Dzielnica europejska w Brukseli

Dzielnica europejska zawdzięcza swoją nazwę siedzibom najważniejszych organów Unii Europejskiej. Zdania na temat wyglądu dzielnicy europejskiej są podzielone. Trudno się temu dziwić. Choć nowoczesne budynki instytucji unijnych rzeczywiście wyglądają imponująco, towarzyszące im nieco starsze obiekty powodują architektonicznych chaos. Można odnieść wrażenie, że kompletnie do siebie nie pasują.

dzielnica europejska w Brukseli

Informacje i ciekawostki

Będąc w dzielnicy europejskiej z pewnością natkniecie się na główną siedzibę Komisji Europejskiej (Berlaymont). Trzeba przyznać, że obiekt jest bardzo ciekawy i bardzo ... duży. Warto również dokładnie przyjrzeć się również siedzibie Rady Unii Europejskiej. Choć trudno w to uwierzyć, budynek jest jeszcze większy niż Berlaymont. Jednak ze względu na fakt, że jest nieco od niego niższy nie przytłacza swoją wielkością.

!Parlament Europejski - dzielnica europejska w Brukseli
Parlament Europejski - dzielnica europejska w Brukseli

Większość nowoczesnych budynków to oszklone biurowce, przypominające nieco siedziby wielkich europejskich koncernów. Jeśli ktoś lubi nowoczesną architekturę, z pewnością będzie w siódmym niebie.

Park Leopolda

Przy okazji spaceru po dzielnicy europejskiej można nieco zmienić kierunek zwiedzania i wybrać się do Parku Leopolda, który znajduje się zaraz obok Parlamentu Europejskiego. Park Leopolda to pełen uroku park, w którym dominują stare, rozłożyste drzewa. Często można w nim spotkać pracowników urzędów unijnych, którzy siedząc na ławce zjadają lunch lub popijają kawę. Delektując się przy tym promieniami słońca. Ciekawym miejscem na mapie parku jest biblioteka Solvay, w której odbywał się jeden ze szczytów europejskich.

Co ciekawe, w Parku Leopolda grasuje bardzo wielu złodziejaszków i kieszonkowców. Skuszeni zasobnymi portfelami urzędników czają się zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami. Pamiętajcie, by podczas relaksującego spaceru trzymać rękę na pulsie, a właściwie na torbie.

Parku Pięćdziesięciolecia - Parc du Cinquantenaire

Jeśli chcielibyście odwiedzić jeszcze jedno „zielone miejsce” w dzielnicy europejskiej, polecamy Wam wizytę w Parku Pięćdziesięciolecia - Parc du Cinquantenaire.

!Łuk Triumfalny w Parku Pięćdziesięciolecia (Parc du Cinquantenaire) w Brukseli
Łuk Triumfalny w Parku Pięćdziesięciolecia (Parc du Cinquantenaire) w Brukseli

Park Pięćdziesięciolecia, który stanowi jeden z najpiękniejszych terenów zielonych w okolicy. Otoczony jest budynkami, rozlokowanymi w kształcie litery U. W jej środku znajduje się słynny Łuk Triumfalny. Pełen spokoju park sprzyja wypoczynkowi i pomaga zregenerować siły i naładować baterie. To doskonała propozycja na leniwe popołudnie, spacer z rodziną lub romantyczną randkę.

Na terenie obiektu znajdują się 3 muzea: Królewskie Muzeum Sztuki i Historii (Musees Royaux d'Art et d'Histoires), Królewskie Muzeum Armii i Historii Wojskowości (Musee Royal de l'Armee et d'Histoire Militaire) oraz Muzuem Motoryzacji (Autoworld).

Spacerjąc po dzielnicy Europejskiej koniecznie zajrzyjcie do Parlamentarium, bardzo interesującego muzeum interaktywnego, poświęconego historii UE. Wejście do muzeum jest całkowicie darmowe.

Jeśli chcecie, możecie także zwiedzić sam gmach Parlamentu Europejskiego, który znajduje się przy Rue Wiertz 60. Aby zwiedzić gmach należy mieć ze sobą dokument – dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy oraz - co najważniejsze - dokonać wcześniejszej rezerwacji na oficjalnej stronie, z dużym wyprzedzeniem.


Reklama