Komunikacja miejska w Sewilli

Głównym środkiem transportu w Sewilli są autobusy. Odpowiada za nie miejski przewoźnik Tussam. Niestety, oficjalna strona przewoźnika nie należy do najlepiej zaprojektowanych i nie posiada wersji angielskiej - dużo prościej powinno nam pójść znalezienie trasy na mapach Google.

Turyści chcący poruszać się po historycznym centrum powinni zapoznać się z kilkoma liniami okrążającymi stare miasto. Linia C5 przejeżdża przez środek starego miasta i zatrzymuje się blisko głównych atrakcji. Linie C1, C2, C3 i C4 robią większe kółko i przejeżdzają też przez dzielnicę Triana po drugiej stronie rzeki Gwadalkiwir. Linia C4 łączy ze sobą dwa główne dworce autobusowe - Estación de Prado de San Sebastián (niedaleko Plaza de España) oraz Estación de Autobuses Plaza de Armas (przy rzece).

Mapę sieci Tussam możemy pobrać z z tej strony.

Niektóre z przystanków są na żądanie i musimy nacisnąć guzik chwilę przed planowaną wysiadką. Analogicznie powinniśmy dać znać (np. przez podniesienie ręki) podjeżdżającemu kierowcy gdy stoimy na przystanku.

Chcąc skorzystać z autobusu mamy do wyboru: bilety pojedyncze, bilety dzienne, bilety trzydniowe lub karty przedpłacone. Bilety jednorazowe możemy zakupić u kierowcy (ale powinniśmy mieć odliczoną kwotę) lub w maszynie na przystanku.

Karta turystyczna na 1 lub 3 dni kosztuje kolejno 5€ lub 10€. Kupując kartę musimy zapłacić depozyt 1,50€, który zostanie zwrócony przy jej zwrocie. Kartę możemy zakupić w oficjalnych punktach firmy Tussam. Ich lista znajduje się tutaj.

Jeśli zostajemy na dłużej lub zamierzamy korzystać z komunikacji sporadycznie (np. 2 razy na dzień) możemy rozważyć zakup karty przedpłaconej Tarjeta Multiviaje. Dzięki niej pojedynczy przejazd jest niemal dwukrotnie tańszy. Wyrobienie karty kosztuje 1,50€ (do odzyskania przy oddaniu karty). Minimalna kwota naładowania karty to 7€. Kartę zakupimy w punktach sprzedaży lub w koskach w całym mieście.

Planujesz wyjazd? Sprawdź nasz artykuł Sewilla: zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Ceny biletów

 • bilet jednorazowy - 1,40€
 • bilet turystyczny ważny 1 dzień - 5,00€
 • bilet turystyczny ważny 3 dni - 10,00€

Ceny przejazdów z kartą przedpłaconą

 • pojedynczy przejazd z kartą (bez przesiadek) - 0,69€
 • pojedynczy przejazd z kartą przedpłaconą (z możliwą przesiadką w ciągu godziny) - 0,76€

W drugim przypadku przesiadka możliwa jest w ciągu godziny. Uwaga! Typ biletu (przesiadkowy lub nieprzesiadkowy) powinniśmy ustawić nabijając kartę.

Tramwaj (MetroCentro)

Przez centrum Sewilli przejeżdża również tramwaj, ale zatrzymuje się na zaledwie pięciu przystankach rozmieszczonych na długości około półtora kilometra. Są to: Plaza Nueva, Archivo de Indias, Puerta de Jerez, Prado de San Sebastián oraz San Bernardo. Linia tramwajowa ma trochę mylącą nazwę (MetroCentro) i nie powinniśmy jej pomylić z prawdziwą kolejką podziemną.

Tramwaje obsługuje przewoźnik Tussam i obowiązuje w nich te same bilety co na autobus. Biletów nie zakupimy w pojeździe, musimy to zrobić w automacie na przystanku.

Metro

W Sewilli funkcjonuje też jedna linia metra (Linea 1). Z turystycznego punktu widzenia nie jest ona zbyt przydatna, ponieważ w historycznym centrum zatrzymuje się dosłownie na kilku stacjach, takich jak Prado de San Sebastian czy San Bernardo. Metro może być dla nas dobrym wyborem w przypadku znalezienia noclegu niedaleko jednej ze stacji.

Metro w Sewilli działa niezależnie od autobusów/tramwajów i wymaga zakupu oddzielnych biletów. Opłata za przejazd metrem zależy od ilości przekraczanych stref. Dostępne są bilety pojedyncze, dzienne i powrotne.

Metro kursuje od poniedziałku do czwartku od 6:30 do 23:00, w piątki od 6:30 do 2:00 w nocy, w soboty od 7:30 do do 2:00 w nocy i w niedzielę oraz święta od 7:30 do 23:00.

Więcej informacji najlepiej szukać na oficjalnej stronie.

Ceny biletów na metro

 • bilet jednorazowy bez przekroczenia strefy - 1,35€
 • bilet jednorazowy z przekroczeniem 1 strefy - 1,60€
 • bilet jednorazowy z przekroczeniem 2 stref - 1,80€
 • bilet dzienny - 4,50€
 • bilet powrotny bez przekroczenia strefy - 1,35€
 • bilet powrotny z przekroczeniem 1 strefy - 1,60€
 • bilet powrotny z przekroczeniem 2 stref - 1,80€

Karta przedpłacona

Wśród biletów na metro w Sewilli istnieje też wariant karty przedpłaconej. Na bilet taki możemy nabić minimalnie 10€, a maksymalnie 50€. Bilet możemy naładować w automatach na stacjach.

 • przejazd jednorazowy z wykorzystaniem karty przedpłaconej bez przekroczenia strefy - 0,82€
 • przejazd jednorazowy z wykorzystaniem karty przedpłaconej z przekroczeniem 1 strefy - 1,17€
 • przejazd jednorazowy z wykorzystaniem karty przedpłaconej z przekroczeniem 2 stref - 1,37€

Dojazd z/na lotnisko

Połączenie lotnisko - centrum Sewilli obsługuje linia EA miejskiego przewoźnika Tussam. Cena za przejazd to 4€.

Więcej informacji praktycznych umieściliśmy w artykule Lotnisko Sewilla (SVQ) - dojazd do centrum miasta.

Karta Consorcio de Transportes

Jeśli chcemy podróżować poza miasto w obrębie metropolii Sewilli i korzystać z metra oraz autobusów Tussam na jednym bilecie to możemy sprawdzić kartę przedpłaconą organizacji Consorcio de Transportes del Área Metropolitana de Sevilla. Koszt wyrobienia karty to 1,50€, a minimalna kwota naładowania to 5€. Opłaty za przejazd zależą od ilości stref i przesiadek.

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie (niestety po hiszpańsku). Najlepiej użyć translatora lub dowiadywać się szczegółów już na miejscu.

Listę punktów sprzedaży znajduje się pod tym adresem.


Reklama