Podróże po Europie

Katedra w Sewilli - zwiedzanie, historia, zabytki

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2022

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla) to bez wątpienia jedna z najważniejszych wizytówek miasta. Imponująca struktura stoi w samym sercu historycznego centrum i mimo biletowanego wstępu codziennie przyciąga licznych turystów (w końcu zalicza się do największych atrakcji Sewilli).

Sewilska Katedra jest jednym z największych budynków sakralnych świata. Sami mieszkańcy lubią szczycić się tym, że budowla jest największą z gotyckich katedr - chociaż w zależności od wybranej metodologii o ten zaszczytny tytuł ubiega się również katedra mediolańska. Świątynia ma 76 metrów długości i 116 metrów szerokości.

Świątynia wraz z Alkazarem oraz dawnym gmachem giełdy, w którym dziś znajduje się Archiwum Indii, trafiła w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Grób Krzysztofa Kolumba w Katedrze w Sewilli
Grób Krzysztofa Kolumba w Katedrze w Sewilli

Historia

Sewilla przez większą część średniowiecza opanowana była przez Maurów (muzułmanów). Ich kraina nosiła nazwę Al-Andalus i zajmowała znacznie rozleglejszy teren niż dzisiejsza Andaluzja. W tym czasie w miejscu katedry stał zbudowany w drugiej połowie XII wieku Wielki Meczet wraz z którym powstała wieża La Giralda (służąca jako minaret) oraz dziedziniec z ogrodem pomarańczowym (Patio de los Naranjos).

W 1248 roku miasto zostało odbite przez chrześcijańskie siły Kastylii pod wodzą króla Ferdynanda III. Władca ten znany jest dziś jako Ferdynand III Święty po tym jak wszedł w poczet chrześcijańskich świętych.

Po wprowadzeniu niewielkich zmian przez ponad 150 lat meczet służył jako kościół. Zmieniono nieco wewnętrzny układ, a ściany oraz kolumny pokryto freskami. Dopiero trzęsienie ziemi w drugiej połowie XIV wieku oraz ekonomiczny rozwój miasta przyśpieszyły decyzję o budowie nowej i bardziej imponującej świątyni.

Widok na Katedrę w Sewilli z jej dachu
Widok na Katedrę w Sewilli z jej dachu

Budowę rozpoczęto na przełomie 1401/1402 roku i trwała ona ponad 100 lat. Po przebudowie z oryginalnej struktury zostały jedynie wieża, ogród wraz z bramą oraz kolumna przeniesiona do jednej z kaplic. Świątynia jest swoistą mieszanką różnych stylów. Budowę rozpoczęto w okresie późnego gotyku, a kończono podczas rozkwitu renesansu. Katedrę przebudowywano etapami i w trakcie prac świątynia była przez cały czas wykorzystywana. Zaledwie chwilę po zakończeniu budowy w 1511 roku zawaliła się główna kopuła, jednak po kilku latach została odbudowana.

Mauretańskie wpływy i architektura

Katedra w Sewilli jest monumentalną bazyliką pięcionawową z kaplicami międzyskarpowymi, gdzie nawa główna i transept są niewiele wyższe od naw bocznych. Układ ten zapewniający rozległą przestrzeń powstał zapewne pod wpływem mauretańskich meczetów, które charakteryzowały się obszernymi wnętrzami.

XVI wiek to najlepszy okres w historii miasta. W tym czasie praktycznie kilka kroków od katedry znajdował się port mający monopol na handel z hiszpańskimi koloniami w Ameryce. Marynarze po szczęśliwym przybyciu do portu i przed ruszeniem w dalszą podróż udawali się do katedry w celu modlitwy i podziękowaniu za pomyślność. Ich celem była kaplica Starożytnej Maryi (Capilla de la Virgen de la Antigua), gdzie znajduje się fresk Maryi z dzieciątkiem namalowany według legendy na oryginalnej kolumnie ze znajdującego się wcześniej w tym miejscu meczetu. Słowo Antigua oznacza po hiszpańsku starożytny, a wizerunek Maryi stał się na tyle istotny, że na trasach podbojów hiszpańskich marynarzy nazwa ta (Antigua) pojawiła się wielokrotnie.

Kolorowy witraż w Katerze w Sewilli - widziany podczas wycieczki na dach świątyni
Kolorowy witraż w Katerze w Sewilli - widziany podczas wycieczki na dach świątyni

Zabytki sewilskiej katedry

Rozpoczynając zwiedzanie katedry może być nam ciężko uwierzyć, że budowla jest aż tak ogromna. Wrażenie to spowodowane jest tym, że chór znajdujący się na środku nawy głównej jest jakby wydzielony, podobnie jak główny ołtarz. Dodatkowo, część kaplic i pomieszczeń zostało dobudowanych i dołączonych do głównej konstrukcji.

