Podróże po Europie

Cypr: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie wyspy Afrodyty.

Ostatnia aktualizacja 18 listopada 2023

Cypr to wyspiarskie państwo leżące we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, nieopodal wybrzeży Turcji oraz krajów Lewantu. Wyspa, choć czasem mylnie kojarzona wyłącznie z kurortami turystycznymi, posiada bogatą, ponad 10 000-letnią historię i może pochwalić się wieloma zabytkami, licznymi stanowiskami archeologicznymi oraz malowniczymi krajobrazami. Najpiękniejsze atrakcje Cypru nie należą może do najbardziej rozpoznawalnych na świecie, ale spokojnie każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie!

W naszym przewodniku odpowiadamy na pytanie co warto zobaczyć na Cyprze? Opisaliśmy zarówno najbardziej rozpoznawalne atrakcje wyspy Afrodyty, jak i mniej oczywiste miejsca.

Widok na Most Zakochanych - Ayia Napa
Widok na Most Zakochanych - Ayia Napa

Grobowce Królewskie oraz park archeologiczny Nea Pafos w Pafos

Pafos należy do największych i najczęściej odwiedzanych miast na Cyprze. W jego nadmorskiej dzielnicy, Kato Pafos, przetrwały liczne ślady po starożytnej (i nie tylko) historii wyspy. Dziedzictwo to doceniła organizacja UNESCO, wpisując w całości obszar ten na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Największe atrakcje Cypru - Grobowce Królewskie w Pafos
Największe atrakcje Cypru - Grobowce Królewskie w Pafos

Wybrane atrakcje Pafos:

  • Grobowce Królewskie - starożytna nekropolia wypełniona monumentalnymi, podziemnymi grobowcami (niektóre z nich na myśl przywodzą komnaty pałacowe!).
  • Park archeologiczny Nea Pafos, na terenie którego na światło dzienne wydobyto ruiny willi z bardzo dobrze zachowanymi mozaikami.
  • Ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki wraz z kolumną, przy której rzekomo biczowano św. Pawła.
  • Podziemne katakumby oraz kamieniołomy.
  • Odrestaurowana część portową wraz ze średniowiecznym fortem.

Osoby zmotoryzowane mogą też wybrać się do którejś z okolicznych atrakcji. Do wyboru są chociażby ruiny starożytnego Palaípaphos (protoplasty Pafos), wodospady nazywane Wannami Adonisa (Uwaga! bardzo trudny dojazd) czy ustanowiony parkiem narodowym półwysep Akamas. Dla nas Pafos stanowi numer jeden na Cyprze!

Więcej: Pafos: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca

Stanowiska archeologiczne na Cyprze

Na wyspie przetrwały ruiny kilku pradawnych miast, których historia sięga okresu miast-królestw starożytnego Cypru. Z powodu licznych trzęsień ziemi oraz najazdów obcych sił niewiele przetrwało jednak zabudowań z okresu klasycznego czy starszych, a najwięcej obiektów datowanych jest na czasy rzymskie lub wczesnochrześcijańskie. Jednym z największych skarbów cypryjskich parków archeologicznych są mozaiki podłogowe.

Wspaniała mozaika w formie medalionu w Willi Tezeusza w Nea Pafos
Wspaniała mozaika w formie medalionu w Willi Tezeusza w Nea Pafos

Skała Afrodyty (Petra tou Romiou)

Przed nadejściem chrześcijaństwa na Cyprze dominował kult Afrodyty, bogini miłości i piękna, Wierzono, że wyłoniła się ona z morskiej piany przy cypryjskich brzegach.

Miejsce jej narodzin wskazuje masywna formacja skalna Petra tou Romiou (pol. "Skała Rzymianina"), przez turystów nazywana najczęściej Skałą Afrodyty. Znajdziemy ją przy głównej drodze prowadzącej z Limassol do Pafos. Po północnej stronie jezdni przygotowano parking, skąd po zostawieniu auta możemy ruszyć tunelem na plażę.

Warto zatrzymać się na chwilę przy używanej przez Cypryjczyków nazwie Skała Rzymianina. W tym przypadku słowo Rzymianin odnosi się do do bohatera greckiego eposu, Bazylego Digenisa Akritasa, który w trakcie walk z najeżdżającymi Cypr Saracenami miał własnoręcznie wyrywać masywne bloki skalne z Gór Kyreńskich i ciskać nimi we wrogie statki. Jeśli wierzyć tej legendzie, w momencie narodzin bogini słynnej skały tam jeszcze nie było, i pojawiła się dopiero we wczesnym średniowieczu ;-)

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Skała Afrodyty na Cyprze
Skała Afrodyty - Cypr
Skała Afrodyty - Cypr

Cape Greco - malowniczy przylądek na krańcu Cypru

Cape Greco to nazwa niewielkiego przylądka, stanowiącego najdalej wysunięty na południowy-wschód fragment Cypru. Wraz z najbliższą okolicą ustanowiono go parkiem narodowym, który charakteryzuje się nieco pagórkowatym oraz surowym krajobrazem.

Na terenie parku wytyczono kilkanaście kilometrów szlaków pieszych pozwalających na spokojne eksplorowanie całej okolicy. Za najbardziej malownicze elementy tutejszego krajobrazu uchodzą jaskinie morskie, wydrążone w wapiennych klifach przez nieustanne uderzenia fal. Innym symbolem Cape Greco jest największy na wyspie naturalny most skalny zwany Łukiem Wron, a w jednej z tutejszych jaskiń miała nawet mieszkać w przeszłości rodzina cyklopów.

Park oddalony jest o zaledwie kilka kilometrów od opisanej wcześniej miejscowości Ayia Napa.

Więcej: Cape Greco (Cypr): atrakcje i zwiedzanie parku narodowego

Most skalny Kamara Tou Koraka ('Łuk Wron') - Spacer po Cape Greco - Cypr
Most skalny Kamara Tou Koraka ('Łuk Wron') - Spacer po Cape Greco - Cypr

Półwysep Akamas - wąwóz Avakas, plaża żółwi oraz inne atrakcje

Rozległy park narodowy Półwyspu Akamas należy do najpiękniejszych atrakcji Cypru i w odróżnieniu do opisanych przez nas w dalszej części przewodnika Gór Troodos, jest znacznie łatwiej dostępny.

Jest to idealne miejsce dla miłośników aktywności fizycznej, ponieważ czeka tam na nas kilka wytyczonych szlaków. Do najpopularniejszych należy szlak Afrodyty, ale wielu turystów przyjeżdża na półwysep chcąc na własne oczy zobaczyć malowniczy kanion Avakas. Inną atrakcją przyrodniczą są łaźnie Afrodyty - niewielka grota z oczkiem wodnym, w której według tradycji kąpieli zażywała zrodzona na Cyprze bogini.

Półwysep Akamas słynie także ze swoich plaż. Szczególnie popularna jest plaża Lara*, lepiej znana jako plaża żółwi, którą na okres lęgowy upodobały sobie dwa gatunki żółwi. Jeśli przyjedziecie tu w sezonie letnim, będziecie mieć szansę zobaczyć złożenie jaj lub wyklucie się żółwia! Pamiętajcie jednak, że jest to aktywny rezerwat, w którym panują rygorystyczne zasady.

Zamek w Kolossi - średniowieczna twierdza krzyżowców

Zamek w Kolossi (gr. Κάστρο του Κολοσσιού), leżący kilkanaście kilometrów na zachód od centrum Limassol, jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów średniowiecznej architektury obronnej na całej wyspie. Budowla przez kilka stuleci pełniła funkcję siedziby komandorii joannitów (jednego z zakonów rycerskich biorących udział w walkach o odzyskanie Ziemi Świętej).

