najczęściej w wyznaczonych godzinach, a wchodzące grupy nie mogą być zbyt duże. Może się więc zdarzyć tak, że nie zostaniemy wpuszczeni do środka. Informacje na temat zwiedzania słowackich jaskiń znajdziemy tutaj: LINK.

Na tatrzańskich szlakach - Słowacja
Na tatrzańskich szlakach - Słowacja

Tatry Słowackie - gdzie nocować?

Pierwsze pytanie jakie musimy sobie zadać przed wyborem noclegu brzmi: którą część Tatr chcemy zwiedzać? Najciekawsze wydają się Tatry Wschodnie (dużo ciekawych szlaków i zabytków), a najmniej zatłoczone Tatry Zachodnie. Z kolei Niżne Tatry przyciągają miłośników narciarstwa i speleologów. Potwierdza się też zasada, że im bliżej gór lub popularnych miejscowości tym drożej. Turyści zmotoryzowani mogą więc szukać tańszych kwater w miejscowościach oddalonych od wyjść na szlaki - trzeba jednak pamiętać, że do ceny noclegów będziemy musieli doliczyć koszt dojazdu i parkingu!

Mniej zapłacimy w przypadku kwater prywatnych (choć częściej będziemy musieli dopłacić podatek miejski) jak chociażby w przypadku Privat Iva Smokovec (Novy Smokovec 60 - łazienki w pokojach, blisko do stacji kolejki i szlaków).

Szczyberskie Jezioro - Słowacja
Szczyberskie Jezioro - Słowacja

Dobrą bazą wypadową (zwłaszcza dla zmotoryzowanych) jest Tatrzańska Szczyrba. Turyści podróżujący bez samochodu również mogą poszukać tu noclegów, pokoje są nieco tańsze, a w osadzie znajduje się stacja kolejki, którą dojedziemy do najpopularniejszych miejscowości. Przed rezerwacją noclegu warto sprawdzić odległość hotelu od dworca! Pokój wynająć można np. w Penzion Medvedica (Chatová oblasť Lieskovec 3008, pokoje z łazienkami).

Wprawdzie noclegi w Popradzie również do najtańszych nie należą (a ich standard bywa różnie oceniany przez turystów), ale ciekawym rozwiązaniem jest nocleg na terenie Spiskiej Soboty. Ceny są tam nieco niższe, a zabytkowa zabudowa dzielnicy jest znacznie ciekawsza niż centrum miasta. Do Aquacity mamy około 850 metrów, do dworca kolejowego 2 kilometry. Wielu turystów poleca pokoje w Penzión - Restaurant Atrium (Sobotské námestie 25, prywatne łazienki i możliwość wykupienia śniadania).

Spiska Sobota - dzielnica Popradu w Słowacji
Spiska Sobota - dzielnica Popradu w Słowacji

W Tatrach Zachodnich można zatrzymać się w popularnym Zubercu (bliskość szlaków i trasy zjazdowe dla narciarzy). Turyści wysoko oceniają pokoje w obiekcie Milotin (Hlavná 356, Zuberzec, prywatne łazienki i zniżki na skipassy).

Wiele osób wynajmuje pokoje w okolicach ośrodka narciarskiego Jasna. Z reguły im bliżej góry Chopok tym drożej, choć warto sprawdzić promocje w Hotelu Chopok (obiekt leży bardzo blisko wyciągów narciarskich w Dolinie Demianowskiej, pokoje z łazienkami i śniadaniem).

Zmotoryzowani mogą poszukać noclegu w okolicach Liptowskiego Mikułasza, a narciarstwo połączyć z wizytą w Aquaparku Tatralandia - np. Hotel Villa Bianca (Bernolákova 3, pokoje z łazienkami, możliwość wykupienia śniadania).

Stary Smokowiec - Wysokie Tatry, Słowacja
Stary Smokowiec - Wysokie Tatry, Słowacja

Tatry Słowackie - informacje praktyczne

 • Przed każdym wyruszeniem w góry sprawdźmy czego możemy spodziewać się na szlakach. Istotne jest to czy droga jaką chcemy przejść posiada łańcuchy, jakie różnice wysokości trzeba będzie pokonać i czy napotkamy jakieś ekspozycje. Na szlaki wyposażone łańcuchy powinny wyruszać tylko osoby z górskim doświadczeniem. W przypadku dużych i częstych ekspozycji na szlaku turyści z lękiem wysokości powinni wybrać inną drogę.

 • Część szlaków jest zamykana zimą, może też zdarzyć się że z przyczyn technicznych dany szlak będzie zamknięty również w sezonie letnim. Informacje o obecnych przepisach i stanie szlaków możemy znaleźć na stronie: www.tanap.org.

Widok na skocznię - Szczyrbskie Jezioro - Słowacja
Widok na skocznię - Szczyrbskie Jezioro - Słowacja
 • Ratownictwo górskie na Słowacji jest zorganizowane nieco inaczej niż w Polsce. Każde wezwanie ratowników (niezależnie od tego czy uzasadnione czy nie) musi zostać opłacone. Z racji tego, że koszta takich akcji są bardzo wysokie (kilka tysięcy euro) słowackie firmy ubezpieczeniowe przygotowały specjalne oferty dla turystów. Z takim ubezpieczeniem możemy spokojnie przemierzać tatrzańskie szlaki. Każda z firm posiada inny system zakupu i oferuje inne warunki (stawki są podobne) oraz czas trwania ubezpieczenia. Możemy wybierać pomiędzy: Allianz, Alpenverein Slovensko, Netfinancie, Generali i Union.sk.

 • Wejścia na szczyty powyżej 2500 metrów muszą odbywać się pod opieką wynajętego przewodnika. Turyści, którzy samotnie wypuszczą się na Gerlach zapłacą surową karę!

 • W większości słowackich jaskiń należy uiścić opłatę za możliwość robienia zdjęć.

 • W przypadku biletów uprawniających do wjazdu na Łomnicę zaleca się zakup ich przez Internet. Kolejka jest bardzo popularna wśród turystów i posiada limit osób jako mogą zostać przewiezione jednego dnia. Możemy wykupić bilet na kolejki linowe w jedną stronę.

Szczyrbskie Jezioro - Słowacja
Szczyrbskie Jezioro - Słowacja

Reklama