Alfama i żółte tramwaje w Lizbonie

Najstarsza dzielnica Lizbony

Alfama to najstarsza i jedna z najbardziej fascynujących dzielnic Lizbony. Zbudowana na skalistym stoku nad brzegiem Tagu zachwyca pełnymi uroku, wąskimi uliczkami i przepięknymi zabytkami. Dzięki niezwykłemu klimatowi tego miejsca przeniesiecie się w czasie – zwiedzanie Alfamy to najprawdziwsza wyprawa do średniowiecza.

Alfama stała się inspiracją wielu twórców filmowych, pieśniarzy wykonujących tradycyjne fado, dla poetów i powieściopisarzy. Jeśli chcecie poczuć atmosferę tego miejsca, nie opuszczając własnego domu, koniecznie obejrzyjcie film Lisbon Story Wima Wendersa. Szczególną uwagę zwraca również wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, stworzona przez portugalski zespół Madre Deus.

Historia dzielnicy Alfama

Nawa Alfama pochodzi od słów al hammam, oznaczających źródło lub łaźnię od odkrytych tu niegdyś gorących źródeł.

Za czasów panowania Maurów Alfama stanowiła swoiste centrum miasta. Kiedy w XII wieku miasto zdobyli chrześcijanie, coraz więcej osób zaczęło opuszczać Alfamę i przeprowadzać się do innych dzielnic. Powodem takiej decyzji była obawa o mogące wystąpić na tym terenie trzęsienia ziemi. Tym samym Alfama stała się domem ludzi należących do najniższej warstwy społecznej, np. rybaków. Co ciekawe, charakterystyczne położenie dzielnicy przyczyniło się do tego, że w czasie wielkiego trzęsienia ziemi w 1755 roku zabudowania tej dzielnicy przetrzymały kataklizm zasadniczo w nietknięte.

Po czasach panowania Maurów pozostał bardzo charakterystyczny plan ulic. Niestety, tradycyjna mauretańska zabudowa nie została zachowana.

Obecnie wiele budynków w dzielnicy wymaga renowacji, na którą wciąż brakuje środków finansowych. Niestety, już na pierwszy rzut oka widać zniszczone fasady domów, któer z pewnością nie dodają uroku dzielnicy.

Co ciekawe, Alfamę zamieszkują w większości starsi ludzie, którzy żyją tu od urodzenia. Spacerując po dzielnicy często nie wiadomo skąd dobiegają przepiękne, nostalgiczne melodie fado, gromkie wybuchy śmiechu czy radosne pokrzykiwania. Bardzo charakterystyczny jest również zapach grillowanych potraw, przygotowywanych przez miejscowych, nierzadko na ulicach. Trzeba przyznać, że atmosfera tego miejsca jest naprawdę niezwykła - sielska, swobodna i pełna specyficznej beztroski.

Kolebka fado

To właśnie w Alfamie pod koniec XIX wieku narodziła się charakterystyczna dla Portugalii muzyka fado. Na obrzeżach dzielnicy znajduje się nawet muzeum (Casa do Fado e da Guitarra Portuguesa), poświęcone fado i portugalskiej gitarze. Muzeum Fado to niezwykła podróż w czasie, ukazująca początki tej niezwykłej muzyki, rozkwit jej popularności, cenzurę którą była objęta za rządów dyktatora Salazara oraz obecny kształt i rolę w kulturze Portugalii.

Więcej w artykule: Muzyka fado w Portugalii - historia i ciekawostki.

Charakterystyczne uliczki

Cechą charakterystyczną dzielnicy Alfama są bardzo wąskie i kręte uliczki (niektóre bardzo strome). Wybrukowane drobną, nierówną kostką, najbardziej strome przechodzą w długie ciągi schodów. Co ciekawe, niektóre uliczki są tak wąskie, że nie można w nie wjechać samochodem. Jedyną możliwością jest przejście ich pieszo. O tym jak bardzo są wąskie może świadczyć fakt, że nie nazywa się ich ruas (ulice), ale becos (ciemna, wąska uliczka; zaułek) i travessas (wąska i krótka przecznica między dwoma głównymi ulicami). Uważajcie - w labiryncie wąskich i krętych uliczek Alfamy bardzo łatwo można się zgubić. :)

Niezwykłość tego miejsca podkreślają pełne uroku drzewka pomarańczowe, kwitnące na balkonach pelargonie oraz… porozwieszane pod dachami budynków pranie. Tego iście filmowego obrazu z pewnością długo nie zapomnimy. :)

Co warto zobaczyć w Alfamie?

