Podróże po Europie

Gdzie nocować w Sycylii? Najlepsze miasta i polecane noclegi

12 lipca 2025

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która pełna jest wyjątkowych atrakcji, fascynujących miejsc oraz niezwykle różnorodnych plaż.

Jednym z największych wyzwań podczas planowania wyjazdu na Sycylię jest wybór odpowiedniego miejsca (lub miejsc) na nocleg. Na podstawie własnych doświadczeń z podróży na tę wyspę stworzyliśmy praktyczny przewodnik, który pomoże Wam podjąć dobrą decyzję. Opisaliśmy wiele sycylijskich miejscowości, uwzględniając ich zalety oraz wady, a także różne potrzeby podróżujących – w tym osób wyjeżdżających z dziećmi.

Noclegi na Sycylii - co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do konkretnych miejsc, przedstawimy Wam najważniejsze informacje, które warto znać przed wyborem konkretnego miejsca na nocleg.

  • Sycylia jest naprawdę spora i przejazdy samochodem pomiędzy skrajnymi atrakcjami mogą zająć nawet między 3 a 4 godziny (podróż z Katanii do Palermo trwa około 2,5 godziny). Jeśli planujecie dłuższy pobyt, zdecydowanie lepiej rozbić go na kilka miejsc noclegowych. Przy krótkim pobycie sugerujemy Wam skupić się na jednym regionie i wybrać jedną bazę.
  • Atrakcje Sycylii są rozłożone mniej więcej po równo na zachodzie i na wschodzie. Przy dłuższym pobycie warto dołożyć do tego nocleg na południu, by mniej dojeżdżać i zobaczyć coś więcej niż Agrigento i słynna Dolina Świątyń.
  • Transport publiczny na Sycylii działa dość sprawnie, jednak by móc aktywnie zwiedzać więcej miast i atrakcji warto na swoją bazę wybrać najlepiej skomunikowane miasta: Palermo i Katanię. Sami tak zrobiliśmy podczas pierwszych odwiedzin Sycylii i był to strzał w dziesiątkę, bo wszędzie daliśmy radę dojechać. Z drugiej jednak strony, przy podróży autem, sugerujemy zrobić odwrotnie. Wyjazdy z obu miast nie dość, że zajmą sporo czasu i mogą być stresujące, to jeszcze będziemy musieli martwić się o parking.
  • Sycylia nie zawsze jest rajem dla plażowiczów - wprawdzie znajdziemy tam piękne piaszczyste plaże, ale sporo też żwirowych czy skalnych. Jeśli nastawiacie się na plażowanie, dokładnie to sprawdźcie!
  • Niektóre miasteczka, choć wydają się znajdować blisko linii brzegowej, w rzeczywistości są trudno dostępne. Jeśli coś jest podejrzanie tanie (choć nie tylko wtedy!), warto dokładnie zweryfikować dojazd - czasem trzeba wjechać wysoko pod górę wąską ścieżką, by dostać się na miejsce.

Musimy Was jednak ostrzec przed szczytem sezonu wakacyjnego - Sycylia w wakacje jest oblegana, a najbardziej rozsądne cenowo obiekty w najpopularniejszych miejscach są zarezerwowane na wiele miesięcy wprzód. W takim wypadku pozostają najdroższe opcje lub obiekty na uboczu. Poza sezonem problem ten szczęśliwie nie występuje.

Uważajcie! Jeśli odwiedzacie Sycylię w lato, pamiętajcie, że temperatura potrafi niebezpiecznie zbliżać się wtedy do 40 stopni. W takim wypadku najlepiej trzymać się blisko wybrzeża.

Katania - baza wypadowa bez samochodu na wschodzie Sycylii

Katania jest idealną bazą wypadową na wschodzie Sycylii. Lotnisko w Katanii znajduje się pod miastem, a sama Katania oferuje naprawdę sporo atrakcji. Bez problemu dotrzemy stąd transportem publicznym do wielu ciekawych miejsc: na wulkan Etna, do Taorminy i Syrakuz. Nie ma co jednak nastawiać się na plażowanie - wprawdzie na południe od centrum, na obrzeżach, znajdują się piaszczyste plaże, ale czystość i kolor piasku nie zachęcają do wypoczynku. Jeśli jednak przyjeżdżacie z dziećmi, możemy polecić Wam park rozrywki Etnaland - jechaliśmy tam nastawieni, że będzie to typowa atrakcja kilka chwil, a rodzinnie bawiliśmy się bardzo dobrze!

