Darmowe atrakcje i muzea w Sewilli (2018)

Planując dynamiczne zwiedzanie Sewilli dość szybko zauważymy, że niektóre z najważniejszych atrakcji należą do drogich. Jeśli chcemy odwiedzić większość z nich to powinniśmy szykować się na większy wydatek. Na szczęście w stolicy Andaluzji znajdziemy trochę darmowych atrakcji, a wiele z płatnych można odwiedzić za darmo przez kilka godzin lub jeden cały dzień w tygodniu.

W tym artykule zebraliśmy listę muzeów i innych atrakcji z darmowym wejściem. Na pewno nie jest to lista kompletna - jeśli znaleźliście inne darmowe miejsca to koniecznie dajcie nam znać!

Uwaga! Artykuł został zaktualizowany w marcu 2018 roku, ale informacje w nim zawarte mogą zmienić się w każdej chwili. Najlepiej przed przyjazdem dokładnie sprawdzić warunki i zasady w konkretnych zabytkach czy muzeach.

Darmowe atrakcje (przez cały czas)

W Sewilli znajdziemy kilka placówek, które udostępnione są za darmo przez cały czas. Dobrą wiadomością dla odwiedzających stolicę Andaluzji jest to, że muzea zarządzane przez władze regionu udostępnione są za darmo dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

 • Muzeum Historii Wojskowości (Museo Histórico Militar de Sevilla) - interesujące muzeum mieszczące się w zachodnim skrzydle kompleksu Placu Hiszpańskiego (Plaza de España). W środku przedstawiono różne eksponaty związane z historią hiszpańskiej wojskowości (m.in. makietę przedstawiające oblężenie miasta w trakcie rekonkwisty.) Uwaga! Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku od 9:30 do 14:00 i w sobotę od 10:00 do 14:00.
 • Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueológico de Sevilla) - sewilskie muzeum archeologiczne znajduje się na Placu Amerykańskim (Plaza de América) w Parku Marii Luizy (Parque de María Luisa). W środku większość sal zajmują znaleziska z czasów rzymskich.
 • Muzeum Sztuki i Lokalnych Zwyczajów (Museo de Artes y Costumbres Populares) - muzeum etnograficzne znajdujące się naprzeciwko Muzeum Archeologicznego. W środku przygotowano dużo różnych wystaw przedstawiających codzienne życie mieszkańców oraz wystawiono wiele eksponatów codziennego użytku z dawnych lat.
 • Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes, adres: Plaza del Museo 9) - jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Hiszpanii jest także darmowe dla obywateli Unii Europejskiej. Muzeum mieści się w dawnym klasztorze z końca XVI wieku.
 • Główne Archiwum Indii (Archivo General de Indias) - w tym oryginalnym budynku niedaleko katedry możemy odwiedzić wystawę poświęconą rzece Gwadalkiwir oraz pojedyncze pomieszczenia z wystawami poświęconymi eksplorowaniu mórz i oceanów. Warto zajrzeć do środka chociażby po to, żeby zobaczyć sam budynek - zachwycają przede wszystkim główne schody, dziedziniec i zdobienia sufitowe. Nieczynne w poniedziałki [aktualizacja maj 2019].
 • Castillo de San Jorge (adres: Plaza del Altozano) - targowisko Mercato di Triana powstało w miejscu gdzie dawniej znajdowała się średniowieczna cytadela i siedziba sewilskiej inkwizycji. W podziemiach targowiska znajdziemy stanowisko archeologiczne z zachowanymi fragmentami budowli. Wejście znajduje się na prawo od wejścia na teren targowiska. Muzeum nie jest zbyt rozległe, ale może być ciekawe dla fanów historii. W środku dowiemy się też więcej o samej inkwizycji.

Darmowe dni i godziny w płatnych atrakcjach

Jeśli chcemy zaoszczędzić odwiedzając Sewillę to przy odpowiednim wyborze daty przyjazdu możemy odwiedzić większość z najważniejszych atrakcji Sewilli za darmo. Musimy być jednak świadomi, że nawet poza sezonem w przypadku niektórych z atrakcji kolejki do wejścia mogą być bardzo długie.

Głównym "darmowym" dniem w Sewilli jest poniedziałek. Z nielicznymi wyjątkami to właśnie w ten dzień tygodnia powinniśmy liczyć na darmowe wejście.

 • Alcázar - darmowe wejście do królewskiego Alkazaru możliwe jest w poniedziałek o 18:00 lub 18:30 (od 1 kwietnia do 30 września) albo o 16:00 lub 16:30 (od 1 października do 31 marca). Pamiętajmy, że powinniśmy wcześniej zarezerwować miejsce. Więcej: Alcázar w Sewilli: Darmowe wejście
 • Plaza de Toros de la Maestranza (arena walk byków) - darmowe zwiedzanie sewilskiej areny walk byków możliwe jest w każdy poniedziałek od 15:00 do 19:00. Uwaga! Arenę zwiedzamy podczas dwujęzycznej wycieczki z przewodnikiem. Najlepiej przed wejściem pojawić się przynajmniej 30 (w sezonie nawet 45) minut wcześniej - na miejscu szybko formują się długie kolejki. Nie ma możliwości wcześniejszego zarezerwowania miejsc.
 • Hospital de la Caridad - historyczny barokowy szpital wraz z kaplicą, który zamieniony został na muzeum. Darmowe wejście w poniedziałki od 15:30 do 19:30. Kompleks znajduje się niedaleko areny walk byków (Plaza de Toros) i możemy odwiedzić obie atrakcje jedna po drugiej.
 • Złota wieża (Torre dek Oro) - punkt widokowy wraz z muzeum morskim. Darmowe wejście przez cały poniedziałek. Przed wizytą powinniśmy dokonać rezerwacji pod adresem: torreoro@fn.mde.es.
 • Hospital de los Venerables - darmowe wejście w pierwszy czwartek miesiąca od 10:00 do 14:00. Jeśli jesteśmy zainteresowani tym miejscem to może być to bardzo dobra okazja - regularna cena to aż 8€, a do zwiedzania jest bardzo mało.
 • Pałac Księżnej Lebrija (Palacio de la Condesa de Lebrija) - darmowe wejście w poniedziałki o 18:00 lub 18:30. Ograniczona ilość miejsc. Jeśli mamy taką możliwość najlepiej podejść wcześniej i odebrać bilet. W sezonie chwilę przed czasem może nie być już miejsc. Podczas darmowego zwiedzania nie odbywają się wycieczki na górne piętro.
 • Casa de Pilatos - darmowe wejście w poniedziałki od 15:00 do 19:00 dla obywateli Unii Europejskiej. Każdy wchodzący musi pokazać ważny dowód tożsamości lub paszport. Wejście na górne piętro odbywa się tylko w trakcie wycieczki po hiszpańsku.
 • Pałac Dueñas (Palacio de las Dueñas) - darmowe wejście w poniedziałek od 16:00. Liczba miejsc ograniczona. W święta darmowe wejście nie jest możliwe.
 • Centro Andaluz de Arte Contemporáneo - galeria sztuki współczesnej, która mieści się w dawnym klasztorze Cartuja. Darmowe wejście od wtorku do piątku od 19:00 do 21:00. Sobota od 11:00 do 21:00.

Kościoły

Niestety, wejście do najważniejszych kościołów i klasztorów w Sewilli jest płatne.

Dotyczy to także katedry, którą można zwiedzić za darmo w poniedziałek od 16:30 do 18:00. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Więcej: Katedra w Sewilli: Darmowe zwiedzanie katedry

Innym kościołem wartym odwiedzenia jest barokowy kompleks Iglesia de San Luis de los Franceses. W trakcie wizyty możemy zejść m.in. do krypty. Darmowe wejście możliwe jest w niedzielę od 16:00 do 20:00.

