Podróże po Europie

Civita di Bagnoregio - atrakcje opustoszałego miasta

Ostatnia aktualizacja: 21 września 2022

Bagnoregio to świetny pomysł na krótką wycieczkę z Rzymu dla osób, które szukają pięknych widoków i nietypowych miejsc. Malowniczo położona średniowieczna osada wymiera - dziś zamieszkuje ją dosłownie tuzin mieszkańców, ale z roku na rok przyciąga coraz więcej zwiedzających.

Bagnoregio leży w regionie Lacjum, na wschód od jeziora Bolsena.

Civita di Bagnoregio
Civita di Bagnoregio

Zwiedzanie Bagnoregio i Civita di Bagnoregio - co powinniśmy wiedzieć przed przyjazdem

De facto powinniśmy mówić o dwóch różnych miasteczkach: Bagnoregio i Civita di Bagnoregio. Administracyjnie jest to jedna społeczność, ale trzęsienie ziemi z 1695 roku odcięło Civitę od pozostałych osiedli. Od tego czasu osada pustoszała, dziś zamieszkuje ją ok. dziesięć osób, ale wielu mieszkańców Bagnoregio prowadzi tu sklepy lub restauracje (stąd popularne, choć nieco fałszywe, określenie "umierające miasto").

Konkatedra w Bagnoregio
Civita di Bagnoregio - brama

Większość zachowanych budowli pochodzi z okresu późnego średniowiecza, a sama Civita jest niewielka (na pobieżne przejście po wszystkich uliczkach wystarczy ok. 20 minut, warto jednak pozostawić sobie około godziny wolnego czasu).

Civita di Bagnoregio - informacje praktyczne

  • Civita di Bagnoregio jest niewielkie, więc chociaż nie trafia tu zbyt wielu turystów, to w sezonie letnim może się okazać, że jego uliczki będą zatłoczone.
  • Sama droga do osady jest dość męcząca - będziemy musieli najpierw zejść kilkadziesiąt metrów w dół, a następnie pokonać podobną wysokość idąc pod górę (wracamy tą samą drogą).
Bagnoregio
Civita di Bagnoregio - brama wejściowa

Bilet wstępu do Civita di Bagnoregio

Wstęp na teren miasteczka wynosi 5€. Bilety możemy zakupić w kasie na miejscu lub online na tej stronie. Zakup online może być dobrym pomysłem w sezonie lub w weekend, ponieważ ominiemy kolejki do kas biletowych.

Atrakcje Civita di Bagnoregio

Brama Santa Maria

Niegdyś do miasteczka prowadziło pięć bram. Dziś dostaniemy się do niego tylko przez jedną z nich, nazywaną Santa Maria. Zwróćmy uwagę na płaskorzeźby dwóch lwów, z których jeden trzyma w łapach ludzką głowę. To pamiątka jednego z powstań ludowych wymierzonych w feudałów, którzy usiłowali narzucić mieszkańcom poddaństwo (Bagnoregio uznawało się bowiem za domenę papiestwa).

Civita di Bagnoregio - lew na bramie
Bagnoregio

Kościół świętego Donata (Chiesa di San Donato)

Pierwsza świątynia na tym obszarze istniała już w VII wieku. Obecna poświęcona została św. Donatowi z Arezzo, który według legendy został zamordowany za panowania Juliana Apostaty. Kościół, pierwotnie romański, następnie rozbudowany w średniowieczu i po trzęsieniu ziemi w XVII wieku, prezentuje dziś swoistą mieszankę stylów architektonicznych. W jego wnętrzu zachowały się nieliczne zabytki z dawnych epok. Warto zwrócić uwagę na otoczony kultem renesansowy krucyfiks. Według legendy Chrystus z tego krzyża zapowiedział koniec zarazy, która pustoszyła okolicę w XV wieku. W czasie obchodów Wielkiego Piątku krucyfiks w uroczysty sposób przenosi się do tzw. Grobu Pańskiego.

Civita di Bagnoregio
Civita di Bagnoregio - kościół parafialny

Tunel

Ciekawostką jest niewielki tunel, którym możemy przejść na sam koniec miejscowości. Najprawdopodobniej jest to dzieło etruskich budowniczych. Wylot drogi prowadzi do punktu widokowego na miejscowe badlandy (sieć głębokich, suchych i skalistych wąwozów) czyli Valle dei Calanchi.

Civita di Bagnoregio - badlandy
Civita di Bagnoregio - badlandy

Punkt widokowy przy Caffè Belvedere

Najlepszy punkt widokowy (i jednocześnie najbardziej znany) znajduje się w okolicy Caffè Belvedere. Przed wejściem na taras możemy zaparkować samochód i skorzystać z toalety (płatna). Jeśli jednak dysponujemy własnym transportem i chcemy spojrzeć na miasteczko z nieco innej perspektywy warto zatrzymać się na niewielkim rynku w pobliskiej miejscowości Lubriano.

Inne atrakcje Civita di Bagnoregio

Na terenie osady działa niewielkie muzeum minerałów. W okresie Bożego Narodzenia mieszkańcy przygotowują też jasełka. W czerwcu zaś urządzane są tradycyjne wyścigi na osłach. Jest to zwierzę dość istotne dla osady - do niedawna tylko na grzbietach osłów można było tu transportować żywność (od jakiegoś czasu zastąpił je elektryczny traktor).

Civita di Bagnoregio - kościół
Bagnoregio

Civita di Bagnoregio - ciekawostki

Malownicze położenie Bagnoregio sprawia, że miejscowość ta pojawiła się w wielu włoskich filmach i reklamach. Co ciekawe, charakterystyczny wygląd miasteczka inspirował Hayao Miyazakiego podczas prac nad animacją "Laputa - podniebny zamek".

Atrakcje Bagnoregio

W samym Bagnoregio nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Jeśli jednak mamy trochę czasu warto wstąpić do miejscowej konkatedry św. Mikołaja, Donata i Bonawentury (Cattedrale dei Santi Nicola, Donato e Bonaventura). Współczesna świątynia pochodzi z XVIII wieku, ale jej najcenniejszym zabytkiem jest złoty relikwiarz w kształcie dłoni, kryjący kości św. Bonawentury. Był to jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza, zaliczony do doktorów Kościoła (Doctor Seraphicus). Urodził się i został uzdrowiony właśnie w Bagnoregio.

Na drugim krańcu miejscowości wzniesiono ossuarium w kształcie piramidy (Sacrario Garibaldino), które kryje szczątki garibaldczyków poległych w przegranej bitwie z wojskami papieskimi.

Civita di Bagnoregio
Relikwiarz św. Bonawentury - Bagnoregio

Jak dojechać do Civita di Bagnoregio? Parkingi i komunikacja publiczna

Najłatwiej dostać się do Civita di Bagnoregio z pomocą samochodu. Parking znajduje się tuż obok kładki prowadzącej do miasta lub nieco dalej od niej.

Niestety, nie istnieją bezpośrednie połączenia pomiędzy Rzymem a Bagnoregio. Będziemy musieli przesiąść się w Orvieto lub Viterbo (przy dobrym planie można połączyć wycieczkę ze zwiedzaniem jednej z tych miejscowości).

Z Orvieto i Viterbo odjeżdża kilka autobusów dziennie do Bagonregio. Uwaga! Rozkłady autobusów są tak skonstruowane, że o tej samej porze startuje kilkanaście kursów do różnych miejscowości. Należy więc uważnie obserwować tablice nadjeżdżających pojazdów, a najlepiej pytać kierowców o stację docelową (wymowa: "banjoredżio"). Od dworca autobusowego do Civita di Bagnoregio jest około 2,5 kilometra.

Civita di Bagnoregio
Civita di Bagnoregio

Reklama