Zamek w Kolossi
Zamek w Kolossi

Obecny wygląd zamku jest efektem przebudowy z 1454 roku. Twierdza przetrwała do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, choć nie należy do największych. Tuż obok niej zobaczymy ruiny kilku starszych budowli: cukrowni, akweduktu oraz wcześniejszego zamku. Jest to atrakcja z kategorii nie przegap dla wszystkich fanów średniowiecza!

Więcej: Zamek w Kolossi (Cypr): zwiedzanie historycznej twierdzy krzyżowców

Starożytne Kurion i atrakcje w okolicy

Kurion należało do najważniejszych ośrodków starożytnego Cypru. Miasto rozkwitało zarówno w czasach miast-królestw, jak również po włączeniu wyspy do Imperium Rzymskiego oraz w czasach wczesnochrześcijańskich.

Stanowisko archeologiczne starożytnego Kurion (Cypr)
Stanowisko archeologiczne starożytnego Kurion (Cypr)

Mimo że większość historycznej zabudowy zniszczyły trzęsienia ziemi oraz najeżdżający wyspę Arabowie, do naszych czasów przetrwały fundamenty i pozostałości kilku budowli. Ozdobą parku archeologicznego jest odbudowany teatr grecko-rzymski, na deskach którego organizowane są różne wydarzenia artystyczne. W dobrym stanie przetrwały również pogańskie oraz wczesnochrześcijańskie mozaiki. Dodatkowo miejsce to zachwyca swoim malowniczym położeniem na górującym nad wybrzeżem wzgórzu.

Sanktuarium Apolla Hylatesa - Kurion, okolice Limassol, Cypr
Sanktuarium Apolla Hylatesa - Kurion, okolice Limassol, Cypr

Razem do odwiedzenia są cztery miejsca związane ze starożytnym miastem:

  • stanowisko archeologiczne Kurion z odbudowanym teatrem, licznymi ruinami oraz mozaikami,
  • stanowisko archeologiczne sanktuarium Apolla Hylatesa, na terenie którego zobaczymy pozostałości po jednym z trzech najważniejszych miejsc kultu antycznego Cypru,
  • ruiny stadionu z II wieku,
  • muzeum archeologiczne leżące na terenie wioski Episkopi.

Jeśli chcielibyście zobaczyć wszystkie z nich, na wizytę dobrze jest zaplanować przynajmniej kilka godzin. Po aktywnym zwiedzaniu możecie udać się na plażę Kurion, sąsiadującą z malowniczymi klifami.

Więcej: Kurion (Cypr): zwiedzanie starożytnego miasta

Kurion - plaża i klify
Kurion - plaża i klify

Słone jezioro oraz inne atrakcje Larnaki

Larnaka, będąca trzecim co do wielkości miastem na wyspie, w swojej części nadmorskiej przypomina nieco kosmopolityczny kurort wakacyjny. Na tę atmosferę z pewnością wpływa bliskość lotniska, na które ląduje wielu turystów przybywających na Cypr.

W średniowieczu Larnaka posiadała status jednego z najważniejszych portów na wyspie, a w czasach starożytnych w tym miejscu istniało miasto-królestwo Kition, gdzie na świat przyszedł założyciel szkoły stoików, Zenon z Kition.

Słone Jezioro w Larnace
Słone Jezioro w Larnace

Niewiele przetrwało jednak z dawnych czasów. Po starożytnym mieście zachowały się jedynie fundamenty. Stojący nad morzem zamek powstał prawdopodobnie już w czasach tureckich, choć Osmanowie wznieśli go na fundamentach istniejącej tu wcześniej średniowiecznej budowli obronnej. Na nas duże wrażenie zrobiła cerkiew św. Łazarza, gdzie według tradycji pochowano świętego, wskrzeszonego przez Jezusa Chrystusa.

Miłośnicy natury przybywają do Larnaki chcąc podziwiać jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych na Cyprze: Słone Jezioro. Podczas najcieplejszych miesięcy w roku jest ono wyschnięte. Ponownie wypełnia się wodą od listopada do marca, stając się w okresie zimowym domem dla migrujących ptaków, w tym flamingów. Nad brzegiem jeziora, przy grobie przybranej ciotki Mahometa, wzniesiono meczet Hala Sultan Tekke. Jest to jedno z najświętszych miejsc dla muzułmanów.

Więcej ciekawych miejsc znajdziecie w naszym artykule Larnaka (Cypr) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Widok na Meczet Hala Sultan Tekke i Słone Jezioro w Larnace
Widok na Meczet Hala Sultan Tekke i Słone Jezioro w Larnace

Nikozja - ostatnia na świecie podzielona stolica

Nikozja, leżąca pośrodku wyspy, jest największym miastem na Cyprze oraz ostatnią na świecie podzieloną stolicą. Przez sam środek otoczonego weneckimi murami historycznego starego miasta przechodzi strefa buforowa, oddzielająca od siebie społeczność grecką od tureckiej. Przy jej wytyczaniu zburzono dziesiątki domów oraz budynków.

Z perspektywy turysty zwiedzanie obu części Nikozji nie jest niczym skomplikowanym. Musimy jedynie przejść przez punkt kontrolny znajdujący się na końcu ruchliwej ulicy Ledra, aby po chwili znaleźć się po stronie tureckiej. Zabytki starego miasta podzielone są pomiędzy obie społeczności, choć trudno nie odnieść wrażenia, że ważniejsze obiekty znajdują się w części okupowanej.

Turyści odwiedzający stolicę Cypru mogą skupić się jedynie na stosunkowo niewielkim obszarze historycznego starego miasta oraz jego okolicy. Miasto różni się atmosferą od ośrodków nadmorskich i przypomina typową europejską metropolię.

Brama Famagustiańska (Porta Giuliana) - Nikozja, Cypr
Brama Famagustiańska (Porta Giuliana) - Nikozja, Cypr

Wybrane atrakcje Nikozji:

  • Muzeum Cypru z wieloma najważniejszymi znaleziskami archeologicznymi odnalezionych na wyspie,
  • Muzeum Bizantyńskie z bogatą kolekcją ikon oraz freskami i mozaikami uratowanymi ze świątyń, które znalazły się po północnej stronie granicy,
  • mury miejskie, bastiony oraz trzy oryginalne bramy prowadzące do miasta,
  • meczet Selima, czyli dawna gotycka katedra św. Zofii, w murach której koronowano średniowiecznych władców Królestwa Cypru,
  • Büyük Han (pol. Wielki Zajazd) stanowiący jeden z najlepszych przykładów architektury osmańskiej na Cyprze,
  • zabytkowe uliczki starego miasta oraz pojedyncze historyczne kościoły.

Zamek oraz inne atrakcje w Limassol

Limassol to drugie co do wielkości miasto na wyspie, stanowiące intrygujące połączenie historycznej zabudowy starego miasta oraz nowoczesnej części nadmorskiej.

Miasto może pochwalić się bogatą historią. Według tradycji ślub w kaplicy tutejszego zamku wziął król Anglii Ryszard Lwie Serce. W Limassol swoją siedzibę mieli też krzyżowcy - najpierw templariusze, a jakiś czas po nich joannici, dla których był to okres przejściowy przed podbiciem Rodos.

Nadmorska promenada w Limassol
Nadmorska promenada w Limassol

Wybrane atrakcje Limassol:

  • zamek, w którym mieści się Średniowieczne Muzeum Cypru,
  • historyczne stare miasto z wąskimi uliczkami oraz tradycyjną zabudową,
  • Carob Mill Museum (muzeum przetwórstwa drzewa karobowego), które mieści się w odrestaurowanych magazynach,
  • muzeum archeologiczne regionu Limassol,
  • Cypryjskie Muzeum Motoryzacji,
  • ciągnąca się przez blisko 17 km nadmorska promenada,
  • sąsiadujące z Limassol ruiny starożytnego miasta Amathus.

