Kanały są jednym z najważniejszych symboli Amsterdamu. W sumie jest ich ponad 160, a ich łączna długość wynosi więcej niż 100 km.
Trzy najważniejsze (a zarazem największe) to Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht. Są one usytuowane niemal równolegle do siebie i przybierają ciekawy kształt półksiężyców.
Warto wspomnieć, że w okolicy trzech największych kanałów ceny mieszkań są horrendalnie wysokie, a posiadanie nieruchomości w tym miejscu jest wyznacznikiem prestiżu, pozycji społecznej i sukcesu.
Z największymi kanałami łączy się promieniście szereg mniejszych, tworząc strukturę, przypominającą nieco pajęczą sieć, która dzieli miasto na liczne wyspy. W końcu, nie bez przyczyny Amsterdam nazywany jest Wenecją Północy.
Z kolei najstarszym w mieście kanałem jest Singel, na którego brzegu znajduje się słynny targ kwiatowy. Pierścień kanałów, tak charakterystyczny dla Amsterdamu w 2010 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Czy wiecie, że aż od 12 do 15 tysięcy rowerów rocznie wpada do amsterdamskich kanałów? To naprawdę ogromna liczba! Mówi się również, że mimo stosowania i nieustannego ulepszania zabezpieczeń średnio jeden samochód tygodniowo ląduje w toni kanału. Swoją drogą, ciekawe czy mieszkając w Amsterdamie można ubezpieczyć swoje auto od takiego zdarzenia.
Większość kanałów, podobnie jak centrum miasta powstało w XVII wieku. W przeszłości służyły one jako bardzo ważny środek transportu, zarówno przemysłowego, jak i osobistego.
Obecnie po amsterdamskich kanałach krążą głównie stateczki wycieczkowe, oferujące ciekawe rejsy po kanałach tego miasta, obfitujące w malownicze, niecodzienne widoki.
Jak nietrudno zgadnąć przy kanałach znajduje się szereg barek – restauracji, przygotowanych do serwowania dań obiadowych, przekąsek i pysznych drinków. Trzeba wspomnieć tutaj również o ogromnej ilości barek mieszkalnych, w których mieszkańcy Amsterdamu urządzili komfortowe apartamenty. Ogromnym powodzeniem cieszą się również starannie zaaranżowane, doskonale utrzymane domy na wodzie.
Jeśli planujecie odwiedzić Amsterdam zimą, przygotujcie się na to, że kanały mogą być oblodzone. Mówimy tutaj oczywiście o mroźnej zimie z ujemnymi temperaturami. Aby nasycić oczy takim widokiem, będziecie musieli mieć jednak sporo szczęścia. Taka sytuacja ma miejsce jedynie raz na kilkanaście lat. Po skutych lodem terenach można z powodzeniem spacerować lub jeździć na łyżwach, co Holendrzy wręcz uwielbiają.
Odwiedzając Amsterdam pamiętajcie, że to stosunkowo niewielkie miasto zazwyczaj wręcz roi się od turystów. Specyficzna infrastruktura i kultura jazdy na rowerach powoduje, że ulice bardzo często są zakorkowane, a środki transportu miejskiego poruszają się ślimaczym tempem.
Z obecnością kanałów nierozerwalnie łączą się również.. mosty, które umożliwiają komfortowe przemieszczenia pomiędzy konkretnymi „wysepkami” i punkami na mapie.
Najbardziej znanym mostem Amsterdamu jest Magere Brug (Chudy Most) na rzece Amstel. Ten typowy holenderski most zwodzony w XVII wieku był bardzo wąski, stąd też wzięła się jego nazwa.
Most łączy brzegi w pobliżu ulicy Kerkstraat pomiędzy kanałami Keizersgracht i Prinsengracht. Jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów miasta, a najpiękniej wygląda nocą, oświetlony tysiącem lampek.
Na szczególną uwagę zasługuje również Most Piętnastu Mostów, z którego roztacza się malowniczy widok na 15 innych, mniejszych mostków. Znajduje się on na skrzyżowaniu Reguliersgracht i Herengracht.