Podróże po Europie

Lizbona - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Ostatnia aktualizacja: 7 października 2023

Lizbona, będąca niegdyś stolicą potężnego imperium, wciąż olśniewa swoim orientalnym urokiem, wyjątkowym wśród innych europejskich miast. Stolica Portugalii słynie z pięknych dekoracji z płytek azulejos, pagórkowatego krajobrazu oraz niepowtarzalnej atmosfery, która przypomina o czasach, gdy przez jej port przechodziły egzotyczne towary z różnych zakątków świata.

Choć atrakcje Lizbony nie dorównują tym z Paryża czy Rzymu, mają w sobie coś, co może zachwycić nawet najbardziej wymagających turystów. Warto poświęcić Lizbonie przynajmniej kilka dni, aby dać się porwać jej magii i zrozumieć, dlaczego tak wiele osób zakochało się w tym miejscu.

W naszym przewodniku chcemy podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami i przedstawić najlepsze atrakcje Lizbony, uzupełnione o praktyczne wskazówki. Na końcu artykułu znajdziecie też zestaw informacji praktycznych, które pomogą w zaplanowaniu wycieczki po stolicy Portugalii.

Jak zwiedzać Lizbonę?

Planując zwiedzanie Lizbony, dobrze wiedzieć, że leży ona na nierównym terenie. Stolica Portugalii, podobnie jak Rzym, zbudowała legendę miasta powstałego na siedmiu wzgórzach (7 Colinas, ale tak naprawdę wzgórz jest więcej). Chociaż dzisiaj, ze względu na gęstą zabudowę, liczba wzniesień jest trudno dostrzegalna, lepiej mieć to na uwadze, planując trasy spacerów.

Przy krótkim pobycie warto rozważyć korzystanie z komunikacji miejskiej, zwłaszcza latem. Chociaż spacerowanie będzie atrakcyjne dla osób w dobrej kondycji, dla pozostałych strome ulice mogą stanowić wyzwanie, zwłaszcza dla rodziców z wózkami.

Najłatwiej pieszo zwiedza się dzielnicę Baixa oraz nabrzeża, ale już w przypadku Chiado czeka nas lekkie podejście. Nie mówiąc nic o Alfamie, pełnej wąskich, krętych i stromych uliczek.

Najważniejsze atrakcje Lizbony skupiają się w kilku dzielnicach. Poniżej przedstawiamy trzy najczęściej odwiedzane przez turystów.

  • Baixa, czyli Dolne Miasto, stanowi punkt wyjścia dla wielu przyjezdnych. To jedna z najlepiej zaplanowanych dzielnic w Europie, której obecny kształt jest wynikiem odbudowy po trzęsieniu ziemi z 1755 roku. Znajduje się tu m.in. plac Praça do Comércio i wiele muzeów.
  • Alfama - najstarsza dzielnica Lizbony, położona na wzgórzu, znana z wąskich ulic i historycznych tramwajów. To jedyne miejsce, gdzie zachował się średniowieczny układ ulic.
  • Belém - położona trochę dalej od centrum, ze wspaniałymi przykładami architektury manuelińskiej, w tym Klasztorem Hieronimitów. Można tam dotrzeć komunikacją miejską.

Niektórzy mogą mieć mylne wrażenie, że Lizbona zlokalizowana jest bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim, ale w rzeczywistości leży nad rzeką Tag, która uchodzi do oceanu. Większa część nabrzeża w historycznej części miasta została zabudowana, więc planując wypad na plażę, musimy wyznaczyć więcej czasu i wybrać się poza centrum.

Co warto zobaczyć w Lizbonie? Największe atrakcje, zabytki oraz ciekawe miejsca

Zamek św. Jerzego - zwiedzanie najsłynniejszych lizbońskich ruin

Wznoszący się na stromej skale Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) widoczny jest z większości miejsc w Lizbonie. Niestety, po wielu trzęsieniach ziemi z dawnego pałacu królewskiego pozostały tylko mury i ruiny. Warto jednak znaleźć czas i odwiedzić fortecę, która w przeszłości broniła miasta. Z jej szczytu rozciąga się przepiękna panorama, zwłaszcza o zachodzie słońca.

Historia zamku sięga XI wieku. Pierwszą fortecę obronną wznieśli Maurowie, muzułmanie z północnej Afryki, którzy na początku VIII wieku opanowali miasto. W 1147 roku król Portugalii Alfons I, wspierany przez uczestników II krucjaty, odbił Lizbonę. Po tym zwycięstwie zamek stał się rezydencją królów Portugalii. Warto zaznaczyć, że w czasach chrześcijańskich zamek nigdy nie został zdobyty.

Zamek św. Jerzego - wskazówki praktyczne

Na zamku możemy zakupić wino i delektować się widokiem. Miłośnicy średniowiecznych warowni na pewno ucieszą się z możliwości spaceru po murach. U góry zobaczymy także niewielkie resztki historycznego pałacu królewskiego. Świetną atrakcją kompleksu zamkowego jest możliwość zejścia długimi schodami na jedną z wież.

Zamek położony jest na szczycie dzielnicy Alfama. Planując wizytę pieszo, należy przygotować się na dość strome podejście. Na spokojne zwiedzanie obiektu warto przeznaczyć od 60 do 90 minut. My spędziliśmy tam nawet nieco więcej czasu, relaksując się na tarasie widokowym z kieliszkiem wina i podziwiając panoramę miasta.

Atrakcje Lizbony - widok na miasto z Zamku św. Jerzego
Atrakcje Lizbony - widok na miasto z Zamku św. Jerzego

Katedra Najświętszej Maryi Panny (Sé de Lisboa)

Drugim najbardziej znanym zabytkiem Lizbony na obszarze historycznego centrum jest Katedra Najświętszej Maryi Panny, znana również jako Sé de Lisboa. Majestatyczna świątynia powstała w XII wieku, niedługo po rekonkwiście. Pierwotnie wzniesiono ją w stylu romańskim, jednakże w ciągu kolejnych wieków, po różnych trzęsieniach ziemi, przechodziła renowacje, które wprowadziły elementy gotyckie, a jej wnętrze zdobią nawet akcenty barokowe. Jej fasada z dwoma wieżami oraz nawy zachowały jednak surowy, romański charakter.

Katedra w Lizbonie - wskazówki praktyczne

Położona u podnóża Alfamy, katedra jest najstarszym kościołem w Lizbonie. Aby zwiedzić jej wnętrze, trzeba zakupić bilet, który umożliwia także dostęp do skarbca oraz dziedzińca z krużgankiem. Na tym dziedzińcu zobaczymy pozostałości meczetu, który stał wcześniej w tym miejscu.

Bilet wstępu kosztuje 5,00 (21,55 zł). W katedrze wyznaczono również dedykowany obszar przeznaczony dla osób, które przybywają wyłącznie w celu modlitwy.

Aktualne informacje o dniach i godzinach otwarcia znajdują się na oficjalnej stronie świątyni.

Plac Praça do Comércio - łuk triumfalny oraz multimedialna historia miasta

Bezpośrednio nad brzegiem rzeki Tag, rozciąga się Praça do Comércio – najbardziej znany plac Lizbony. Ma on kształt prostokąta, a jego bok od strony rzeki jest otwarty. W centralnym punkcie placu dumnie wznosi się pomnik konny króla Józefa I (José I). Przyglądając się mu uważniej, można dostrzec pod kopytami konia zgniecione węże.

Józef I władał krajem w czasie tragicznego trzęsienia ziemi z 1755 roku, niszczącego większość zabudowy, i odegrał kluczową rolę w odbudowie stolicy. Ciekawostką jest, że doradcy proponowali królowi przeniesienie Lizbony w inne miejsce, jednak Józef I stanowczo się na to nie zgodził.

