Trasy spacerowe w Cinque Terre - bilety oraz informacje praktyczne

Wiele osób wybiera się do Cinque Terre z myślą o aktywnym wypoczynku i omija centra zatłoczonych miasteczek wybierając jedynie trasy spacerowe. Jest to znakomity sposób na aktywny wypoczynek, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że trasy nie są proste i wymagają pewnego wysiłku, a przez długie fragmenty specjalnych widoków nie doświadczymy - będziemy szli wśród drzew.

Główną trasą prowadzącą wzdłuż morza jest słynna “Błękitna Trasa”, która prowadzi przez wszystkie pięć miast. Niestety, z powodu zawalenia się kawałka skały, w tym momencie trasa otwarta jest jedynie na odcinku Monterosso al Mare do Cornigli. Zamknięta jest pozostała część trasy, w tym słynna Trasa Miłości (Via dell' Amore), czyli mniej więcej kilometrowy odcinek z Riomaggiore do Manaroli.

Wybierasz się do Cinque Terre??

Cinque Terre

Cinque Terre - dojazd, zwiedzanie i informacje praktyczne

Co warto wiedzieć? Jak się poruszać, jakie bilety zakupić, itp.

Cinque Terre

Gdzie spać w Cinque Terre?

Sprawdź gdzie szukać zakwaterowania i na co zwracać uwagę. Garść informacji praktycznych oraz przykładowe hotele

Niestety, jest to zła wiadomość dla osób z gorszą formą lub mniejszą mobilnością, ten odcinek był najłatwiejszy i nie wymagał większego wysiłku - przypominał bardziej promenadę. Kawałek trasy od Manaroli do małej restauracji został ponownie otwarty - jest on jednak bardzo krótki. Nie wiadomo dokładnie kiedy odcinek zostanie otworzony na nowo, prawdopodobnie około 2019-2020 roku.

Drugą z tras jest tzw. trasa wysoka prowadząca przez wzgórza i przy okazji zahaczająca przez klasztory.

W punkcie informacji turystycznej lub przy zakupie biletu otrzymamy papierową mapę, warto jednak przed przyjazdem zapoznać się ze spisem wszystkich tras przygotowanych przez jedną ze stron zajmującą się tematyką Cinque Terre.

Strona z listą tras na platformie Google Maps

Bilety [aktualizacja maj 2019]

Aby spacerować po trasach musimy posiadać ważną kartę Cinque Terre. Nie musi to być karta z możliwością korzystania komunikacji, dostępne są również karty tylko do spacerów. Przy wejściach na trasach Monterosso al Mare - Vernazza i Corniglia - Vernazza stoją budki, w których są sprzedawane i sprawdzane bilety. Budki otwarte są niestety dopiero od około 9:00, jeśli więc chcemy zacząć dzień szybciej warto wcześniej się w taką kartę zaopatrzyć.

CARTA PARCO
bilet na trasy piesze
cena
1 dzień - dorośli 7,50€
2 dni - dorośli 14,50€
1 dzień - dzieci (4 - 11 lat) 4,50€
2 dni - dzieci (4 - 11 lat) 7,20€
1 dzień - seniorzy (70+) 6,00€
1 dzień - rodzina (2 dorosłych + 2 dzieci (4-11lat)) 19,60€
CARTA TRENO - bilet na trasy piesze i pociągowe (sezon wysoki) cena
1 dzień - dorośli 16,00€
2 dni - dorośli 29,00€
1 dzień - dzieci (4 - 11 lat) 10,00€
1 dzień - seniorzy (70+) 13,00€
1 dzień - rodzina (2 dorosłych + 2 dzieci (4-11lat)) 42,00€

Na pozostałych trasach bilety nie są sprawdzane, rano wejdziemy bez sprawdzenia również na trasy wymienione wyżej. Nie oznacza to jednak, że jest to dozwolone i zdecydowanie zachęcamy do zakupu wejściówek, dzięki którym trasy są utrzymywane.

!Cinque Terre - trasa Corniglia - Vernazza - widok na miasteczko Corniglia
Cinque Terre - trasa Corniglia - Vernazza - widok na miasteczko Corniglia

Przygotowanie się do trasy - odpowiedni ubiór oraz dobre planowanie

Warto mieć na uwadze, że trasy są trudne dla osób niedoświadczonych lub w gorszej formie fizycznej. Nie ma tu prostej drogi, często przechodzimy przez wąskie przejścia, nierówne schody, raz w górę, raz w dół. Na trasie spotkamy wiele nieświadomych osób żałujących, że zdecydowali się na ten spacer.

Powinniśmy mieć ze sobą odpowiednie buty, na trasach nie ma skrótów, jeśli ruszymy możemy jedynie dojść do końca, albo zawrócić.

Kolejnym problemem może być pogoda, trasy są bardzo niewygodne po deszczu - piach zamienia się w błoto, schody są śliskie. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności i sił, spacer krótko po opadach deszczu może nie być dobrym pomysłem.

(Uwaga, nie jest tu przesadą odradzanie komukolwiek wchodzenie na trasę podczas deszczu i bezpośrednio po nim.)

Trasy

Trasa Manarola - Corniglia (przez Volastrę)

Trasa nazywana również panoramiczną, oferuje chyba najlepsze widoki ze wszystkich dostępnych tras. Niestety, jest bardzo trudna - w przypadku wejścia od strony Manaroli do Volastry czeka nas o wiele większy wysiłek, niż w przeciwną stronę.

Jeśli nie mamy odpowiedniej ilości sił, trasę Manarola - Volastra możemy odbyć autobusem miejskim odjeżdżającym kawałek od rozpoczęcia trasy.

Warto zacząć od Manaroli, pomimo, że jest dłuższe wejście w górę. Z jakiego powodu? Schody są w "miarę równe", schody prowadzące z Cornigli na niektórych fragmentach są wysokie na niemal pół metra, wchodzenie bardzo obciąża kolana i będziemy wykończeni już na samym początku trasy.

!Cinque Terre - Manarola - widok z trasy Manarola - Corniglia
Cinque Terre - Manarola - widok z trasy Manarola - Corniglia

Monterosso al Mare - Vernazza

Umiarkowanie trudna trasa, spotkamy tu jednak niewygodne przejścia i wiele wejść góra-dół. Niestety, podczas spaceru nie doświadczymy wielu wspaniałych widoków z powodu zasłaniających drzew.

Najlepszy widok na trasie jest na Vernazze z jednego z punktów ze wzgórza naprzeciwko miasta. Jeśli nie chcemy przebywać długiej trasy z Monterosso, w około 15 do 30 minut powinniśmy z Vernazzy spokojnie dojść do tego punktu i stamtąd zawrócić. Są tam ławeczki i trochę miejsca na podziwianie widoków.

!Cineque Terre - widom na miasteczko Vernazza - trasa Monterosso - Vernazza
Cineque Terre - widom na miasteczko Vernazza - trasa Monterosso - Vernazza

Corniglia - Vernazza

Ciekawa trasa, z której w kilku miejscach będziemy mieć świetny widok na wysoko położoną Corniglie. Po drodze przejdziemy przez małe miasteczko z knajpką z widokiem na morze, w której napijemy się odświeżającej cytrynowej granity.

Po drodze spotkamy również ciekawe mostki i fragmenty pól uprawnych.

!Cinque Terre - widok na miasteczko Vernazza z trasy Corniglia - Vernazza
Cinque Terre - widok na miasteczko Vernazza z trasy Corniglia - Vernazza

Reklama