Na teren kompleksu konwentu św. Klary (Centro Cultural Santa Clara) za darmo wejdziemy w poniedziałki od godziny 15:00.

Wejście do Bazyliki Macarena (Basílica de la Macarena) jest darmowe. Płatne jest wejście do pomieszczeń muzealne. Niestety, nie da się ich zwiedzić za darmo.

Darmowe wycieczki z przewodnikiem

W Sewilli odbywa się kilka darmowych wycieczek z przewodnikiem do ważnych obiektów z historii miasta. Niestety, większość z nich prowadzona jest w języku hiszpańskim. Tylko od znajomości języka i woli przewodnika zależy, czy przedstawi część informacji też po angielsku.

W każdą sobotę o 10:00 możemy za darmo zwiedzić sewilski ratusz (Ayuntamiento). W trakcie wycieczki otrzymamy przewodnik audio w języku angielskim. Liczba miejsc jest ograniczona i musimy wcześniej zarezerwować miejsce na tej stronie. W górnym rogu możemy ustawić język na angielski.

Za darmo możemy odwiedzić też siedzibę Parlamentu Andaluzji (Parlamento de Andalucía). Niestety, cała wycieczka prowadzona jest po hiszpańsku i przez większość czasu będziemy się nudzić. W środku główną atrakcją jest sala głosowań w dawnej kaplicy. Wycieczki odbywają się w poniedziałki i wtorki o 17:00 (od września do czerwca). Miejsce możemy zarezerwować pod adresem visitasguiadas@parlamentodeandalucia.es. Żeby dokonać rezerwacji musimy wysłać w treści wiadomości imię, nazwisko oraz numer dowodu każdej z osób. Dane te są później sprawdzane na wejściu. Wejście znajduje się po stronie wschodniej.

Za darmo możemy wybrać się też na wycieczkę po Pałacu San Telmo (Palacio de San Telmo). Rezerwacji możemy dokonać na oficjalnej stronie w języku hiszpańskim klikając tutaj, pod adresem email santelmoabierto@juntadeandalucia.es lub telefonicznie pod numerem +34 955 00 10 10. Jeśli sposób rezerwacji nas przerasta możemy udać się do oficjalnego punktu informacji turystycznej i poprosić o pomoc. Pamiętajmy, że najlepiej zrobić to wcześniej - w dzień wizyty może już nie być miejsc. Wycieczki odbywają się w czwartki o 16:00 i 18:00 (od października do maja) oraz o 17:00 i 19:00 (czerwiec i wrzesień) i w soboty o 11:00, 13:00, 16:00 i 18:00 (od października do maja) oraz o 17:00 i 19:00 (czerwiec i wrzesień). W lipcu i sierpniu wycieczki nie są organizowane. Wizyta trwa 1,5 godziny.

Od poniedziałku do czwartku o 11:00 istnieje też możliwość zwiedzenia Uniwersytetu (Universidad de Sevilla) mieszczącego się w dawnej fabryce cygar. Po wejściu do środka powinniśmy zauważyć tablice informacyjne. Jeśli interesuje nas taka wycieczka najlepiej przyjść wcześniej (lub w inny dzień) i sprawdzić aktualne daty oraz godziny. Nawet jeśli nie interesuje nas zwiedzanie z przewodnikiem to warto zobaczyć sam budynek.

Wycieczki do kościoła Iglesia de la Anunciación, w podziemiach którego mieści się sewilski panteon, odbywają się w piątki i są organizowane przez pracowników uniwersytetu. O 11:00 odbywa się wycieczka po samym kościele, a o 12:00 organizowana jest druga wycieczka do krypty-panteonu.

Kontakt z pracownikami uniwersytetu możliwy jest pod adresem extension1@us.es.


Reklama