Noclegu w Katanii najlepiej szukać na obszarze historycznego centrum, wzdłuż i w najbliższej okolicy ulicy Via Etna. Dobrą i tańszą alternatywą są obiekty na terenie dzielnicy Borgo-Sanzio, przy stacjach metra. Kolejka podziemna jest niedroga, więc dojazdy nie zwiększą nam drastycznie kosztu podróży. Niestety, opisane przez nas zalety sprawiają, że w sezonie Katania jest dość droga.

Nie polecamy natomiast najbliższej okolicy głównego dworca kolejowego, które okolice nie należą do najprzyjemniejszych - szczególnie po zmroku. Są to tereny mało zadbane i w wąskich uliczkach na zachód od dworca wieczorami potrafią stać panie lekkich obyczajów lub różne osoby, które nie wzbudzają zaufania. Sami wracając późno i wychodząc wcześnie rano nie czuliśmy się tam komfortowo.

Temat szukania noclegu w Katanii jest jednak na tyle szeroki, że poświęciliśmy mu oddzielny artykuł: Gdzie spać w Katanii? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi

Gdzie spać na Sycylii? Katania

  • My podczas jednego z wyjazdów zatrzymaliśmy się w Let's B&B. Jest to świetnie oceniany pensjonat w samym sercu miasta ze śniadaniem wliczonym w cenę z owocami oraz słodkimi wypiekami. Obecnie jednak jego ceny są znacznie wyższe niż dawniej, ale wpływ na to mają komfort, lokalizacja oraz świetny odbiór przez gości. Na miejscu dostępny jest prywatny parking, jednak jest on dodatkowo płatny.
  • Catanese Proverb's House - bardzo dobrze urządzony mały, jednopokojowy apartament, z dostępem do kuchni. Znajduje się on tuż obok stacji metra, w okolicy znajdziemy też restauracje nastawione na miejscowych. Cena nie odstepuje jednak specjalnie od tych w centrum, ale standard jest wyższy.
  • tu znajdziecie więcej noclegów w Katanii

Palermo - baza wypadowa bez samochodu na zachodzie Sycylii

Stolica Sycylii jest miastem wielokulturowym, pełnym historycznej zabudowy i atrakcji z różnych okresów, które dodatkowo słynie ze świetnej kuchni. Palermo jest świetną bazą wypadową dla tych z Was, którzy planują podróże transportem publicznym. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wypożyczenia samochodu - jazda po Palermo może być traumatycznym przeżyciem, a bez zagwarantowanego parkingu możemy nie znaleźć miejsca do zostawienia auta.

Dla niektórych osób pobyt w Palermo może być jednak lekko stresujący, bowiem miasto różni się od innych włoskich miast, a do tego wiele tutejszych uliczek na uboczu nie budzi zaufania. Wystarczy jednak zatrzymać się w odpowiednim miejscu, aby nasz wyjazd był bezstresowy.

  • Naszym zdaniem najlepsze kwartały do spania w Palermo to Castellammare o Loggia oraz Kalsa - znajdują się one po wschodniej stronie Via Maqueda, która wraz z Via Vittorio Emanuele rodziela tutejszą starówkę na dwie części.
  • Dobrym miejscem na szukanie noclegu są też dzielnice Politeama oraz Libertà - warto jednak trzymać się głównych arterii i przystanków komunikacji miejskiej.
  • Tańsze noclegi można znaleźć wokół dworca, ale jego najbliższa okolica może czasami odstraszać. Jeśli mimo tej wiedzy chcielibyście nocować w tamtej okolicy, warto rozważyć ulice odchodzące od Via Oreto. Via Oreto nawet wieczorem jest oświetlona, działają tam sklepy i kawiarnie, dzięki temu powrót będzie bardziej komfortowy. Ceny w tej okolicy nie są jednak wcale niskie - w wielu miejscach jest niewiele taniej niż w historycznym centrum!
Temat szukania noclegu w Palermo jest jednak na tyle szeroki, że poświęciliśmy mu oddzielny artykuł: Gdzie spać w Palermo? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi

Sycylia - gdzie nocować? Propozycje w Palermo

  • Przykładem bardzo dobrze odbieranego apartamentu jest SuperAttico Bella Bellù. Jest on nieźle urządzony i oferuje dobry stosunek jakości do ceny, ale na pewno nie należy do tanich.
  • Jednym z najlepszych wyborów jest Dimora Lecerf, który wyróżnia się stylowo urządzonymi pokojami. Z obiektu do największych atrakcji dojdziemy w kilka chwil pieszo. Małe śniadanie serwowane jest na słodko w sąsiedniej kawiarni, więc nie powinno być ono czynnikiem decydującym.
  • tu znajdziecie więcej noclegów w Palermo

Mandello - kurort Palermo

Na obrzeżach Palermo znajduje się dzielnica Mondello, dawniej wioska rybacka, a dziś popularny kurort z przyjemną piaszczystą plażą i turkusową wodą.

Mondello znajduje się po północnej stronie Wzgórza Pellegrino (Monte Pellegrino) i oddalone jest o mniej niż 10 kilometrów od centrum Palermo. Jest to ciekawa opcja dla turystów nastawionych na plażowanie i preferujących mniej miejską atmosferę.

Niestety, o ile dojazd komunikacją z Mondello do Palermo na kilka godzin jest prosty, tak bez wypożyczonego samochodu podróżowanie do centrum i wieczorne powroty mogą być uciążliwe. Innym minusem Mondello są wysokie ceny przez praktycznie cały sezon wakacyjny. Z drugiej jednak strony, jeśli znajdziecie nocleg z parkingiem, to Mondello może być dobrą bazą wypadową, a przy okazji umożliwi odpoczynek nad wodą.

Palermo - gdzie spać w okolicy Mondello?

Syrakuzy i wyspa Ortygia - dla miłośników zabytków

Pewnie zaskoczymy niektórych z Was, ale Syrakuzy to nasze ulubione miasto na Sycylii pod kątem zabytków. Uważamy, że miłośnicy historii, zwłaszcza antycznej (choć nie tylko), spokojnie spędzą tam 2 do 3 dni, cały czas mając coś do odkrycia. Sami nocowaliśmy w Syrakuzach i była to dobra decyzja, bo mogliśmy bardzo dokładnie zwiedzić wyspę Ortygia oraz samo miasto.

Syrakuzy mogą być też świetną bazą wypadową do opisywanych w kolejnym punkcie miasteczek regionu Val di Noto (do niektórych dojedziemy transportem publicznym, choć najwygodniej wypożyczyć samochód). Do Syrakuz łatwo też dotrzeć w około godzinę transportem publicznym z Katanii. Kolejną zaletą są targowiska oraz restauracje nastawione na miejscowych, które nie rujnują kieszeni jak lokale w Taorminie czy Cefalù.

Gorzej sytuacja wygląda jednak z plażami. W mieście i najbliższej okolicy nie ma ciekawych plaż, a te dalsze, choć na pierwszy rzut oka wyglądają zachęcająco, przy bliższym poznaniu mogą zawieźć. Przykładem Spiaggia di Fontane Bianche - jechaliśmy tam ze sporymi nadziejami, a okazało się, że ilość glonów jest odwrotnie proporcjonalna do darmowej przestrzeni. Lepsze wrażenie zrobiła na nas Spiaggia dell’Arenella, choć tu również nie było zbyt dużo bezpłatnej przestrzeni, a ta dostępna była mocno zatłoczona (a nie był to nawet szczyt sezonu).

Teoretycznie świetnym wyborem na nocleg jest urokliwa wyspa Ortygia. Problemy są jednak dwa - parkowanie oraz wysokie ceny. Wydaje się nam, że lepiej znaleźć tańszy nocleg "na lądzie", a zaoszczędzone środki wydać na atrakcje i jedzenie.

