Kanały w Amsterdamie

Kanały w Amsterdamie

Kanały są jednym z najważniejszych symboli Amsterdamu. W sumie jest ich ponad 160, a ich łączna długość wynosi więcej niż 100 km.

Kanały w Amsterdamie

Trzy najważniejsze (a zarazem największe) to Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht. Są one usytuowane niemal równolegle do siebie i przybierają ciekawy kształt półksiężyców.

Kanały w Amsterdamie

Warto wspomnieć, że w okolicy trzech największych kanałów ceny mieszkań są horrendalnie wysokie, a posiadanie nieruchomości w tym miejscu jest wyznacznikiem prestiżu, pozycji społecznej i sukcesu.

Kanały w Amsterdamie

Z największymi kanałami łączy się promieniście szereg mniejszych, tworząc strukturę, przypominającą nieco pajęczą sieć, która dzieli miasto na liczne wyspy. W końcu, nie bez przyczyny Amsterdam nazywany jest Wenecją Północy.

Z kolei najstarszym w mieście kanałem jest Singel, na którego brzegu znajduje się słynny targ kwiatowy. Pierścień kanałów, tak charakterystyczny dla Amsterdamu w 2010 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kanały w Amsterdamie

Czy wiecie, że aż od 12 do 15 tysięcy rowerów rocznie wpada do amsterdamskich kanałów? To naprawdę ogromna liczba! Mówi się również, że mimo stosowania i nieustannego ulepszania zabezpieczeń średnio jeden samochód tygodniowo ląduje w toni kanału. Swoją drogą, ciekawe czy mieszkając w Amsterdamie można ubezpieczyć swoje auto od takiego zdarzenia.

!rowery nad kanałami w Amsterdamie
rowery nad kanałami w Amsterdamie

Większość kanałów, podobnie jak centrum miasta powstało w XVII wieku. W przeszłości służyły one jako bardzo ważny środek transportu, zarówno przemysłowego, jak i osobistego.

Obecnie po amsterdamskich kanałach krążą głównie stateczki wycieczkowe, oferujące ciekawe rejsy po kanałach tego miasta, obfitujące w malownicze, niecodzienne widoki.

Kanały w Amsterdamie

Jak nietrudno zgadnąć przy kanałach znajduje się szereg barek – restauracji, przygotowanych do serwowania dań obiadowych, przekąsek i pysznych drinków. Trzeba wspomnieć tutaj również o ogromnej ilości barek mieszkalnych, w których mieszkańcy Amsterdamu urządzili komfortowe apartamenty. Ogromnym powodzeniem cieszą się również starannie zaaranżowane, doskonale utrzymane domy na wodzie.

Kanały w Amsterdamie

Jeśli planujecie odwiedzić Amsterdam zimą, przygotujcie się na to, że kanały mogą być oblodzone. Mówimy tutaj oczywiście o mroźnej zimie z ujemnymi temperaturami. Aby nasycić oczy takim widokiem, będziecie musieli mieć jednak sporo szczęścia. Taka sytuacja ma miejsce jedynie raz na kilkanaście lat. Po skutych lodem terenach można z powodzeniem spacerować lub jeździć na łyżwach, co Holendrzy wręcz uwielbiają.

Kanały w Amsterdamie

Odwiedzając Amsterdam pamiętajcie, że to stosunkowo niewielkie miasto zazwyczaj wręcz roi się od turystów. Specyficzna infrastruktura i kultura jazdy na rowerach powoduje, że ulice bardzo często są zakorkowane, a środki transportu miejskiego poruszają się ślimaczym tempem.

Kanały w Amsterdamie

Z obecnością kanałów nierozerwalnie łączą się również.. mosty, które umożliwiają komfortowe przemieszczenia pomiędzy konkretnymi „wysepkami” i punkami na mapie.

Kanały w Amsterdamie

Najbardziej znanym mostem Amsterdamu jest Magere Brug (Chudy Most) na rzece Amstel. Ten typowy holenderski most zwodzony w XVII wieku był bardzo wąski, stąd też wzięła się jego nazwa.

!Magere Burg - Chudy Most - Amsterdam
Magere Burg - Chudy Most - Amsterdam

Most łączy brzegi w pobliżu ulicy Kerkstraat pomiędzy kanałami Keizersgracht i Prinsengracht. Jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów miasta, a najpiękniej wygląda nocą, oświetlony tysiącem lampek.

Kanały w Amsterdamie

Na szczególną uwagę zasługuje również Most Piętnastu Mostów, z którego roztacza się malowniczy widok na 15 innych, mniejszych mostków. Znajduje się on na skrzyżowaniu Reguliersgracht i Herengracht.

!Most Piętnastu Mostów - podczas spaceru wzdłuż kanałów w Amsterdamie
Most Piętnastu Mostów - podczas spaceru wzdłuż kanałów w Amsterdamie


Reklama