Nazwa placu jest hołdem dla handlu. To właśnie tutaj mieściły się kluczowe urzędy związane z działalnością komercyjną miasta, takie jak urząd celny czy biura obsługujące port. Na placu znajduje się punkt informacji turystycznej (po stronie zachodniej) oraz Lisboa Story Centre (po stronie wschodniej) – interaktywne muzeum opowiadające historię miasta. Jednym z głównych punktów programu jest film 4D ukazujący trzęsienie ziemi z 1755 roku. Przewidziany czas zwiedzania to około 45 minut. Polecamy odwiedzić tę atrakcję każdemu, kto chciałby poznać historię miasta w pigułce.

Północną stronę placu wieńczy imponujący łuk triumfalny – Arco da Rua Augusta. Chociaż początkowo miał to być budynek dzwonnicy, ostatecznie postanowiono uczynić z niego symbol odbudowy miasta z gruzów. Wśród zdobień łuku można dostrzec herb Portugalii oraz postać słynnego żeglarza, Vasco da Gamy.

Sekret Praça do Comércio Mało kto wie, że można wjechać na szczyt łuku triumfalnego, gdzie znajduje się punkt widokowy. Jeśli chcielibyście spojrzeć na Praça do Comércio z innej perspektywy, to lepszego miejsca nie znajdziecie.

Belém - punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Lizbony!

Do najbardziej interesujących z perspektywy turysty obszarów w Lizbonie jest położona kawałek od centrum dzielnica Belém. To właśnie stąd wypływali odkrywcy i marynarze. Wśród nich był Vasco da Gama, wyruszający na swoją słynną wyprawę do Indii, skąd przywiózł nową przyprawę - pieprz.

Warto podkreślić, że to w Belém znajdują się dwa, jedyne w Lizbonie, zabytki wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Pastel de nata - najsłynniejszy lokalny przysmak

Kiedy jesteśmy w Lizbonie, uwielbiamy rozpoczynać poranek od filiżanki kawy i lokalnego specjału - Pastel de nata - delikatnej tarty z kremowym nadzieniem.

Gdy będziecie odwiedzać Belém, polecamy Wam znaleźć chwilę, by odwiedzić kawiarnię Pastéis de Belem (adres: R. Belém 84-92), gdzie już w 1837 roku rozpoczęto produkcje tych słynnych wypieków. Przed kawiarnią zwykle tworzą się długie kolejki, ale jeśli nie macie czasu, aby zająć miejsce przy stoliku, zawsze możecie kupić "pastele" na wynos. Mimo że w wielu miejscach w Lizbonie zjemy porównywalne w smaku babeczki budyniowe, to jednak te w Pastéis de Belem są najbardziej znane i cenione. Warto spróbować!

Słynne Pastel de Nata (Pastel de Belem)
Słynne Pastel de Nata (Pastel de Belem)

Dojazd do dzielnicy Belém, oddalonej o około 6 km od centrum, jest prosty i przyjemny. Najlepszym środkiem transportu jest tramwaj numer 15, który kursuje wzdłuż nabrzeża, rozpoczynając trasę przy placu Praça do Comércio.

Na zwiedzanie Belém warto przeznaczyć przynajmniej pół dnia. Czytelnicy posiadający więcej czasu, mogą rozważyć wizytę w Muzeum Morskim (Museu da Marinha), gdzie zapoznają się z modelami statków oraz z królewskimi łodziami.

Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos)

Ten wspaniały klasztor stanowi arcydzieło portugalskiego późnego gotyku, określanego również mianem stylu manuelińskiego. Dla entuzjastów historycznej architektury stanowi on punkt obowiązkowy podczas wizyty w Lizbonie. Naszym zdaniem jest to najbardziej imponujący zabytek w całym mieście.

Widok na Klasztor Hieronimitów z Pomnika Odkrywców
Widok na Klasztor Hieronimitów z Pomnika Odkrywców

Zanim przekroczymy progi tej budowli, naszą uwagę przykuje przepiękny południowy portal, obfitujący w detale rzeźbiarskie. Ozdabia go 40 posągów, z których większość symbolizuje postacie biblijne. Jednak wyjątkiem jest figura Henryka Żeglarza, umiejscowiona pomiędzy drzwiami wejściowymi. Warto również zwrócić uwagę na zachodni portal – choć jest mniejszy, to równie urzekający.

Wnętrze klasztoru jest równie imponujące, co jego fasada. Zachwycają dwukondygnacyjne krużganki, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Europie. Podczas zwiedzania warto poświęcić dłuższą chwilę na refektarz, którego ściany zdobią płytki azulejos, a nad głowami góruje wspaniałe sklepienie.

Kościół klasztorny to trzynawowa bazylika halowa. Wspaniałe gotyckie sklepienie z pewnością zachwyci każdego miłośnika architektury. W trakcie wizyty w świątyni koniecznie odnajdźmy grobowce dwóch wybitnych Portugalczyków - Vasco da Gamy oraz cenionego poety Luísa de Camões.

Klasztor Hieronimitów - wskazówka praktyczna

Wejście do kościoła jest darmowe, płatne jest natomiast wejście na teren klasztoru. Zwiedzając klasztor, będziemy mieć okazję wyjść na wewnętrzny taras kościoła i podziwiać jego wnętrze z wysokości. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie tutaj narodziły się słynne Pastel de nata.

Dziedziniec i krużganki w Klasztorze Hieronimitów
Dziedziniec i krużganki w Klasztorze Hieronimitów

Lizbona - miasto naznaczone tragedią

Przez wieki Lizbona korzystała z dynamicznego rozwoju Królestwa Portugalii, który był napędzany dominacją morską. Przewaga na morzach i oceanach sprzyjała ekspansji handlowej i kolonialnej, a zyski z tej działalności wykorzystywano do wznoszenia wspaniałych gmachów publicznych oraz kościołów w stolicy. W XVI wieku, w czasach największej świetności imperium portugalskiego, Lizbona stała się jednym z najbogatszych miast Europy, a jej mieszkańcy mieli dostęp do orientalnych produktów, o jakich reszta kontynentu mogła tylko pomarzyć. Ulice miasta tętniły życiem, pełne były bogatych kupców i przedstawicieli wielu narodowości.

Okres świetności Lizbony zakończyło tragiczne trzęsienie ziemi z 1755 roku, nazywane Wielkim Trzęsieniem, które było jednym z najbardziej niszczycielskich wstrząsów w nowożytnej historii. Po nim nadeszła wielometrowa fala tsunami, dopełniając dzieła zniszczenia. W skutek tej tragedii 80% zabudowy miasta legło w gruzach, a życie straciła jedna czwarta mieszkańców. Zważywszy na te statystyki, łatwo zrozumieć, ile historycznych zabytków zostało bezpowrotnie utraconych i dlaczego tak niewiele wspaniałych przykładów architektury manuelińskiej, która czerpała inspirację z mauretańskiego dziedzictwa, przetrwało do dzisiaj. Symboliczna była też data tragedii - 1 listopada 1755 roku, czyli dzień "Wszystkich Świętych". W jej następstwie wielu mieszkańców zaczęło kwestionować dotychczasowe dogmaty wiary, zwracając się ku ideałom Oświecenia.

Większość centralnych dzielnic, takich jak Baixa, została całkowicie przebudowana i zaprojektowana od nowa, tracąc tym samym swój średniowieczny urok. Jedynie Alfama zachowała swój pierwotny układ sprzed trzęsienia ziemi, stając się tym samym żywym świadectwem minionych epok. Nawet dziś możemy obserwować ślady tamtej katastrofy, zwiedzając między innymi ruiny zamku św. Jerzego czy kościoła Igreja do Carmo.

Wieża Torre de Belém

Malownicza wieża Belém uważana jest za jedną z najpiękniejszych budowli obronnych w Europie. Konstrukcja stoi bezpośrednio w wodzie, a z lądem łączy ją drewniany most. W trakcie zwiedzania wieży możemy wejść na jej szczyt i popatrzyć na okolicę. Warto wspomnieć, iż Józef Bem, założyciel Legionu Polskiego w Portugalii, został w niej uwięziony w 1833 roku.

Torre de Belém - wskazówki praktyczne

Chociaż wnętrze wieży nie oferuje wielu ekspozycji, dla miłośników historii przejście przez jej komnaty będzie doświadczeniem wartym zakupu wejściówki.

Jeżeli planujemy odwiedzić zarówno wieżę, jak i Klasztor Hieronimitów, warto zdecydować się na bilet łączony, dzięki któremu unikniemy ponownego stania w kolejce.

Wieża Torre de Belem - Lizbona
Wieża Torre de Belem - Lizbona

Pomnik Odkrywców - trzecia największa atrakcja Belém

W Belém warto zwrócić uwagę także na Pomnik Odkrywców, który stanowi nie tylko ważny zabytek, ale też doskonały punkt widokowy. Na górę wjeżdżamy windą. Na fasadzie pomnika wyrzeźbiono postacie, które odegrały kluczową rolę w historii Portugalii. Z góry możemy podziwiać Różę wiatrów wkomponowaną w plac u stóp monumentu.

Widok z Pomnika Odkrywców
Widok z Pomnika Odkrywców

Alfama - zwiedzanie najstarszej dzielnicy Lizbony

Alfama stanowi najstarszą część Lizbony, a jej średniowieczny układ ulic zachował się jako jedyny w całym mieście. Od dawna kojarzona jest jako dzielnica ludzi o niższych dochodach, jednak w ostatnich latach jej charakter zaczął się zmieniać. Mimo to, zachowała swoją unikatową atmosferę. Na odwiedzających czekają tam: kręte, wąskie i strome uliczki, niskie budynki, pranie suszące się na zewnątrz, a także ściany pokryte popękanymi płytkami azulejos czy graffiti.

Alfama posiada niewątpliwie specyficzny klimat, który wyróżnia ją spośród innych części miasta. W pewnym sensie przypomina ona niektóre dzielnice Neapolu.

Kilka słów o historii Średniowieczny układ ulic Alfamy powstał za czasów panowania Maurów. Nawet sama nazwa dzielnicy wywodzi się z języka arabskiego, od słowa oznaczającego łaźnie. Nie przetrwały jednak żadne budynki z tamtego okresu. Co może zaskakiwać, Alfama, otoczona dawniej murami, była niegdyś domem dla bogatych kupców oraz arystokratów. Jej oblicze diametralnie zmieniło się po trzęsieniu ziemi w 1755 roku, kiedy bogatsi mieszkańcy ją opuścili.

Porady dla odwiedzających Alfamę

Dzielnicę warto zwiedzić za dnia, spacerując jej żywymi uliczkami. Dobrym pomysłem jest dojechanie historycznym tramwajem nr 28 na szczyt wzgórza, a następnie spacer w dół. Pamiętajmy, że Alfama miejscami jest dość stroma, więc wspinaczka może być męcząca dla osób w gorszej formie fizycznej.

Na co uważać w Alfamie?

Chociaż Alfama za dnia jest urokliwa, po zmierzchu niektóre jej zakątki mogą stać się mniej przyjazne. Wieczorami możemy napotkać nieoświetlone uliczki czy podejrzane grupki osób. Jeśli planujemy nocleg w tej dzielnicy, warto wcześniej zapoznać się z opiniami gości na temat wybranego miejsca.

Dotychczas opisaliśmy dwie atrakcje Alfamy - katedrę oraz zamek. Poniżej przedstawiliśmy dodatkowo jeszcze cztery miejsca, których nie powinniśmy pominąć podczas spaceru po tej historycznej dzielnicy.

Klasztor São Vicente de Fora (Klasztor św. Wincentego za murami)

Klasztor ten jest niewątpliwie godny uwagi. Podczas jego zwiedzania spotkamy się z różnorodnymi zabytkami, w tym z pracami wykonanymi z płytek azulejos, kryptami dynastii Braganza, marmurową zakrystią oraz historyczną cysterną. Dodatkowym atutem jest punkt widokowy na dachu, skąd roztacza się przepiękny widok na całą Alfamę.

Nawet jeżeli nie mamy w planach wchodzić do środka, warto podejść i zobaczyć imponującą późnorenesansową fasadę. Jeśli rozważacie, którą atrakcję w Alfamie wybrać do zwiedzenia (oprócz katedry i zamku), to właśnie klasztor św. Wincentego wydaje się być najlepszym wyborem.

Atrakcje Lizbony - klatka schodowa ozdobiona płytkami azulejos w klasztorze São Vicente de Fora
Atrakcje Lizbony - klatka schodowa ozdobiona płytkami azulejos w klasztorze São Vicente de Fora

Miradouro das Portas do Sol - świetny punkt widokowy

Miradouro das Portas do Sol (Taras Bramy Słońca) to jeden z najczęściej odwiedzanych punktów w Alfamie. Z tego miejsca roztaczają się malownicze widoki na rzekę oraz charakterystyczne czerwone dachy dzielnicy.

W okolicy znajduje się punkt gastronomiczny z ciepłymi przekąskami i napojami. Możemy tu zatrzymać się na chwilę, relaksując się przy stoliku i podziwiając otoczenie. Należy jednak zachować czujność ze względu na obecność kieszonkowców.

Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca wieczorem - widok jest równie interesujący, a ludzi jest zdecydowanie mniej, co tworzy o wiele przyjemniejszą atmosferę.

Widok z tarasu Miradouro das Portas do Sol - Lizbona
Widok z tarasu Miradouro das Portas do Sol - Lizbona

Miradouro de Santa Luzia

Nie wszyscy wiedzą, że w niewielkiej odległości od Miradouro das Portas do Sol znajduje się kolejny punkt widokowy – Taras Świętej Łucji. Zwykle spotkamy tam mniej osób, choć sam taras jest znacznie mniejszy. Oprócz widoków warto tu podejść, aby zobaczyć piękne zdobienia z płytek azulejos.

Panteon Narodowy (Panteão Nacional)

Panteon w Lizbonie, mieszczący się w historycznym kościele Igreja de Santa Engrácia, służy jako miejsce pochówku i upamiętnienia wybitnych Portugalczyków. Chociaż wnętrze Panteonu może nie dostarczyć głębokich wrażeń artystycznych, to z pewnością warto wejść na jego dach, by podziwiać widoki z punktu widokowego.

Widok z tarasu Panteonu Narodowego - Lizbona
Widok z tarasu Panteonu Narodowego - Lizbona

Muzeum Azulejos i płytki azulejos w Lizbonie

Podczas pobytu w Lizbonie nie sposób nie zauważyć charakterystycznych płytek ceramicznych zwanych azulejos, które zdobią wiele budynków w mieście. Łącząc się ze sobą, tworzą kolorowe mozaiki lub efektowne obrazy. Ich wygląd nieco przypomina słynne płytki produkowane w holenderskim Delft. Najwięcej takich dekoracji zauważymy w dzielnicach Alfama oraz Bairro Alto.

Słynne płytki Azulejo w Lizbonie
Słynne płytki Azulejo w Lizbonie

Jeśli chcemy podziwiać najpiękniejsze wzory azulejos zgromadzone w jednym miejscu, warto udać się do Museu Nacional do Azulejo, muzeum położonego nieco na obrzeżach centrum. Na ostatnim piętrze wystawiany jest tam unikatowy skarb - długa panorama Lizbony przedstawiająca miasto sprzed trzęsienia ziemi! Muzeum mieści się w dawnym klasztorze z malowniczymi krużgankami. Na miejscu będziemy mieli również okazję odwiedzić pięknie zdobiony kościół Igreja Madre de Deus.

Wspaniałą kolekcję azulejos znajdziemy również w Klasztorze São Vicente de Fora w Alfamie.