W centrum miasta znajdziemy też liczne tawerny oraz restauracje, w których skosztujemy tradycyjnego meze (posiłku serwowanego w formie wielu mniejszych potraw). Osoby preferujące słodkie trunki nie powinny przegapić produkowanego nieprzerwanie od ponad 800 lat wzmacnianego wina Commanderia.

Więcej: Limassol: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

Anogyra - tradycyjna wioska słynąca ze słodkich pasteli

Na wyspie przetrwało kilka historycznych osad, w których czas stanął w miejscu. Nie spędzimy w nich raczej więcej niż kilku godzin, ale będziemy mieć okazję zapoznania się z tradycyjną kamienną zabudową oraz zakupu lokalnych wyrobów.

Około 40 km na północny-zachód od Limassol, kilkaset metrów powyżej poziomu morza, leży wioska Anogyra (gr. Ανώγυρα). Miejsce to słynie z historycznej zabudowy oraz słodkiego przysmaku o nazwie pasteli, który tylko tu wyrabiany jest wciąż w tradycyjny sposób.

Wyglądem przypomina on popularne w Polsce sezamki i powstaje z połączenia słodkiej miazgi otrzymanej ze strąków drzewa karobowego oraz sezamu.

W miasteczku utworzono nawet muzeum skupione wyłącznie na wyrobach otrzymanych z drzewa korabowego oraz na historii tej gałęzi przemysłu. Znajdziecie je pod nazwą: Mavros Chrysos (Carob Museum)

Innym wartym uwagi zabytkiem jest leżący na terenie porzuconego klasztoru kościół Świętego Krzyża (Timiou Stavrou), wzniesiony na fundamentach wczesnochrześcijańskiej bazyliki.

Góry Troodos: trasy piesze, bizantyńskie kościoły z listy UNESCO oraz... wyciągi narciarskie

Większość południowo-zachodniej części wyspy zajmuje rozległe i malownicze pasmo gór Troodos (gr. Τρόοδος). Ich największym szczytem jest, jakże by inaczej, góra Olimp (1952 m).

Góry Troodos - Cypr
Góry Troodos - Cypr

Obszar ten stanowi odrębną krainę - z trasami spacerowymi, wodospadami, licznymi bizantyńskimi kościołami wpisanymi na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz tradycyjnymi wioskami.

Przez cały rok największymi atrakcjami tego regionu należą zabytkowe bizantyńskie kościoły oraz szlaki piesze. W zimę dodatkowo otwierane są wyciągi narciarskie (śnieg w tym stronach nie jest niczym niespotykanym!).

Góry Troodos - Cypr
Góry Troodos - Cypr

Na terenie gór Troodos przetrwały liczne tradycyjne kościoły z czasów Cesarstwa Bizantyńskiego. Ich niewielkie i kryte drewnianymi dachami gmachy skrywają w sobie wspaniałe bizantyńskie lub postbizantyńskie freski. Ich wartość doceniła organizacja UNESCO, wpisując aż 10 z nich na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Jedne z najstarszych malowideł ozdabiają XII-wieczny kościół Panagia tou Araka (gr. Παναγία του Άρακα or Άρακος).

A dlaczego świątynie te wznoszono właśnie w górach? Wybrzeże wyspy przez stulecia najeżdżali i plądrowali Saraceni, wiec dla mieszkańców oraz zakonników znacznie bezpieczniejszym miejscem dla ich kościołów oraz klasztorów były niedostępne góry, do których napastnicy się nie zapuszczali.

Klasztor Kykkos - góry Troodos (Cypr)
Klasztor Kykkos - góry Troodos (Cypr)
Klasztor Kykkos - góry Troodos (Cypr)

Inną atrakcją regionu są szlaki piesze. Niektóre z nich rozpoczynają się niedaleko placu Troodos (Troodos Square). Bezpośrednio przy nim znajdziecie parking, a kawałek dalej działa centrum informacyjne (Troodos Visitor Centre). Więcej informacji o dwóch popularnych szlakach (Artemidy oraz Atalanty) znajdziecie tutaj.