Odwiedzając katedrę warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • Ołtarz główny (Capilla Mayor) - będący absolutnym dziełem sztuki i tylko dla niego warto zakupić bilet wstępu. Jest wysoki na niemal 30 metrów i zajmuje obszar 360 metrów kwadratowych. Składa się z 45 scen przedstawiających m.in. życie Jezusa i Maryi. Do stworzenia dzieła wykorzystano około 1000 figur, a całość zdobiona jest prawdziwym złotem. Aż trudno uwierzyć, że za projekt odpowiadała jedna osoba - Pierre Dancart.

  • Prezbiterium/Chór - znajdujący się naprzeciwko ołtarza chór jest kolejnym niepowtarzalnym dziełem sztuki. Niestety, podczas naszej wizyty nie można było wejść do środka, co nie przeszkadzało w podziwianiu zza krat kunsztu Nufro Sáncheza z końca XV wieku.

  • Grób Krzysztofa Kolumba - szczątki słynnego odkrywcy zostały ściągnięte do Sewilli w 1898 roku z Kuby, tuż po tym jak kraj ten zdobył niepodległość po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej. Monument Kolumba przedstawia trumnę niesioną przez czterech królów krain dzisiejszej Hiszpanii. Na początku XX wieku przeprowadzono badania DNA, które potwierdziły, że szczątki faktycznie należą do słynnego żeglarza.

  • Sala Kapitulna (Sala Capitular) - sala w kształcie elipsy. Prawdopodobnie jest to pierwsza eliptyczna sala renesansowa w Europie i Hiszpanii, a wzór jej podłogi inspirowany był projektem samego Michała Anioła.

Sala Kapitulna (Sala Capitular) - Katedra w Sewilli
Sala Kapitulna (Sala Capitular) - Katedra w Sewilli
  • Główna zakrystia - XVI-wieczna zakrystia. Warto spojrzeć w górę i zobaczyć XVII-wieczne wzory na suficie kopuły. W środku zobaczymy również wiele dzieł sztuki takich jak obrazy czy rzeźby.

  • Skarbiec - gdzie przechowywane sa skarby katedry, w tym relikwiarze, krzyże i inne dzieła złotników.

  • Dziedziniec z ogrodem pomarańczowym Patio de los Naranjos - kończąc zwiedzanie nie zapomnijmy przyjrzeć się lepiej arabskim zdobieniom bramy Puerta del Perdón. W czasach arabskich dziedziniec służył jako miejsce przejściowe, gdzie wierni obmywali się przed wejściem do świątyni (czynność ta nazywana jest ablucją).

La Giralda - dzwonnica i punkt widokowy

Ceglana wieża Giralda powstała w XII wieku i początkowo służyła jako minaret (czyi wieżę, z której przywoływano muzułmanów do modlitwy). La Giralda w momencie wybudowania była najwyższą konstrukcją świata. Dzisiejsza wysokość konstrukcji dochodzi do niemal 100 m lub 104 m jeśli doliczymy figurę na wierzchołku.

Niemal cała konstrukcja wieży jest oryginalna. Podczas trzęsienia ziemi zawalił się jedynie kawałek wierzchołka, który został odbudowany przez władze chrześcijańskie, co finalnie zwiększyło wysokość wieży o ponad 20 metrów.

W przeciwieństwie do chrześcijańskich dzwonnic Giralda nie posiada schodów, tylko wznoszącą się w górę drogę. Takie rozwiązanie umożliwiało wjazd na koniu. Według legend tak na szczyt dostał się Ferdynand III po zdobyciu miasta. Dziś ułatwia to wejście turystom.

Widoki z góry są przyjemne, choć naszym zdaniem Sewilla sama w sobie nie jest miastem prezentującym się jakoś wybitnie z góry. Z wieży dobrze widać m.in. Alkazar oraz wewnętrzny dziedziniec katedry.

Zwiedzanie katedry w Sewilli

Wejście do katedry jest płatne. Kupujemy jeden bilet umożliwiający zwiedzanie katedry oraz wejście na wieżę La Giralda. Bilety możemy zakupić online lub w kasach.

Osoby z biletami zakupionymi online wchodzą wejściem Puerta del Lagarto znajdującym się tuż obok placu Pl. Virgen de los Reye i La Giraldy.

W przypadku chęci skorzystania z kas biletowych wchodzimy wejście Puerta del Príncipe położonym po południowej części kompleksu katedralnego, od strony placu Pl. del Triunfo. Pamiętajmy jednak, że w wysokim sezonie turystycznym kolejki do kas mogą być bardzo długie!