 Fragment Panoramy Lizbony z 1738 roku - Museu Nacional do Azulejo
Fragment Panoramy Lizbony z 1738 roku - Museu Nacional do Azulejo

Elevador Santa Justa - zabytkowa winda w Lizbonie

Przechodząc przez Arco da Rua Augusta i wychodząc z placu Praça do Comércio, wkraczamy w turystyczne serce Baixy. To obszar składający się z równolegle położonych uliczek wypełnionych sklepami i kawiarniami. Jest to strefa typowo turystyczna i ceny są wysokie.

Niemal w centrum tej dzielnicy wznosi się słynna XIX-wieczna winda Elevador Santa Justa, przed którą niemal zawsze formują się długie kolejki. Konstrukcja została wykonana z kutego żelaza w stylu neogotyckim i ma wysokość około 45 metrów. Winda ta została zaprojektowana przez jednego z uczniów Gustawa Eiffla i jest jednym z najważniejszych zabytków technicznych w Lizbonie. Co więcej, jest to jedyna pionowa winda w mieście, podczas gdy inne środki transportu prowadzące na wzgórza, również określane słowem "Elevador", są obsługiwane przez kolejki linowo-terenowe.

Dodatkowo winda posiada oddzielnie płatny taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękny widok na centrum Lizbony.

Atrakcje Lizbony - widok z tarasu windy Elevador Santa Justa  na miasto
Atrakcje Lizbony - widok z tarasu windy Elevador Santa Justa na miasto

Igreja do Carmo - ruiny kościoła Karmelitów

Zaledwie kilka kroków od górnej stacji windy Elevador Santa Justa znajdują się ruiny gotyckiego kościoła Karmelitów (Igreja do Carmo), zniszczonego w trakcie trzęsienia ziemi z 1755 roku. Ostatecznie nie podjęto decyzji o jego odbudowie, pozostawiając zrujnowaną świątynię jako pamiątkę po tej tragicznej katastrofie.

Obecnie w dawnym kompleksie klasztornym mieści się muzeum archeologiczne. Można tam zobaczyć m.in. sarkofagi, mumie (zarówno egipskie, jak i pochodzące z Ameryki Południowej) oraz różne elementy dekoracyjne. Największym przeżyciem jest jednak możliwość spaceru pośród ruin kościoła i podziwianie zachowanych gotyckich łuków oraz najróżniejszych dekoracji.

Atrakcje Lizbony na terenie dzielnicy Chiado

Igreja do Carmo leży na obszarze dzielnicy Chiado. Jej nazwa wywodzi się od małego placu Largo do Chiado, który z kolei nazwany został pseudonimiem poety António Ribeiro. Przy placu stoją dwa barokowe kościoły: Igreja do Loreto oraz Igreja de Nossa Senhora da Encarnaçao, oba zniszczone w trakcie trzęsienia. Wewnątrz drugiego z nich warto rozejrzeć się za pracami na płytkach azulejo. Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu, warto zajrzeć do obu z nich.

Dzisiejszy kształt dzielnicy i mnogość imponujących budynków sakralnych to efekt decyzji Ferdynanda I z XIV wieku. Władca zdecydował się powiększyć historyczną część Lizbony i zbudował nowy mur miejski, który oddzielił Chiado od dzisiejszej dzielnicy Bairro Alto. Główna brama miejska Portas de Santa Catarina znajdowała się właśnie na placu Chiado.

Kościół św. Rocha - relikt Lizbony sprzed trzęsienia ziemi

Największym skarbem dzielnicy Bairro Alto, która słynie z życia nocnego oraz wielu świetnych barów, jest barokowy kościół św. Rocha (Igreja de São Roque). Zabytek ten jako jeden z nielicznych nie ucierpiał tak mocno w trakcie katastrofalnego trzęsienia ziemi. Choć z zewnątrz może wydawać się skromny, w jego wnętrzu kryją się niesamowite skarby: bogate zdobienia ścienne i sufitowe, przepiękne kaplice oraz relikwiarze. Sufit zdobiono techniką Trompe-l'œil, która tworzy iluzję trójwymiarowości. Wstęp do kościoła jest darmowy.

Obok kościoła mieści się Museu de São Roque, muzeum poświęcone św. Rochowi i zakonowi Jezuitów. Jeśli planujemy rozpocząć odkrywanie Bairro Alto od kościoła św. Rocha, możemy skorzystać z kolejki linowo-terenowej Ascensor da Glória, która zaczyna swoją trasę na placu Praça dos Restauradores. Przy okazji warto odwiedzić świetny taras widokowy Miradouro de São Pedro de Alcântara.

Mercado da Ribeira - słynne targowisko i inne atrakcje Cais do Sodré

W granicach niewielkiego obszaru znanego jako Cais do Sodré działa największy lizboński targ z żywnością - Mercado da Ribeira, który swoją działałnośc rozpoczął już w 1892 roku. Na miejscu zakupimy świeże owoce morza, mięso, warzywa, owoce i inne lokalne przysmaki. Rynek otwarty jest od 6:00 do 14:00 od poniedziałku do soboty. Warto też zwiedzić ten obiekt dla jego architektury, zwracając uwagę na charakterystyczny dach w kształcie kopuły.

W 2014 roku do targowiska dołączono część gastronomiczną – Time Out Market. W przestronnej hali znajdziemy różnorodne bary, kawiarnie i restauracje, oferujące świeże potrawy, desery oraz napoje. Ceny są zróżnicowane, zaczynając od tych wyższych, a kończąc na bardziej przystępnych. Przy dobrej pogodzie można posiedzieć na zewnątrz przy kawiarnianym stoliku. Ta część rynku pozostaje otwarta do późnych godzin wieczornych.

Cais do Sodré - mniej znany zakątek Lizbony

Nieopodal nabrzeża, nieco na zachód od placu Praça do Comércio, znajduje się Cais do Sodré – często pomijana przez turystów, lecz pełna historii dzielnica. W przeszłości znajdowała się tu stocznia oraz tawerny oblegane przez marynarzy. Nazwa dzielnicy pochodzi od bogatej rodziny Sodré, trudniącej się handlem morskim.

Szczególnie malownicze są dwie równoległe ulice: Rua dos Remolares oraz R. Nova do Carvalho, które pełne są kawiarni, barów i restauracji. Na końcu drugiej z nich położony jest historyczny plac Praça de São Paulo z kościołem Igreja de São Paulo. Jego wnętrze kryje w sobie bogate zdobienia oraz freski sufitowe. Budynek kościoła ucierpiał podczas trzęsienia ziemi, został jednak odbudowany w 1768 roku.

Oceanarium w Parque das Nações

Parque das Nações (pol. Park Narodów) jest symbolem nowoczesnej Lizbony i został stworzony specjalnie na Wystawę Światową w 1998 roku (Expo ’98).

Największym magnesem tego miejsca jest imponujące oceanarium. Jego sercem jest dwupoziomowy zbiornik wodny, będący domem dla tysięcy morskich stworzeń, takich jak rekiny, płaszczki czy koniki morskie. Ale to nie jedyne atrakcje. W oceanarium możemy także odwiedzić wybieg dla pingwinów oraz kanał morski, gdzie zobaczymy między innymi wydrę.

Bilety są drogie, ale według nas atrakcja jest warta swojej ceny. Obok akwarium znajduje się popularne wśród młodszych odwiedzających muzeum nauki Pavilhão do conhecimento.

Oceanarium w Lizbonie - wskazówka praktyczna

Lizbońskie oceanarium zrobiło na nas ogromne wrażenie, a przed niektórymi z olbrzymich akwariów całkowicie zatraciliśmy rachubę czasu. Naszym zdaniem minimalny czas na odwiedziny tego miejsca to 2 godziny.

Podczas wizyty w Oceanarium w Lizbonie
Podczas wizyty w Oceanarium w Lizbonie

Jak dotrzeć do Parque das Nações? Najlepszym środkiem transportu jest czerwona linia metra. Jeśli oceanarium jest naszym celem, warto wysiąść na nowoczesnej stacji Oriente, która znajduje się obok futurystycznego dworca Gare do Oriente. Od tej stacji do oceanarium mamy około 10-15 minut spaceru.

