Bagnoregio: atrakcje, zwiedzanie i informacje praktyczne

Bagnoregio to świetny pomysł na krótką wycieczkę z Rzymu dla osób, które szukają pięknych widoków i nietypowych miejsc. Malowniczo położona średniowieczna osada, z roku na rok, przyciąga coraz więcej zwiedzających.

!Civita di Bagnoregio
Civita di Bagnoregio

Zwiedzanie

De facto powinniśmy mówić o dwóch różnych miasteczkach: Bagnoregio i Civita di Bagnoregio. Administracyjnie jest to jedna społeczność, ale trzęsienie ziemi z 1695 roku odcięło Civitę od pozostałych osiedli. Od tego czasu osada pustoszała, dziś zamieszkuje ją ok. dziesięć osób, ale wielu mieszkańców Bagnoregio prowadzi tu sklepy lub restauracje (stąd popularne, choć nieco fałszywe, określenie "umierające miasto"). Większość zachowanych budowli pochodzi z okresu późnego średniowiecza, a sama Civita jest niewielka (na pobieżne przejście po wszystkich uliczkach wystarczy ok. 20 minut, warto jednak pozostawić sobie około godziny wolnego czasu).

Bagnoregio
Civita di Bagnoregio - brama wejściowa

Na co warto zwrócić uwagę?

  • Brama Santa Maria - niegdyś do miasteczka prowadziło pięć bram. Dziś dostaniemy się do niego tylko przez jedną z nich, nazywaną Santa Maria. Zwróćmy uwagę na płaskorzeźby dwóch lwów, z których jeden trzyma w łapach ludzką głowę. To pamiątka jednego z powstań ludowych wymierzonych w feudałów, którzy usiłowali narzucić mieszkańcom poddaństwo (Bagnoregio uznawało się bowiem za domenę papiestwa).

Civita di Bagnoregio - lew na bramie
Bagnoregio

  • Kościół świętego Donata (Chiesa di San Donato) - pierwsza świątynia na tym obszarze istniała już w VII wieku. Obecna poświęcona została św. Donatowi z Arezzo, który według legendy został zamordowany za panowania Juliana Apostaty. Kościół, pierwotnie romański, następnie rozbudowany w średniowieczu i po trzęsieniu ziemi w XVII wieku, prezentuje dziś swoistą mieszankę stylów architektonicznych. W jego wnętrzu zachowały się nieliczne zabytki z dawnych epok. Warto zwrócić uwagę na otoczony kultem renesansowy krucyfiks. Według legendy Chrystus z tego krzyża zapowiedział koniec zarazy, która pustoszyła okolicę w XV wieku. W czasie obchodów Wielkiego Piątku krucyfiks w uroczysty sposób przenosi się do tzw. Grobu Pańskiego.

Civita di Bagnoregio
Civita di Bagnoregio - kościół parafialny

  • Tunel - ciekawostką jest niewielki tunel, którym możemy przejść na sam koniec miejscowości. Najprawdopodobniej jest to dzieło etruskich budowniczych. Wylot drogi prowadzi do punktu widokowego na miejscowe badlandy (sieć głębokich, suchych i skalistych wąwozów) czyli Valle dei Calanchi.

!Civita di Bagnoregio - badlandy
Civita di Bagnoregio - badlandy
  • Inne - na terenie osady działa niewielkie muzeum minerałów. W okresie Bożego Narodzenia mieszkańcy przygotowują też jasełka. W czerwcu zaś urządzane są tradycyjne wyścigi na osłach. Jest to zwierzę dość istotne dla osady - do niedawna tylko na grzbietach osłów można było tu transportować żywność (od jakiegoś czasu zastąpił je elektryczny traktor).

Civita di Bagnoregio - kościół
Bagnoregio

Malownicze położenie Bagnoregio sprawia, że miejscowość ta pojawiła się w wielu włoskich filmach i reklamach. Co ciekawe, charakterystyczny wygląd miasteczka inspirował Hayao Miyazakiego podczas prac nad animacją "Laputa - podniebny zamek".

W samym Bagnoregio nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Jeśli jednak mamy trochę czasu warto wstąpić do miejscowej konkatedry św. Mikołaja, Donata i Bonawentury (Cattedrale dei Santi Nicola, Donato e Bonaventura). Współczesna świątynia pochodzi z XVIII wieku, ale jej najcenniejszym zabytkiem jest złoty relikwiarz w kształcie dłoni, kryjący kości św. Bonawentury. Był to jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza, zaliczony do doktorów Kościoła (Doctor Seraphicus). Urodził się i został uzdrowiony właśnie w Bagnoregio.

Na drugim krańcu miejscowości wzniesiono ossuarium w kształcie piramidy (Sacrario Garibaldino), które kryje szczątki garibaldczyków poległych w przegranej bitwie z wojskami papieskimi.

Civita di Bagnoregio
Relikwiarz św. Bonawentury - Bagnoregio

Informacje praktyczne

[stan na luty 2020]

  • Niestety nie istnieją bezpośrednie połączenia pomiędzy Rzymem a Bagnoregio. Będziemy musieli przesiąść się w Orvieto lub Viterbo (przy dobrym planie można połączyć wycieczkę ze zwiedzaniem jednej z tych miejscowości).

  • Z Orvieto i Viterbo odjeżdża kilka autobusów dziennie do Bagonregio. Uwaga! Rozkłady autobusów są tak skonstruowane, że o tej samej porze startuje kilkanaście kursów do różnych miejscowości. Należy więc uważnie obserwować tablice nadjeżdżających pojazdów, a najlepiej pytać kierowców o stację docelową (wymowa: "banjoredżio"). Od dworca autobusowego do Civita di Bagnoregio jest około 2,5 kilometra.

Civita di Bagnoregio
Civita di Bagnoregio

  • Wstęp na teren miasteczka wynosi 5€. Sama droga jest dość męcząca - będziemy musieli najpierw zejść kilkadziesiąt metrów w dół, a następnie pokonać podobną wysokość idąc pod górę (wracamy tą samą drogą).

  • Civita di Bagnoregio jest niewielkie, więc chociaż nie trafia tu zbyt wielu turystów, to w sezonie letnim może się okazać, że jego uliczki będą zatłoczone.

  • Najlepszy punkt widokowy (i jednocześnie najbardziej znany) znajduje się w okolicy Caffè Belvedere. Przed wejściem na taras możemy zaparkować samochód i skorzystać z toalety (płatna). Jeśli jednak dysponujemy własnym transportem i chcemy spojrzeć na miasteczko z nieco innej perspektywy warto zatrzymać się na niewielkim rynku w pobliskiej miejscowości Lubriano.

Konkatedra w Bagnoregio
Civita di Bagnoregio - brama


Reklama