Skansen w Sztokholmie: historyczna zabudowa, dzikie zwierzęta oraz... lemury

Skansen w Sztokholmie to jedna z ciekawszych atrakcji stolicy Szwecji. Jest to pierwsze w tym kraju muzeum na wolnym powietrzu, w którym zobaczymy historyczną zabudowę oraz występujące na terenie Skandynawii dzikie zwierzęta.

Do Skansenu możemy wybrać się całą rodziną, a na miejscu bez problemu spędzimy nawet do kilku godzin. Warto więc od razu zaplanować sobie więcej czasu na zwiedzanie, żeby później nie żałować, że nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego.

Atrakcje Skansenu w Sztokholmie

W tym otwartym muzeum doświadczymy wielu różnych rzeczy. Tak naprawdę sztokholmski skansen jest połączeniem ogrodu zoologicznego z dzikimi zwierzętami, akwarium (z małpkami!) oraz muzeum lokalnej architektury.

Skansen w Sztokholmie
Skansen w Sztokholmie


Historyczna zabudowa

Główna część skansenu skupia się na lokalnej zabudowie od początku XVIII do środka XX wieku. Wśród budynków zobaczymy (i odwiedzimy) drewniane domostwa, farmy czy pomieszczenia związane z handlem (m.in. apteka).

W odkrywaniu kultury dawnej Szwecji pomogą nam pracownicy, którzy ubrani są w stroje z dawnych czasów. Opowiedzą nam kilka słów o danym miejscu, a często także zaprezentują jak wykonywało się kiedyś różne czynności.

!Renifer w Skansenie w Sztokholmie
Renifer w Skansenie w Sztokholmie

Dzikie zwierzęta w ogrodzie zoologicznym

W ogrodzie zoologicznym zgromadzono te gatunki zwierząt, które żyją w Skandynawii. Spacerując możemy spotkać m.in.: łosia, renifera czy jelenia; zwłaszcza dwa pierwsze z nich dobrze kojarzą z tym regionem. Wśród mniej oczywistych mieszkańców zobaczymy np. niedźwiedzia brunatnego, rysia, fokę czy rosomaka (ang. wolverine), choć ten ostatni potrafi się dobrze ukrywać.

Oprócz powyższych zobaczyć możemy także wiele zwierząt gospodarskich, takich jak kury (i koguty), świnie, konie czy kozy.

Lemury w Skansenie w Sztokholmie
Skansen w Sztokholmie


Akwarium

Na terenie Skansenu znajduje się także oddzielnie biletowane Akwarium (Skansen-Akvariet), którego nazwa może być myląca, ponieważ nie zobaczymy w nim tylko kolorowych rybek i zwierząt wodnych.

Akwarium jest nie tylko domem dla morskich stworzeń, ale również schronieniem dla wielu innych zwierząt - w tym małp, a w specjalnym pawilonie zobaczymy z bliska lemury.

Oko w oko z lemurami

Jedną z największych atrakcji skansenu są lemury. Co ciekawe, zwierzęta te nie są w żaden sposób odgrodzone od odwiedzających - w ich pawilonie nie zainstalowano żadnych ogrodzeń czy siatek. Lemury spacerują jak gdyby nigdy nic na specjalnie zawieszonym mostku pomiędzy ludźmi.

Lemury wskakują na wspomniany mostek lub po prostu przebiegają po nim na drugą stronę. To dosyć żwawe stworzenia, więc niełatwo zrobić im zdjęcie. Niestety podczas naszego pobytu padał deszcz, więc większość lemurów przez cały czas siedziała schowana w swoich "budkach", przytulając się do siebie "w kupie".

Uważajmy jednak stawiając kroki - są to co prawda bardzo zwinne zwierzęta, ale potrafią przebiec nam prosto pod nogami, w efekcie czego możemy niechcący przydepnąć na któreś z nich!

Inne zwierzęta w "Akwarium"

Zobaczyć lemury z tak bliska to nie lada gratka. To jednak nie jedyne zaskakujące atrakcje tego miejsca. W dalszej części akwarium przechodzimy przez "tropikalny zakątek", w którym możemy spotkać inne małpki, a także gady, które znajdują się są na wyciągnięcie ręki (no, może oprócz krokodyli...)

Podążając dalej mamy okazję zobaczyć z bliska (i bez szyby) węża boa dusiciela, a także ogromnego pająka. Co bardziej odważni mogą nawet skorzystać z okazji i pod nadzorem opiekuna dotknąć (oraz "pogłaskać") te przerażające stwory.

Skansen w Sztokholmie - boa dusiciel

Krótki filmik z tymi zwierzętami:

Zwiedzanie Skansenu - informacje praktyczne

Ceny biletów wstępu

Ceny biletów wstępu uzależnione są od sezonu. Dostępne są: bilet umożliwiający wejście jedynie na teren Skansenu oraz bilet łączony do Skansenu i Akwarium.

Bilet łączony dla dorosłych w zależności od sezonu kosztuje 260 SEK (około 104) lub 320 SEK (około 129 zł). Bilet do samego Skansenu dla osób dorosłych kosztuje 160 SEK (około 64 zł) lub 220 SEK (około 88 zł).

Bilet jedynie do Skansenu dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 15 lat kosztuje 70 SEK (około 28 zł) lub 130 SEK (około 52 zł) w przypadku biletu łączonego.

Dzieci poniżej 4. roku życia wchodzą za darmo. Dostępne są również niewielkie zniżki dla studentów oraz seniorów.

Dokładną cenę możemy sprawdzić tutaj. W nagłówku tabelki musimy po prostu wybrać datę planowanej wizyty i chwilę poczekać.

Skansen w Sztokholmie
Skansen w Sztokholmie


Dni i godziny otwarcia

Aktualną rozpiskę godzin otwarcia znajdziecie na tej stronie. W nagłówku tabelki musimy po prostu wybrać datę planowanej wizyty i chwilę poczekać.

Poniżej także krótka relacja wideo:

Lemury i Skansen w Sztokholmie
Skansen w Sztokholmie


Skansen w Sztokholmie
Widok z góry ze Skansenu na Sztokholm


Skansen w Sztokholmie
Tory - Skansen w SztokholmieReklama