Natomiast jeżeli chcielibyśmy dotrzeć w rejon wieży Vasco da Gamy, powinniśmy wysiąść na stacji Moscavide.

Co warto zrobić w Lizbonie? Przejechać się historycznym tramwajem!

Jednym z najczęściej pojawiających się motywów na zdjęciach oraz pocztówkach z Lizbony jest żółty tramwaj. Obecnie w stolicy Portugalii funkcjonuje 5 linii tramwajowych. Większość z nich obsługiwana jest przez historyczne tramwaje Remodelado, które dziś pełnią bardziej funkcję atrakcji turystycznej niż codziennego środka transportu dla mieszkańców.

Lizbona - słynne żółte tramwaje
Lizbona - słynne żółte tramwaje

Najbardziej kultowa jest linia nr 28. W trakcie 45-minutowego przejazdu odwiedzimy wiele historycznych dzielnic, takich jak Alfama, Estrela, Sao Bento czy Graca. Tramwaj mija katedrę i przemija przez plac Portas do Sol, skąd możemy spacerem udać się na Zamek św. Jerzego. Chociaż tramwaje Remodelado zachowują swój historyczny wygląd, niektóre ich mechanizmy, takie jak hamulce, zostały ulepszone. W sezonie tramwaje są niemal zawsze przepełnione, a jedyną szansą na zajęcie miejsca siedzącego jest wejście na pierwszym przystanku.

Rozkład jazdy lizbońskich tramwajów

Aktualne rozkłady jazdy znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika. Musimy tylko w polu Types wybrać Classic Trams.

Wśród lizbońskich linii tramwajowych trzeba wspomnieć również o:

  • Linii nr 12 - krótka, czterokilometrowa trasa wykonująca kółko po Alfamie i Baixie. Cały przejazd trwa około 20 minut. Linka nr 12 ma część trasy wspólnej z tramwajem 28. "Dwunastka" jest zazwyczaj mniej zatłoczona, a czasem możliwe jest nawet znalezienie miejsca siedzącego przed wjechaniem do Alfamy.
  • Linii nr 15 - obsługiwana przez nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje. Linia ta prowadzi wzdłuż nabrzeża, łącząc centrum Lizbony z dzielnicą Belém.

Jak opłacić przejazd tramwajem w Lizbonie?

Bilety można nabyć bezpośrednio u kierowcy tramwaju (cena to 3,00 (12,93 zł))lub skorzystać z biletu nabitego na kartę przedpłaconą. W tramwaju kursującym do Belém bilet można też kupić w automacie na pokładzie pojazdu.

Miradouro - lizbońskie tarasy widokowe

Z uwagi na pagórkowate ukształtowanie terenu Lizbony, nie jest niespodzianką, że stolica Portugalii obfituje w tarasy widokowe. W języku portugalskim mają one swoją nazwę: Miradouro. Jeśli na mapie szukamy punktów widokowych, powinniśmy rozglądać się za tym słowem w nazwie.

Choć z pewnością nie uda nam się odwiedzić wszystkich tarasów widokowych, które rozsiane są po całej Lizbonie, istnieje kilka, które warto odnotować na liście miejsc do odwiedzenia. Oprócz opisanych wcześniej - Miradouro das Portas do Sol, Miradouro de Santa Luzia i Elevador de Santa Justa - warto zwrócić uwagę na:

  • Miradouro de Santa Catarina - doskonały punkt widokowy z widokiem na rzekę Tag. Jest to idealne miejsce, by podziwiać zachód słońca. Pobyt na miejscu urozmaicają uliczni grajkowie.
  • Miradouro de Sao Pedro de Alcantara - jeden z najbardziej popularnych punktów obserwacyjnych w Lizbonie. Oferuje on piękną panoramę centrum miasta. Na górę możemy dostać się za pomocą windy Elevador da Glória. Na tarasie znajdują się ławeczki, fontanna, kawiarnia oraz stoiska drobnych handlarzy. Wyjątkową atrakcją jest plansza z panoramą miasta, wykonana w formie tradycyjnych płytek azulejo.
  • Miradouro Sophia de Mello - jeden z najwyższych punktów widokowych w mieście. Nazwany na cześć poetki Sophii de Mello Breyner Andresen, która uwielbiała patrzeć na Lizbonę właśnie z tego miejsca. Taras ten znajduje się nieco dalej od rzeki i oferuje szeroką panoramę miasta.
Więcej miejsc do oglądania miasta z góry znajdziecie w naszym przewodniku: Punkty widokowe Lizbony

Wieża Vasco da Gama i spacer wzdłuż wybrzeża

Wspomniany kompleks Parque das Nações położony jest nad brzegiem rzeki i rozciąga się wzdłuż nabrzeża. Najbardziej przyjemnym sposobem zwiedzania tego obszaru jest spacer wzdłuż nowoczesnej promenady przy wybrzeżu. Ciekawym dodatkiem może być przejażdżka kolejką szynową Telecabine Lisboa, która kursuje od oceanarium (przystanek Passeio de Neptuno) do wieży Vasco da Gama (przystanek Passeio das Tágides). Bilet w obie strony dla osoby dorosłej kosztuje 9,50€.

Wieża Vasco da Gama to fascynujący przykład współczesnej architektury. Ma 145 metrów wysokości i kształtem przypomina żagiel, a przy okazji przylega do znajdującego się przed nią nowoczesnego hotelu. Na szczycie wieży znajduje się nowoczesny panoramiczny punkt widokowy.

Patrząc w kierunku północy, trudno nie zauważyć mostu Vasco da Gamy. To najdłuższy most w Europie o długości ponad 12 kilometrów. Wygląda naprawdę imponująco.

Avenida da Liberdade - spacer po słynym bulwarze

Avenida da Liberdade, Aleja Wolności, to najsłynniejszy bulwar w Lizbonie. Powstał on pod koniec XIX wieku i swoim charakterem przypomina paryskie Pola Elizejskie.

Spacerując wzdłuż tej ulicy od jej początku aż do końca, będziemy mijać eleganckie fasady luksusowych sklepów, urokliwe kawiarnie, pomniki oraz ulicznych sprzedawców kasztanów.

Jeśli w trakcie spaceru będziemy dobrze się rozglądać, odnajdziemy nawet jeden polski akcent - popiersie Fryderyka Chopina.

Zwiedzanie Lizbony - spacer po Avenida da Liberdade
Zwiedzanie Lizbony - spacer po Avenida da Liberdade

Muzea w Lizbonie i oferta kulturalna

Muzea wymienione w innych częściach naszego artykułu nie są jedynymi placówkami kulturalnymi wartymi uwagi. Lizbona, jako stolica kraju, słynie z bogatej ilości i różnorodności muzeów.

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych, które z pewnością warto odwiedzić:

Narodowe Muzeum Powozów (Museu dos Coches)

To największa kolekcja powozów w Portugalii, świadcząca o luksusie i historii kraju. Niektóre z nich są nie tylko środkami transportu, ale również prawdziwymi arcydziełami sztuki. Placówka znajduje się w malowniczej dzielnicy Belém, a dla zainteresowanych oferowane są bilety łączone z innymi atrakcjami w tej okolicy.

Muzeum Sztuki Antycznej (Museu Nacional de Arte Antiga)

To muzeum, zlokalizowane w imponującym Palácio de Alvor-Pombal, przechowuje obrazy i dekoracje z okresu od XV do XVIII wieku. Wśród nich znajduje się imponująca kolekcja prac portugalskich mistrzów. Dla miłośników malarstwa ważną informacją może być obecność w kolekcji portretu św. Hieronima pędzla Albrechta Dürera oraz tryptyku Kuszenie św. Antoniego autorstwa Hieronymusa Boscha. Jednym z najcenniejszych eksponatów są Panele św. Wincentego, które stworzył Nuno Gonçalves w XV wieku.

