Street Art Manchester - Northern Quarter (Północna Dzielnica)

W całym Manchesterze znajdziemy wiele przykładów ciekawych dzieł sztuki ulicznej, jednak jedna dzielnica wyróżnia się na tle całego miasta - słynna “Północna Dzielnica” (“Northern Quarter”). Niemal na każdym kroku znajdziemy tutaj olbrzymie i kolorowe murale.

Ta stosunkowo młoda dzielnica (rozwinęła się dopiero w drugiej części XVIII wieku) od dawna była miejscem spotkań mieszkańców, znajdziemy tutaj wiele klubów i restauracji, także sztuka uliczna była tu obecna od dawna. W każdy weekend ulice żyją do samego rana, i jest to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia, jeśli chcemy poczuć prawdziwy imprezowy klimat Manchesteru.

Pomimo tego, że Północna Dzielnica od zawsze była wypełniona wieloma pracami, większość największych i najbardziej imponujących prac jest stosunkowo nowych - powstały w ramach niedawnego projektu “Miasta Nadziei”. Projekt trwał 9 dni (od 21 do 29 Maja 2016 roku), podczas których zaproszeni artyści mogli spokojnie pracować i dopracowywać swoje dzieła.

Wielu słynnych artystów sztuki ulicznej zostało zaproszonych do stworzenia prac nawiązujących do problemów globalnego świata - takich jak wojny i problemy z środowiskiem naturalnych. Trzeba przyznać, że projekt udał się wzorowo - z jednej strony dzielnica jest kolorowa, a z drugiej możliwa jest chwila refleksji.

Efektem projektu jest również to, że Manchester stał się jednym z najważniejszych miast ze sztuką uliczną w Anglii, dla turystów organizowane są wycieczki z przewodnikiem, a sama dzielnica stała się kolejny ważnym punktem dla odwiedzających.

Dzielnica ma kształt szachownicy, jeśli chcemy zobaczyć większość murali, powinniśmy przejść każdą z ulic. Nie powinno nam to zająć dłużej niż 2 godziny. Pamiętajmy o tym, żeby zaglądać w różne zakamarki czy uliczki, często najciekawsze prace są ukryte.

Poniżej przedstawiamy wybrane prace:

!Mural autorstwa Dale Grimshaw
Mural autorstwa Dale Grimshaw

!Giant bird, autor: Mateus Bailon z Brazylii - street art Manchester
Giant bird, autor: Mateus Bailon z Brazylii - street art Manchester

!Tankpetrol - street art Manchester
Tankpetrol - street art Manchester

street art Manchester

!"Bowie tribute", autor: Akse - street art Manchester
"Bowie tribute", autor: Akse - street art Manchester

!"Giant blue tit" - street art Manchester
"Giant blue tit" - street art Manchester

!street art Manchester, autor: C215
street art Manchester, autor: C215

!autor: Martin Whatson - street art Manchester
autor: Martin Whatson - street art Manchester

!Never Crew (Tariff Street) - street art Manchester
Never Crew (Tariff Street) - street art Manchester

street art Manchester

!Hyuro - street art Manchester
Hyuro - street art Manchester

street art Manchester

street art Manchester

Street art z inny części miasta:

street art Manchester

street art Manchester


Reklama