My odwiedziliśmy Góry Troodos zarówno w okresie zimowym, jak i wiosennym. W obu przypadkach doceniliśmy widoki oraz mieliśmy okazję zwiedzać słynne kościoły.

Góry Troodos - Cypr
Góry Troodos - Cypr

Wodospady gór Troodos

Kolejnymi naturalnymi atrakcjami cypryjskiego pasma górskiego są wodospady: Kaledonia (Kalidonia) oraz Millomeri. Do obu z nich można wyruszyć z miasteczka Platres. Do Kaledonii dojdziemy też z okolic Troodos Square.

Góry Troodos w bardzo zimowej scenerii
Góry Troodos w bardzo zimowej scenerii

Lefkara - jedna z najbardziej urokliwych cypryjskich wiosek

Ta położona na zboczu gór Trodos wioska znana jest ze swojego uroku, zachowanej zabytkowej architektury oraz... tradycji koronkarskich, które w 2009 roku zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Lefkara - Cypr
Lefkara - Cypr
Lefkara - Cypr

Spacerując uliczkami Lefkary możemy zasmakować dawnego Cypru, a także zajść do jednej z tradycyjnych tawern, prowadzonych tu z pokolenia na pokolenie. Mimo że nie jest to miejsce do spędzenia długich godzin, warto zapisać je na swojej liście miejsc do zobaczenia.

Lefkara - Cypr
Lefkara - Cypr
Lefkara - Cypr

Chirokitia - prehistoryczne ślady zorganizowanego osadnictwa na wyspie

Na wzgórzu leżącym nieopodal głównej drogi łączącej Larnakę z Limassol odkryto ruiny osady Chirokitia. Historia tej prehistorycznej wioski sięga epoki neolitu przedceramicznego (około 7000-6000 p.n.e.!).

Podczas prac archeologicznych na światło dzienne wydobyto pozostałości po brukowanych ulicach, fortyfikacjach obronnych oraz wzniesionych na planie okręgu domach tolosowych, które budowano z gliny oraz kamieni polnych.

Ówcześni mieszkańcy prowadzi proste życie, na co dzień polując oraz zajmując się rolą. Świadczą o tym odnalezione na miejscu narzędzia wykonane z kości, krzemienia oraz obsydianu. Co dość nietypowe, swoich zmarłych chowali oni pod podłogą własnych domów.

Wioska zamieszkana była prawdopodobnie pomiędzy VII a IV tysiącleciem p.n.e. Wagę odkrycia doceniła organizacja UNESCO, wpisując osadę na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Dla odwiedzających stanowisko archeologiczne przygotowano rekonstrukcję pięciu okrągłych domów oraz fragmentu fortyfikacji obronnych. Bilet wstępu kosztuje zaledwie 2,50€, więc warto się tam wybrać, jesli jesteście w okolicy.

Wczesnochrześcijańska mozaika w kościele Angeloktistis

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Larnaki, w centrum niewielkiego miasteczka Kiti, stoi kościół Angeloktistis (Panagia tis Angeloktistis, gr. Παναγία της Αγγελόκτιστης). Jego wnętrze skrywa wyjątkowy skarb - wczesnochrześcijańską mozaikę, która przedstawia Maryję z Dzieciątkiem otoczoną archaniołami Michałem i Gabrielem. Niewiele dzieł tego typu przetrwało do naszych czasów - najbardziej znane z nich ozdabiają świątynie włoskiej Rawenny oraz Rzymu.

Zabytek ten miał dużo szczęścia. Pierwotnie mozaika powstała w apsydzie wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V wieku. Oryginalny budynek podupadł w czasach najazdów arabskich. W XI wieku, niedługo po odbiciu wyspy przez siły chrześcijańskie, rozpoczęto budowę nowej, bizantyńskiej świątyni. Na szczęście apsyda z mozaiką znajdowały się w na tyle dobrym stanie, że włączono je do nowego gmachu.

Ayia Napa - plaża Nissi i inne atrakcje cypryjskiego kurortu

Ayia Napa to leżąca na południowym-wschodzie wyspy miejscowość, która może poszczycić się tytułem najczęściej odwiedzanego cypryjskiego kurortu. Na pewno nie każdemu miejsce to przypadnie do gustu, ale znajdziemy tu kilka wartych uwagi atrakcji:

  • średniowieczny klasztor Ayia Napa, od którego miejscowość wzięła swoją nazwę,
  • malownicze plaże Nissi oraz Makronissos - pierwsza z nich należy do najgłośniejszych na Cyprze, a drugą na pół przedziela wbijający się w morze cypel,
  • niewielka starożytna nekropolia odkryta na przylądku Makronissos,
  • Park Rzeźby oraz Park Kaktusów,
  • most skalny nazywany Mostem Zakochanych.

My zajechaliśmy do Ayia Napa w zimę i zastaliśmy opustoszałe ulice. Patrząc jednak na zdjęcia z sezonu letniego, mozna śmiało założyć, że w trakcie ciepłych miesięcy przebywają tam tłumy.

Więcej: Ayia Napa: atrakcje cypryjskiego kurortu

Most Zakochanych - Ayia Napa
Most Zakochanych - Ayia Napa

Atrakcje Cypru północnego

Część największych atrakcji Cypru znalazła się po okupowanej przez Turków stronie północnej. Obie społeczności wyspy oddzielone sa od siebie tzw. Zieloną Linią, o której napisaliśmy kilka słów na naszej głównej stronie poświęconej Cyprowi.

Pozostałe opisane przez nas atrakcje znajdują się na obszarze Cypru północnego.

Famagusta - ruiny średniowiecznego miasta

Famagusta, otoczona masywnym pierścieniem murów obronnych, przypomina otwarte muzeum architektury. Gotyckie kościoły, w tym monumentalna katedra przekształcona w meczet, renesansowe ruiny pałacu, weneckie fortyfikacje obronne, bizantyńskie świątynie - wszystko to oddalone jest od siebie o kilka minut spacerem.

Büyük Han (Wielki Zajazd) - Nikozja
Büyük Han (Wielki Zajazd) - Nikozja

Mimo że do naszych czasów przetrwała zaledwie niewielka część oryginalnej zabudowy, to zachowało się jej na tyle dużo, że nietrudno jest wyobrazić sobie średniowieczne bogactwo tego otoczonego murami miasta.

Więcej o historii miasta, jego oblężeniu oraz zabytkach napisaliśmy w rozbudowanym przewodniku Famagusta: atrakcje, zabytki oraz skrócona historia miasta
Meczet Lali Mustafy Paszy (dawna katedra św. Mikołaja) - Famagusta
Meczet Lali Mustafy Paszy (dawna katedra św. Mikołaja) - Famagusta

Starożytna Salamina (Cypr północny)

Kawałek na północ od Famagusty odnajdziemy ruiny starożytnej Salaminy (gr. Salamis). Według legendy jej założycielem był Teukros, uczestnik wojny trojańskiej oraz syn króla greckiej Salaminy, Telamona. Po powrocie do domu nie czekało na niego jednak zbyt ciepłe przyjęcie - ojciec zarzucił mu brak odpowiedniej pomsty brata Ajaksa i skazał na wygnanie. Teukron opuścił rodzinne strony i po długiej podróży dotarł na Cypr, gdzie miał założyć nową kolonię.

W czasach antycznych Salamina była jednym z najważniejszych miast-królestw Cypru, a przez pewien czas uznawano ją nawet za stolicę wyspy. W IV wieku, po odbudowie sfinansowanej przez cesarza Konstancjusza II, nazwę miasta zmieniono na Konstancja. W tym czasie wzniesiono dwie wczesnochrześcijańskie bazyliki, w tym bazylikę św. Epifaniusza, największą na wyspie.