Museu Calouste Gulbenkian

Niech nazwa nas nie zmyli. To muzeum, nazwane na cześć magnata Calouste Gulbenkiana, który przekazał swoje kolekcje Portugalii, należy do najważniejszych instytucji poświęconych sztuce w Europie.

Zbiory muzeum prezentują dzieła począwszy od antyku aż po XIX wiek. Odwiedzający mają okazję podziwiać rzeźby z antycznej Grecji, mumie z Egiptu, XVII-wieczne dywany z Turcji, eleganckie drewniane meble oraz dzieła takich artystów jak Rubens czy Monet.

Muzeum Orientu (Museu do Oriente)

Dzięki morskim podbojom, Portugalczycy dotarli do odległych zakątków świata, w tym Azji i Dalekiego Wschodu. Muzeum Orientu prezentuje eksponaty przywiezione z tych rejonów, nabyte podczas wypraw handlowych lub pochodzące z portugalskich kolonii, jak np. Makau. W muzeum można zobaczyć chociażby kolekcje zbroi samurajskich oraz przedmioty z terakoty.

Campo Pequeno - arena walk byków

Campo Pequeno to czynna arena walk byków. Zwiedzając ją, można odkryć małe muzeum prezentujące stroje torreadorów, wspiąć się na górne piętro trybuny czy też przejść tunelem na poziom parteru. Arena położona jest obok dużego, nowoczesnego centrum handlowego. Tradycyjne walki byków odbywają się w czwartkowe wieczory w miesiącach letnich. Osoby zainteresowane tym widowiskiem powinny uprzednio sprawdzić terminy nadchodzących występów.

Zwiedzanie stadionów piłkarskich

Lizbona w swoich sympatiach klubowych podzielona jest niemal na pół - na kibiców Benfiki oraz Sportingu. Oba kluby zyskały nowoczesną infrastrukturę dzięki Mistrzostwom Europy w 2004 roku organizowanym w Portugalii. Dziś każdy ze stadionów możemy zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem, podczas których wejdziemy na trybuny, do szatni oraz na poziom murawy. Przy obu arenach znajdują się muzea, które możemy odwiedzić niezależnie od wycieczki.

Ciekawszy z perspektywy turysty jest na pewno stadion Benfiki Estadio da Luz. Symbolem klubu jest orzeł, który przed każdym meczem wlatuje na środek boiska. W rzeczywistości klub ma pod opieką trzy ptaki. W trakcie zwiedzania stadionu lub muzeum klubowego możemy spotkać jednego z nich. Przy arenie działa także wielopoziomowe muzeum Benfiki – jedno z najciekawszych tego typu w Europie. W ciągu dnia odbywa się kilka wycieczek w języku angielskim. Muzeum zwiedzamy samodzielnie.

Zwiedzanie Lizbony - wizyta na stadionie Benfiki
Zwiedzanie Lizbony - wizyta na stadionie Benfiki

Stadion Sportingu Lizbona nosi nazwę Estadio Jose Alvalade. Obiekt ten wchodzi w skład kompleksu Alvalade XXI, w którym znajduje się także kino oraz nowoczesne centrum handlowe. Stadion jest mniej nowoczesny niż obiekt derbowego rywala. Wycieczki są przeprowadzane w języku portugalskim oraz angielskim.

Muzeum Sportingu jest zdecydowanie mniej imponujące od muzeum Benfiki. Duża część wystawy poświęcona jest najbardziej znanemu piłkarzowi wywodzącemu się z klubu - Cristiano Ronaldo.

Atrakcje w Lizbonie - zwiedzanie stadionu Sportingu
Atrakcje w Lizbonie - zwiedzanie stadionu Sportingu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w Lizbonie istnieje jeszcze trzeci klub - C.F. Os Belenenses, założony w 1919 roku. Rozgrywa on mecze na Estádio do Restelo. Niestety, nie jest on możliwy do zwiedzenia. Jeśli mielibyśmy ochotę zobaczyć go z góry, dobry punkt widokowy oferuje Pomnik Odkrywców w dzielnicy Belém.

Muzyka Fado w Lizbonie

Lizbona jest nierozerwalnie związana z fado, charakterystycznym dla Portugalii gatunkiem muzyki melancholijnej, który narodził się w XIX-wiecznej Lizbonie. Obecnie w mieście znajdziemy nawet Muzeum Fado (Casa do Fado e da Guitarra Portuguesa), które przeniesie nas w niezwykłą podróż - od początków tej muzyki, przez jej rozkwit, cenzurę za czasów dyktatury Salazara, aż po obecny status i znaczenie w kulturze Portugalii.

Występ fado (słowo to oznacza dosłownie "przeznaczenie") tradycyjnie wykonuje jeden wokalista przy akompaniamencie jednej lub dwóch gitar. Piosenki skupiają się na smutnych aspektach życia, trudach miłości i rozczarowaniach. Śpiewane są jedynie w języku portugalskim.

Charakterystyka fado może nie brzmieć zachęcająco, nie powinno nas to jednak zrażać. Warto wybrać się któregoś wieczoru do lokalu z muzyką na żywo. Gdzie najlepiej poszukać lokalu? Zdecydowanie w Alfamie lub Bairro Alto. Wybór jest szeroki, warto jednak przed przyjazdem poszukać lokalu z dobrymi ocenami. Pamiętajmy o rezerwacji! W przypadku najpopularniejszych miejsc wieczory z muzyką na żywo są dostępne tylko dla klientów z wcześniejszą rezerwacją.

Pamiętajmy, że Lizbończycy w trakcie koncertu nie zwracają uwagi na artystę lub artystkę. Śpiew fado jest tłem, które wprowadza w odpowiedni nastrój. Brawa i owacje powinny poczekać na koniec występu.

Atrakcje w Lizbonie poza utartym szlakiem

Praça do Município oraz lizboński ratusz

Kierując się ulicą Rua do Arsenal w kierunku zachodnim, dotrzemy do placu Praça do Município, przy którym wznosi się ratusz miejski - Paços do Concelho de Lisboa. Neoklasyczny budynek ratusza został wybudowany w latach 1865-1880. Jego poprzednik, stojący w tym samym miejscu, został zniszczony przez pożar w 1863 roku, a wcześniej także przez trzęsienie ziemi. Władze miejskie nie szczędziły środków na bogate zdobienia wnętrz; najlepszym tego dowodem są Złota Sala i “Sala Szlachecka”.

Od czasu do czasu w ratuszu organizowane są darmowe wycieczki z przewodnikiem. Dawniej odbywały się one o 11:00 w pierwszą niedzielę miesiąca i nie wymagały rezerwacji, ale warto to zweryfikować na miejscu.

Sztuka uliczna w Lizbonie

Choć nie wszyscy doceniają sztukę uliczną, trudno jest w Lizbonie nie dostrzec, jak wiele dzieł naprawdę upiększa to miasto (oczywiście z wyjątkiem amatorskich bazgrołów w obrębie Alfamy).

Jeśli chcemy zobaczyć sztukę uliczną najwyższej klasy, najlepiej udać się w okolicę dworca Santa Apolonia lub przespacerować się aleją Fontes Pereira de Melo przy stacji metra Picoas.

W okolicy dworca Santa Apolonia warto skierować kroki na zachód wzdłuż nabrzeża w kierunku centrum. Tam odnajdziemy imponujące, futurystyczne prace artystów pod pseudonimami Pixelpancho i Vhils.

Natomiast budynki wzdłuż alei Fontes Pereira de Melo w 2010 roku wzięły udział w projekcie Crono. Jego główną ideą była rewitalizacja zaniedbanych obszarów miejskich. Jak to osiągnięto? Do współpracy zaproszono renomowanych artystów sztuki ulicznej, którzy przemienili fasady budynków w wielkoformatowe dzieła. Trzeba przyznać, że efekt był imponujący. Niestety, po zakończeniu projektu niektóre fragmenty budynków zostały pokryte przez amatorów brzydkimi pracami, co trochę popsuło efekt końcowy.

Street art w Lizbonie
Street art w Lizbonie

Pałac São Bento i okolica

Na terenie dzielnicy Estrela wznosi się jedna z najbardziej imponujących budowli Lizbony - neoklasyczny Pałac Bento (Palacete de São Bento). Obecnie jest to siedziba portugalskiego parlamentu. Początkowo na tym miejscu stał klasztor, który został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi. Po rewolucji w 1820 roku obiekt został przejęty przez władze państwowe. Od tamtej pory pałac przeszedł kilka renowacji i obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w stolicy Portugalii.

Chociaż wycieczki z przewodnikiem po wnętrzach pałacu są rzadko organizowane, warto zajrzeć do środka w dni, gdy obraduje portugalski parlament.

Nieopodal Pałacu São Bento znajduje się Bazylikę Basílica da Estrela oraz malownicze ogrody Jardim da Estrela.

Ajuda z widokiem na słynny Most 25 Kwietnia oraz dawnym pałacem królewskim

Ajuda jest usytuowana na wzgórzu górującym nad Belém. Chociaż dzielnica ta jest często pomijana przez turystów, to posiada kilka ciekawych atrakcji zachęcających do wizyty. Jednym z największych atutów Ajudy jest jej położenie - roztacza się stąd widok na Belém, Most 25 Kwietnia (lizboński Golden Gate) oraz rzekę Tag.

Perłą Ajudy jest Jardim Botânico d’Ajuda, który działa od 1768 roku i jest najstarszym ogrodem botanicznym w Portugalii (i jednym z najstarszych w Europie). Jego wyjątkowy akcent stanowi barokowa fontanna, umiejscowiona na drugim poziomie ogrodu.

W sąsiedztwie ogrodu znajduje się neoklasyczny Palácio Nacional da Ajuda. Pałac, wzniesiony po trzęsieniu ziemi w 1755 roku, pełnił funkcję rezydencji królewskiej aż do rewolucji w 1910 roku. Jego wnętrze charakteryzuje się połączeniem różnych stylów, a jednym z najbardziej wyróżniających się pomieszczeń jest okazała sala jadalna. Rezydencja jest otwarta dla zwiedzających. Na placu przed pałacem wznosi się monument upamiętniający króla Carlosa I, który zginął w zamachu.

Jak dostać się do Ajudy?

Najdogodniej dostaniemy się do Ajudy korzystając z historycznego tramwaju nr 18. Jeśli jednak zdecydujemy się na spacer z Belém, warto przygotować się na podejście w górę.

Bairro Alto - rozrywkowa strona Lizbony

Na zachód od Chiado rozpościera się Bairro Alto – jedna z najbardziej tętniących życiem i unikalnych dzielnic Lizbony. Kiedyś tereny te leżały poza murami miejskimi. Dziś wśród krętych uliczek kryją się modne sklepy (między innymi przy ulicy Rua do Norte), knajpki i restauracje oraz niezobowiązujący, luźny klimat. W odróżnieniu od Baixy, życie nocne w Bairro Alto jest żywe aż do świtu. W przeszłości była to mekka miejscowej bohemy, a dziś stanowi ulubione miejsce relaksu zarówno dla młodszych, jak i starszych mieszkańców.

Sercem Bairro Alto jest plac Praça Luís de Camões. Na jego środku dumnie stoi pomnik poświęcony poecie Luísa de Camõesowi. Uważa się, że ten plac stanowi granicę pomiędzy dzielnicami Chiado i Bairro Alto. Przy placu kursuje słynny tramwaj numer 28.

Podczas pobytu w Bairro Alto warto zagłębić się w głąb dzielnicy i udać się do punktu widokowego Miradouro de Santa Catarina, skąd rozpościera się zachwycający widok na rzekę Tag.

Zoo w Lizbonie

Wśród miejscowych oraz turystów dużą popularnością cieszy się lizboński ogród zoologiczny, który otwarto w 1884 roku. Do głównych atrakcji zoo zaliczają się pokazy lwów morskich oraz możliwość podziwiania koali.

Dodatkową, niezwykłą atrakcją ogrodu jest kolejka linowa, która przejeżdża nad sporym obszarem parku, umożliwiając pasażerom podziwianie jego uroków z wysokości, stojąc w wagoniku.

Więcej: ZOO w Lizbonie

Podczas wizyty w zoo w Lizbonie
Podczas wizyty w zoo w Lizbonie

Atrakcje Lizbony poza miastem

Sintra ze wspaniałymi pałacami oraz ogrodami

Dla wielu osób jednym z najlepszych sposobów na spędzenie dnia w Lizbonie... wycieczka do niedalekiej Sintry. Miasto to słynie ze swojej części historycznej, gdzie na turystów czekają m.in.:

Aby dostać się do Sintry, wystarczy wsiąść w pociąg regionalny odjeżdżający z dworca Rossio.

Wszystkiego o Sintrze dowiecie się z naszego przewodnika Sintra w Portugalii - atrakcje, zwiedzanie, zabytki
Pałac Pena
Pałac Pena

Cabo da Roca - kraniec kontynentalnej Europy

Wielu turystów odwiedzających Sintrę postanawia również odwiedzić Cabo da Roca (przylądek Roca), najbardziej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy. Aby tam dotrzeć, możemy skorzystać z autobusu, który odjeżdża z dworca w Sintrze.

Uwaga

Na Cabo da Roca jest zazwyczaj o kilka stopni chłodniej niż w Lizbonie, a także wieje tam silniejszy wiatr. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza podczas zimowych miesięcy.

Przylądek Cabo da Roca
Przylądek Cabo da Roca

Cascais

Cascais, obok Sintry, to jeden z najpopularniejszych celów jednodniowych wycieczek dla turystów odwiedzających Lizbonę. Dawniej była to mała wioska rybacka, ale dzisiaj bardziej przypomina luksusowy kurort wakacyjny.

W Cascais oprócz urokliwej, historycznej zabudowy czeka na nas kilka kilometrów plaż oraz liczne restauracje. Najbardziej żywym obszarem jest marina. Niedaleko na zachód od niej wznosi się imponujący klif o nazwie Boca do Inferno. Warto przespacerować się tam pieszo malowniczą trasą Av. Rei Humberto II de Itália.

Cascais to jednak nie tylko plaże i restauracje. Możemy tam odwiedzić m.in. pałac Palácio da Cidadela, który w przeszłości pełnił funkcję letniej rezydencji rodziny królewskiej. Warto także zobaczyć biało-niebieską latarnię morską Santa Marta, w której obecnie mieści się małe muzeum.

Do Cascais dojedziemy pociągiem regionalnym, który odjeżdża z dworca Cais do Sodre w Lizbonie.

Almada

Gdy spojrzymy na drugi brzeg rzeki Tag, zobaczymy linię zabudowań. Nie jest to jednak kolejna dzielnica Lizbony, a samodzielne miasto Almada. Łączy je ze stolicą Portugali słynny Most 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril), który wyglądem przypomina most Golden Gate Bridge z San Francisco.

Wizytówką Almady jest monumentalna statua Jezusa, dominująca nad przylegającym do niej sanktuarium Jezusa Króla (Santuario Nacional de Cristo Rei). Imponująca konstrukcja od razu budzi skojarzenia ze statuą Jezusa z Rio de Janeiro - i co ciekawe, pomysł na kształt sanktuarium powstał po wizycie kardynała Lizbony w Brazylii.

Sanktuarium przyciąga pielgrzymów z całej Europy. Wśród nich są także Polacy, przybywający, by zobaczyć relikwię św. Faustyny Kowalskiej. Wokół sanktuarium rozciąga się plac, skąd roztacza się piękny widok na Lizbonę. Dostęp do niego jest bezpłatny.

Dla wielu turystów główną atrakcją jest jednak możliwość wjazdu na samą górę statuy Jezusa, skąd roztacza się najbardziej kompletna panorama Lizbony. Przy sprzyjającej pogodzie z góry dostrzec można okolicę w promieniu nawet 20 kilometrów. Statua Jezusa ma wysokość 28 metrów, ale umiejscowiona jest na najwyższym szczycie Almady, który wznosi się ponad 100 metrów nad poziomem morza. Punkt widokowy znajduje się tuż pod głową statuy. Aby tam się dostać, można skorzystać z windy – koszt to 6€. Wielu turystów jednak rezygnuje z tej atrakcji, zadowalając się widokiem z placu.

Dotarcie do Almady i sanktuarium nie sprawi trudności. Wystarczy wsiąść na prom ze stacji Cais do Sodré do portu Cacilhas, a następnie przesiąść się w autobus i dojechać do przystanku Cristo Rei (oddzielny bilet zakupimy u kierowcy).

Jeśli mamy więcej czasu, możemy zastanowić się nad zwiedzeniem także portu Cacilhas, gdzie znajdziemy dwie ciekawe atrakcje związane z morzem:

  • Fragatę D. Fernando II e Gloria (adres: Av. Aliança Povo M.F.A 15) - statek muzeum. Portugalska fregata pływającą w latach 1845-1878, która przepłynęła kulę ziemską 5 razy.
  • Łódź podwodną Barracuda - historyczna łódź podwodna umieszczona w suchym doku. Niestety nie można wejść do środka.

Plaże w Lizbonie

Tak jak napomknęliśmy już wcześniej - Lizbona położona jest nad rzeką Tag, a nie bezpośrednio nad oceanem. Nie oznacza to jednak, że nie możemy w krótkim czasie znaleźć się na piaszczystej plaży! Wystarczy skorzystać z komunikacji publicznej.

Wielu turystów odwiedzających Lizbonę decyduje się na wypoczynek na jednej z plaż położonych pomiędzy nadmorskimi miejscowościami Cascais oraz Estoril. Do obu tych miast można łatwo i niedrogo dojechać pociągiem regionalnym. W sezonie warto jednak przygotować się na większe natężenie turystów.

Inną z popularnych plaż jest znajdująca się bliżej miasta Praia do Carcavelos. Co ciekawe, przy plaży zlokalizowany jest wojskowy kompleks Forte de São Julião da Barra. Niestety, forteca jest zamknięta dla zwiedzających. W okolicy plaży oraz w pobliskim miasteczku czeka wiele kawiarni i restauracji.

Aby dotrzeć na plażę, należy skorzystać z podmiejskiej linii kolejowej Linha de Cascais. Wysiadamy na stacji Carcavelos i musimy przejść trochę ponad kilometr na samą plażę.

Piękne, długie plaże czekają również na zachód od Almady, w resorcie Costa da Caparica. Aby tam dotrzeć, można złapać prom z Cais do Sodré.

Jeśli chcemy unikać tłumów (chociaż w sezonie to trudne zadanie), warto rozważyć wybór plaż trochę dalej od Cascais, takich jak Praia da Cresmina lub Praia de Guincho. Dojazd tam możliwy jest autobusem ze stacji kolejowej w Cascais.

Zwiedzanie Lizbony - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Lizbony?

Jeśli weźmiemy pod uwagę czas podróży samolotem oraz mnogość atrakcji Lizbony, polecamy przeznaczyć co najmniej 3 dni na bardziej szczegółowe poznanie miasta. Dla dokładniejszego poznania głównych dzielnic oraz wypadu za miasto w kierunku Cascais i Sintry idealnym byłoby wygospodarowanie 4-5 dni.

Komunikacja miejska w Lizbonie

Komunikacja miejska w Lizbonie to kombinacja nowoczesnego metra, zabytkowych tramwajów, autobusów oraz kolejek szynowych, często nazywanych windami, jak Elevador da Glória. Do tego dochodzą jeszcze prawdziwe windy, takie jak Elevador de Santa Justa.

Chcąc skorzystać z metra, powinniśmy zakupić specjalną kartę przedpłaconą Viva viagem card lub kartę 7 colinas. Karta kosztuje 0,50€. Możemy ją nabyć w automatach lub w punktach obsługi klienta, a następnie wpłacamy na nią środki. Co ważne, karta może działać w różnych trybach: biletu jednorazowego (ładujemy dokładną kwotę), karty dziennej oraz w trybie tzw. zappingu. Co ważne: na jednej karcie w danym czasie może być aktywny tylko jeden rodzaj biletu..

Więcej o samej karcie można znaleźć na oficjalnej stronie lizbońskiego metra.

W autobusach, tramwajach oraz windach mamy możliwość zakupienia droższego biletu na pokładzie lub korzystania z wcześniej nabitej karty przedpłaconej. W autobusie wsiadamy przez pierwsze drzwi. W przypadku windy Santa Justa kupując bilet w kasie, musimy zakupić bilet od razu w dwie strony.

Karta turystyczna LisboaCard

Jeżeli planujemy zwiedzić wiele atrakcji oraz codziennie korzystać z komunikacji miejskiej, warto rozważyć zakup oficjalnej karty turystycznej LisboaCard. Dzięki niej zyskujemy darmowy dostęp do komunikacji miejskiej (w tym dojazd pociągiem do Sintry) oraz bezpłatne wejście do wybranych atrakcji, takich jak Klasztor Hieronimitów czy Torre de Belém. Dodatkowo, karta zapewnia liczne zniżki, na przykład 15% rabatu w oceanarium.

Lista zniżek oraz darmowych atrakcji dostępna jest na oficjalnej stronie. Kartę możemy zakupić online i odebrać w jednym z punktów informacji turystycznej.

Kiedy najlepiej odwiedzić Lizbonę?

Chociaż w lipcu i sierpniu słońce przeważnie świeci i ryzyko opadów deszczu jest niskie, temperatura może regularnie przekraczać 30 stopni.

Idealnym czasem na wizytę w Lizbonie wydają się być druga połowa września i maja oraz pierwsza połowa czerwca. W tych miesiącach jest chłodniej, ale wciąż mało prawdopodobne są opady deszczu.

W listopadzie i grudniu możemy korzystać z promocji lotniczych oraz niższych cen hoteli, ale istnieje ryzyko częstych i intensywnych opadów deszczu. W przypadku krótkiego pobytu może nam się nie poszczęścić i cały czas będzie padać. Statystycznie w styczniu i lutym dni deszczowych jest podobna ilość, ale opady są jednak mniej obfite.

Na co uważać podczas odwiedzin Lizbony?

  • Poniedziałki - Wiele głównych muzeów oraz zabytków, takich jak Klasztor Hieronimitów, jest nieczynnych w poniedziałki.
  • Próby sprzedaży narkotyków - na terenie dzielnicy Baixa zdarza się, że młodzi ludzie podchodzą do turystów oferując narkotyki. Chociaż zazwyczaj nie są agresywni, najlepiej odmówić lub po prostu nie zwracać na nich uwagi.
  • Kieszonkowcy - w niektórych miejscach w Lizbonie kieszonkowcy stanowią istną plagę. Dotyczy to przede wszystkim historycznych tramwajów, innych środków komunikacji publicznej oraz zatłoczonych placów i atrakcji. Zawsze trzymajmy portfel dobrze ukryty i nigdy nie zostawiajmy niczego na widoku.
  • Wieczory w Alfamie - Alfama na zdjęciach i pocztówkach zawsze wygląda żywo i kolorowo. Niestety, wieczorem większość dzielnicy zamiera i nie jest najprzyjemniejszym miejscem do spacerów. Kiedy decydujemy się na wieczorne przechadzki, najlepiej trzymać się głównych tras i unikać ciemnych, opustoszałych zaułków.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama