Jak podróżować po Malcie? Autobusy, rejsy oraz komunikacja miejska

Malta jest bardzo małą wyspą, a przemieszczanie się po niej jest stosunkowo proste. Niestety, głównym problemem dla odwiedzających jest to, że komunikacja publiczna nastawiona jest na mieszkańców, a nie turystów - z tego powodu siatka połączeń rozwinięta jest przede wszystkim pomiędzy Vallettą, Sliemą, Trzema Miastami czy Rabatem.

Jeśli nie dopasuje nam komunikacja publiczna, możemy skorzystać z autobusów turystycznych lub w łatwy sposób wynająć samochód, musimy jednak pamiętać, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.

Autobusy

Podstawowym środkiem transportu na Malcie są autobusy obsługiwane przez firmę Malta Public Transport. Nie ma podziału na autobusy miejskie i międzymiastowe, wszystko jest ze sobą wymieszane, jedyną różnicą jest to, że na niektórych trasach spotkamy autobusy trochę mniejsze z jednym wejściem/wyjściem, lub większe z wyjściem również na środku autobusu.

Nie wszystkie miasta są ze sobą bezpośrednio połączone, tyczy się to przede wszystkim miejsc turystycznych - w takim wypadku musimy przesiąść się w Vallecie lub na lotnisku, które znajduje się niemal na samym środku wyspy. Podobnie na Gozo, niemal wszystkie trasy wiążą się z przesiadką w Victorii.

Jeśli chcemy zwiedzać Maltę korzystając z komunikacji publicznej, powinnismy wcześniej dobrze sprawdzić siatkę połączeń. Na oficjalnej stronie znajduje się wykaz wszystkich linii autobusowych na Malcie i Gozo. Przewoźnik udostępnił również aplikację do planowania tras dostępną pod tym adresem.

Autobusy na Malcie bardzo często się spóźniają, są to spóźnienia często kilkunasto minutowe. Zdarza się również, że autobus w ogóle nie przyjedzie - z tego powodu lepiej nie planować przesiadek co do kilku minut, lub dojazdu na lotnisko na ostatnią chwilę. Skąd takie opóźnienia? Specyfika wyspy, wąskie uliczki, zdarza się, że samochód dostawczy zablokuje jedną ulicę na 30 minut, i wszystkie pojazdy są w tym czasie zablokowane. Najbardziej punktualne są autobusy pomiędzy Sliemą, a Vallettą, czym jednak dalej od stolicy, tym wygląda to gorzej.

Dla odwiedzających planujących często podróżować najlepszym wyjściem jest 7-dniowa karta - TallinjaCard Explore umożliwiająca nielimitowane korzystanie z komunikacji miejskiej przez 7 dni od momentu pierwszego użycia karty.

Ceny biletów:

Rodzaj biletu Cena
Bilet jednorazowy (letni, od połowy czerwca do połowy października) 2,00€
Bilet jednorazowy (zimowy) 1,50€
Bilet jednorazowy nocny 3,00€
Bilet na 12 przejazdów 15,00€
Karta TallinjaCard Explore (ważna 7 dni) 21,00€
Karta TallinjaCard Explore dla dzieci do lat 10 (ważna 7 dni) 15,00€
  • na pokładzie autobusu możemy zakupić jedynie bilet jednorazowy. Powinnismy mieć wyliczoną kwotą, kierowca nie jest zobowiązany do wydania reszty.
  • na lotnisku, na dolnym poziomie, znajdziemy stanowisko firmy Malta Public Transport, w którym zakupimy kartę tygodniową.
  • w Vallecie na dworcu autobusowym znajduje się stanowisko, w którym możemy zakupić bilet tygodniowy. Pozostałe miejsca, w których zakupimy kartę można znaleźć na stronie.

Po każdym wejściu na pokład musimy odbić kartę. Większość przystanków jest na żądanie, chwilę przed naszym przystankiem powinnismy wcisnąć guzik Stop. Podobnie na przystanku powinniśmy zawsze pomachać do zbliżającego się autobusu.

Autobusy nocne

Na Malcie działają cztery linie nocne - N10, N11, N12 oraz N13. Trasa N13 prowadzi z Paceville do Valletty, trasa N11 z portu Cirkewwa do San Giljan (niedaleko Paceville), linia N10 z Marsaskali do San Giljan (przejeżdża przez lotnisko), a linia N12 zatacza okrąg na środku wyspy. Każda z linii kursuje w nocy od 3 do 4 razy.

Autobusy turystyczne

Ciekawym rozwiązaniem dla turystów są autobusy turystyczne hop-on / hop-off, których trasy wyznaczone są zgodnie z największymi atrakcjami wyspy. W trakcie ważności biletu możemy dowolnie wsiadać i wysiadać.

Są one dużo droższe niż autobusy publiczne, z drugiej strony z reguły kursują zgodnie z rozkładem i możemy wygodnie zaplanować zwiedzanie bez przesiadek, co może okazać się bardzo efektywne w przypadku krótkiego pobytu.

Firma CitySightseeing Malta (czerwone autobusy, znane z innych miast europejskich) oferuje trzy trasy:

  • trasa północna (m.in. Valletta, Sliema, Mgarr, Rabat, Akwarium i inne miasta) (1 dzień 20€, 2 dni 37€)
  • trasa północna (m.in. Valletta, Tarxien, Hagar Qim, Blue Grotto) (1 dzień 20€, 2 dni 37€)
  • Gozo (1 dzień 18€)

Wszystkie dokładne informacje, rozkłady i trasy, dostępne są na oficjalnej stronie operatora.

Drugą firmą oferującą podobne usługi jest MaltaSightseeing. Firma udostępnia przewodnik audio w języku polskim. Ceny są takie same jak w przypadku CitySightseeing, trasy są także bardzo podobne. Wszystkie informacje dostępne są na oficjalnej stronie.

Rejsy

Malta to tak naprawdę trzy wyspy, Comino, Malta oraz Gozo. Nie powinno więc dziwić, że duża część komunikacji odbywa się z wykorzystaniem transportu morskiego. Dobrze wiedzieć, że oprócz rejsu z Malty na Gozo istnieją jeszcze inne połączenia wodne.

Połączenie Malta - Gozo

Rejsy z Malty na Gozo obsługiwane są przez firmę Gozo Channel. Przeprawa jest realizowana przez duże statki, na które możemy wjechać również z samochodem.

Rejs trwa około 30 minut, na pokładzie znajduje się kawiarnia. Rejsy odbywają się co około 45 minut od godziny 6:00 do północy, plus dostępne są również pojedyncze kursy wcześniejsze. Terminal na Malcie znajduje się w mieście Cirkewwa , a na Gozo dopływamy do miasta Mgarr. Warto sprawdzić rozkłady online na oficjalnej stronie, rozkłady różnią się w zależności od sezonu.

Cena biletu podana jest w dwie strony. Za przejazd płacimy dopiero w trakcie powrotu w Gozo w kasie terminala, na Malcie zwyczajnie wsiadamy do środka

Typ biletu Cena
Taryfa podstawowa 4,65€
Taryfa podstawowa (dzieci) 1,15€
Taryfa nocna (start z Gozo po 20:00) 4,05€
Pasażer + samochód 15,70€
Pasażer + samochód (taryfa nocna) 12,80€
Dopłata do roweru 1,15€

Połączenie Sliema - Valletta oraz Trzy Miasta - Valletta

Połączenia morskie Valletty z okolicznymi miastami obsługuje firma MARSAMXETTO STEAMFERRY SERVICES. Rejsy są obsługiwane przez dość duże i wygodne statki.

W tym momencie działają dwie trasy, z portu w Sliemie do Valletty (i w drugą stronę), oraz z Birgu (Vittoriosa - Trzy Miasta) do Valletty i z Valletty do miasteczka Bormla (Cospicua - Trzy Miasta). Jest to bardzo wygodny sposób komunikacji (czas rejsu to około 10-15 minut), przy okazji trasa Birgu - Valletta jest ciekawą atrakcją turystyczną, z górnego pokładu jest świetny widok na oba miasta. Warto mieć też na uwadze, że korzystanie z tych przepraw może pomóc zaoszczędzić nam trochę czasu.

Koszt pojedynczego przepłynięcia to 1,50€, a koszt z powrotem w ten sam dzień to 2,80€. Taryfa nocna po 19:30 rośnie do 1,75€ w jedną stronę, i do 3,30€ z powrotem w ten sam dzień. Bilet dla dzieci oraz dla osób powyżej 60. roku życia kosztuje 0,50€ w jedną stronę, i 0,90€ z powrotem. Bilety kupujemy wsiadając na pokład.

Jeśli chcemy częściej korzystać z usług przewoźnika, możemy zakupić bilet 7-dniowy za 10€ umożliwiający dowolną liczbę przejazdów.

Warto zajrzeć na oficjalną stronę przewoźnika, znajdziemy tam aktualne ceny oraz rozkłady. Warto również pamiętać, że rozkłady zależne są od sezonu - sezon letni trwa od 1 czerwca do 31 października. Sezony różnią się godzinami powrotnymi, ostatni kurs z Valletty w sezonie zimowym odbywa się o 19:15, a w sezonie letnim o 00:45.

Mapka z miejscami komunikacji wodnej Sliema - Valletta i Trzy Miasta - Valletta:

Taksówki wodne

Inną możliwością przepłynięcia z Birgu do Valletty są taksówki wodne. Obsługiwane są przez malutkie łódeczki z silnikiem, koszt zależy od sezonu, np. w kwietniu koszt za osobę to 2€, a koszt za przepłynięcie turystyczne dookoła portu to 8€ od osoby. Można je znaleźć tuż obok bramy starego portu w Birgu.

Połączenie Malta - Comino - Gozo

Połączenia z Malty na Comino i z Gozo na Comino obsługiwane są przez firmę Comino Ferries. Na oficjalnej stronie podane są rozkłady, niestety, obowiązują one jedynie w szczycie sezonu, gdy jest wielu turystów. Poza sezonem łódki odpływają w zależności od ilości chętnych, i w zależności od ilości osób, które popłynęły, tyle jest rejsów powrotnych. Trudniej jest popłynąć z Gozo, z Malty jest zawsze więcej chętnych, z tego względu mniej rejsów jest zdejmowanych z rozkładu.

Jeśli nie mamy całego dnia, warto podejść do stanowiska sprzedaży biletów i upewnić się co do godzin powrotu, a także godzin odpłynięcia - są one płynne w ciągu dnia. Możliwe jest popłynięcie z Malty na Comimo, i później powrót na Gozo, lub odwrotnie, trzeba tylko powiedzieć o tym w trakcie zakupu biletu, dostaniemy wtedy inny bilet.

Koszt przepłynięcia w dwie strony z Malty lub Gozo to 10€, lub 15€ w przypadku powrotu dookoła jaskiń (powroty z opłynięciem jaskiń zaczynają się od 12:30). Bilety zamówione na stronie są 10% tańsze, jednak zamawiać je można w sezonie, poza sezonem strona sprzedaży jest czasem blokowana.

Z Malty łódka odpływa z miasta Marfa (bilety kupujemy w wolnostojącej budce). Z Gozo rejs wypływa z głównego portu w mieście Mgarr, a bilety kupuje się w agencji turystycznej naprzeciwko terminala. Na Gozo bilety można też zakupić w wolnostojącym stanowisku, ciężko jednak tam uzyskać informacje odnośnie rozkładów.

Taksówki

Jeśli zdecydowaliśmy się na nocleg poza dobrze skomunikowanymi ośrodkami, często jedynym szybkim środkiem transportu może okazać się taksówka. Na Malcie spotkamy oficjalne taksówki, które stoją na oficjalnych postojach, na lotnisku czy w centrach miast, oraz nieoznakowane taksówki polujące na turystów w słabiej skomunikowanych miejscach turystycznych.

W przypadku postojów podane są szacowane ceny przejazdu, a w przypadku postoju przed wejściem do Valletty lub na lotnisku możemy w budce biletowej zapłacić z góry za przejazd w konkretne miejsce.

Ceny przejazdów na podstawie danych widocznych na postojach.

Punkt startowy Miasto docelowe Cena
Postój w Vallecie Lotnisko 15,00€
Postój w Vallecie Cirkewwa 35€
Postój w Vallecie Dingli 22€
Postój w Vallecie Gzira 14€
Postój w Vallecie Floriana 10€
Postój w Vallecie Hagar Qim 25€
Postój w Vallecie Mdina 20€
Postój w Vallecie Msida 12€
Postój w Vallecie Birgu (Vittoriosa) 20€
Postój w Vallecie Sliema 15€
Postój w Vallecie Rabat 20€
Postój w Vallecie Marsacala (Marsakala) 20€
Postój w Vallecie Marsaxlokk 20€
Lotnisko Cirkewwa 35€
Lotnisko Floriana 15€
Lotnisko Golden Bay 29€
Lotnisko Marsascala (Marsaskala) 20€
Lotnisko Marsaxlokk 15€
Lotnisko Mdina 21€
Lotnisko Mosta 23€
Lotnisko Msida 18€
Lotnisko Rabat 21€
Lotnisko Sliema 20€
Lotnisko St. Julians 20€
Lotnisko Valletta 17€
Lotnisko Birgu (Vittoriosa) 20€
Lotnisko Tarxien 12€
Victoria (Gozo) Xewkija 7,14€
Victoria (Gozo) Xlendi 7,56€
Victoria (Gozo) Mgarr 12,60€
Victoria (Gozo) Mgarr ix-Xini 9,80€
Victoria (Gozo) Dwejra 11,62€
Victoria (Gozo) Santa Lucia 7,28€
Victoria (Gozo) Xaghra - Ggantija 7,90€
Mgarr Harbour - port (Gozo) Victoria 12,60€
Mgarr Harbour - port (Gozo) Xewkija 9,10€
Mgarr Harbour - port (Gozo) Dwejra 18,90€

Problemy z autobusami w miejscach turystycznych wykorzystują nieoficjalni taksówkarze. Czasem można odnieść wrażenie, ze problemy z autobusami to zorganizowana akcja, aby wesprzeć nieoficjalnych taksówkarzy. Czekają na opóźnione autobusy, podjeżdżają do przystanków, i straszą, że już dziś autobus nie przyjedzie (co niestety nie zawsze okazuje się kłamstwem) - i zachęcają do skorzystania z ich usług.

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z ich usługi, zawsze negocjujmy cenę wcześniej, i targujmy się, jeśli ich cena będzie wyższa niż zakładaliśmy, zarabiają oni głównie na nieświadomych turystach.


Reklama