Jak poruszać się nad Jeziorem Como? Autobusy, rejsy i pociągi [lipiec 2018]

Nie każdy turysta planujący podróż nad Jezioro Como zdaje sobie sprawę z długości linii brzegowej oraz z ilości miejscowości rozsianych po każdej ze stron. Podróżowanie pomiędzy miastami zależy od konkretnej odnogi jeziora - do wyboru mamy autobusy, pociągi i statki, ale nie z każdego miasta do innego dostaniemy się każdym z nich.

W tym artykule zebraliśmy wszystkie trzy środki transportu i opisaliśmy je w sposób praktyczny. Na końcu dodaliśmy również krótką sekcję z małymi wskazówkami dla przyjeżdżających własnym autem.

Autobusy

Na terenie Jeziora Como działa przewoźnik autobusowy ASF Autolinee. Obsługuje on miasto Como, odnogę Ramo di Como po obu stronach, wschodni brzeg Ramo di Colico oraz połączenie Como - Lecco. Autobusy kursują też dalej na południe. Jest to najbardziej wydajny sposób na przemieszczanie się pomiędzy różnymi miejscowościami - zarówno pod względem czasowym jak i kosztowym.

Dokładną mapę sieci znajdziecie na tej stronie (po włosku), a tutaj dostępne są aktualne rozkłady i trasy (również po wlosku). Dostępna jest również strona w wersji angielskiej, ale są na niej nieaktualne dane. Pamiętajmy, że w zależności od sezonu (letni i zimowy) rozkłady się różnią!

Rozkłady autobusów są też dostępne w usłudze Google Maps, ale zawsze warto zweryfikować godziny odjazdów, zwłaszcza gdy planujemy skorzystać z ostatniego przejazdu danego dnia.

Najważniejsze linie:

 • C10 - łączy Como z Menaggio (po drodze zatrzymuje się m.in. w Cernobbio, Argegno, Tremezzo, Sala Comacina, Colonno),
 • C20 - łączy Como z Argegno (w uproszczeniu jest to skrócona wersja linii C10),
 • C30 - łączy Como (startuje od dworca kolejowego San Giovanni) z Bellaglio (po drodze zatrzymuje się m.in. w Nesso),
 • C40 - łączy Como z Lecco.

Autobusy z Como odjeżdżają z dworca autobusowego przy Piazza Giacomo Matteotti. Na miejscu znajdziemy kasę biletową oraz maszynę samoobsługową (wewnątrz), w której możemy zapłacić kartą lub monetami.

Uwaga! Jeśli korzystamy z linii C30 to autobus ma przystanek po drugiej stronie ulicy - przy hotelu i za budką telefoniczną.

Bilety kupujemy na konkretny odcinek. Ceny są różne i wahają się od 1,40€ do 6,90€, ale maksymalna cena za przejazd pomiędzy miastami nad Jeziorem Como nie powinna przekroczyć 5,60€ w jedną stronę. Dostępne są również bilety dzienne na całą sieć za 10€ oraz bilety dzienne na trasie Argegno-Menaggio za 6€.

Bilety możemy zakupić w automacie lub w kasie na dworcu w Como oraz w kioskach (i Tabacceriach oznaczonych literą T) w okolicy przystanków w pozostałych miejscowościach. Niestety, nie zawsze uda się nam zakupić bilet w małych miastach i w późniejszych godzinach. Lista punktów sprzedaży wypisana jest na tej stronie. Za przejazd możemy zapłacić również w autobusie, ale w takim wypadku dopłacamy 1,30€ do ceny regularnej za odcinek. Jeśli ruszamy z miasta Como to po prostu zakupmy od razu bilety powrotne.

Przykładowe ceny:

 • Como - Nesso - 2,50€
 • Como - Bellaglio - 3,50€
 • Como - Mennagio - 4,20€
 • Como - Gravedona - 5,60€

Dzieci poniżej 110 cm wzrostu podróżują za darmo. Możemy za darmo zabrać ze sobą bagaż o rozmiarze do 50x30x25cm, w innym wypadku musimy zakupić dodatkowy bilet. Autobusy firmy ASF są zwykłymi autobusami miejskimi bez specjalnych miejsc na bagaże. W autobusach nie wolno przewozić rowerów.

O czym powinniśmy pamiętać przed podróżą?

 • do autobusu wsiadamy przodem i pokazujemy bilety kierowcy,
 • najlepiej zająć miejsce od strony jeziora biorąc pod uwagę kierunek jazdy, dzięki czemu będziemy mieć najlepsze widoki,
 • chcąc wsiąść do autobusu zawsze musimy dać znać kierowcy nadjeżdżającego pojazdu, a wysiadając nacisnąć guzik "Stop" chwilę przed naszym przystankiem; czasem możemy poprosić kierowcę chwilę wcześniej o wysadzenie na konkretnym przystanku jeśli nie jesteśmy pewni ile jeszcze pozostało nam trasy,
 • autobusy nie jeżdżą bardzo punktualnie, wystarczy, że ktoś przyblokuje drogę i autobus może stać w korku nawet kilkanaście minut; lepiej nie planować przesiadek co do minuty,
 • jeśli mamy chorobę lokomocyjną jazda po wschodnim brzegu odnogi Ramo di Como może być dla nas ciężka, kierowcy muszą się tam trochę nagimnastykować.

Pociągi

Jeśli zatrzymujemy się po wschodniej stronie jeziora (np. w Lecco) możemy korzystać z pociągów regionalnych, które łącza ze sobą miasta wschodnich brzegów odnóg Lago di Lecco oraz Ramo di Colico - od miasta Lecco do miasta Colico. Trasę obsługują dwie linie:

 • skrócona RE8, która zatrzymuje się tylko na stacjach Varenna-Esino oraz Bellano-Tartavalle Terme,
 • dłuższa trasa R13 z następującymi przystankami: Abbadia Lariana, Mandello Del Lario, Olcio, Lierna, Fiumelatte, Varenna-Esino, Bellano-Tartavalle Terme, Dervio, Dorio, Piona

Linia RE8 swoją trasę rozpoczyna na stacji Mediolan Porta Garibaldi, czyli do Lecco, Varenny, Bellano i Colico dostaniemy się bezpośrednio ze stolicy Lombardii.

Pociągi jeżdżą średnio raz na godzinę. Za obsługę linii regionalnych odpowiada lombardzki przewoźnik Trenord. Jest to niezależna spółka, ale bilety na ich pociągi możemy zakupić zarówno na ich stronie, jak i na oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika Trenitalia. Bilety są dostępne również w automatach na dworcach oraz czasami w kasach (w przypadku największych miast).

Szczegółową mapę tras obsługiwanych przez firmę Trenord znajdziemy na tej stronie.

Przykładowe czasy przejazdu i ceny:

 • Lecco - Colico - cena: 4€, czas przejazdu: 45 minut przy trasie skróconej, godzina i 8 minut przy trasie dłuższej.
 • Lecco - Bellano - cena 2,90€, czas przejazdu: 26 minut przy trasie skróconej, 42 minut przy trasie dłuższej.
 • Lecco - Varenna - cena 2,90€, czas przejazdu: 21 minut przy trasie skróconej, 37 minut przy trasie dłuższej.
 • Bellano - Varenna - cena 1,40€, czas przejazdu: 4 minuty.
 • Lecco - Piona - cena: 4€, czas przejazdu: godzina i jedna minuta.

W pociągach regionalnych nie obowiązuje rezerwacja miejsc. Bilety na pociągi regionalne ważne są przez 4 godziny, czyli możemy pojechać kolejnym pociągiem przez cztery godziny od momentu skasowania biletu (w przypadku zakupu na stacji) lub cztery godziny po upływie godziny przejazdu wybranej przy zakupie biletu online. Jest to przydatne w przypadku planów odwiedzenia małych miasteczek po drodze, w których nie ma zbyt wielu atrakcji. Na przykład jadąc z Lecco do Colico możemy wyskoczyć na godzinkę w Bellano tylko w celu zobaczenia wąwozu, i później kontynuować naszą podróż. Pamiętajmy, że dotyczy to tylko tej samej trasy.

Pociągi kursują od około 6:00 rano do 22:00 wieczorem. Lecco połączone jest również bezpośrednio z Bergamo.

W samym mieście Como funkcjonują dwie stacje kolejowe:

 • dworzec Como San Giovanni łączący miasto m.in. z Monzą czy stacją Mediolan Porta Garibaldi; stacja znajduje się kawałek na zachód od historycznego starego miasta,
 • niewielka stacja Como Nord Lago niedaleko dworca autobusowego, która łączy Mediolan z Como - pociągi kursują ze stacji Mediolan Nord Cadorna i z lotniska Malpensa; dużym plusem dworca jest położenie w przypadku przesiadki w Como, możemy szybko przesiąść się do jednego z autobusów opisanych w poprzedniej sekcji.

Rejsy

Ciekawym sposobem na przemieszczanie się pomiędzy miastami Jeziora Como są rejsy, które obsługuje firma Navigazione Lago di Como. Niestety, jest to droga forma transportu i w przypadku zwykłych statków również dość długa. Zwykłe statki z otwartą górą płyną zygzakiem, od miasteczka do miasteczka i od zachodniego do wschodniego brzegu. Stąd rejs z Como do stosunkowo nieodległego Bellagio trwa dwie godziny, czyli niemal dwa razy dłużej niż w przypadku autobusu. Plusem takiej wyprawy są za to widoki, których nie znajdziemy na lądzie.

Mimo że firma Navigazione Lago di Como obsługuje całe jezioro to najwięcej przystanków znajdziemy w odnodze Ramo di Como.

Po jeziorze kursują również statki przyśpieszone (wodoloty, bez możliwości wejścia na górę) oraz statki umożliwiające przewóz aut. Te drugie kursują na trasie: Menaggio - Belagglio - Veranna - czyli łączą ze sobą wszystkie brzegi jeziora.

Informacje o rozkładzie dla konkretnej trasy znajdziemy w interaktywnej wyszukiwarce pod tym adresem. W górnym rogu możemy zmienić język na angielski. Niestety, w przypadku planów ambitnego zwiedzania poruszanie się jedynie statkami może nie być zbyt optymalne. Oprócz długich czasów podróży problemem może być sama siatka połączeń, a tych nie ma wcale aż tak wiele w ciągu dnia, żeby bez idealnego dopasowania się pod godziny rejsów zwiedzić większą liczbę miejsc. Jeśli zależy nam jednak na 2 lub 3 miejscach i nie planujemy się śpieszyć, to podróż statkami może być dla nas idealna.

Na pewno warto przynajmniej raz przepłynąć się którymś ze statków i spojrzeć na jezioro z innej perspektywy. Idealnym pomysłem może być przemieszczenie się pomiędzy jednym z czterech miast: Menaggio - Cadenabbia - Bellaglio - Varenna.

Ceny za rejs zależą od strefy. Dokładna tabelka ze strefami i cenami dostępna jest na tej stronie. Wystarczy znaleźć stację początkową i zjechać w dół do stacji docelowej, dzięki czemu znajdziemy strefę obowiązująca na tej trasie.

Przykładowe ceny:

 • Como - Cernobbio (strefa 1) - 2,50€, czas rejsu 13-15 minut,
 • Como - Nesso (strefa 4) - 6,90€, czas rejsu około godziny i 13 minut,
 • Como - Tremezzo (strefa 6) - 10,40€, czas rejsu około godziny i 43 minut,
 • Como - Bellaglio (strefa 6) - 10,40€, czas rejsu około dwóch godzin i 5 minut,
 • Como - Varenna (strefa 7) - 11,60€, czas rejsu około dwóch godzin i 20-30 minut,
 • Como - Gravedona (strefa 8) - 12,60€, czas rejsu około trzech godzin i 42 minut,
 • Bellaglio - Veranna (strefa 3) - 4,60€, czas rejsu od 13 do 30 minut,
 • Menaggio - Varenna (strefa 3) - 4,60€, czas rejsu od 13 do 15 minut.

W przypadku statków przyśpieszonych do biletu doliczana jest dodatkowa kwota, również zależna od odległości.

Bilety możemy zakupić w kasach biletowych znajdujących się bezpośrednio przy przystaniach. Istnieje również możliwość zakupu biletu na pokładzie, ale w takim wypadku dopłacamy 1€ do każdej osoby lub bagażu. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy kasa biletowa w momencie wejścia na statek jest zamknięta lub w danym miasteczku nie ma jej w ogóle. Dzieci do lat 4 podróżują za darmo. Dzieci i młodzież w wieku 4-11 lat ma prawo do zakupu biletów ulgowych.

Niestety, nie ma tańszych biletów powrotnych - po prostu płacimy regularną cenę dwa razy. Istnieją za to bilety dzienne na konkretne strefy, zaczynając od stacji dla której zakupiliśmy bilet.

Przykłady cen biletów dziennych:

 • strefa 1 - 6,90€,
 • strefa 3 - 15,00€,
 • strefa 4 - 16,30€,
 • strefa 6 - 23,30€.

Nie zawsze też położenie przystani będzie dla nas odpowiednie, czasami czekać na nas będzie podejście pod górę do historycznego centrum miasta.

Parkingi i przyjazd autem

Część turystów wybiera się nad Jezioro Como własnym lub wypożyczonym samochodem. Praktycznie całe jezioro możemy objechać autem. Problemem mogą być za to miejsca parkingowe, których jest zwyczajnie mało. W niektórych miasteczkach, jak np. Nesso, dostępnych jest zaledwie kilka darmowych miejsc postojowych. Darmowe parkingi posiadają z reguły ograniczenia czasowe, np. do maksymalnie 2 godzin. W innych, jak w miastach zachodniego brzegu (m.in. Tremezzo czy Griante), wzdłuż drogi dostępne są płatne miejsca postojowe.

Trudność podróżowania zależy od konkretnego brzegu. W przypadku zachodniego brzegu od miasta Como do Menaggio trasa jest stosunkowo prosta i przez długą część prowadzi podziemnym tunelem. Z kolei trasa z Como do Bellagio to wąskie zakręty, częsta jazda góra-dół i przeciskanie się wąskimi uliczkami.

Transport samochodu pomiędzy brzegami możliwy jest z pomocą firmy Navigazione Lago di Como, która na trasie Bellagio - Cadenabbia - Menaggio - Varenna kursuje statkami, na które możemy wjechać autem.

Ceny za przewóz auta zależą od jego długości i wahają się od 4,00€ za auto do 3,50 metra aż do 9,80€ za auta dłuższe niż 4,50 metra. Dokładna rozpiska cenowa dostępna jest na tej stronie.


Reklama