Haga - kurort plażowy Scheveningen

Haga to nie tylko historyczne miasto pełne zabytków i muzeów - to także piękna plaża. Kurort plażowy znajduje się w Dzielnicy Scheveningen. Symbolem jest molo, którego długość wynosi prawie 400 metrów oraz ciągnącą się poza horyzont promenada. Długa i szeroka plaża przyciąga nie tylko lokalnych mieszkańców (jest to najbardziej popularna plaża w Holandii!) ale także wielu turystów, którzy choć na chwilę chcą odpocząć od zgiełku miasta. Sama Haga reklamuje się jako zielone miasto, które posiada olbrzymie obszary terenów zielonych oraz bezpośredni dostęp do Morza Północnego.

Zachodzące słońce i widok na molo zachód słońca na plaży w Hadze

Jeśli wybieramy się tam w dzień, to warto również zostać trochę dłużej, aby obserwować zachodzące słońce i pięknie wyglądające na jego tle molo.
Cały kurort jest bardzo atrakcyjnym miejscem, gdzie oprócz piasku i wody znajdziemy również wiele restauracji ze świeżymi rybami, kawiarni, sklepików, a także małe centrum handlowe. Znajdziemy tam także nocne restauracje i kluby, gdzie możemy skoczyć na drinka przy dźwiękach muzyki (kluby są często tematyczne, więc muzykę oraz rodzaje drinków możemy swobodnie sobie dopasować do swoich upodobań), oraz kasyno.

Dodatkową atrakcją, która przyciągnie nie tylko dzieci jest Oceanarium/Akwarium - Sea Life, choć małe, to zawsze kogoś może ucieszyć takie miejsce. Warto jednak zastanowić się czy warto się tam wybrać w gronie jedynie dorosłych. Tunel - czyli najważniejsza atrakcji takich miejsc - jest stosunkowo krótki.

Kolejną oryginalną atrakcją - chociaż bardziej dla odważnych - jest skok na bungee z platformy stojącej na końcu mola. Całość wygląda jak przygoda dla ludzi o mocnych nerwach!

bungee na plaży w Hadze
Bliżej brzegu dostępne są także darmowe leżaki, jednak trzeba uważać, ponieważ niektóre należą do pobliskich hoteli oraz restauracji i są zarezerwowane tylko dla gości.

DOJAZD:

Dzielnica i plaża posiadają dobre połączenie komunikacji miejskiej z resztą Hagi oraz z innymi miastami. Można przykładowo dojechać bezpośrednio z Delft (malutkie zabytkowe miasteczko niedaleko Hagi) na plażę tramwajem.

Dojazd komunikacją miejską z Centrum Hagi:

  • autobus nr 22 - z dworca - z przystanku „Centraal Station”
  • tramwaj nr 1 - z przystanku „Centraal Station/Schedeldoekshaven”

Warto zobaczyć:

  • Molo i wieża widokowa
  • Kurhaus Hotel - zabytkowa budowla datowana na 1885 rok, w której obecnie działa hotel
  • Rzeźby z muzeum rzeźb - Beelden aan Zee


Hotel Kurhaus na plaży w Hadze Hotel Kurhaus w Hadze

spacer po plaży w Hadze

Na deptaku znajdziemy również ciekawe rzeźby, które swoim kształtem (i rozmiarem!) przyciągają wielu odwiedzających promenadę po raz pierwszy.

rzeźby na plaży w Hadze

rzeźby na plaży w Hadze

rzeźby na plaży w Hadze

Na deptaku znajdziemy wiele stoisk i restauracji, w których można zjeść świeżą rybę lub owoce morza w najróżniejszych postaciach, od smażonych, przez kanapki ze śledziem, na pysznych pastach kończąc.

pyszne kanapki na plaży w Hadze

Scheveningen przyciąga tłumy nie tylko do plażowania. 22. sierpnia mieliśmy okazję oglądać tam pokaz fajerwerków.

Zdjęcie z pokazu fajerwerków na plaży w Hadze. pokaz fajerwerków na plaży w Hadze

Więcej zdjęć z plaży Scheveningen w Hadze można zobaczyć tutaj: Galeria zdjęć - kurort plażowy Scheveningen w Hadze.


Reklama