Holandia - informacje praktyczne

Waluta: Euro Język urzędowy: holenderski Numer alarmowy: 112

Holandia do niedawna kojarzyła się przede wszystkim z Amsterdamem i wiatrakami, na szczęście od jakiegoś czasu się to zmienia i coraz więcej turystów z Polski odkrywa uroki tego bajecznego malutkiego kraju.

Przed przyjazdem do Holandii powinniśmy jednak odpowiednio się przygotować, aby nie być zaskoczonym na miejscu, szczególnie w przypadku sposobu płatności.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Holandii. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

System bankowy w Holandii należy do najnowocześniejszych w Europie. Pomimo tego, stosunkowo mało Holendrów korzysta z kart kredytowych - większość mieszkańców płaci gotówką, holenderskimi kartami debetowymi oraz z wykorzystaniem płatności mobilnych lub internetowych.

Jest to spowodowane podejściem Holendrów do kredytów, starają się omijać je szerokim łukiem.

Płatność kartą w Holandii

W wielu miejscach w Holandii zapłacimy tamtejszymi kartami debetowymi. Jedynie w hotelach, restauracjach, niektórych sklepach sieciowych czy miejscach turystycznych akceptowane są karty kredytowe.

Z tego powodu, jeśli wybieramy się poza obszar turystyczny lub do mniejszej miejscowości, warto wcześniej sprawdzić możliwość płatności kartą. Podobnie w małych restauracjach lub barach, przed zamówieniem warto upewnić się, czy na pewno zapłacimy za posiłek kartą.

Czy w Holandii można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinniśmy mieć żadnych problemów w hotelach, restauracjach czy w najważniejszych atrakcjach w Amsterdamie, Hadze czy Rotterdamie akceptujących płatność kartami.

Niestety, w przypadku dużych sklepów spożywczych nie zapłacimy polską kartą w niektórych dyskontach oraz w sklepach sieci Albert Heijn (niestety jest to największa sieć sklepów w Holandii).

W niektórych małych sklepach płatności kartami kredytowymi mogą nie być akceptowane, również w atrakcjach lub hotelach w mniejszych miejscowościach właściciele mogą akceptować jedynie gotówkę lub karty wystawione przez banki holenderskie. Warto przed przyjazdem napisać do hotelu i zapytać się o sposób płatności, o ile nie zostało to określone w trakcie rezerwacji.

W Holandii nie powinniśmy mieć problemu z zapłatą kartą Mastercard lub Visa, chociaż warto upewnić się przed zrobieniem zakupów i zapytać sprzedawcy, szczególnie w przypadku mniejszych sklepów. Wiele osób po odwiedzeniu Holandii narzeka na problemy z płatnościami kartą Mastercard.

Jeśli z jakiegoś powodu korzystamy z karty American Express, możemy mieć problem z płatnością niemal w każdym miejscu.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W większych miastach w Holandii nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem bankomatu.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów w Holandii

Zgodnie z prawem, od poniedziałku do soboty, sklepy mogą być otwarte maksymalnie do godziny 22:00. Niestety dla turystów, większość mniejszych sklepów będzie otwarta maksymalnie do 18:00 lub 19:00. Wyjątkiem są tu duże sklepy sieciowe, jak Lidl czy Albert Heijn, które z reguły są otwarte najdłużej, czyli do 20:00, 21:00 lub 22:00. W największych miastach supermarkety są otwarte dłużej również w niedzielę.

W większych miastach małe sklepy w niedzielę będą otwarte od 12:00 do 16:00 lub 18:00, a mniejszych mogą być całkowicie zamknięte, oprócz pierwszej niedzieli miesiąca.

Napiwki

W Holandii przyjęło się, że zaokrągla się płatność do pełnej kwoty lub zostawia małą górkę, np 5%-10%.

Nie jest to jednak traktowane jak obowiązek, a czasem serwis wliczony jest do rachunku (chociaż nie jest to norma!). Warto to sprawdzić i zostawić napiwek jeśli naprawdę byliśmy zadowoleni z usługi.

Kościoły

Wiele historycznych kościołów w Holandii jest płatnych. Często wejście do kościoła jest darmowe, natomiast wejście do krypty, skarbca lub na wieżę jest dodatkowo płatne. Mniejsze kościoły są darmowe i otwarte dla odwiedzających.

Holendrzy nie są uważani za przesadnie religijny naród, mimo to w kościołach często przebywają wierni. Pomimo, że wiara w Holandii ma charakter bardziej otwarty, powinniśmy zachować się godnie odwiedzając świątynie i nie przeszkadzać modlącym się, ani przebywającym tam wiernym.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

W Holandii nie ma problemu z komunikacją międzymiastową, która obsługiwana jest przez pociągi, oraz komunikacją miejską (metro, tramwaje lub autobusy).

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Holandii?

Holandia dla turystów z Polski nie należy do najtańszych destynacji turystycznych, co opisaliśmy w artykule Ceny w Holandii. Znajdziecie tam przykładowe ceny oraz informacje o najtańszych sieciach sklepów.

Podczas odwiedzin Holandii warto stosować się do kilku zasad, dzięki czemu możemy wydać mniej i zobaczyć więcej.

