Lotnisko Bazylea (EuroAirport Bazylea-Miluza-Fryburg, BSL) - dojazd do Bazylei i innych miast

Popularne lotnisko EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg znajduje się na terenie Francji i zarządzane jest wspólnie przez dwa kraje: Francję oraz Szwajcarię.

Lotnisko oddalone jest o niecałe 4 kilometry od szwajcarskiej Bazylei, o około 20 kilometrów od francuskiej Miluzy (fr. Mulhouse) i mniej niż 50 kilometrów od niemieckiego Fryburga (Fryburg Bryzgowijski / niem. Freiburg im Breisgau).

Mimo teoretycznego obsługiwania trzech państw lotnisko służy głównie mieszkańcom Francji i Szwajcarii oraz turystom wybierającym się na północ Szwajcarii lub rzadziej do Francji. Lotnisko podzielone jest na część francuską i szwajcarską, o czym powinniśmy pamiętać szukając odpowiedniego wejścia i kontroli bezpieczeństwa.

Informacje podstawowe

 • Nazwa: EuroAirport Bazylea Miluza Fryburg
 • Nazwa w języku angielskim: EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg
 • Kod IATA - BSL, MLH, EAP
 • Ilość terminali: 1

Lotnisko posiada trzy kody IATA, ale lecąc tanimi liniami z Polski do Bazylei spotkamy się prawdopodobnie z oznaczeniem BSL. Kod MLH nawiązuje do francuskiej Miluzy, a kod EAP odnosi się do ogólnej nazwy portu Euroairport.

Na lotnisku działa darmowa i szybka sieć wi-fi o nazwie Free_EuroAirport_WiFi. Żeby z niej skorzystać nie musimy podawać żadnych danych osobowych i wystarczy jedynie zaakceptować warunki poprzez kliknięcie w zielony guzik podczas pierwszej próby skorzystania z internetu.

Na ostatnim piętrze lotniska, w miejscu w którym znajduje się taras widokowy oraz jedna z restauracji, znajdziemy długą na 24 metry instalację autorstwa Jeana Tinguely’ego (nazwa pracy Luminator). Pracę postawiono na 20 rocznicę śmierci artysty. [aktualizacja wrzesień 2018]

Jak dojechać z lotniska w Bazylei do centrum miasta? [aktualizacja wrzesień 2018]

Z lotniska do centrum Bazylei dojedziemy regularnie kursującymi autobusami linii numer 50. Autobus odjeżdża z przystanku znajdującego się od razu po wyjściu z hali wylotów.

Uwaga! Pamiętajmy o skorzystania z dobrego wyjścia na stronę szwajcarską, które oznaczone jest szwajcarską flagą (czerwony kwadrat z białym krzyżem). Wyjście znajdziemy skręcając niemal od razu w prawo po przejściu przez obszar odbioru bagaży. Jeśli pójdziemy dalej prosto wyjdziemy wyjściem na stronę francuską.

Autobus lotniskowy przypomina zwykłe autobusy miejskie (bez przypisanych miejsc), ale posiada kilka wnęk na większy bagaż.

Bilet na przejazd kosztuje 4,70 CHF (bilet na dwie strefy). Biletów nie zakupimy u kierowcy. Na przystanku stoją automaty biletowe, które przyjmują gotówkę i karty płatnicze. Na szczęście automat od razu podpowiada miejsce docelowe i podaje dobrą cenę, więc nie powinnismy mieć problemów z jego obsługą.

Czas przejazdu z lotniska do głównego dworca kolejowego (Bahnhof Basel SBB) to w zależności od natężenia ruchu około 15 minut. Przejazd z dworca na lotnisko zajmie nam około 17 minut. Dokładne czasy przejazdu mogą różnić się w zależności od korków oraz natężenia ruchu.

Trasa z lotniska na dworzec (w nawiasie szacunkowy czas przejazdu od początkowej stacji):

 • Basel Euroairport Ankunft CH
 • EuroAirport Verwaltung (1)
 • EuroAirport Cargo (2)
 • Friedrich-Miescher-Str. (6)
 • Im Wasenboden (7)
 • Kannenfeldplatz (9)
 • Brausebad (11)
 • Bahnhof SBB (14)

Trasa z dworca na lotnisko (w nawiasie szacunkowy czas przejazdu od początkowej stacji):

 • Bahnhof SBB
 • Brausebad (4)
 • Kannenfeldplatz (7)
 • Im Wasenboden (8)
 • Friedrich-Miescher-Str (9)
 • EuroAirport Cargo (12)
 • Basel Euroairport Abflug CH (15)
 • EuroAirport Verwaltung (16)
 • Basel Euroairport Ankunft CH (17)

Z tego samego miejsca, w którym wysiadamy (po wschodniej stronie głównego wejścia na dworzec), odjeżdża autobus jadący z miasta na lotnisko.

Autobusy kursują nawet do 8 razy na godzinę w ciągu dnia. Dokładny rozkład autobusu startującego z lotniska dostępny jest pod tym adresem.

Rozkłady dla konkretnych przystanków znajdziemy pod tym adresem - musimy tylko kliknąć w nazwę przystanku.

Jak dojechać z lotniska w Bazylei do Zurychu?

Do oddalonego o około 100 kilometrów Zurychu możemy dojechać autobusem firmy Flixbus lub kombinacją: autobus lotniskowy do dworca głównego w Bazylei oraz pociąg.

Flixbus jedzie około 90 minut i najtańszy bilet z wyprzedzeniem zakupimy za około 49 zł. Każdego dnia Flixbus kursuje od 3 do 5 razy w różnych godzinach.

Opłata za przejazd autobusem lotniskowym i pociągiem będzie wyższa oraz podobna czasowo biorąc pod uwagę przesiadkę.

Jak dojechać z lotniska w Bazylei do niemieckiego Fryburga?

Do Fryburga (Fryburg Bryzgowijski / niem. Freiburg im Breisgau) dojedziemy autobusem firmy Flixbus. Niestety, mimo dość krótkiego czasu przejazdu (około godziny) i odległości bilet potrafi kosztować w najtańszej wersji około 100 zł.

Jak dojechać z lotniska w Bazylei do francuskiej Miluzy (Mulhouse)?

Do francuskiej Miluzy (Mulhouse) dojedziemy kombinacją dwóch środków transportu: autobusu lotniskowego (Distribus) numer 11 do dworca w mieście Saint Louis oraz pociągu z Saint Louis do Miluzy (Mulhous).

Czas przejazdu autobusem to około 10 minut. Koszt przejazdu to 2,50€. Autobusy kursują 2 do 3 razy na godzinę. Dokładny rozkład dostępny jest pod tym adresem.

Z Saint Louis do Mulhouse dojedziemy pociągiem w 14 do 20 minut. Koszt biletu to 5,70€ lub 6,40€.

Rozkład możemy znaleźć na oficjalnej stronie francuskich kolei pod tym adresem.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama