Podróże po Europie

Wieża Bellesguard w Barcelonie - zwiedzanie, historia, bilety

17 maja 2025

Wieża Bellesguard (Torre Bellesguard), znana także jako Casa Figueras, to jedno z najmniej kojarzonych, lecz jednocześnie unikatowych dzieł Antoniego Gaudiego. Architekt wyjątkowo zastosował na fasadzie linie proste, nawiązując bezpośrednio do średniowiecznego dziedzictwa tego miejsca.

Ponieważ zabytek znajduje się na obrzeżach, na terenie dzielnicy Sant Gervasi, wciąż dociera tu niewielu turystów. Obecna nazwa budowli oznacza w wolnym tłumaczeniu piękny widok, co odnosi się do panoramy, którą można podziwiać ze szczytu budowli (która swoją drogą wzniesiona została na zboczach popularnego wzgórza Tibidado).

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Barcelony.

Bellesguard - Barcelona
Bellesguard - Barcelona

Bellesguard - najpierw był średniowieczny zamek

Co fascynujące, Gaudí nie otrzymał zlecenia na budowę neogotyckiej rezydencji, a sam był inicjatorem jej wzniesienia. Zacznijmy jednak od początku. W 1408 roku dokładnie w tym miejscu powstała letnia rezydencja króla Aragonii, Marcina I Ludzkiego, ostatniego władcy z dynastii barcelońskiej. To zresztą on sam nadał zamkowi przydomek "Bellesguard (piękny widok)". W murach tego właśnie zamku król otrzymał wiadomość o śmierci najstarszego syna, Marcina, a także ożenił się po raz drugi - tym razem z Margaret of Prades. Nie doczekał się on jednak dziedzica, umierając bezpotomnie, co doprowadziło do końca jego dynastii. Ślubu udzielił mu antypapież Benedykt XIII, który po śmierci władcy przez jakiś czas mieszkał w rezydencji, próbując mieszać się w politykę.

Niewiele przetrwało z oryginalnego średniowiecznego założenia
Niewiele przetrwało z oryginalnego średniowiecznego założenia

Przez kolejne wieki kompleks przechodził z rąk do rąk, jednak z czasem ze średniowiecznej twierdzy zostały liche ruiny. Pod koniec XIX wieku właścicielem terenu był Joan Baptista Grau i Vallespinós, który współpracował z Gaudim przy wzniesieniu pałacu biskupiego w Astordze. Architekt wiedział, że duchowny zapisał w testamencie, że po śmierci wszystkie jego włości mają zostać sprzedane, a uzyskane w ten sposób pieniądze powinny zostać przeznaczone na cele publiczne.

Dach wzorowany na szczytach gotyckich budowli
Dach wzorowany na szczytach gotyckich budowli

Gdy biskup zmarł w 1893 roku, Gaudí zaczął rozmyślać nad wprowadzeniem w życie swojej wizji wzniesienia neogotyckiej rezydencji, będącej hołdem dla historii Barcelony. Ponieważ wcześniej planował realizację takiego przedsięwzięcia ze swoim zmarłym przyjacielem, przemysłowcem Jaume Figuerasem, zwrócił się do jego żony - Marii Sagués. Ta, jako lokalna patriotka, przystała na pomysł i rozpoczęto realizację. Prace trwały od 1900 do 1909 roku, po czym zostały porzucone przed finalnym zakończeniem budowy i dokończono je po jakimś czasie pod nadzorem innego architekta.

Wieża Bellesguard (w tle) ze średniowiecznymi pozostałościami
Wieża Bellesguard (w tle) ze średniowiecznymi pozostałościami

Torre Bellesguard i jej architektura

Architektura Wieży Bellesguard stanowi połączenie własnej interpretacji katalońskiego gotyku oraz lokalnego modernizmu - Gaudí w widoczny sposób nawiązał do historycznych form, ale jednocześnie zastosował swoje charakterystyczne techniki i materiały.

Budynek przypomina średniowieczny zamek z wąskimi oknami, masywnymi kamiennymi murami i strzelistą wieżą zwieńczoną krzyżem. Po dotarciu na górę dowiemy się, że architekt zastosował tu ten sam motyw co w Casa Batlló - wieża jest mieczem, pod którym leży smok. Fasada łączy surową kamienną podstawę (do budowy wykorzystano oryginalne średniowieczny budulec odnaleziony na miejscu) z pojedynczymi mozaikowymi, wielobarwnymi dekoracjami.

Na dachu możemy wypatrzyć postać smoka
Na dachu możemy wypatrzyć postać smoka
Łuki paraboliczne - najciekawszy architektonicznie element wnętrza
Łuki paraboliczne - najciekawszy architektonicznie element wnętrza

Wnętrze jest już typowe dla stylu Gaudíego – znajdziemy w nim organiczne formy oraz charakterystyczne łuki paraboliczne. Typowej dla architekta ekstrawagancji jest tu jednak mniej niż w innych realizacjach. Najbardziej kolorowym elementem jest klatka schodowa ozdobiona płytkami oraz wspaniałym żyrandolem.

Wnętrza jednego z pomieszczeń
Wnętrza jednego z pomieszczeń

Zwiedzanie Wieży Bellesguard

Zwiedzanie Torre Bellesguard składa się z dwóch części: odwiedzenia wnętrza wieży oraz spaceru po ogrodach. Do wyboru mamy:

  • Zwiedzanie z przewodnikiem, które trwa około godziny - cena 20€. Przewodnik oprowadza zarówno po wnętrzu wieży mieszkalnej, jak i po ogrodach.
  • Samodzielne zwiedzanie z przewodnikiem audio - cena 12€. Na zwiedzenie samej wieży wystarczy nam maksymalnie 20-25 minut, a drugie tyle możemy przeznaczyć na ogród. Podczas wizyty zobaczymy to samo, ale nagranie przekaże nam mniej informacji. Co ważne, odwiedzający wpuszczani są do wieży co 30 minut. Jako przewodnik audio otrzymamy telefon z punktami, które śledzimy na mapie i na tablicach - warto zabrać ze sobą własne słuchawki z wejściem jack.

Musimy Was jednak ostrzec - wewnątrz Wieży Bellesguard niewiele jest do zobaczenia. W trakcie wizyty przejdziemy przez klatkę schodową, zajrzymy do jednego pomieszczenia z balkonem oraz do niskiego strychu, który charakteryzuje się ceglanymi łukami (pomieszczenie to nie zostało niestety ukończone - cegła zgodnie z planem miała zostać pokryta tynkiem i pomalowana na biało).

W trakcie zwiedzania będziemy mogli rzucić okiem na okolicę - lepszy widok niż widoczny balkon oferuje jednak dach
W trakcie zwiedzania będziemy mogli rzucić okiem na okolicę - lepszy widok niż widoczny balkon oferuje jednak dach

Na koniec wejdziemy na dach, po którym możemy swobodnie chodzić i podziwiać kominy oraz "głowę smoka" (a przy sprzyjającej pogodzie także panoramę Barcelony). Nie zapomnijcie dobrze obejrzeć mapę przy samodzielnym zwiedzaniu - sporo turystów omija stajnie, które zlokalizowane sa w najniższej części wieży.

Przy kiepskiej pogodzie lepiej odpuścić wizytę. Nie nacieszycie się widokami ani ogrodem, a w środku jest za mało do zobaczenia, by uzasadnić taką wizytę. My widzieliśmy wieżę przy dobrej pogodzie, a ostatnio w dzień deszczowy zwiedziliśmy całość, i doświadczenia są skrajne różne.

Zwiedzając wieżę poruszamy się po schodach - do pokonania będą cztery poziomy. Wnętrze atrakcji nie jest niestety dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Lepiej sytuacja wygląda z obszarem na świeżym powietrzu i toaletami.

Klatka schodowa ozdobiona płytkami azulejos
Klatka schodowa ozdobiona płytkami azulejos

Ogród

Po zwiedzeniu możemy odwiedzić niewielki ogród. Miłośnicy historii ucieszą się zapewne z informacji, że kwadrat murów na lewo od kasy biletowej jest oryginalny - to jedyny zachowany fragment średniowiecznego założenia. Oprócz niego zobaczymy ławki i dekoracje z płytek, pozostałości kaplicy i kilka pojedynczych elementów ozdobnych. Generalnie jednak ogród nie jest zbyt rozległy i lepiej nie robić sobie wobec niego specjalnie dużych oczekiwań.

Jedna z ogrodowych ławek
Jedna z ogrodowych ławek

Dla nas największą frajdą w ogrodzie była możliwość obejrzenia detali fasady wieży z różnych stron. Swoją drogą warto też spojrzeć na wieżę z innej perspektywy, z tarasu przed położoną powyżej uczelnią.

Fasada Wieży Bellesguard
Fasada Wieży Bellesguard
Ogród wokół Torre-Bellesguard
Ogród wokół Torre-Bellesguard

Bilety i zniżki

Dzieci poniżej 8. roku życia wchodzą bezpłatnie. Dostępne są również zniżki dla osób poniżej 18. roku życia i powyżej 65. roku życia.

Bilety na zwiedzanie z przewodnikiem najlepiej zakupić online na oficjalnej stronie. Bilety na samodzielne zwiedzanie możemy równie dobrze nabyć również w kasach na miejscu.

Dojazd

Na miejsce możemy dotrzeć na kilka sposobów. Najbliższa stacja metra to Avenida Tibidabo - linia 7. Od niej będziemy mieć jednak do pokonania ponad kilometr, w dużej mierze pod górę. Dla wygody możemy przesiąść się w autobus.

Z centrum w okolice wieży dojedziemy też bezpośrednio autobusem, jednak również będziemy mieć kawałek do przejścia pieszo.

Piękny żyrandol - najładniejszy element wystroju
Piękny żyrandol - najładniejszy element wystroju

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama