Gdzie spać nad jeziorem Como? Wybrane miasta i przykładowe hotele

Jednym z największych problemów przy planowaniu wyjazdu nad jezioro Como jest wybór bazy noclegowej. Tak naprawdę nie ma jednego idealnego miasta czy hotelu, który zadowoli wszystkich. Zanim rozpoczniemy poszukiwanie zakwaterowania warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jaki jest cel naszej podróż? czy będziemy dużo podróżować? skąd przyjeżdżamy i o której mamy lot powrotny?

Jedno miasto można polecić turyście pragnącemu odwiedzić kilka miejsc na obu brzegach, kolejne przyjezdnemu szukającemu wieczornego klimatu i pięknych widoków, a jeszcze inne poszukującym tras spacerowych.

Musimy liczyć się też z tym, że najbardziej urokliwe i niewielkie miasteczka (a do tego z dobrym dojazdem) nie oferują zbyt wielu opcji noclegowych, co powoduje, że popyt winduje ceny do góry. W takim przypadku cena za noc w dobrze ocenianym obiekcie z prywatną łazienką (i to w tańszych miejscach) może dochodzić do 80-100€ za pokój dla dwóch osób. Na pewno nie warto odkładać wyboru noclegu na ostatnią chwilę.

Na bazie naszych doświadczeń spróbowaliśmy przygotować krótkie zestawienie miast wraz z ich krótką charakterystyką.

Uwaga! Jeśli przyjeżdżamy nad jezioro Como samochodem to sprawdźmy dostępność miejsc parkingowych. W większości miasteczek nad jeziorem Como znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem lub jest bardzo drogie.

Szukaj wśród wszystkich(!) noclegów nad jeziorem Como.

Miasto Como jako baza wypadowa dla aktywnych turystów

Como, czyli największe z miast nad jeziorem Como, może być świetną bazą wypadową dla turystów planujących częste podróże. Autobusem dostaniemy się stąd: na cały zachodni brzeg, do Bellagio oraz do Lecco. Do Como dojedziemy też bezpośrednio z Mediolanu oraz z jedną przesiadką z Bergamo.

Jest to też jedno z nielicznych żyjących miast, gdzie przebywa również wielu miejscowych. Dzięki temu Como może pochwalić się szerokim wyborem lokali gastronomicznych oraz dostępem do większych sklepów.

Plusem miasta Como jest jego wielkość. Wciąż trudno tu o typowo budżetowe noclegi, ale dzięki większej podaży możemy znaleźć fajny pokój dla dwóch osób z prywatną łazienką w sezonie już za około 55-60€.

Czasami dobre ceny pojawiają się w dobrze ocenianym Ai tre Leoni. Uwaga! Apartamenty dostępne są z opcją z prywatną łazienką, ale jest ona zlokalizowana poza pokojem. Dużą zaletą Ai tre Leoni jest dostęp do darmowego parkingu.

Znajdź inne noclegi w mieście Como

Varenna - dobra baza wypadowa oraz piękne miasto na wschodnim brzegu

Dobrym miejscem na nocleg nad jeziorem Como wydaje się być miasto Varenna. Koleją dojedziemy stąd do większości miast na wschodnim brzegu, a drogą wodną bez problemów dostaniemy się do Bellagio oraz Menaggio. Za Varenną przemawia również prosty dojazd na lotnisko w Bergamo.

Inną zaletą Varenny jest fakt, że jest to jedno z najładniejszych miast nad jeziorem Como. Spacerując wieczorem po przystani oraz starym mieście otrzymamy jeden z najlepszych możliwych widoków. Osoby chcące trochę się poruszać mogą ruszyć w jedną z tras spacerowych - m.in. na zamek Vezio.

Niestety, Varenna jest niewielka, przez co dostęp do dobrze ocenianych obiektów noclegowych w cenach dostępnych dla polskich turystów nie jest zbyt okazały. Przykładem noclegu z rozsądnymi cenami (jak na tę okolicę) oraz warunkami jest B&B della Contrada Varenna .

Znajdź inne noclegi w mieście Varenna

Lecco - prosty dojazd z lotniska Bergamo, ale trudniejszy dostęp do zachodniego brzegu

Dla części turystów dobrym rozwiązaniem może być nocleg w położonym na południowo-wschodnim brzegu Lecco. Największymi zaletami tego rozwiązania są szybki dojazd z lotniska w Bergamo oraz stosunkowo duży wybór sklepów oraz lokali gastronomicznych z cenami nastawionymi bardziej na miejscowych niż turystów.

