Podróże po Europie

Gdzie spać w Belfaście? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Na pierwszy rzut oka Belfast jest najmniej imponująca ze wszystkich stolic państw wchodzących w skład Wielkiej Brytanii. Z naszego doświadczenia możemy zaryzykować stwierdzenie, że jest również najtańszą z nich. Nie powinno nas to jednak zmylić - ceny noclegów wciąż z perspektywy polskiego turysty nie należą do niskich.

W Belfaście znajdziemy całą gamę różnych typów noclegów. W centralnej części miasta dominują hotele. Dalej od centrum znajdziemy więcej popularnych domów gościnnych (ang. guest house) czy apartamentów na wynajem, a niedaleko Uniwersytetu królują hostele z salami wieloosobowymi. Plusem mniej oficjalnych noclegów w stylu B&B jest to, że często zjemy w nich dobre angielskie śniadanie, co z drugiej strony może nie być specjalną zachętą dla osób preferujących lekką kuchnie.

Potencjalne problemy z obiektami noclegowymi w Belfaście są podobne jak w innych brytyjskich miastach leżących nad wodą. W starszych budynkach, z których część zamieniono na domy gościnne, potrafi być wilgotno i czasami dość chłodno. Warto spędzić chwilę i sprawdzić komentarze innych gości pod tym kątem.

Sprawdź całą ofertę noclegową w Belfaście

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Belfaście?

Belfast mimo swojej unikalnej atmosfery nie jest miastem typowo turystycznym. Większość miejsc odwiedzanych przez turystów zgrupowana jest w centrum miasta i możemy pomiędzy nimi poruszać się pieszo. Największe skupisko atrakcji znajduje się na obszarze od mniej więcej wysokości ratusza (ang. City Hall) aż do Katedry św. Anny (ang. Saint Anne’s Cathedral) oraz po drugiej stronie rzeki - w miejscu dawnych doków i stoczni. Pozostałe zabytki i ciekawe miejsca, takie jak np. więzienie Crumlin Road, porozrzucane są pojedynczo i nierównomiernie po całym mieście. Z perspektywy turysty nie ma lepszego obszaru na nocleg niż szeroko rozumiane centrum miasta.

Pozostała część Belfastu charakteryzuje się niską zabudową i typowo mieszkalną atmosferą. To co wyróżnia dzielnice Belfastu to dawny historyczny podział polityczny, który wciąż jest widoczny dzięki wielkim muralom czy występującym gdzieniegdzie niewielkim cmentarzom poświęconych ofiarom walk. Mimo że konflikt polityczny niemal wygasł, to wciąż istnieją Linie Pokoju (ang. Peace lines), czyli mury odgradzające od siebie Republikanów od Lojalistów.

Pomimo istnienia oficjalnego podziału administracyjnego mieszkańcy Belfastu do nazywania dzielnic używają własnych i mniej oficjalnych przydomków, które nawiązują do konkretnych budynków. Stąd np. Dzielnica Katedralna (ang. Cathedral Quarter).

Centrum miasta oraz Dzielnica Katedralna (ang. Cathedral Quarter)

Za ścisłe centrum Belfastu uznaje się obszar otaczający miejski ratusz (ang. City Hall), będący jest jednym z najbardziej imponujących budynków w mieście (możemy go zwiedzić), oraz teren na północ w stronę Katedry św. Anny (ang. St Anne's Cathedral), który nazywany jest Dzielnicą (Ćwiartką) Katedralną (ang. Cathedral Quarter). Generalna zasada jest taka, że czym bliżej katedry, tym mniej turystycznie, i jednocześnie bardziej imprezowo.

Większość opcji noclegowych znajduje się właśnie w centrum stolicy Irlandii Północnej, wliczając w to najważniejsze hotele sieciowe. W centrum znajdziemy też najwięcej lokalnych pubów i restauracji, w których możemy poczuć wyspiarski klimat i napić się zimnego Guinnessa.

Zatrzymując się w granicach umownego centrum niemal wszędzie i bez problemu dostaniemy się pieszo. Będziemy mieć również blisko do dworca autobusowego.

Szukając noclegu w centrum warto sprawdzić ceny w John Bell House- City Centre, gdzie czasami pojawiają się ciekawe oferty. Niestety, najlepsze z nich dostępne są najczęściej w ofercie bezzwrotnej. Plusem tego obiektu jest położenie - znajduje się on pomiędzy ratuszem a katedrą.

Kolejnym obiektem wartym polecenia, w którym czasami pojawiają się dobre ceny, jest hotel easyHotel. Hotele tej sieci działają trochę jak linie lotnicze i ceny zależą od czasu rezerwacji, sezonu oraz zapotrzebowania. Przy złapaniu promocji możemy znaleźć nocleg dla dwóch osób w sezonie poniżej 50 GBP, ale standardowe ceny są kilkadziesiąt procent wyższe.

Przykładem jednego z najlepiej ocenianych noclegów w tej okolicy jest hotel sieci ibis - ibis Belfast City Centre. Plusem obiektów tej sieci jest równy standard we wszystkich krajach, ale minusem może być duża sezonowość. W lato ceny są bardzo wysokie, ale w zimę możemy znaleźć nocleg w średnich jak na Belfast widełkach.

Znajdź inne noclegi w centrum miasta

Turyści szukający budżetowego noclegu mogą sprawdzić położony dalej na północ Deacon Street Town House. Jest to stosunkowo nowa propozycja, która zbiera dobre recenzje. Minusem są na pewno dostęp jedynie do współdzielonej łazienki oraz odległość od centrum (około 2-2,5 kilometra). Obok obiektu znajduje się przystanek autobusowy, z którego dojedziemy do ratusza w mniej niż 20 minut. Plusem są dużo niższe ceny niż w ścisłym centrum.

Dzielnica Królowej (ang. Queens Quarter)

Innym wartym polecenia obszarem na znalezienie noclegu jest leżącą na południe od centrum Dzielnica (Ćwiartka) Królowej (ang. Queens Quarter). Nazwa nawiązuje do znajdującego się tu Uniwersytetu (ang. Queen's University Belfast). Czasem można spotkać się też z nazwą Dzielnica Uniwersytecka (ang. University Quarter).

Jest to największy ośrodek studencki w całej Irlandii Północnej. Obszar ten obecnie w dużej mierze zamieszkują studenci, stąd stosunkowo duży wybór różnorodnych lokali gastronomicznych oraz pubów. Z turystycznego punktu widzenia ważna jest bliska odległość od centrum oraz dostęp do niektórych atrakcji, takich jak np. uniwersytecki ogród botanicznych (ang. Botanic Gardens) czy Muzeum Ulster. Niedaleko wspomnianego muzeum znajdziemy obszar nazywany wśród miejscowych Stranmillis Village, który wyróżnia się szerokim wyborem lokali.

Okolica Queens Quarter jest też miejscem, gdzie możemy znaleźć budżetowe noclegi (nawet poniżej 30 GBP za noc dla dwóch osób). Musimy tylko pamiętać, że warunki sanitarne i czystość w najtańszych obiektach pozostawiają wiele do życzenia. Z drugiej jednak strony, studenci lub młodsze osoby nastawione na imprezowanie do późnych godzin nocnych mogą przymknąć oko na te niedogodności. ;)

Przykładem dobrze ocenianego młodzieżowego hostelu jest Lagan Backpackers, w którym dostępne są również prywatne pokoje (ze współdzieloną łazienką).

Znajdź więcej noclegów w okolicy Uniwersytetu

Reklama