Werona - punkty widokowe

Werona, czyli miasto kojarzone przede wszystkim z dramatem Romeo i Julia Williama Szekspira. Skojarzenie to jest jak najbardziej poprawne, ponieważ znajdziemy tam grób Julii oraz dom Julii ze słynnym balkonem. To jednak nie wszystko co warto zobaczyć zwiedzając to tętniące historią miasto. Największym i zapewne najcenniejszym zabytkiem jest Arena - Arena di Verona, rzymski amfiteatr, który można podziwiać także od środka.

Z czasów rzymskich zachowały się również ruiny innego teatru rzymskiego (poza amfiteatrem) - Teatro Romano di Verona, który położony jest za rzeką Adygą. Nie należy go mylić z Areną. Właśnie nad ruinami teatru znajduje się wspaniały punkt widokowy Piazzale Castel San Pietro, który daje możliwość obejrzenia z daleka całej Werony, a z bliższej perspektywy także wzgórz otaczające miasto.

Dla miłośników oglądania miast z góry powinno być to jedne z pierwszych miejsc do odwiedzenia. Podczas zwiedzania nie powinniśmy również ominąć innego tradycyjnego punktu widokowego, który jest położony w samym centrum - czyli wieży widokowej - Torre dei Lamberti.

Poniżej kilka zdjęć z i informacji o odwiedzonych punktach widokowych w Weronie.

Najlepsze punkty widokowe w Weronie

  • Torre dei Lamberti - wieża widokowa
  • Piazzale Castel San Pietro - plac zamkowy

wieża widokowa - Torre dei Lamberti

Torre dei Lamberti

Wysokość wieży to blisko 84 metry. Jej budowa rozpoczęła się w 1172 roku, przez rodzinę Lamberti. Ciekawostką jest, że w maju 1403 roku uderzył w nią piorun, przez co wymagała naprawy. Prace konserwatorskie rozpoczęły się jednak dopiero w 1448 roku i trwały aż 16 lat.

Na zdjęciu wieża Torre dei Lamberti Torre dei Lamberti w Weronie

W wieży znajdują się dwa słynne dzwony: Rengo i Marangona. Pierwszy z nich - Rengo - wzywał Radę Miejską oraz informował o czasie wojny. Drugi dzwon - Marangona - sygnalizował koniec dnia rzemieślników, a także bił na alarm w przypadku pożaru.

Dzwony na wieży. Na wieży Torre dei Lamberti w Weronie

W chwili obecnej na wieżę można wejść schodami lub wjechać windą. Widoki w Torre dei Lamberti rozpościerają się na całe historyczne centrum miasta, a także na piękne wzgórza, które otaczają Weronę. Zobaczymy stąd m.in. Katedrę (Duomo) i ceglany most Ponte di Castelvecchio (Ponte Scaligero).

Informacje praktyczne

bilety wstępu

Bilet łączony z biletem do Palazzo Forti czyli Galleria d'Arte Moderna Achille Forti kosztuje 8,00 Euro - bilet normalny, natomiast bilet ulgowy - 5,00 Euro. Bezpłatne wejście dla dzieci do 7. roku życia, dla osób 65+ a także dla osób niepełnosprawnych.

Z kartą Verona Card wejściówka jest bezpłatna, jednak jeśli chcemy wjechać windą, to musimy w tym przypadku dopłacić 1,00 Euro.

Tutaj przeczytacie więcej o Verona Card

dni i godziny otwarcia

codziennie od 10:00 do 19:00

adres

Via della Costa, 1 - 37121 Verona

Widok z wieży Torre dei Lamberti Widok z wieży Torre dei Lamberti

Widok na Weronę z wieży Torre dei Lamberti

Widok z Torre dei Lamberti

Widok z wieży Torre dei Lamberti

Widok na Katedrę (Duomo) Widok z wieży Torre dei Lamberti - Werona

Widok na Ponte di Castelvecchio - Ponte Scaligero Widok z wieży Torre dei Lamberti w Weronie

Widok z wieży Torre dei Lamberti

Widoki z wieży Torre dei Lamberti

Piazzale Castel San Pietro

Piazzale Castel San Pietro to bezpłatny punkt widokowy, który znajduje się za rzeką, tuż obok mostu Ponte Pietra (jedyny w mieście most z czasów rzymskich, a jego ukończenie datuje się na 100 rok p.n.e.) i nad teatrem rzymskim (nie mylić ze słynną Areną) - Teatro Romano di Verona. Plac ten znajduje się przed Zamkiem Św. Piotra. Aby się tam dostać należy przejść rzekę Adygę i udać się schodami do góry przy rzymskim teatrze. Po drodze znajduje się też restauracja z tarasem widokowym.

Wejście nie należy do najprostszych, trzeba przygotować się na lekki wysiłek, na szczęście widok z góry rekompensuje cały włożony trud.

Widok na miasto Widok na Weronę z Piazzale Castel San Pietro

Widok na Katedrę - Duomo Widok na Weronę z Piazzale Castel San Pietro

Widok na rzekę - Adygę Widok na Weronę z Piazzale Castel San Pietro

Widok na Weronę z Piazzale Castel San Pietro

Widok na Weronę z Piazzale Castel San Pietro

Widok na Weronę z Piazzale Castel San Pietro


Reklama