Castlefield - najstarsza dzielnica Manchesteru

Manchester jest drugim, zaraz po Londynie najbardziej znanym miastem w Anglii. Początek miastu dali Rzymianie, którzy w latach 70. naszej ery u zbiegu ulic prowadzących do Chester, Yorku, Buxton, Ribchester i Melandry wybudowali fort Mamucium. Pozostałości po nim możecie obejrzeć w Castlefield - najstarszej dzielnicy miasta. Główną ulicą dzielnicy jest Deansgate, która jest jednocześnie najdłuższą ulicą w centrum i ciągnie się przez ponad milę.

fort Mamuncium - dzielnica Castlefield Manchester

Informacje i ciekawostki

Bardzo charakterystyczną cechą Manchesteru są wszechobecne kanały, wykorzystywane przez mieszkańców i turystów głównie do celów rekreacyjnych. Wśród najpopularniejszych wymienić należy: Kanały Manchester, Bury i Bolton, Rochdale, Ship Canal, Bridgewater, Ashton i Leigh. Kanały poprzetykane są szeregiem mostów, które nadają temu miejscu oryginalnego, niebanalnego klimatu. Jeśli chcecie poznać miasto od strony wody, możecie popłynąć na wycieczkę jednym z wycieczkowych statków turystycznych.

spacer po dzielnicy w Castlefield w mieście Manchester

Domy na wodzie

W Castlefield powszechnym widokiem były barki mieszkalne tuż przy kanałach. Trzeba przyznać, że takie domy wyglądają naprawdę niecodziennie i intrygująco.

Okolice barek to wspaniałe miejsce do spacerów. Zwłaszcza, jeśli lubicie obserwować codzienne życie miasta i mieszkających w nim ludzi.

Jeśli lubicie wiktoriańską architekturę, w Castlefield poczujecie się naprawdę znakomicie. Piękne, wiktoriańskie kamienice to jeden z symboli tej dzielnicy.

!domy na wodzie - Manchester i dzielnica Castlefield
domy na wodzie - Manchester i dzielnica Castlefield

Liverpool Road i zabytkowe wiadukty

W Castlefield znajduje się również stacja najstarszej międzymiastowej kolei pasażerskiej na świecie - Liverpool Road. Niedaleko stacji mieści się także Museum of Science & Industry - Muzeum Nauki i Przemysłu. Wizyta w muzeum to prawdziwa gratka dla fanów techniki, którzy koniecznie chcą wiedzieć „jak to jest zrobione?”. Ogromne wrażenie robią również zabytkowe wiadukty - Cornbrook, Great Northern i Salford.

Dzielnica posiada szereg wspaniale zachowanych, historycznych budowli przemysłowych. Właśnie dlatego zyskała miano Miejskiego Parku Dziedzictwa.


Reklama