Gdzie się zatrzymać na Sycylii? Syrakuzy

  • Maryam23 - bardzo dobrze odbierany obiekt. Wprawdzie na pierwszy rzut oka znajduje się dalej od centrum, ale tuż obok ważnych atrakcji - muzeum archeologicznego i parku archeologicznego. Samochód można zostawić przy sąsiedniej ulicy.
  • La Residenza del Reginale - jeśli chcielibyście zanocować na wyspie, to jest jedna z rozsądnych cenowo (jak na Ortygię) propozycji. Nie powinno Was zaskoczyć, że obiekt nie oferuje parkingu, ale warunki i lokalizacja są naprawdę w porządku.
  • tu znajdziecie więcej noclegów w Marsali

Val di Noto - mniej oczywiste i bardziej budżetowe miejsca na nocleg na Sycylii

Val di Noto to nazwa regionu położonego w południowo-wschodniej Sycylii, który obejmuje osiem barokowych miast wpisanych w 2002 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako przykład odrodzenia urbanistycznego po trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Najbardziej znanym z nich jest opisana już Katania, ale pozostałe znajdują się dalej na południe, jeszcze poniżej Syrakuz.

Południowe miasta Val di Noto oferują lokalną atmosferę i oprócz szczytu sezonu nie są specjalnie oblegane. Mają też jednak wady - trudno będzie nam aktywnie zwiedzać Sycylię transportem publicznym, a centra miasteczek wymagają czasem wejścia pod górę i niełatwo wjechać do nich lub poruszać się samochodem. Z drugiej jednak strony, zatrzymanie się tam pozwala na poznanie prawdziwszej, mniej turystycznej Sycylii.

Z naszej strony możemy polecić Wam cztery miasta:

  • Noto i okoliczne nadmorskie miejscowości - Noto uchodzi za barokową perłę Sycylii i naprawdę potrafi zachwycić miłośników architektury. Na wschód od niej znajdziecie kilka mniejszych i większych plaż, które są jednak piaszczyste i nadają się idealnie na plażowanie. Dwie szczególnie warte uwagi to Spiaggia di Lido di Noto oraz Spiaggia Pantanello. Ta druga jest jednak mała i w sezonie na pewno jest oblegana.
  • Ragusa - będąca sporawym miastem, z porządnym wyborem lokali gastronomicznych oraz sklepów (w mieście działa Lidl). W odległości krótkiej podróży samochodem znajduje się naprawdę fajna, piaszczysta plażą Spiaggia di Marina di Ragusa. Na obrzeżach miasta znajduje się spory park Giardino Ibleo, gdzie można spędzić czas z dziećmi. My sami tu nocowaliśmy i był to świetny wybór, bo wracając do pensjonatu mogliśmy zostawić samochód i odkrywać miasto pieszo, nie martwiąc się o znalezienie odpowiedniej restauracji.
  • Modica - urokliwe miasto podzielone część dolną (Modica Bassa) oraz górną (Modica Alta). Oba jednak znajdują się na pagórkach, jednak nieco wygodniejsza na nocleg jest część dolna. Samochodem można dojechać do sporej plaży - Spiaggia della Mannara.
  • Scicli - wprawdzie jest to niewielka osada, ale znajduje się bliżej wybrzeża.

Nie trzeba jednak zatrzymywać się w miasteczkach wpisanych na listę UNESCO - w tej okolicy jest naprawdę sporo miasteczek i opcji noclegowych bliżej wybrzeża. Przykładem jest Marzamemi - urokliwe miasteczko nadmorskie, do którego wiele osób wpada na kilka godzin, by usiąść w jednej z restauracji przy nadmorskiej promenadzie.

My jednak wolimy znaleźć coś w miasteczkach opisanych powyżej, bo noclegi na uboczu nie oferują w większości przypadków żadnych atrakcji i wszędzie trzeba dojeżdżać samochodem. Osobiście wolimy móc odkrywać uliczki na nogach, nie martwiąc się o powrót do obiektu noclegowego.

