Niedźwiedź - symbol Madrytu

Kojarzycie nietypowy, zabawny symbol Brukseli - sikającego chłopca? Tym razem przybliżymy Wam kolejny, równie urokliwy symbol innego europejskiego miasta – Madrytu. Jest to niedźwiedź, wspinający się na ... drzewo truskawkowe.

Historia i ciekawostki

Warto wspomnieć, że niedźwiedź występuje również w herbie Madrytu, jest to więc ukochane zwierzę wszystkich mieszkańców miasta. Mówi się, że miś jest wspomnieniem po czasach, kiedy miasto otaczały lasy, w których żyły niedźwiedzie.

Symbol Madrytu - niedźwiedź z truskawkowym drzewem

Tę bardzo charakterystyczną 4-metrową rzeźbę znajdziecie w samym sercu miasta na Placu - Puerta del Sol (Brama Słońca). Nie wszyscy wiedzą, że Brama Słońca jest hiszpańskim „południkiem zero”, punktem, od którego mierzy się wszystkie odległości i główne drogi Hiszpanii.

Ten imponujący, wykonany z brązu posąg został stworzony przez rzeźbiarza Antonio Navarro Santafé w 1966 roku. Po dziś dzień jest bardzo popularnym miejscem spotkań i punktem orientacyjnym. Zwłaszcza w Sylwestra spotykają się przy nim Hiszpanie, by zgodnie z tradycją zjeść 12 winogron, jedno po każdym uderzeniu zegara.

Czy wiecie, że posąg niedźwiedzia, wspinającego się na drzewo truskawkowe waży aż 20 ton?

Pod misiem na randki umawia się tak wiele par, że ciężko sfotografować go samego. Najczęściej towarzyszą mu właśnie zakochani, albo ... turyści.

Często drzewo truskawkowe, przy którym stoi niedźwiedź nazywane jest również drzewem poziomkowym.


Reklama