Dom Rembrandta w Amsterdamie

Dom Rembrandta, zwany inaczej Rembrandthuis znajduje się w centrum Amsterdamu, przy ulicy Jodenbreestraat 4 (obok bazaru na Waterlooplein).

zwiedzanie domu Rembrandta

Rembrandt Harmenszoon van Rijn był znanym i cenionym na całym świecie malarzem, rysownikiem i grafikiem. Ten holenderski artysta do dziś uważany jest za jednego z najznakomitszych malarzy swojej epoki.

Informacje i ciekawostki

zwiedzanie domu Rembrandta

Artysta mieszkał w nim i tworzył w latach 1639 -1658. Po tym jak zbankrutował i był zmuszony sprzedaś swój dom, zamieszkiwało go kilkanaście rodzin. Aż do 1907 roku, kiedy obiekt stał się własnością miasta. Jako, że znajdował się on w fatalnym stanie, został gruntownie odrestaurowany, a od 1911 roku w jego wnętrzu znajduje się muzeum poświęcone artyście.

Zwiedzanie

Obecnie w muzeum można obejrzeć najbardziej znane i cenione prace Rembrandta, a także kilku innych bliskich mu malarzy w tym m.in. jego nauczyciela Pietera Lastmana.

zwiedzanie domu Rembrandta

Co ciekawe, to w dużej mierze dzięki obrazom artysty oraz jego uczniów i przyjaciół można było odtworzyć ówczesny wygląd domu. Właśnie dlatego obecna aranżacja muzeum tak wiernie oddaje urok przeszłości.

zwiedzanie domu Rembrandta

Odwiedzając muzeum Rembrandta będziecie mogli nie tylko obejrzeć jego ryciny i obrazy, dowiecie się również w jaki sposób kilkaset lat temu wytwarzano farby olejne, których nie można było kupić w sklepach. Niezwykła atrakcją może być również demonstracja powstawania miedziorytów, czyli bardzo starych technik graficznych na metalu.

zwiedzanie domu Rembrandta

Nie da się ukryć, że Rembrandt był jednym z najznakomitszych artystów swoich czasów. Uwielbiał przedstawiać ludzkie ciało, nietypową mimikę twarzy – świadczy o tym choćby ponad sto autoportretów Rembrandta wykonanych najrozmaitszymi technikami.

zwiedzanie domu Rembrandta

Jego życie prywatne było jednak burzliwe i dramatyczne. Nie wszyscy wiedzą, że pod koniec swojego życia artysta był już niemal całkowicie niewidomy, w ciągu siedmiu lat stracił żonę i trójkę dzieci, a kiedy umierał, sam osierocił roczną córkę. Znany ze swojej rozrzutności i życia ponad stan, zestarzał się w samotności jako biedak.

Informacje praktyczne [aktualizacja styczeń 2020]

zwiedzanie domu Rembrandta

Ceny biletów wstępu:

rodzaj biletu cena
dorośli 14,00€
dzieci od 6. do 17. roku życia 5,00€
dzieci do 5. roku życia bezpłatnie

Dni i godziny otwarcia: Codziennie od 10:00 do 18:00. Wyjątek stanowią święta. Więcej szczegółowych informacji oraz aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie: rembrandthuis.nl.

Adres: Museum Het Rembrandthuis Jodenbreestraat 4 1011 NK Amsterdam


Reklama