Gdzie spać na Sycylii? Propozycje w regionie Val di Noto

Taormina - najpiękniejsza starówka na Sycylii

Taormina, a dokładniej jej stare miasto usytuowane na wzgórzu, to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Sycylii. Właściwie trudno to znaleźć dzień w miesiącach od kwietnia do września, kiedy nie będzie tam tłumów lub przynajmniej sporej liczby osób.

Mimo to dla wielu nocleg w Taorminie jest czymś wyjątkowym. Wielu naszych czytelników tam nocowało i dawało nam potem znać, że było to świetne doświadczenie.

Właśnie dlatego nie będziemy Was specjalnie zniechęcać, ale uważamy, że warto zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy:

  • Najciekawsza część Taorminy jest niewielka i usytuowana na wzgórzu. Stacja kolejowa znajduje się natomiast w dolnej części - na górę można dojechać autobusem lub kolejką linową.
  • Jeśli znajdziecie nocleg w górnych partiach, to pamiętajcie, że stare miasto jest co do zasady wyłączone z ruchu kołowego. Oznacza to, że samochód trzeba zostawić na jednym z wyznaczonych parkingów i stamtąd ruszyć pieszo lub skorzystać z transportu publicznego. Na szczęście niektóre miejsca postojowe są dość blisko starówki.
  • Taormina nie posiada piaszczystych plaż, natomiast w kilku miejscach można wejść do wody i popływać lub oddać się snorkelingowi, na przykład w okolicy wyspy Isola Bella.
  • Taormina oferuje kilka tras spacerowych - najpopularniejsza z nich prowadzi Ścieżką Saracenów (Sentiero dei Saraceni) do miasteczka Castelmora.

Warto też zdawać sobie sprawę, że oprócz tłumów największą wadą są wysokie ceny.

Część osob szukając tańszego noclegu trafia na Giardini Naxos - to sąsiedni "kurort", ze współczesną zabudową, licznymi barami oraz połączeniem autobusowym. Znajduje się tam piaszczysta plaża, ale w większości jest płatna, a do tego na Sycylii nietrudno o piękniejszą.

Sami nie jesteśmy przekonani do nocowania w Giardini Naxos przy odwiedzinach Taorminy, ale jednak dla nas najważniejsze są historyczna zabudowa oraz lokale gastronomiczne nastawione na miejscowych. Jako cel bardziej wakacyjny, Giardini Naxos nie musi być złym wyborem, ale warto zdawać sobie sprawę z jego charakteru i jak daleko mu wyglądem do średniowiecznej Taorminy.

Gdzie warto spać na Sycylii? Propozycje w Taorminie

  • Casa Turrisi - bardzo fajny obiekt położony w górnej części miasta, kilka minut spacerem od najważniejszych miejsc. Część gości narzekała na poranny hałas powodowany przez pracowników przygotowujących śniadanie. W sezonie w cenę wliczone jest śniadanie, jednak jak to na Sycylii, jest to śniadanie na słodko. Cenowo to wciąż umiarkowana półka, biorąc pod uwagę Taorminę. Nasi czytelnicy tam nocowali i dali nam znać, że był to dobry wybór.
  • Hotel Pensione Cundari - jeden z najpopularniejszych budżetowych obiektów. Cena wynika jednak z faktu, że nie dość, że znajduje się w dolnej części, to na uboczu, niedaleko torów i głównej drogi. Obiekt posiada jednak parking, a cena może zrekompensować inne niedogodności.
  • tu znajdziecie więcej noclegów w Taorminie

Cefalù - nocleg na północnym wybrzeżu Sycylii

Do Cefalù przyjechaliśmy teoretycznie na kilka godzin, by zobaczyć normańską katedrę, o której czytaliśmy w licznych książkach, oraz wejść na wzgórze z ruinami zamku. Ostatecznie zostaliśmy na miejscu cały dzień - kilka godzin spędziliśmy na plaży piaszczystej plaży Spiaggia di Cefalù (był to koniec września i oprócz nas nie było tłumów) oraz spacerując po niewielkiej starówce i odkrywając tutejszą ofertę gastronomiczną. W wakacje, z racji na niewielki rozmiar, Cefalù jest na pewno zatłoczone.

Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że Cefalù może być niezłym wyborem na krótki nocleg na Sycylii. Ma jednak też wady - wprawdzie łatwo dojedziemy stąd transportem publicznym (dokładniej pociągiem) do Palermo, jednak pozostałe największe atrakcje Sycylii są już znacznie oddalone i nawet dojeżdżanie do nich samochodem może być zwyczajnie męczące. Z drugiej jednak strony, całkiem niedaleko znajduje się Parco delle Madonie - malowniczy park z górskimi krajobrazami, więc miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą coś w odległości krótkiej podróży autem.

Cefalù jest też niezłym wyborem dla rodzin z dziećmi - miasteczko dość wygodnie można przemierzać z wózkiem, a plaża jest naprawdę przyjazna. Minusem są ceny - w opisanym poprzednio regionie Val di Noto można znaleźć nocleg nawet kilkadziesiąt procent taniej. W przypadku noclegu w sercu miasteczka nie ma też co liczyć na parkingi, a najbliższe parkingi są płatne i mocno oddalone.

Sycylia - gdzie spać? Propozycje w Cefalù

  • Case Ruggero - apartament w sercu starego miasta. Warunki są co najwyżej poprawne, ale to jedna z tańszych opcji w tej lokalizacji. Płatny parking znajduje się dość daleko.
  • Villa Magarà - jeden z popularnych obiektów, położony jednak na wzgórzu ponad Cefalù. Goście mogą korzystać z odkrytego basenu i ogrodu. Niestety, warunki są średnie, ale cena jest niższa niż w sercu miasteczka.
  • tu znajdziecie więcej noclegów w Cefalù

Trapani i okolica - nocleg na zachodzie Sycylii

Skrajny zachód Sycylii jest nieco mniej oblegany niż reszta wyspy. Na pewno warto zanocować tutaj przy dłuższym pobycie, jeśli planujecie aktywne zwiedzanie. Najbardziej znanym miastem w tej części Sycylii jest Trapani, słynące z rezerwatu salin i wiatraków. Jest to spore miasto, z dobrym wyborem obiektów gastronomicznych. A ponieważ przyjeżdża tu mniej osób niż do Palermo i Katanii, to poza wakacjami można znaleźć tu nocleg w umiarkowanej cenie.

Około 30 minut samochodem od Trapani znajduje się park archeologiczny Segesta, a nieco ponad godzinę drogi wykopaliska Selinunte. Najbardziej znaną atrakcją w okolicy jest jednak średniowieczne miasteczko Erice, wzniesione na wysokim wzgórzu - możemy wjechać tam kolejką linową! Jeśli szukacie czegoś poza utartym szlakiem, możecie wybrać się na wyspy Egadzkie (Egady) - w sezonie promy kursują do kilku razy dziennie.

Do Trapani dojedziemy autobusem z Palermo, ale miasto to może być dobrą bazą na zachodzie wyspy wtedy, kiedy mamy samochód. Na obrzeżach miasta znajduje się piaszczysta plaża Spiaggia di San Giuliano - przez łagodne zejście dobra dla rodzin z dziećmi, ale osobiście nie jesteśmy jej wielkimi miłośnikami.

Sycylia - gdzie nocować? Trapani

  • CasaTrapani - jedna z bardziej umiarkowanych cenowo opcji. Przed obiektem nie ma problemu ze znalezieniem miejsc parkingowych, więc może to być dobra baza do odkrywania zachodu Sycylii. Pamiętajcie jednak, że postój przy samym obiekcie jest płatny, ale kawałek dalej można znaleźć też bezpłatne miejsca parkingowe.
  • B&B 36 Passi dal mare 2.0 - bardzo dobrze odbierany apartament, w centralnej lokalizacji. W okolicy nie ma większego problemu z pozostawieniem samochodu.
  • tu znajdziecie więcej noclegów w Trapani

San Vito Lo Capo - nocleg na północnym-zachodzie dla aktywnych

Do najbardziej malowniczych plaż na Sycylii zalicza się piaszczysta Spiaggia San Vito lo Capo, należąca do kurortu o tej samej nazwie. W tle znajduje się skała Monte Monaco, która pojawia się praktycznie na wszystkich zdjęciach.

San Vito Lo Capo jest jednak nie tylko dobrym wyborem, jeśli kładziecie duży nacisk na plażowanie. Miasteczko i jego okolica oferują też sporo atrakcji dla osób aktywnych - można ruszyć trasą spacerową na szczyt Monte Monaco lub wsiąść w samochód i podjechać do malowniczego rezerwatu Zingaro (Riserva Naturale Orientata dello Zingaro), który zapewnia trasy piesze wzdłuż wybrzeża z pięknymi widokami.

Niestety, San Vito Lo Capo jest dobrym wyborem tylko wtedy, gdy planujemy wypożyczyć samochód. Możemy stąd wygodnie ruszyć do wspomnianej Segesta, Erice czy Trapani.

Wady? Oprócz potrzeby posiadania auta, jest tu dość drogo. Może nie tak jak w starym mieście Cefalù czy Taorminy, ale bardzo daleko San Vito Lo Capo do budżetowej opcji. Do tego wiele obiektów nie ma parkingu (lub wymaga do niego dopłaty), a parkingi publiczne nie są wcale tanie. Jest to dodatkowy koszt, który trzeba brać pod uwagę. Zawsze dokładnie sprawdźcie, czy w wybranym obiekcie parking jest dostępny, i jakie są jego warunki.

Sycylia - gdzie spać? San Vito Lo Capo

Marsala - alternatywa na zachodzie

Biorąc pod uwagę logistykę Trapani jest najlepszą bazą wypadową dla aktywnego zwiedzania zachodu wyspy. Część osób wybiera jednak położone najbardziej na zachód miasto Marsala. Jeśli zależy Wam na plaży, to na południe od tego miasta znajdują się niewielkie kurorty z dostępem do piaszczystych plaż - linia brzegowa ciągnie się tam na ponad 10 km. Sami preferujemy jednak plaże w innych częściach Sycylii, choć plusem Marsali mogą być zauważalnie niższe ceny.

W okolicy Marsali znajduje się rezerwat Isole dello Stagnone, znany jako miejsce tradycyjnego wydobycia soli. Prawdziwym skarbem miasta jest jednak Parco Archeologico di Lilibeo - wykopaliska wraz z muzeum. Same wykopaliska nie wyróżniają się specjalnie, ale w muzeum wystawiane są pozostałości punickiego okrętu - unikat na skalę światową!

Sycylia - gdzie spać? Marsala

San Leone - nocleg na południu wyspy

Południe Sycylii nie obfituje w atrakcje jak pozostałe części wyspy. Najważniejszym miejscem jest Valle dei Templi (Dolina Świątyń) w Agrigento i większość osób przyjeżdża tutaj transportem publicznym lub samochodem w trakcie jednodniowej wycieczki. Oprócz tego na południu warto odwiedzić miasteczko Caltabellotta, muzeum archeologiczne w mieście Gela, a bliżej centrum znajduje się Villa Romana del Casale ze słynnymi mozaikami (do niej jednak w podobnym czasie można dojechać z Katanii co Agrigento).

Z drugiej jednak strony, południe jest mniej zatłoczone, a posiada kilka piaszczystych plaż. Jeśli chcielibyście zatrzymać się w tej części wyspy, to nie polecamy Wam centrum Agrigento ani jego starego miasta. Starówkę warto odwiedzić, ale niekoniecznie tam nocować.

Ciekawym wyborem w okolicy jest natomiast San Leone, kurort wchodzący administracyjnie w skład Agrigento. Miejsce to znane jest z piaszczystej plaży Spiaggia di San Leone. Nie należy ona wprawdzie do najczystszych, ale pozwoli na krótki odpoczynek.

Gdzie spać na Sycylii? San Leone niedaleko Agrigento

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama