Podróże po Europie

Szopki w Neapolu - gdzie je zobaczyć?

Nie wszyscy wiedzą, że Neapol słynie nie tylko z najlepszej na świecie pizzy, ale również z... przepięknych szopek bożonarodzeniowych, zwanych presepe (lub presepio).

Szopka bożonarodzeniowa jest dla mieszkańców Neapolu najważniejszym symbolem świąt Bożego Narodzenia, ważniejszym niż choinka i pozostałe elementy świątecznego wystroju. Jeśli chcecie poczuć klimat Bożego Narodzenia w Neapolu, wybierzcie się tam w listopadzie! To właśnie wtedy w mieście rozpoczyna się wielkie świętowanie.

Historia szopek neapolitańskich

Pierwsza neapolitańska szopka pojawiła się w XI wieku w kościele Santa del Presepe. Jednak największą popularność te bożonarodzeniowe cudeńka zyskały w XVIII wieku. Także wtedy powstały te najpiękniejsze, najbardziej zachwycające.

Bożonarodzeniowe szopki powstawały w chatach najbiedniejszych mieszkańców Neapolu, w domach bogatych mieszczan, a nawet na dworach królewskich i książęcych. Wiele z nich przypominało istne dzieła sztuki. Kunsztownie wykonane przez najzdolniejszych architektów, krawców, rzeźbiarzy i złotników zachwycają realizmem i perfekcyjnie dopracowanymi detalami. Uwagę przykuwają zwłaszcza rekwizyty, zaczerpnięte z codzienności: studnia, piec, kosze owoców, ryb, michy makaronu, bochny chleba.

Unikalną cechą neapolitańskich szopek jest ukazanie postaci w życiowych, codziennych pozach. Uwagę przykuwa zwłaszcza mimika ich twarzy i wspaniale oddane gesty, które dodają szopce dynamiki i naprawdę wyjątkowego charakteru.

Co ciekawe, niektóre szopki - poprzez nawiązania do „ziemskich”, życiowych czynności i aktywności zupełnie zatraciły swój bożonarodzeniowy, religijny charakter, stając się bardziej dziełami sztuki świeckiej. To, co znakomicie udało się twórcom neapolitańskich szopek to również wspaniały efekt perspektywy, uzyskanej przy pomocy gry świateł.

Najpiękniejsze neapolitańskie szopki? Tylko na Via San Gregorio Armeno

Jeśli chcecie zobaczyć najpiękniejsze neapolitańskie szopki, koniecznie zajrzyjcie na Via San Gregorio Armeno. Jest to jedna z ciekawszych uliczek w mieście - zwłaszcza w okresie listopada i grudnia, kiedy to przemienia się w jedną wielką wystawę bożonarodzeniowych dzieł sztuki. To właśnie na Via San Gregorio Armenno znajdują się warsztaty rzemieślnicze twórców szopek (głównie w bramach kamienic) oraz stragany z szopkami i figurkami, które mogą się w nich znaleźć. Neapolitańskie szopki mogą mieć od kilku centymetrów aż do kilku metrów wysokości! Fantazja artystów naprawdę zdaje się nie mieć granic. Podobnie jak rodzaj użytych do tworzenia szopki materiałów oraz sceneria.

Uwaga, wielu właścicieli straganów zabrania fotografowania swoich dzieł. Nie zrażajcie się jednak. Jeśli chcecie uwiecznić na fotografii lub wideo te unikalne dzieła, poszukajcie sprzedawcy, który wyrazi na to zgodę. Na Via San Gregorio Armeno na pewno takiego znajdziecie. Nie zapomnijcie jednak, aby podczas robienia zdjęć bożonarodzeniowym cudeńkom zabezpieczyć portfel i wartościowe rzeczy. Nierzadko zdarzało się, że nieuwagę turystów wykorzystywali kieszonkowcy, którzy właśnie podczas robienia zdjęć szopek, „zaglądali” do ich torebek i kieszeni.

Nietypowe szopki bożonarodzeniowe

Najwięcej emocji budzi z całą pewnością pracownia szopkarza Genny’ego di Virgilio. Artysta słynie bowiem z tworzenia figurek znanych osobistości - gwiazd telewizji i ekranu, polityków czy sportowców.

Co ciekawe, niemal natychmiast reaguje na wszelkie doniesienia prasowe i ciekawostki, czyniąc ich bohaterów bohaterami świątecznej szopki. Tak właśnie stało się w grudniu 2012 roku, kiedy to Pałac Buckingham potwierdził doniesienia o ciąży księżnej Kate. Genny w ciągu 24 godzin wykonał i wstawił do swojej szopki figurki przedstawiające Księcia i Księżną Cambridge. Swoje miejsca w bożonarodzeniowej szopce di Virgilio mają również: Michael Jackson, papież Franciszek, Nelson Mandela, piłkarz Mario Balotelli czy Usain Bolt – wielokrotny Mistrz Świata w bieganiu.

Doroczna wystawa szopek

Co roku w miejscowości Giffonii, w XII-wiecznym opactwie franciszkanów organizuje się wystawę szopek regionu Campania. Oprócz szopek z Neapolu na wystawie prezentuje się również szopki z innych krajów, m.in. polskie szopki z Krakowa. Włoskie symbole Bożego Narodzenia można było zobaczyć również w Polsce. Było to w 2006 roku. Właśnie wtedy zaprezentowano je w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, przy okazji wystawy szopek krakowskich wykonanych na 64 konkurs szopek krakowskich.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama