Największe atrakcje w Hadze

Haga - miasto znane szerszej publiczności głównie z Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i jako siedziba holenderskiej rodziny królewskie, rządu oraz parlamentu.

Miejsce to jednak jest prawdziwą perłą na mapie Holandii, z olbrzymią ilością atrakcji, historycznych budynków oraz pięknymi terenami zielonymi, wliczając w to bezpośrednio połączenie tramwajowe z morzem i pełną klimatu promenadę przy plaży.

Ile czasu najlepiej poświęcić na zwiedzanie tego miasta? Jak najwięcej! A całkiem poważnie, wszystko zależy od tego, co chcielibyśmy zobaczyć. My przygotowaliśmy listę dziesięciu naszym zdaniem najciekawszych atrakcji dla odwiedzających Hagę - każdą z nich możemy z pełną odpowiedzialnością polecić.

Jeśli jesteście zainteresowani tym co warto zobaczyć w Hadze, zapraszamy do czytania!

Co zrobić i zobaczyć w Hadze?

Pałac Pokoju

Pałac Pokoju w Hadze

Pałac Pokoju (Vredespaleis) w Hadze jest siedzibą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Sam budynek od zewnątrz jest piękny, ale w środku jest unikalny! Co go wyróżnia? Mnogość i różnorodność! W pałacu znajdziemy wiele najróżniejszych prezentów od uczestników drugiej konferencji w Hadze jako wyraz wsparcia dla inicjatywy. Jednymi z najciekawszych eksponatów są.. fontanna od Duńczyków oraz ważąca ponad trzy tony waza od Rosjan.

Udostępniany jest on zwiedzającym, w niektóre dni. Najlepiej dokonać wcześniejszej rezerwacji na stronie, lub na miejscu (uwaga: liczba wejść i osób jest bardzo ograniczona).

Cena wstępu to 9,50 Euro. W ramach tego przewodnik oprowadza nas po Pałacu i opowiada różne ciekawostki. Zobaczymy m.in. Wielką i Małą Salę Sprawiedliwości, korytarze i japoński pokój. W Pałacu jest całkowity zakaz robienie zdjęć.

Zjedzenie śledzia w bułce

Śledzie w bułce i inne przysmaki to obowiązkowy punkt do zaliczenia w Hadze. W centrum znajdziemy budki i food trucki, w których kupimy świeże i przede wszystkim przepyszne smakołyki. Wybór robi wrażeni, wybierać można pomiędzy różnymi pastami z krewetek, wędzonych ryb, na ostro, bądź w wersji łagodnej, kanapek z pastami, bułek ze śledziem, panierowanych, głęboko smażonych kawałków ryb.

!Śledź w bułce w Hadze
Śledź w bułce w Hadze

Wszystko wygląda tak pięknie, że grzechem byłoby nie spróbować. :)

Wjazd na wieżę widokową Haagse Toren

Widok z wieży widokowej w Hadze - Haagse Toren

Wieża widokowa Haagse Toren to dobre miejsce na wieczorny odpoczynek, kiedy jesteśmy już zmęczeni zwiedzaniem zabytkowych miejsc i chcemy po prostu popatrzeć na wszystko z dystansem z góry. Warto dodać, że jest to jedna z najwyższych budowli w Hadze.

Cena biletu wstępu to koszt 9,00 Euro, do tego dostajemy voucher na darmowego drinka w restauracji znajdującej się na samej górze. Oprócz alkoholi serwowane są smaczne przekąski, znajdziemy tam również część restauracyjną.

Zobacz naszą relację z Haagse Tower.

Wycieczka na plażę

!Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Hadze - Hotel Kurhaus na plaży w Scheveningen
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Hadze - Hotel Kurhaus na plaży w Scheveningen

Dzielnica Scheveningen to miejsce w Hadze znane przede wszystkim z pięknej i szerokiej plaży. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Holandii. Dojeżdża tam tramwaj i autobusy, można się tam znaleźć w 15 minut wyruszając z centrum.

Na promenadzie znajdziemy wiele restauracji i klubów, zjemy świeżą rybę - a nawet możemy wybrać się do akwarium, które jednak jest stosunkowo małe.

Główną atrakcją plaży jest długie molo, na końcu którego możemy w dobrą pogodę.. skoczyć na bungee.

Nasza relacja z wizyty na plaży w Hadze.

Wieczorny spacer po dziedzińcu Binnenhof i w okolicy stawu Hofvijver

Haga - na placu Binnenhof

Binnenhof to dzeidziniec wewnętrzyny kompleksu historycznego centrum Hagi. To tam znajduje się Sala Rycerska (Ridderzaal), która jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Pamiętajmy jednak, że chcąc ją odwiedzić musimy wcześniej zarezerwować bilety, najwygodniej internetowo.

Staw Hofvijver znajduje się przy samym dziedzińcu Binnenhof i wspaniale się wpasowuje w klimat miasta, w ciągu dnia pasy zieleni otaczające zbiornik są pełne ludzi. W okolicy można znaleźć budkę z rybnymi przysmakami.

Wieczorny spacer w okolicy stawu Hofvijver

Wizyta w Muzeum M.C. Escher'a

!Metamorphosis III - Muzeum Escher'a w Hadze
Metamorphosis III - Muzeum Escher'a w Hadze

Maurits Cornelis Escher to holenderski malarz i grafik, którego prace znane są na całym świecie. Artysta ten zasłynął przede wszystkim jako grafik, który w swoich pracach wykorzystywał logikę matematyczną oraz podział plastyczny. Najsłynniejsze obrazy Eschera przypominają puzzle. Wśród ogromnej ilości prac oprócz grafik i obrazów znajdziemy tam także kolekcję figur niemożliwych i złudzeń optycznych. Za najciekawszy punkt wystawy uznaje się 7-metrową grafikę o tytule Metamorphosis III.

Cena biletu wstępu dla osoby dorosłej do Muzeum Eschera to koszt 9,00 Euro.

Muzeum swoją kolekcję prezentuje w równie ciekawym budynku, który także ma swoją historię - jest to Zimowy Pałac królowej matki Emmy. Znajdziemy tam prawie wszystkie prace artysty.

Przeczytaj więcej o muzeum M.C. Eschera w Hadze.

Obraz "Dziewczyna w perłowych kolczykach" w holenderskim muzeum narodowym Mauritshuis

!Obraz "Dziewczyna z perłą" kolekcja muzeum narodowego Mauritshuis w Hadze
Obraz "Dziewczyna z perłą" kolekcja muzeum narodowego Mauritshuis w Hadze

Mauritshuis to holenderskie muzeum narodowe, które przyciąga tłumy za sprawą m.in. dzieła Johannesa Vermeera, jakim jest Dziewczyna z perłą (obraz często tytułowany jest takę jako Dziewczyna w perłowych kolczykach), a potocznie bywa nazywany również Mona Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą. Praca jest uznawana za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa.

Oprócz tego znanego obrazu znajdziemy tam także prace m.in. Rembrandta, Jana Steena, Fransa Halsa.

Mauritshuis (Dom Maurycego) lub Koninklijk Kabinet van Schilderijen (Królewska Galeria Malarstwa) to zabytkowa budowla z 1640 roku.

Cena biletu normalnego wynosi 14,00 Euro, natomiast młodzież do lat 19. wchodzi za darmo.

Chcesz dowiedzieć się więcej, a może interesują Cię ciekawostki związane z obrazem Dziewczyna z perłą?

Louwman Museum, w którym znajduje się najstarsza na świecie prywatna kolekcja samochodów

!CHASE HIGHWHEELER DELIVERY VAN 1908 - Louwman Museum (Haga)
CHASE HIGHWHEELER DELIVERY VAN 1908 - Louwman Museum (Haga)

W muzeum znajduje się ponad 250 modeli samochodów, znajdują się tam także jednoślady i ogromne kolekcje małych modeli aut. Oprócz zabytkowych pojazdów osobowych zobaczymy tam także stare wozy strażackie i nowoczesne samochody, wyścigówki oraz unikaty, które wykorzystywane były w znanych produkcjach filmowych.

Bilet normalny do muzeum to koszt 14,00 Euro. Odwiedzając ten obiekt warto zarezerwować trochę więcej czasu, ponieważ sam budynek jest ogromny, a wystawa robi wciąga i robi wrażenie.

Przeczytaj więcej o Louwman Museum w Hadze.

Panorama Mesdaga

!Panorama Mesdag w Hadze
Panorama Mesdag w Hadze

Panorama Mesdaga została namalowana w Belgii w 1881 roku przez Hendrika Willema Mesdaga.

Jedna z największych panoram na świecie. Przedstawia ona widok z roku 1881 na wybrzeże nad Morzem Północnym, Hagę i Scheveningen. Jest to cylindryczny obraz o imponujących wymiarach: wysokość to 14 metrów, średnica wynosząca 40 metrów, obwód w okolicach 120-130 metrów. Warto pamiętać, że jest to także najstarsze na świecie dzieło z kategorii panorama.

Bilet normalny kosztuje 10,00 Euro. Obraz znajduje się w galerii o takiej samej nazwie jak dzieło, a oprócz niego możemy oglądać także inne prace tego i innych artystów.

!fragment Panoramy Mesdaga - Haga - Holandia
fragment Panoramy Mesdaga - Haga - Holandia

Więcej zdjęć i informacji o Panoramie Mesdag znajdującej się w Hadze.

Podsumowanie

Jeszcze Was nie zachęciliśmy? Nasza lista to oczywiście nie wszystkie atrakcje Hagi, jest ich dużo więcej - każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Warto również zauważyć, że Holandia jest bardzo małym i dobrze skomunikowanym krajem - z Rotterdamu do Hagi dojedziemy kolejką w mniej niż 30 minut, a z Amsterdamu pociągiem w mniej niż godzinę. Tramwajem dojedziemy również do Delft, czyli do cudownego małego miasteczka w którym czas zatrzymał się dawno temu.


Reklama