Komunikacja miejska w Porto

Pomimo że historyczna część Porto nie zajmuje dużego obszaru, to topografia miasta i chęć oszczędności czasu może przekonać nas do korzystania z transportu miejskiego. Na szczęście komunikacja publiczna w Porto jest nowoczesna i rozwinięta, więc nie powinniśmy mieć większych problemów z poruszaniem się po mieście (po zapoznaniu się z ogólnymi zasadami).

Autobusy i metro

Głównymi środkami transportu w Porto są autobusy oraz metro. Autobusy obsługuje firma STCP, a za metro odpowiedzialna jest spółka Metro do Porto. Podczas pobytu typowo turystycznego bardziej praktyczne są autobusy, ale metro jest przydatne do przejazdu z lotniska do centrum oraz do dojazdu do dalszych atrakcji, w tym np. do stadionu FC Porto czy nowoczesnej sali koncertowej Casa da Música.

Metro w Porto przypomina założeniami te z Londynu, chociaż oczywiście jest o wiele nowocześniejsze. Część tras przebiega na powierzchni, a cztery ze wszystkich sześciu linii współdzielą środkową część trasy. Każda z linii reprezentowana jest kolorem i literką od A do F. W 2021 roku prawdopodobnie powstanie kolejna siódma linia G.

Żółtą linia D dojedziemy do miasta Vila Nova de Gaia znanego z winnych piwnic, linią E wydostaniemy się z lotniska, a do stadionu Estádio do Dragão dojedziemy liniami A, B, E oraz F. Razem w Porto funkcjonuje 81 przystanków metra.

Mapa sieci metra ze strony oficjalnej.

W przypadku autobusów funkcjonuje o wiele więcej linii. Ich całą listę znajdziemy na tej stronie.

Wybierasz się do Porto?

Porto

Porto - zwiedzanie i informacje praktyczne

Planujesz wyjazd do Porto? Sprawdź na co warto zwrócić uwagę podczas planowania zwiedzania.

Porto

Gdzie spać w Porto?

Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w tym portugalskim mieście.

Bilety i karta Andante

Metro oraz autobusy należą do wspólnego systemu biletowego. Za bezprzesiadkowy przejazd autobusem możemy zapłacić bezpośrednio u kierowcy (gotówką) - opłata wynosi 1,95€. W przypadku metra oraz gdy zależy nam na tańszych przejazdach autobusami musimy zakupić przedpłaconą kartę Andante w wersji anonimowej (niebieska, Blue).

Opłata za wydanie karty to 0,60€. Na kartę możemy nabić zwykłe bilety na pojedyncze przejazdy, bilety czasowe oraz bilet turystyczny.

W przypadku zakupu biletu na pojedynczy przejazd musimy wybrać strefę. Bilet na strefę Z2 kosztuje 1,20€, a na strefę Z3 1,60€. Dzieci do lat 4 podróżują za darmo.

W trakcie pojedynczego przejazdu możemy się przesiadać. Na przesiadkę mamy konkretny czas (strefy Z2 i Z3 to 60 minut). Limit nie dotyczy czasu spędzanego w pojeździe, ale jest to ograniczenie na ostatnie odbicie karty. Jeśli odbijemy kartę po 61 minutach to zostanie już pobrana płatność za nowy przejazd.

Na kartę możemy nabić więcej biletów, ale tylko na jedną konkretną strefę. W przypadku zakupu 10 biletów jeden dodatkowy otrzymujemy gratis. Niestety, jeśli chcielibyśmy od razu nabić na kartę np. 2 bilety Z2 i jeden bilet Z4 nie będzie to możliwe. Nie możemy też zmienić typu biletu przed skorzystaniem ze wszystkich przejazdów.

Bilety Andante 24 pozwalają na podróżowanie przez 24 godziny od pierwszego skasowania na określonej strefie. Koszt za strefę Z2 to 4,15€, a za strefę Z3 5,50€.

Więcej: Rozpiska cen na oficjalnej stronie

W Porto dostępne są również czasowe bilety turystyczne (Andante Tour), które oferowane są w wersji 24- i 72-godzinnej. Bilety ważne są określony czas od momentu pierwszego użycia. Koszt karty 24-godzinnej to 7€, a 72-godzinnej to 15€. Karty te są jednorazowego użytku i nie możemy na nie później nabić kolejnych biletów.

Więcej: Informacje o biletach turystycznych na oficjalnej stronie

Warto w tym miejscu wspomnieć, że darmowe korzystanie z komunikacji możliwe jest również z kartą turystyczną Porto Card.

Kartę Andante zakupimy w automatach na stacjach metra, w punktach sprzedaży STCP i w punktach sprzedaży Andante.

Opłaty za przejazd i strefy

Pojedyncze przejazdy wyceniane są na podstawie ilości mijanych stref. Istnieje 8 wariantów biletów: od Z2 do Z9. Strefy w Porto działają trochę inaczej niż w innych miastach. Każdy z przystanków znajduje się w konkretnej strefie. Bilet Z2 umożliwia nam podróż do dowolnej strefy graniczącej z naszą strefą. Bilet Z3 umożliwia nam podróż do dowolnej strefy graniczącej z dowolną strefą granicząca ze strefą z której ruszamy, itd. Niestety, nie jest to zbyt proste. Na szczęście w przypadku autobusów poruszając się po centrum nie wyjedziemy poza strefę Z2.

Więcej: Informacje o strefach na oficjalnej stronie metra

W przypadku metra dokładną cenę i rodzaj biletu sprawdzimy na oficjalnym plannerze podróży dostępnym tutaj. Samo metro nie powinno nas jednak martwić ponieważ informacje o strefie przystanku końcowego znajdziemy też na automatach w samym metrze.

Jeśli chcielibyśmy ruszyć dalej autobusem możemy skorzystać z plannera (po portugalsku) na na tej stronie. Mechanizm nie działa świetnie, ale pozwala na sprawdzenie stawki za przejazd.

Ogólne zasady korzystania z kart Andante

  • Karta Andante może być wykorzystywana przez jedną osobę. Jeśli jedziemy we dwójkę musimy zakupić dwie karty.
  • Zawsze powinniśmy odbić kartę po wejściu do pojazdu lub na stacji - nawet gdy mamy kartę czasową Andante Tour czy kartę 24-godzinną. Dotyczy to także każdej przesiadki. Brak odbicia karty może zakończyć się bardzo drogim mandatem.
  • Kartę Andante możemy używać w następujących środkach transportu: Metro do Porto, autobusy STCP i kolej regionalna CP Porto.

Więcej praktycznych informacji znajdziemy na oficjalnej liście pytań i odpowiedzi (język angielski).

Tramwaje

Po ulicach Porto oprócz autobusów jeżdżą jeszcze tramwaje. Tramwaje pojawiły się w mieście pod koniec XIX wieku, ale w drugiej połowie XX wieku zaczęły znikać z miejskich ulic. Dziś w mieście funkcjonują trzy trasy, którymi zarządza wspomniana wcześniej firma STCP.

Przejazd tramwajem może być ciekawym doświadczeniem turystycznym. Klimat nie jest aż tak niepowtarzalny jak w przypadku tramwajów znanych z Lizbony, ale mniej niż 30-minutowy przejazd linią numer 1 wzdłuż linii rzeki dla wielu może być fajną atrakcją. Tramwaje nie są duże i w ciągu dnia mogą być zatłoczone.

Więcej: Trasa historycznej linii 1

Bilety możemy zakupić w tramwaju (nie działa tu karta Andante). Opłata za jeden przejazd to 3€, a bilet dwudniowy (48-godzinny) kosztuje 10€. Bilet dwudniowy występuje też w wersji ulgowej dla dzieci i kosztuje 5€.

Więcej: Informacje o tramwajach - linie oraz przystanki.

Kolejka linowa - Funicular dos Guindais

Ciekawym doświadczeniem może być podróż historyczną kolejką linową Funicular dos Guindais, która powstała pod koniec XIX wieku w celu ułatwienia transportu produktów z nadbrzeża do górnej części miasta. Kolejka znajduje się przy moście Luísa I (Ponte Dom Luís I). Bilety zakupimy na miejscu - opłata za przejazd w jedną stronę to 2,50€ (1,25€ dla dzieci 4-12 lat). Przejazd trwa około 2 minut.

Godziny funkcjonowania kolejki:

  • listopad - kwiecień: od 8:00 do 20:00
  • maj, czerwiec, wrzesień, październik - od niedzieli do środy od 8:00 do 22:00 i w pozostałe dni od 8:00 do 24:00
  • sierpien: od 8:00 do 24:00

Aktualne informacje dostępne są na tej stronie metra.


Reklama