Kanały w Delft

Delft jest miastem położonym w zachodniej części Holandii, nad rzeką Schie, w połowie drogi pomiędzy Hagą a Rotterdamem. Od końca XVI stulecia miasto było jednym z głównych europejskich producentów fajansu i porcelany. Porcelana do dnia dzisiejszego kojarzona jest z miastem, podczas zwiedzania można odwiedzić m.in. muzeum porcelany z Delft.

Kanały w Delft

Śmiało możemy stwierdzić, że jest nie tylko jednym z najstarszych, ale również najpiękniejszych holenderskich miasteczek. Jak inne holenderskie miasta, także Delft jest słynny z sieci kanałów, które przecinają jego najważniejsze ulice.

Kanały w Delft

Kanały w Delft różnią się jednak od tych, które mogliśmy oglądać w Amsterdamie. Są przede wszystkim bardziej porośnięte roślinnością i algami.

Kanały w Delft

Nie można zapomnieć również o mostach i rowerach, tak charakterystycznych dla tego miasteczka. W Delft rowerzyści są dosłownie wszędzie. Dzieje się tak ze względu na fakt, że w mieście znajduje się jedna z najważniejszych w kraju uczelni technicznych i studenci stanowią spory odsetek mieszkającej w Delft ludności. A wiadomo przecież, że głównym środkiem transportu studentów są rowery, zwłaszcza w Holandii. ;)

Kanały w Delft

Kanały w Delft

Urokliwe kamienice, usytuowane nad brzegami kanałów, wspaniała architektura i wąskie, nastrojowe uliczki sprawiają, że miasto ma niezwykły klimat, a panująca w nim atmosfera naprawdę zachwyca.

Kanały w Delft

Centralnym punktem Delft jest rynek Groote Markt, otoczony niewielkimi sklepami i charakterystycznymi dla holenderskiej architektury kamienicami. Plac po zewnętrznej stronie, z trzech stron otaczają wodne kanały.

Kanały w Delft

Dojście do niemal każdej atrakcji tego miast wiąże się ze spacerem wzdłuż kanałów. Wieczorami takie przechadzki mają jeszcze większy urok. Odbijające się światła w tafli wody potęgują doznania związane z podziwianiem tego miasta i zwiedzaniem go szlakiem kanałów.

Kanały w Delft

Kanały w Delft

Powszechnym i jakże przyjemnym dla oka widokiem są ludzie spożywający posiłki w ogródkach (a właściwie na balkonach) lokalnych restauracji, położonych tuż przy brzegach kanałów. Mieszkańcy miasta uwielbiają także przesiadywać na ławeczkach, położonych wzdłuż brzegów kanałów. Przepływające obok stateczki, łódki i łódeczki podkreślają typowo holenderski charakter miejsca i niezwykły, sielski klimat.

Kanały w Delft

Do pełni szczęścia w tym miasteczku brakuje jeszcze tylko usunięcia wszystkich samochodów zaparkowanych wzdłuż kanałów.

Kanały w Delft


Reklama