Francja - informacje praktyczne

Waluta: Euro Język urzędowy: francuski Numer alarmowy: 112

Francja, pomimo ostatnich zawirowań i wysokich cen, nadal jest krajem bardzo często odwiedzanym przez turystów. Warto przynajmniej raz w życiu zobaczyć Paryż, czyli słynne miasto miłości i stolicę zakochanych.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Francji. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

We Francji system bankowy jest nowoczesny, a wśród Francuzów bardzo popularne są płatności kartą.

Płatność kartą we Francji

We Francji płatność kartą stała się czymś naturalnym, bez względu na rodzaj karty (kredytowa lub debetowa). Francuzi, podobnie jak Polacy, na każdą płatność bezgotówkową mówią zwyczajnie “płatność kartą” bez rozróżnienia jakiego była typu.

Czy w Francji można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów w miejscach obsługujących płatności bezgotówkowe. Honorowane są karty MasterCard i Visa.

Jeśli chcemy zapłacić kartą kredytową, wśród logotypów powinien być znaczek CB (Carte Bleue), czyli karta kredytowa po francusku.

Warto przed przyjazdem w swoim banku upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W największych miastach nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze znalezieniem bankomatu.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów we Francji

Generalnie sklepy we Francji otwarte są od poniedziałku do soboty, od 9:00 do 19:00. Duże supermarkety otwarte są dłużej, do 20:00 lub 21:00. Małe sklepy często w środku dnia mają godzinną przerwę na obiad, nie dotyczy to jednak dużych marketów.

Niedziela w teorii jest dniem wolnym, jednak zmiany w prawie kilka lat temu pozwoliły na otwarcie sklepów w niedzielę w centrach miast turystycznych w trakcie trwania sezonu, a prawo to dotyczy większości miast odwiedzanych przez turystów.

Warto sprawdzić zasady panujące w miejscu do którego jedziemy przed przyjazdem.

Znajomość języka angielskiego

We Francji ze znajomością angielskiego bywa różnie. W Paryżu wielu młodych mieszkańców zna dobrze angielski, niektórzy z nich jednak nie mają ochoty rozmawiać z turystami. Poza Paryżem ze znajomością angielskiego jest gorzej, nawet w miejscach turystycznych.

Nie zdziwmy się, gdy wejdziemy do restauracji w centrum francuskiego miasta i nikt nie będzie znał angielskiego, a restauracyjne menu będzie tylko w języku francuskim. Będzie to raczej norma niż wyjątek.

Oczywiście, w sieciowych hotelach oraz najważniejszych atrakcjach powinniśmy znaleźć przynajmniej informacje w języku angielskim.

Napiwki

We Francji usługa serwisowa jest zgodnie z prawem doliczana do każdego rachunku, i musi być podzielona wśród personelu jako dodatek do pensji. Kwota serwisowa wynosi 15%.

Jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi oraz doradztwa możemy zostawić napiwek, chociaż nikt tego od nas nie oczekuje. Francuzi często zostawiają małe kwoty, np. 1€ czy 2€.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Kolej szybkich prędkości we Francji jest jedną z najnowocześniejszych w Europie, niestety zarazem najdroższych. Tańsze, chociaż zdecydowanie dłuższe, będą podróże autobusem.

Komunikacja w największych miastach jest dobrze rozwinięta (metro, tramwaje, autobusy), jednak również bardzo droga.

Kościoły oraz świątynie

Francuzi nie są dziś religijnym narodem, nabożeństwa są niemal prawie zawsze puste, chociaż codziennie wchodząc do historycznych kościołów spotkamy wiernych. Pamiętajmy o godnym zachowaniu i o nie przeszkadzaniu odwiedzającym świątynie w celach religijnych.

Kościoły we Francji są w większości darmowe i otwarte na odwiedzających.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Francji?

Francja dla turystów jest bardzo droga. Szczególnie wysokie są koszty zakwaterowania, komunikacja oraz ceny w restauracjach. Poglądowe koszty odwiedzin Francji przedstawiliśmy w artykule Ceny we Francji. Znajdziecie tam przykładowe ceny oraz informacje gdzie możemy najtaniej zrobić zakupy w tym kraju.

Warto stosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym będziemy mogli zaoszczędzić podczas odwiedzin Francji.

Korzystajmy z kart turystycznych

W najważniejszych francuskich miastach, takich jak Marsylia czy Paryż, możemy zakupić karty turystyczne, które umożliwiają darmowe wejścia lub zniżki do atrakcji, a często także przejazdy komunikacją miejską.

Karta taka nie będzie tania, jednak w końcowym rozrachunku wyjdzie zdecydowanie taniej od zakupów pojedynczych wejściówek.

Unikajmy miesięcy letnich i szczytu sezonu

Jeśli naszym głównym celem we Francji są zabytki i smaczne jedzenie, warto pomyśleć o odwiedzeniu tego kraju poza miesiącami wakacyjnymi. Tanie loty są wtedy w bardzo okazyjnych cenach, taniej znajdziemy też hotel lub inne zakwaterowanie.

Oczywiście, jeśli zależy nam na Lazurowym Wybrzeżu, przyjazd w marcu może nie mieć sensu.

Jedzenie na powietrzu

Restauracje we Francji są bardzo drogie, podobnie jak niektóre produkty rolne. Niektóre rzeczy, takie jak wino, sery czy bagietki, są w cenach lepszych niż w Polsce - kupmy więc sobie smakowity zestaw i spędźmy czas w parku lub na ławce zajadając się przysmakami.

Nawet jeśli niektóre rodzaje serów nie są tanie, z reguły będą tańsze niż w Polsce lub w identycznych cenach, czemu więc nie spróbować nowego gatunku lub smaku właśnie we Francji?

Kupujmy bilety komunikacji miejskiej okresowe lub w paczkach

Jeśli chcemy często korzystać z komunikacji miejskiej, warto pomyśleć o zakupie biletów czasowych, np 24 lub 48 godzinnych, lub nawet dłuższych, jeśli zostajemy dłużej. Warto też kupić bilety w paczkach, np. po 10, o ile są dostępne.

Francuzi wiedzą, że bilety pojedyncze lub krótkookresowe są używane głównie przez turystów, dlatego są one najdroższe.

Darmowa niedziela

Wiele publicznych muzeów, np w Paryżu, jest darmowych w pierwszą niedzielę miesiąca. Niestety, oznacza to również olbrzymie tłumy i długie kolejki.

Darmowe wejścia dla młodych w Paryżu

W Paryżu wiele muzeów oraz atrakcji jest darmowych dla mieszkańców Unii Europejskiej poniżej 26 roku życia.

Autobusy lub współdzielone przejazdy zamiast pociągów

Tak jak wspomnieliśmy, pociągi we Francji są drogie. Jeśli chcemy tanio przemieszczać się pomiędzy miastami, warto spojrzeć na ofertę autobusów lub wspólnych przejazdów w serwisie blablacar. Warto jednak wcześniej wspomnieć, że nie mówimy po francusku, i zapytać kierowcę czy to nie problem.

Darmowe atrakcje

Jeśli odwiedzimy największe miasta lub historyczne miasteczka, znajdziemy w nich wiele wspaniałych miejsc, takich jak kościoły, ulice czy budynki publiczne (sądy, ratusz) - które są same w sobie są dziełami sztuki. Nie musimy odwiedzać tylko płatnych muzeów, aby poczuć magię Francji.

Czy Francja jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Niestety, ostatnie lata to wiele zamachów terrorystycznych oraz wiadomości o niebezpiecznych strefach na przedmieściach dużych francuskich miast. W tym drugim przypadku, jeśli odwiedzamy miejsca turystyczne, nie powinno nam nic grozić, wyjątkiem mogą być niektóre miasta takie jak Marsylia, która ma bardzo wysoki wskaźnik przestępczości. Warto tam na siebie uważać i nie chodzić po zmroku poza głównym szlakiem, ani po terenach portowych.

Realnym problemem są zamachy terrorystyczne, które odstraszają turystów przed odwiedzeniem tego pięknego kraju.

Nie powinniśmy również zbliżać się do protestów związanych z zatrudnieniem oraz sprawami socjalnymi, nie należą one we Francji do najspokojniejszych.

Na co uważać podczas wyjazdu do Francji?

Podejście Francuzów

Francuzi w Paryżu z reguły nie są bardzo mili, oprócz pracowników hoteli i kluczowych atrakcji. Czym dalej od Paryża, ludzie są bardziej otwarci i dobrze nastawieni, szczególnie w Normandii i na północy kraju. Na nasze nieszczęście, mieszkający tam Francuzi rzadziej znają dobrze angielski.

Okolice hotelu

Jeśli znajdziemy bardzo dobrą cenę za hotel w Paryżu, sprawdźmy wcześniej dobrze dzielnicę. To, że gdzieś dojeżdża metro, nie znaczy, że jest tam bezpiecznie.

Samodzielne powroty w nocy

Uważajmy na siebie w nocy, szczególnie, jeśli mamy zakwaterowanie poza centrami turystycznymi miast.

Kieszonkowcy

W komunikacji miejskiej należy uważać na kieszonkowców, pilnujmy swoich rzeczy i nie chodźmy w plecaku założonym na ramie, ani nie trzymajmy kosztowności w kieszeniach bluz lub kurtek.


Reklama