Mimo licznych kataklizmów oraz zniszczeń spowodowanych najazdami arabskimi do naszych czasów przetrwało zaskakująco dużo, zauważalnie więcej niż w Kurion czy Pafos, nie wspominając już o Amathus i Kition. Teren stanowiska archeologicznego jest na tyle rozległy, że osoby zainteresowane starożytnością spędzą na miejscu dwie godziny, albo i więcej. Jeśli nie macie jednak aż tak dużo czasu, to też nie szkodzi - najważniejsze z zabytków znajdują się blisko wejścia.

Wśród wartych uwagi obiektów warto wymienić:

  • teatr z czasów rzymskich (z końca I wieku p.n.e. lub początków kolejnego stulecia),
  • plac z licznymi kolumnami,
  • pozostałości po wczesnochrześcijańskich bazylikach,
  • ruiny świątyni Zeusa,
  • łaźnie oraz gimnazjon.

Więcej: Salamina (Cypr): zwiedzanie starożytnego miasta

Salamina - stanowisko archeologiczne
Salamina - stanowisko archeologiczne

Zamek w Kyrenii

Kyrenia, leżąca na północnym wybrzeżu, należy do głównych ośrodków turystycznych tzw. Cypru północnego. Miasto w okresie średniowiecza było jednym z najważniejszych portów wyspy, a do tego może poszczycić się tym, że w całej historii istnienia Królestwa Cypru (1192-1489) jako jedyne nigdy nie zostało zdobyte.

Współczesna Kyrenia jest miastem jednego zabytku - monumentalnego zamku. W jego murach przechowywane jest jedno z najważniejszych cypryjskich znalezisk archeologicznych: wrak statku handlowego z czasów podbojów Aleksandra Wielkiego (IV wiek p.n.e.).

Po zwiedzeniu zamku możemy pospacerować po porcie oraz obejrzeć pojedyncze pozostałości z czasów przedosmańskich, ale nie zajmie nam to przesadnie dużo czasu.

Więcej: Kyrenia: atrakcje, zamek, okolica. Co warto zobaczyć?

Zamek w Kyrenii
Zamek w Kyrenii

Zamek Świętego Hilariona

Więcej atrakcji znajdziemy w bliższej lub dalszej okolicy Kyrenii. Przykładem są ruiny zamków wzniesionych jeszcze w czasach bizantyńskich na szczytach Gór Kyreńskich. W sumie istniały trzy górskie warownie obronne, a najbliżej Kyrenii znajduje się zamek Świętego Hilariona. Twierdza ta powstała na skale znajdującej się na wysokości 732 m n.p.m. W czasach bizantyńskich zamek pełnił funkcję typowo obronne, ale Lusignanie dobudowali do niego część pałacową, w której spędzali miesiące letnie.

Mieszkańcy Cypru północnego lubią opowiadać legendę, jakoby twierdza była pierwowzorem popularnego zamku Disneya, ale niewiele w tym prawdy.

Opactwo Bellapais

Innym wartym uwagi zabytkiem w okolicy Kyrenii są ruiny zespołu klasztornego augustianów w Bellapais. Ten imponujący gotycki kompleks powstawał w dwóch etapach - większą część wzniesiono w latach 1267-1284, a w kolejnym stuleciu dobudowano refektarz oraz kolumnadę. W jego murach przez pewien czas przechowywano relikwię Krzyża Świętego wykradzioną z Konstantynopola w trakcie IV krucjaty.

W 1373 roku klasztor złupili Genueńczycy, po czym rozpoczął się jego powolny upadek. Do naszych czasów przetrwały "zaledwie" imponujące ruiny, stanowiące jeden z najważniejszych przykładów architektury gotyku we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Największe Atrakcje Cypru na mapie

W celu ułatwienia zwiedzania przygotowaliśmy mapę wszystkich atrakcji i miejsc, które pojawiły się w naszym przewodniku - znajdziecie ją tutaj.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama