Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona - dojazd, historia oraz informacje praktyczne

Na samym końcu historycznego regionu Attyka znajduje się jedno z najbardziej malowniczych miejsc Grecji, przylądek Sunion (po gr. Σούνιο / Sunio, po ang. Cape Sounion), na wierzchołku którego znajduje się piękna świątynia Posejdona.

Jest to bardzo popularne miejsce wśród odwiedzających Grecję amatorów fotografii, a także zwykłych turystów. Jednym z nich był słynny angielski poeta Lord Byron, który (czego jednak nie polecamy nikomu!) zostawił po sobie pamiątkę i wystrugał swoje imię tuż przy wejściu do świątyni poświęconej bogu mórz.

Widok na Świątynię Posejdona (Przylądek Sunion w Grecji)

Jeśli jesteśmy lub wybieramy się do Aten, Sunion może być dobrym pomysłem na wycieczkę i odpoczynek od zgiełku metropolii - dojazd, zwiedzenie okolicy i powrót powinny zająć nam około 6 godzin.

Niektórzy przyjeżdżają na przylądek jedynie by zobaczyć zachód słońca. Jeśli to jest naszym głównym celem, pamiętajmy o sprawdzeniu dokładnej godziny zachodu słońca i dopasujmy odpowiedni autobus lub czas przejazdu.

Świątynia Posejdona oraz port

!Przylądek Sunion - Świątynia Posejdona
Przylądek Sunion - Świątynia Posejdona

Miejsce kultu poświęcone Posejdonowi, bogu mórz, oceanów i żeglarzy, istniało w tym miejscu już w VIII wieku przed naszą erą. W V wieku p.n.e. zbudowano tutaj świątynie, która została jednak zniszczona przez Persów podczas najazdu w 480 roku p.n.e. Świątynia została odbudowana w porządku doryckim w trakcie rządów Peryklesa (444-440).

Wydarzenia te potwierdzają znaleziska archeologiczne, w tym znalezione kawałki rzeźb, które dzisiaj można zobaczyć w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

!Pozostałości po porcie przy Świątyni Posejdona na Przylądku Sunion w Grecji
Pozostałości po porcie przy Świątyni Posejdona na Przylądku Sunion w Grecji

Do dzisiaj zachowały się przede wszystkim ruiny świątyni, kilkanaście kolumn oraz podstawa. Spacerując po terenie zobaczymy również pozostałości po zabudowaniach mieszkalnych, a po zachodnio północnej stronie znajdziemy nawet małe pozostałości portu i doków dla statków.

Świątynia Posejdona jest podobna do świątyni Hefajstejona znajdującej się na terenie Agory w Atenach, i została zaprojektowana prawdopodobnie przez tego samego architekta. Świątynia Hefajstejona zachowała się w dużo lepszym stanie i pozwala na wyobrażenie sobie jak oryginalnie wyglądała świątynia poświęcona bogu mórz.

W trakcie wojen peloponeskich był to punkt strategiczny dla Ateńczyków, z tego powodu dookoła świątyni i zabudowań w 412 roku p.n.e. wybudowano fortyfikację (mury oraz wieże), której część zachowała się do dziś. Fortyfikacja miała wspierać żeglugę i ochraniać dostawy zboża.

!Fragment murów otaczających Świątynię Posejdona
Fragment murów otaczających Świątynię Posejdona

Przy najważniejszych punktach znajdziemy informacje w języku angielskim, i zdecydowanie warto przespacerować się po całym terenie. Na spokojnie obejście całego terenu potrzebujemy około godziny, chociaż warto usiąść na jednej z ławeczek i chociaż na chwilę nie przejmować się mijającym czasem.

Ciekawostka: Budowla to została zaprojektowana w celu utworzenia świętego trójkąta (razem z Partenonem oraz ze Świątynia Afai na wyspie Egina).

Ceny biletów wstępu do Świątyni Posejdona

[aktualizacja 5 marca 2020]

  • bilet normalny - 10€
  • bilet ulgowy - 5€

Bezpłatny wstęp:

  • 6. marca, 18. kwietnia, 18. maja, 28. październik
  • pierwsza niedziele miesiąca w okresie od listopada do marca

Dni i godziny otwarcia świątyni Posejdona

[stan na 5 marca 2020]

Codziennie, do zachodu słońca, z podziałem na sezony: letni i zimowy. W sezonie letnim atrakcja czynna jest od godziny 9:00, w zimowym od 9:30.

Zamknięte:

  • 1. stycznia,
  • 25. marca
  • Wielki Piątek i Wielka Sobota (inne godziny wstępu)
  • 1. maja
  • Wielkanoc
  • 25. i 26. grudnia

!Widok na okolice Świątyni Posejdona - Przylądek Sunion
Widok na okolice Świątyni Posejdona - Przylądek Sunion

Wschodni brzeg

Nie każdy odwiedzający wchodzi na teren świątyni Posejdona, wiele osób wybiera się tylko na wschodni brzeg - z którego rozpościerają się widoki na Morze Egejskie i Cyklady.

Jeśli chcemy dostać się na sam koniec - warto mieć odpowiednie obuwie, na końcu jest dość stromo i zejście oraz wejście mogą nie należeć do najłatwiejszych. W trakcie ciepłych miesięcy pamiętajmy również o nakryciu głowy oraz zapasie wody - żar lejący się z nieba i wysiłek fizyczny mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

!Widok na Świątynia Posejdona spoza granic obszaru archeologicznego
Widok na Świątynia Posejdona spoza granic obszaru archeologicznego

Świątynia Ateny

Schodząc drogą w dół trafiamy do ruin świątyni Ateny, znajdujących się na działce ogrodzonej niewysokim płotem. Nie są one jednak łatwe do zobaczenia z daleka. Niestety, z tej datowanej na VI wiek przed naszą erą świątyni nie zostało praktycznie nic z wyjątkiem kilku elementów podstawy.

Pomimo, że bliżej morza ważniejszy wydawał się Posejdon, a wgłąb lądu bogini Atena była uważana za najważniejsze z bóstw, to wyznawcy obu żyli na końcu Attyki w harmonii oddaleni od siebie o około 400 metrów.

Na miejscu możemy przeczytać informacje i poznać historię budowli oraz wizualizację. Wejście jest darmowe i nie powinnismy na miejscu spędzić więcej niż kilka minut.

!Ruiny Świątyni Ateny - Przylądek Sunion
Ruiny Świątyni Ateny - Przylądek Sunion

Plaża

Tuż obok świątyni Ateny znajduje się wydeptana dróżka prowadzącą w dół do małej plaży, gdzie możemy się położyć i nawet wejść do wody. Pamiętajmy, że dno pod wodą jest kamieniste i śliskie, a sama mała plaża jest kamienista - mimo to, jest to bardzo przyjemne miejsce.

Jeśli mamy więcej czasu, po zachodniej stronie znajdziemy hotel, restaurację oraz większą plażę, będziemy musieli jednak kawałek przespacerować, gdy zdecydujemy się tam dostać.

Przylądek Sunion - widok z obszaru archeologicznego Świątyni Posejdona

Odpoczynek

Naprzeciwko wejścia na teren świątyni znajduje się mała restauracja ze świetnym widokiem oraz sklep z pamiątkami. Ceny, czemu nie można się dziwić, są wysokie - jeśli jednak ktoś ma ochotę napić się zimnego wina i popatrzeć na okolicę - ciężko o lepsze miejsce.

Przykładowe ceny w restauracji w 2016 roku:

Pozycja z menu Cena
Sałatka grecka 6,60€
Sałatka Cesar 8,00€
Mousaka 10,00€
Spaghetti "a la carbonara" 12,00€
Deska serów 13,00€
Tzatziki 4,60€
Piwo Heineken (500 ml) 4,50€
Piwo Amstel (500 ml) 4,50€
Piwo Corona (330 ml) 7,00€
Kieliszek wina 3,50€
Retsina (750 ml) 12,00€
Ouzo 4,00 - 10,00€
Espresso 2,90€
Herbata 3,50€
Cappuccino 4,20€
Butelka wody (1L) 2,00€
Coca-Cola 3,00€
Kanapka z serem i szynką 4,00€

Dojazd na Przylądek Sunion z Aten

(aktualizacja 2017)

Przylądek Sunion oddalony jest od Aten o około 70 kilometrów. Na miejsce możemy dojechać autobusem lub wynajętym samochodem.

Jak dojechać na Przylądek Sunion z Aten?

Dojazd na przylądek jest prosty, wystarczy skorzystać z autobusu linii KTEL Attikis, który zawiezie nas wzdłuż linii brzegowej, najpierw mijając ateńską dzielnicę Glyfada z plażami i klubami, a następnie przejeżdżając przez skalistę wybrzeże. Pamiętajmy, żeby w autobusie usiąść po prawej stronie, będziemy mieć wtedy bardzo dobry widok na piękną lazurową wodę oraz morze. Sam przejazd zajmuje 2 godziny. Bilet kosztuje 6,90€ w jedną stronę.

Autobus odjeżdża z okolic parku Pedion tou Areos, przy ulicy Leof Alexandras, naprzeciwko dużego pomnika. Autobusy są białe i są w miarę nowe w porównaniu do innych odjeżdżających z okolicznych przystanków. Jeśli będziemy jechać rano lub wracać późnym wieczorem, nie polecamy wchodzić ani przechodzić parkiem, w środku można spotkać narkomanów i jest mało bezpiecznie.

!Lokalizacja przystanku autobusowego w kierunku Przylądka Sunion (screen: maps.google.pl)
Lokalizacja przystanku autobusowego w kierunku Przylądka Sunion (screen: maps.google.pl)

Bilety kupuje się w autobusie, jednak z reguły nie u kierowcy. Po starcie autobusu dodatkowa osoba powinna rozpocząć sprzedaż biletów, warto jednak o to zapytać - w naszym przypadku podczas powrotu zakup biletu możliwy był jedynie u kierowcy.

Autobus w trakcie przejazdu zatrzymuje się na innych przystankach, niestety nie ma podanych dokładnych godzin, i w ciepłych miesiącach może się okazać, że zabrakło dla nas miejsca - dlatego polecamy korzystać z pierwszego przystanku i pojawić się odpowiednio wcześniej.

Rozkład jazdy

[aktualizacja 5 marzec 2020]

Autobus odjeżdża z Aten codziennie o: 7:05 (oprócz niedzieli), 8:05, 10:05, 11:30, 13:05, 14:05 i 15:30.

Powrót do Aten: 8:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 16:00 i 17:30.

Aktualny rozkład jazdy najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie przewoźnika - LINK.

Rozkład dostosowany jest mniej więcej do godzin zachodu słońca, w miesiące wakacyjne ostatni powrót jest około godziny 19:00.

Uwaga! Rozkłady często ulegają zmianie, warto przyjść chwilę wcześniej i sprawdzić rozkład na szybie jednej z budynek. Wszystkie informacje są tam napisane w języku greckim z wyjątkiem rozkładów jazdy na Sunion.

Dojazd samochodem

Jeśli jedziemy samochodem, większy parking znajduje się trochę niżej, tuż obok świątyni Ateny. Po zostawieniu samochodu trzeba jeszcze kawałek podejść pod górę.

Również przy samym wejściu do świątyni Posejdona zaparkowane są samochody, jest tam jednak mało miejsca i może być problem z zaparkowaniem.

Świątynia Posejdona

Świątynia Posejdona na Półwyspie Sunion

!Widoki ze stanowiska archeologicznego Świątyni Posejdona na Przylądku Sunion
Widoki ze stanowiska archeologicznego Świątyni Posejdona na Przylądku Sunion

Reklama