Pociągiem z Lecco dojedziemy do Varenny (skąd popłyniemy dalej do Menaggio lub Bellagio), a autobusem do Como. Trudniej będzie nam się jednak dostać do miasteczek na zachodnim brzegu. Innym problemem jest dostęp do rejsów - z Lecco nie dopłyniemy do najbardziej turystycznych miejscowości.

Największą wadą Lecco jest fakt, że miasto to niczym nie przypomina innych miejscowości nad jeziorem Como. Uliczki, zabudowa czy widoki są dalekie od tych z Varenny czy miast zachodniego brzegu. Jeśli zależy nam na atmosferze małego urokliwego włoskiego miasteczka, to w Lecco jej raczej nie odnajdziemy...

Lecco jest też stosunkowo duże - dlatego przed dokonaniem rezerwacji zawsze sprawdźmy odległość od dworca autobusowego i kolejowego! Czasami noclegi oddalone są nawet cztery kilometry od centrum.

Przykładem świetnie ocenianego obiektu blisko centrum jest pensjonat B&B Casa Fortuna, gdzie w cenie noclegu powinniśmy otrzymać również śniadanie.

Znajdź inne noclegi w Lecco

Miasta na zachodnim brzegu

Zatrzymanie się na zachodnim brzegu ma wiele zalet. Jest to mimo wszystko mniej oblegana okolica, która może pochwalić się kilkoma płatnymi otwartymi basenami (nazywanymi szumnie plażami), naturalną plażą w mieście Griante czy wartymi polecenia trasami spacerowymi - w tym pocztówkową trasą Greenway del Lago di Como, która prowadzi pomiędzy miastami (zarówno położonymi przy brzegu, jak i na wzgórzach) zaczynając od Colonno aż do Griante. Pomiędzy Griante a Menaggio możemy przejść z kolei bardziej męczącą trasą prowadząca poprzez wzgórza.

Problemem zachodniego brzegu może być dojazd z lotnisko i na lotnisko. Jeśli mamy lot wcześnie rano lub późnym wieczorem, to musimy dokładnie sprawdzić komunikacje publiczną (autobusy bądź statki), z pomocą której dostaniemy się do jednego z miast posiadających stacje kolejową.

Na pewno rozsądnym wyborem na miejsce noclegowe na zachodnim brzegu jest Menaggio. Dopłyniemy stąd bez problemu do Bellagio oraz Varenny, a autobusem przejedziemy cały zachodni brzeg aż do miasta Como. Menaggio jest też dość rozległe i w zachodniej części miasta znajdziemy większe sklepy (m.in. sklep Conad), w których bez problemu nabędziemy najważniejsze produkty spożywcze w normalnych cenach.

Menaggio może pochwalić się też szeroką i przyjemną promenadą oraz kolorową zabudową. Aktywni turyści mogą wyruszyć stąd na pieszą wędrówkę - albo wzgórzami na południe, albo przejść kawałek wzdłuż drogi samochodowej, żeby dalej podążać trasą pieszą Greenway del Lago di Como.

Niestety, Menaggio z perspektywy turysty cierpi na te same problemy co Varenna. Miejsc noclegowych jest tu znacznie mniej niż chętnych, dlatego ceny są niemal zawsze wysokie.

Sprawdź dostępne noclegi w Menaggio.

Innym rozwiązaniem może być nocleg w jednym z kilku miast ciągnących się od Griante aż do Lenno. Są one rozrzucone na obszarze około pięciu kilometrów, więc turyści lubiący spacery mogą poruszać się po okolicy pieszo. Zaletą tych miasteczek jest to, że nie są one aż tak oblegane przez turystów i oferują łatwy dostęp do basenów (płatnych) oraz naturalnej plaży w Griante. Niestety, jednocześnie jest tu na tyle mało miejsc noclegowych, że ceny potrafią być nawet wyższe niż w Varennie i Menaggio.

Przykładem noclegu w tej okolicy jest położony w mieście Mezzegra i oferujący przyjemny widok obiekt Appartamento Red & Grey.

Pamiętajmy, że część obiektów (jak ten wspomniany przed chwilą) znajduje się na wzgórzach. Jeśli chcemy przyjechać komunikacją publiczną i mamy dużo bagaży, to czekać na nas będzie wdrapanie się z nimi pod górę, co może nie być zbyt komfortowe w bardzo gorący dzień.


Reklama