Korzystajmy z kart turystycznych

Jeśli odwiedzimy największe miasta w Holandii, lub miasteczka typowo turystyczne, warto pomyśleć nad zakupem karty turystycznej, która pozwala na darmowe wejścia lub zniżki do najważniejszych atrakcji, a często także umożliwia korzystanie z komunikacji miejskiej.

Koszt karty nie będzie niski, ale kwota zapłacona będzie prawie zawsze zdecydowanie niższa niż w przypadku zakupu pojedynczych wejściówek. Dobrym przykładem jest karta I AMSTERDAM CITY CARD, którą opisaliśmy w artykule: Recenzja karty I AMSTERDAM.

Rowery

Jeśli chcemy tanio poruszać się po holenderskich miastach, warto pomyśleć nad wypożyczeniem taniego roweru miejskiego, którym będziemy mogli zwiedzać bliższą i dalszą okolicę.

Festiwale

W Holandii każdego roku odbywa się wiele festiwali, podczas których miasta ożywają i wstęp na które jest darmowy. Dobrym przykładem jest Dzień Króla (wcześniej był to Dzień Królowej), podczas którego cały kraj jest pomarańczowy i wszędzie odbywają się przedstawienia i imprezy.

Skorzystajmy z lotniska w Eindhoven

Holandia jest małym krajem, a loty do Amsterdamu są z reguły drogie. Jeśli mamy więcej czasu, czemu nie polecieć do Eindhoven tanimi liniami i dostać się do Amsterdamu pociągiem lub autobusem prosto z lotniska? Pozwala to zaoszczędzić przy dwóch osobach nawet kilkaset złotych, w zależności z jakim wyprzedzeniem i na jaki okres kupimy bilet samolotowy.

Darmowe atrakcje

W Holandii nie ma wielu zamkniętych i darmowych atrakcji, ale darmowe są niemal wszystkie parki miejskie, w których często możemy przyjemnie spędzić czas.

Jeśli odwiedzimy Amsterdam lub Hagę warto spędzić godziny zwyczajnie spacerując po tych historycznych miastach, znajdziemy w nich mnogość pięknych ulic i budynków, a także klimatycznych kanałów.

Jedzmy miejscowe jedzenie

W Holandii zjemy w dobrej cenie wiele miejscowych przysmaków, np. kanapki że świeżymi rybami (Haga), holenderskie frytki (Amsterdam i cała Holandia) oraz wiele odmian sera, np. w postaci zasmażanych kulek.

Takie dania będą tańsze niż najtańsze dania w restauracjach czy amerykańskie fast foody.

Karta Museumkaart

Jeśli zostajemy w Amsterdamie dłużej, warto pomyśleć nad zakupem karty Museumkaart (Karta Muzeów), która kosztuje 64,90€ i pozwala przez miesiąc odwiedzać muzea w Amsterdamie i okolicy. [stan na sierpień 2021]

Odwiedzajmy Holandię poza sezonem

Jeśli zależy nam na odwiedzeniu muzeów oraz zamkniętych atrakcji, warto pomyśleć o odwiedzeniu Holandii poza sezonem wakacyjnym. W przypadku Amsterdamu różnice w cenach zakwaterowania mogą wynosić kilkadziesiąt procent.

Kupujmy bilety komunikacji miejskiej na dłuższe okresy

Pojedyncze bilety są z reguły drogie, bardziej opłacalne są bilety dzienne, lub tygodniowe lub na więcej dni. Jeśli wiemy, że chcemy skorzystać z komunikacji kilkukrotnie, powinniśmy to sprawdzić. Wiele miast jak Amsterdam oferuje zestawy biletów, możemy kupić np 15 w lepszej cenie.

Czy Holandia jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Holandia jest uważana za bardzo bezpieczny kraj dla odwiedzających. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre dzielnice poza centrami miast np. w Amsterdamie, Hadze czy Rotterdamie mogą być niebezpieczne po zmroku.

Powinniśmy zachować ostrożność również w środkach komunikacji publicznej, aby nie dać się okraść kieszonkowcom.

Na co uważać w Holandii

Wychodzenie z autobusów i kasowanie biletów

Jest to jedna z najdziwniejszych rzeczy dla odwiedzających Holandię pierwszy raz. W komunikacji publicznej w większości miast bilet kasuje się dwa razy, przy wejściu oraz.. wyjściu. Jest to dla Holendrów czymś normalnym i warto się do tego dostosować, aby szczególnie nie wyróżniać się z tłumu.

Nieuważni rowerzyści

Najwięcej wypadków powodują w Holandii.. rowerzyści. W przeciwieństwie do kierowców samochodów z reguły mało uważają na otaczający ich świat. Odwiedzając Amsterdam przez kilka dni prawdopodobnie zobaczymy kilka stłuczek. Uważajmy szczególnie na przejściach przez ścieżki rowerowe, aby nie zostać stratowanym.

Pogoda

Pogoda w Holandii może być zmienna, a czym bliżej morza, tym bardziej deszczowo. Nie jest niczym dziwnym deszcz padający cały tydzień w lipcu lub sierpniu, nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą kurtki przeciwdeszczowej.


Reklama