Jeśli chcecie zobaczyć najpiękniejsze lokalne zabytki, odwiedźcie zbudowany w czasach mauretańskich Zamek św. Jerzego, Katedrę Se, kościół św. Antoniego (Igreja de Santo António de Lisboa) z XII w. i kościół św. Michała (Igreja de Sao Miguel).

!Widok z tarasu widokowego Miradouro das Portas do Sol w Lizbonie
Widok z tarasu widokowego Miradouro das Portas do Sol w Lizbonie

Spacerując po Alfamie nie możecie odmówić sobie odwiedzenia punktu widokowego Miradouro das Portas do Sol. Jest to jedno z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc dzielnicy. Nazwa Miradouro das Portas do Sol oznacza punkt widokowy bram słońca. Trzeba przyznać, że nazwa jest absolutnie adekwatna do rozpościerającego się widoku. Z Miradouro das Portas do Sol rozpościera się jeden z tych widoków, które z zachwytem w oczach oglądacie na pocztówkach z Lizbony. Czerwone dachy budynków, kręte uliczki, klasztor i kościół św. Wincentego z góry robią naprawdę zapierające dech w piersiach wrażenie.

Jednym z ważniejszych zabytków tej dzielnicy jest jeszcze Panteon, mieszczący się w dawnym kościele Igreja de Santa Engrácia. Zwiedzając Alfamę koniecznie trzeba zobaczyć też Klasztor Monastery of São Vicente de Fora (Klasztor św. Wincenta za murami) - kompleks klasztoru jest płatną atrakcją, jednak jak najbardziej wartą polecenia. Warto dodać, że na jego dachu znajduje się punkt widokowy.

Innym wartym uwagi punktem widokowym Alfamy jest Miradouro de Santa Luzia (niedaleko Miradouro das Portas do Sol).

Tramwajem po Alfamie

Strome wzniesienia pokonuje niezmordowany, charakterystyczny tramwaj linii 28. Tym, co go wyróżnia jest piękny, słoneczny żółty kolor. Jego trasa przebiega w bliskiej odległości od najważniejszych zabytków dzielnicy.

Przejazd takim tramwajem po Alfamie należy również do jednej z popularniejszych atrakcji turystycznych. Zatem w środku będzie bardzo ciasno - pamiętajmy o tym, żeby przejażdżka nie zmieniła się z wyczekiwanej przygody w koszmar. :) Jeśli chcemy mieć pewność, że się zmieścimy do pojazdu, najlepiej wsiadać na początkowych przystankach.

!Słynne żółte tramwaje w Lizbonie
Słynne żółte tramwaje w Lizbonie

Sprawdź też praktyczny artykuł (i dowiedz się więcej również o tramwajach) - Komunikacja miejska w Lizbonie.

Targ Złodziei

Jeśli zdecydujecie się zwiedzać Alfamę we wtorek lub sobotę, czeka na Was dodatkowa atrakcja. Mowa o Targu Złodziei (Feira da Ladra), który odbywa się u podnóża stoku właśnie w te dwa dni (na Campo de Santa Clara - tuż za Panteonem). Targ Złodziei jest niezwykle interesującym miejscem, na którym możecie kupić piękne starocie i antyki. To doskonała okazja do zakupu nietypowych, oryginalnych prezentów dla najbliższych. Nazwa targu pochodzi z przeszłości, kiedy był on miejscem nie do końca legalnych transakcji. Samo miejsce było centrum wymiany lub sprzedaży rzeczy, których pochodzenie nie było do końca jasne.


Reklama