Podróże po Europie

Lotnisko Bazylea (EuroAirport Bazylea-Miluza-Fryburg, BSL) - dojazd do Bazylei i innych miast

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2022

Położone pomiędzy trzema państwami lotnisko EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg znajduje się na terenie Francji i zarządzane jest wspólnie przez dwa kraje: Francję oraz Szwajcarię.

Lotnisko oddalone jest o niecałe 4 kilometry od szwajcarskiej Bazylei, o około 20 kilometrów od francuskiej Miluzy (fr. Mulhouse) i mniej niż 50 kilometrów od niemieckiego Fryburga (Fryburg Bryzgowijski / niem. Freiburg im Breisgau).

Mimo teoretycznego obsługiwania trzech państw lotnisko służy głównie mieszkańcom Francji i Szwajcarii oraz turystom wybierającym się na północ Szwajcarii lub rzadziej do Francji. Lotnisko podzielone jest na część francuską i szwajcarską, o czym powinniśmy pamiętać szukając odpowiedniego wejścia i kontroli bezpieczeństwa.

Port lotniczy Bazylea - informacje podstawowe

  • Nazwa: EuroAirport Bazylea Miluza Fryburg
  • Nazwa w języku angielskim: EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg
  • Kod IATA - BSL, MLH, EAP
  • Ilość terminali: 1

Lotnisko posiada trzy kody IATA, ale lecąc tanimi liniami z Polski do Bazylei spotkamy się prawdopodobnie z oznaczeniem BSL. Kod MLH nawiązuje do francuskiej Miluzy, a kod EAP odnosi się do ogólnej nazwy portu Euroairport.

Na ostatnim piętrze lotniska, w miejscu w którym znajduje się taras widokowy oraz jedna z restauracji, znajdziemy długą na 24 metry instalację autorstwa Jeana Tinguely’ego (nazwa pracy Luminator). Pracę postawiono na 20 rocznicę śmierci artysty.

Jak dojechać z lotniska w Bazylei do centrum miasta i na dworzec?

Z lotniska do centrum Bazylei dojedziemy regularnie kursującymi autobusami linii numer 50, które dowiozą nas do dworca głównego Bahnhof Basel SBB - czas przejazdu całej trasy to mniej niż 20 minut. Autobus odjeżdża z przystanku znajdującego się od razu po wyjściu z hali wylotów.

Uwaga! Pamiętajmy o skorzystania z dobrego wyjścia na stronę szwajcarską, które oznaczone jest szwajcarską flagą (czerwony kwadrat z białym krzyżem). Wyjście znajdziemy skręcając niemal od razu w prawo po przejściu przez obszar odbioru bagaży. Jeśli pójdziemy dalej prosto wyjdziemy wyjściem na stronę francuską.

Autobus lotniskowy przypomina zwykłe autobusy miejskie (bez przypisanych miejsc), ale posiada kilka wnęk na większy bagaż.

Bilet na przejazd kosztuje 6,10 CHF (bilet na trzy strefy) i pozwala nam na późniejszą przesiadkę do innego miejskiego środka transportu. Dzieci pomiędzy 6 a 15. rokiem życia włącznie mogą skorzystać z biletu ulgowego w cenie 3,80 CHF. Na przystanku stoją automaty biletowe, które przyjmują gotówkę i karty płatnicze. Na szczęście automat od razu podpowiada miejsce docelowe i podaje dobrą cenę, więc nie powinnismy mieć problemów z jego obsługą. Jeśli zostajemy w Bazylei na noc, to od naszego obiektu noclegowego otrzymamy na czas pobytu kartę Basel Card, która zapewni nam darmowy transport publiczny (więcej informacji znajdziecie tutaj).

Czas przejazdu z lotniska do głównego dworca kolejowego (Bahnhof Basel SBB) to niecałe 20 minut. Dokładne czasy przejazdu mogą różnić się w zależności od korków oraz natężenia ruchu.

Aktualny rozkład jazdy możemy sprawdzić na plannerze dostępnym tutaj

Jak dojechać z lotniska w Bazylei do Zurychu?

Do oddalonego o około 100 kilometrów Zurychu możemy dojechać pociągiem z dworca kolejowego w Bazylei. Na sam dworzec dostaniemy się wspomnianym w poprzednim punkcie autobusem lotniskowym numer 50.

Jak dojechać z lotniska w Bazylei do niemieckiego Fryburga?

Do Fryburga (Fryburg Bryzgowijski / niem. Freiburg im Breisgau) dojedziemy autobusem firmy Flixbus. Niestety, mimo krótkiego czasu przejazdu (niecała godzina) oraz małej odległości cena biletu rozpoczyna się od około 100 zł.

Jak dojechać z lotniska w Bazylei do francuskiej Miluzy (Mulhouse)?

Do francuskiej Miluzy (Mulhouse) dojedziemy kombinacją dwóch środków transportu: autobusu oraz pociągu. Najpierw powinniśmy skorzystać z autobusu lotniskowego (Distribus) numer 11, który w około 10 minut dowiezie nas do dworca kolejowego w mieście Saint Louis (Gare Saint-Louis). Autobusy kursują regularnie (do kilku razy na godzinę), a opłata za przejazd wynosi 2,50€.

Po dojechaniu na miejsce przesiadamy się w pociąg, który na miejsce dowiezie nas w około 20 minut i kosztuje około 6,60€. Z Saint Lous dojedziemy też do Strasburga czy miasta Colmar. Rozkład jazdy dostępny jest na oficjalnej stronie francuskiej kolei SNCF.

Reklama