Cypr - informacje praktyczne

  • Waluta: Euro
  • Języki urzędowy: grecki
  • Numer alarmowy: 112

Myślisz nad wyjazdem na Cypr i nie wiesz gdzie się zatrzymać? Sprawdź nasz praktyczny poradnik: Gdzie spać i gdzie się zatrzymać na Cyprze?.

Płatności

Restauracje, hotele, wypożyczalnie aut czy większe sklepy - wszędzie powinniśmy bez problemu zapłacić gotówką oraz kartą. Cypr jest krajem bardzo mocno ukierunkowanym na turystykę i z tego powodu firmy próbują być jak najbardziej przyjazne dla przyjezdnych.

Płatność kartą

W wielu miejscach na Cyprze zapłacimy kartą. Wyjątkiem są autobusy, historyczne atrakcje turystyczne i muzea oraz czasami małe tawerny, kioski czy mniejsze sklepy.

Jeśli nie jesteśmy pewni i na drzwiach oraz w karcie nie ma informacji o płatności kartą - zapytajmy przed złożeniem zamówienia. Raczej zawsze obsługiwane są karty Visa oraz Mastercard. W wielu miejscach funkcjonują znane z Polski terminale zbliżeniowe.

Pamiętajmy jednak, że jeśli nie mamy karty rozliczanej w walucie Euro koszt przewalutowania będzie dla nas niekorzystny.

Czy na Cyprze można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Język oraz alfabet

Na Cyprze obowiązuje język grecki, chociaż jest on jego cypryjską wariacją. Turyści, którzy nie odwiedzili wcześniej Cypru czy Grecji powinni pamiętać, że język grecki zapisywany jest w alfabecie greckim, a ten całkowicie różni się od używanego w Polsce alfabetu łacińskiego.

Na szczęście w większości miejsc, w tym przy nazwach ulic, pod nazwą grecką znajduje się także tłumaczenie w języku angielskim. Niestety, w sklepach możemy mieć problem z rozszyfrowaniem nazw produktów, np. kupując oliwki w zalewie czy ser. W wielu restauracjach i tawernach otrzymamy menu także w wersji angielskiej.

Cypryjczycy dość dobrze znają angielski i raczej wszędzie dogadamy się w tym języku.

Sklepy na Cyprze

Na Cyprze znajdziemy kilka większych marketów, w tym sklepy jednej z najbardziej znanych sieci o nazwie Metro. Niestety, większe markety znajdują się dalej od lokalizacji wybieranych przez turystów, z małymi wyjątkami jak nadmorska część Pafos.

Jeśli chcielibyśmy zrobić tańsze zakupy możemy wybrać się do marketów sieci Lidl, te jednak są z reguły znacznie oddalone od turystycznych centrów miast.

Sprawdź również artykuł: Ceny na Cyprze.

Godziny i dni otwarcia sklepów

Większe sklepy na Cyprze otwarte są z reguły od poniedziałku do niedzieli, od 7:00-8:00 do 21:00-22:00. Po 22:00 możemy poszukać jedynie mniejszych sklepów, tzw. Convenience store. W niedzielę godziny otwarcia sklepów są krótsze.

Czy Cypr jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Mimo faktu, że niemal 40% Cypru jest okupowane przez Turcję i samozwańczą Turecką Republikę Cypru Północnego to dziś nie powinniśmy na własnej skórze odczuć napięć z tym związanych.

Więcej: Cypr Północny - granica, waluta i informacje praktyczne.

Również wieczorami w kurortach i większych miastach jest przyjemnie i bezpiecznie. Za mały wyjątek można uznać Nikozję, która jest dużym miastem i spacerując wieczorem niedaleko historycznych murów miejskich możemy czuć się mniej komfortowo.

Kościoły oraz świątynie

Na Cyprze obowiązująca religią jest chrześcijaństwo, chociaż dominuje kościół prawosławny. Kościoły są otwarte, darmowe i można je odwiedzić. Pamiętajmy, że niemal wszędzie obowiązuje zakaz robienia zdjęć. Nie powinniśmy również przeszkadzać wiernym, którzy mają inne zwyczaje niż polscy katolicy.

Na Cyprze znajdziemy także pojedyncze kościoły rzymskokatolickie, w tym Parafię Świętego Krzyża w Nikozji przy bramie Pafos, gdzie odbywają się msze w języku polskim.

Noclegi

Hotele na Cyprze nastawione są na turystów przyjeżdżających w sezonie letnim. Stąd raczej standardem są klimatyzacja oraz rzadziej lodówka.

Ciężej sytuacja wygląda w zimę. Mimo, że zimy na Cyprze są łagodne, to grubość ścian powoduje, że wieczorami może być naprawdę zimno. Warto sprawdzić, czy w miejscu do którego się wybieramy jest ogrzewanie lub czy możemy otrzymać ciepłe kołdry.

Komunikacja miejska

Większość przystanków komunikacji miejskiej na Cyprze jest na żądanie. Musimy śledzić trasę i w środku autobusu nacisnąć guzik "Stop" lub pomachać na przyjeżdżający autobus czekając na przystanku. Warto powiedzieć kierowcy dokąd jedziemy, jeśli w autobusie jest mało osób kierowca powinien o nas pamiętać i wysadzić nas w odpowiednim miejscu.

Więcej informacji: Komunikacja miejska i transport na Cyprze.

Na co uważać podczas odwiedzin Cypru?

Ruch lewostronny

Na Cyprze podobnie jak w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Powinniśmy mieć to na uwadze, jeśli planujemy wypożyczenie samochodu. Dodatkowo ruch samochodowy na Cyprze jest dość chaotyczny, co dotyczy przede wszystkim centrów miast.

Gniazdka

Gniazdka na Cyprze przypominają te z Wielkiej Brytanii, czyli posiadają trzy wtyki, z napięciem 240 V. Najlepiej przed przyjazdem zaopatrzyć się w przejściówkę (adapter). W niektórych hotelach czy apartamentach w jednym z gniazdek znajdziemy przejściówkę, jest to ukłon w stronę turystów, natomiast nie jest to normą.

Sezon letni i zimowy

Sezon zimowy jest na Cyprze sezonem martwym. Turystów jest jak na lekarstwo, a wiele usług dla turystów działa w innych godzinach niż w sezonie letnim. Dotyczy to również niektórych tras autobusowych.

Pogoda w górach

Jeśli wybieramy się w góry Troodos powinniśmy pamiętać, że temperatura jest tam niższa nawet o 15 stopni niż w pozostałych częściach wyspy. Jeśli wybieramy się tam w sezonie zimowym weźmy coś więcej niż krótkie spodenki i koszulkę z krótkich rękawkiem ;) Nie jest niczym dziwnym, że na wysokości zalega śnieg czy występują temperatury minusowe.


Reklama