Wejście na wieżę La Giralda znajduje się wewnątrz katedry. Na górę możemy wejść w dowolnym momencie i nie musimy czekać na grupę ani konkretną godzinę. Po drodze na szczyt miniemy małe wystawy. Wejście dzięki braku schodów nie jest bardzo ciężkie, ale jeśli jesteśmy w gorszej formie fizycznej to lepiej nie forsować tempa.

Na zwiedzenie katedry oraz wejście na wieżę potrzebujemy nawet 2 godzin. Na wejściu otrzymamy małą ulotkę z mapą. Warto zobaczyć rozkład pomieszczeń, żeby na miejscu żadnego nie przegapić.

Dla turystów przygotowano też dodatkowo płatne przewodniku audio. W środku jest też toaleta.

Bilety do katedry

Wejściówki do sewilskiej katedry możemy zakupić online na tej stronie, do czego zachęcamy, gdyż pozwala to ominąć kolejkę do kasy i dodatkowo nieco zaoszczędzić.

  • Bilet normalny (online) - 11,00 (47,41 zł),
  • Młodzież i studenci od 14. do 25. roku życia (z dokumentem potwierdzającym prawo do ulgi) - 6,00 (25,86 zł),
  • Osoby po 65. roku życia - 6,00 (25,86 zł),
  • Dzieci poniżej 14. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami (powyżej 65%) - wejście darmowe.

Bilety kupowane w kasach są droższe o 1,00 (4,31 zł).

Nie przegap! Kościół Najświętszego Zbawiciela (Iglesia del Salvador)

Kupując bilet do katedry otrzymujemy również możliwość wejścia do Kościoła Najświętszego Zbawiciela (Iglesia del Salvador). Przydatną informacją może być fakt, że bilet łączony powinniśmy móc zakupić równie w Iglesia del Salvador i dzięki temu ominiemy długie kolejki w samej katedrze. Niestety, w ten sposób nie zarezerwujemy wycieczki na dach.

Dni i godziny otwarcia

Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie zabytku

Zwiedzanie dachu katedry z przewodnikiem

Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o dziejach katedry i spojrzeć na nią oraz na miasto z innej perspektywy warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, która dla nas stanowiła jedną z największych atrakcji Sewilli.

W trakcie jej trwania przejdziemy przez katedrę i dowiemy się więcej o jej historii, wejdziemy na dach, pospacerujemy po kilku jego fragmentach, a na koniec przejdziemy pod sufitem wewnątrz samej katedry skąd będziemy mogli przyjrzeć się oryginalnym witrażom i majestatycznemu ołtarzowi.

Wycieczka na dach katedry - informacje praktyczne

Wycieczka odbywa się w języku angielskim i organizowana jest zaledwie kilka razy dziennie - rano i bliżej końca dnia. W teorii zwiedzanie trwa 90 minut, jednak w naszym przypadku wizyta rozciągnęła się do dwóch godzin. Na początku otrzymamy słuchawki oraz odbiornik. Możemy zabrać własne słuchawki, te otrzymane w katedrze mogą być wadliwe.

Udział w wycieczce możliwy jest dla osób od 10. życia. W trakcie zwiedzania czeka nas trochę wchodzenia w górę i przeciskania się wąskimi przejściami. Wycieczka prowadzona jest swobodnie i możemy bez pośpiechu robić zdjęcia.

Godziny wycieczek różnią się w zależności od dnia oraz sezonu. Aktualne można znaleźć na oficjalnej stronie pod tym adresem.

Koszt wzięcia udziału w wycieczce wynosi 20,00 (86,20 zł) przy rezerwacji miejsca online na tej stronie lub 21,00 (90,51 zł) przy skorzystaniu z kas na miejscu.

Uwaga! Wzięcie udziału w wycieczce nie upoważnia do późniejszego samodzielnego zwiedzania katedry oraz wejścia na wieżę La Giralda. Dawniej tak było, ale zasady się zmieniły.
Podczas spaceru po dachu Katedry w Sewilli
Podczas spaceru po dachu Katedry w Sewilli

Kaplica królewska (Capilla Real)

Kaplica królewska powstała w połowie XVI wieku i została dobudowana do wschodniej części katedry z wykorzystaniem jej absydy. Wzniesiono ją na cześć Ferdynanda III. W środku zachwyca zdobieniami, szczególnie postaciami znajdującymi się na suficie kopuły. Niestety, kaplica nie jest dziś integralną częścią katedry i nie można do niej wejść podczas zwiedzania.

Podczas naszej wizyty do środka można było wejść wyłącznie podczas mszy świętej. Jeśli nie interesuje nas msza, to warto przyjść kilka minut wcześniej i rzucić okiem na wnętrze kaplicy.

Kościół Iglesia del Sagrario

Drugim kościołem przylegającym do katedry i będącym niezależną świątynia jest Iglesia del Sagrario. Barokowy kościół znajduje się przy ulicy Avenue of the Constitution i możemy zajrzeć do środka za darmo.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama