Podróże po Europie

Lacjum - 10 atrakcji i najpiękniejszych miejsc. Sprawdź, co warto zobaczyć!

2 stycznia 2024

Dla wielu turystów zwiedzanie Lacjum jest równoważne z wizytą w Rzymie. Jest to jednak spore uproszczenie, bo choć regionowi Lazio daleko pod względem atrakcyjności turystycznej do Lombardii czy Kampanii, to i tak jest tu sporo do zobaczenia!

W naszym artykule przygotowaliśmy dla Was zestawienie najpiękniejszych miejsc w Lacjum. Od dawna regularnie jeździmy do Rzymu i za każdym razem staramy się zwiedzić co najmniej jedno miejsce w regionie.

Szczegółowe opisy wielu z wymienionych lokalizacji znajdziecie w dedykowanych artykułach, do których można przejść klikając w odnośniki umieszczone w tekście.

Rzym - najwspanialsze miasto świata

Co oczywiste, nie każdy zgodzi się z nasza opinią, ale dla nas Rzym jest najwspanialszym miastem na świecie. Starożytne zabytki, renesansowe i barokowe dzieła sztuki, historia wyczuwalna w każdym zakątku - to wszystko sprawia, że w mieście tym zakochują się miliony turystów z całego świata.

Rzym - Forum Romanum
Rzym - Forum Romanum

Od dawna regularnie odwiedzamy Wieczne Miasto, poznaliśmy je bardzo dobrze, napisaliśmy też o nim kilkadziesiąt artykułow i przewodników. Chcielibysmy pokazać, że Rzym to nie tylko Koloseum, Fontanna di Trevi, Forum Romanum czy Schody Hiszpańskie. To także mnóstwo innych atrakcji, często nieoczywistych i omijanych przez tłumy. Zachęcamy Was do poświęcenia wolnego czasu i przygotowania się dobrze do wyjazdu, abyście mogli jak najlepiej odkryć Rzym.

Informacje praktyczne

Na wizytę w Rzymie warto poświęcić przynajmniej 3, a najlepiej 4 bądź 5 dni. Polecamy Wam zapoznać się z naszymi artykułami, które pomogą w zaplanowaniu pobytu w Wiecznym Mieście:

Atrakcje Lacjum - Koloseum
Atrakcje Lacjum - Koloseum

Watykan

Watykan, najmniejsze państwo świata, oferuje odwiedzającym tak dużo atrakcji, że na zwiedzenie ich wszystkich może zabraknąć nam całego dnia. Zaczynając od Bazyliki św. Piotra, pełnej dzieł sztuki wielkich mistrzów, przez możliwość wejścia na Kopułę Bazyliki św. Piotra, po Muzea Watykańskie, w których miłośnicy sztuki i historii mogą spędzić cały dzień.

Widok na Plac św. Piotra z kopuły Bazyliki
Widok na Plac św. Piotra z kopuły Bazyliki

Specjalnie z myślą o naszych czytelnikach, którzy chcieliby lepiej poznać Watykan, przygotowaliśmy praktyczny przewodnik Watykan - zwiedzanie, zabytki i największe atrakcje.

Muzea Watykańskie - Grupa Laokoona
Muzea Watykańskie - Grupa Laokoona

Tivoli i Villa d'Este, renesansowa perła Lacjum

Tivoli, miasto oddalone o zaledwie około 30 km od Rzymu, jest idealnym wyborem na jednodniowy wypad z Wiecznego Miasta. Główną atrakcją Tivoli jest Villa d’Este - renesansowa rezydencja z przepięknymi ogrodami, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej fundatorem był kardynał Hipolit d'Este, syn Lukrecji Borgii. Warto przyjechać do Tivoli choćby tylko po to, aby zwiedzić ten zabytek i jego wspaniałe ogrody, które są uznawane za jeden z najwspanialszych przykładów parkowej sztuki renesansowej.

Fontanny w ogrodach Villa d'Este
Fontanny w ogrodach Villa d'Este

Dla nas równie ważna była możliwość zobaczenia pozostałości Świątyni Westy. Ten budynek z I wieku p.n.e., wzniesiony na planie okręgu, od wieków fascynował archeologów i podróżników.

Informacje praktyczne

Do Tivoli możemy dotrzeć na dwa sposoby: pociągiem lub autobusem firmy Cotral, lokalnego przewoźnika działającego w regionie Lacjum.

Pociągi kursują ze stacji Roma Termini lub Roma Tiburtina. Koszt biletu w jedną stronę waha się pomiędzy 2,60€ a 3,60€, a czas przejazdu wynosi od 40 do 70 minut.

Wszystko o zwiedzaniu słynnego kompleksu pałacowego opisaliśmy w artykule Villa d'Este - renesansowa perła Lacjum. Więcej ciekawych miejsc znajdziecie w przewodniku Tivoli - atrakcje, zabytki i zwiedzanie.

Widok na ruiny Świątyni Westy - co warto zobaczyć w Lacjum?
Widok na ruiny Świątyni Westy - co warto zobaczyć w Lacjum?

Willa Hadriana - śladami rzymskich cesarzy

Na obrzeżach Tivoli znajduje się jeszcze jeden zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To Willa Hadriana - ruiny rozległego kompleksu pałacowego wzniesionego przez cesarza Hadriana. Ze względu na swój rozmach i monumentalizm, kompleks ten przybrał formę małego miasta. Do naszych czasów zachowało się wiele jego elementów, jednak mniej niż połowa została dotychczas odkryta i zbadana.

Stanowiska archeologiczne Willi Hadriana
Stanowiska archeologiczne Willi Hadriana

Spacerując ruinami można łatwo uświadomić sobie, jaką potęgę reprezentował rzymski cesarz. Przy projektowaniu wielu budynków oraz struktur hojnie czerpano ze spuścizny starożytnego Egiptu oraz Grecji, których dorobek Hadrian głęboko podziwiał. Pragnął on połączyć w jednym miejscu architekturę trzech wielkich kultur, tworząc unikatowe arcydzieło.

Informacje praktyczne

Zafascynowani Willą Hadriana, poświęciliśmy jej dedykowany artykuł: Willa Hadriana w Tivoli - zwiedzanie, historia, informacje praktyczne.

Warto wiedzieć, że Willa Hadriana oddalona jest o 5 km od dworca kolejowego w Tivoli. Aby się do niej dostać, należy przesiąść się w autobus. Alternatywnie można dojechać bezpośrednio z Rzymu, korzystając z autobusu firmy Cotral.

Willa Hadriana - największe atrakcje Lacjum
Willa Hadriana - największe atrakcje Lacjum

Ostia Antica - ruiny antycznego miasta

Stanowisko archeologiczne Ostia Antica, położone niedaleko współczesnego Rzymu, prezentuje jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast rzymskich. Obszar wykopalisk jest na tyle rozległy, że miłośnicy historii i archeologii mogą tu spędzić długie godziny. Sami specjalnie się nie śpieszyliśmy, i jakie było nasze zaskoczenie, gdy po dwóch godzinach okazało się, że jeszcze spore połacie terenu zostały nam do zobaczenia!

Zdecydowanie polecamy wizytę w Ostia Antica każdemu, kto chciałby pospacerować uliczkami starożytnego miasta i poczuć, jak mogło wyglądać życie jego mieszkańców. Wśród zachowanych ruin można znaleźć ulice, domy, świątynie, łaźnie, teatr, forum i wiele innych budowli. Z odwiedzonych dotychczas przez nas wykopalisk, tylko Pompeje mogą równać się z "antyczną Ostią".

Informacje praktyczne

Aby dostać się do Ostia Antica, wystarczy skorzystać z kolejki Roma–Lido. Jej stacja początkowa to Porta San Paolo. Wysiadamy na stacji Ostia Antica. Czas podróży to 25 minut. Ponieważ Ostia jest dzielnicą Wiecznego Miasta, na trasie tej obowiązują zwykłe bilety komunikacji miejskiej w Rzymie.

Do stacji Porta San Paolo możecie dojechać metrem linii B. Należy wysiąść na stacji Piramide. Następnie możecie udać się specjalnym przejściem na peron kolejki Roma-Lido.

Civita di Bagnoregio - wizyta w opustoszałym mieście

Civita di Bagnoregio, niewielka wioska położona na szczycie wzgórza, często określana jest mianem "umierającego miasta". Osada została w dużej mierze opuszczona po tragicznym trzęsieniu ziemi, a obecnie zamieszkuje ją zaledwie kilkanaście osób. Mimo swojej skromnej populacji, Civita di Bagnoregio przyciąga turystów z całego świata, którzy pragną zobaczyć to malownicze i wyjątkowe miejsce.

Atrakcje Lacjum - Civita di Bagnoregio
Atrakcje Lacjum - Civita di Bagnoregio

Powinniście jednak wiedzieć, że główną atrakcją Civita di Bagnoregio jest samo miasteczko. Na spokojne przespacerowanie wszystkich jego uliczek wystarczy zwykle około 30 minut. Dodatkowo, intrygującą atrakcją jest tunel, który prawdopodobnie został wykopany jeszcze przez Etrusków.

Informacje praktyczne

Wstęp na teren Civita di Bagnoregio jest płatny i kosztuje 5€. Niestety, dojazd transportem publicznym nie należy do najprostszych. Trzeba najpierw dojechać do Viterbo lub Orvieto, a tam przesiąść się w autobus. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu.

Więcej informacji o miasteczku znajdziecie w naszym przewodniku Civita di Bagnoregio - atrakcje opustoszałego miasta.

Uliczki Civita di Bagnoregio
Uliczki Civita di Bagnoregio

Bracciano - malownicze jezioro i potężny zamek

Jezioro wulkaniczne Bracciano znane jest przede wszystkim z imponującego średniowiecznego zamku Orsini-Odescalchi (Castello Orsini-Odescalchi), który jest jednym z największych i najlepiej zachowanych w całych Włoszech.

We wnętrzu tej obronno-mieszkalnej warowni zachował się renesansowy wystrój pomieszczeń oraz bogata kolekcja mebli, obrazów i innych dzieł sztuki. Wśród nich są popiersia wykonane przez Berniniego, przedstawiające Paolo Giordano oraz Izabelę z Orsinich.

Zamek, wzniesiony w XV wieku, stanowi główną atrakcję miasteczka Bracciano. Warto jednak zarezerwować sobie chwilę na spacer po jego urokliwych uliczkach, które zachowały historyczny charakter.

Informacje praktyczne

Zamek jest dostępny dla zwiedzających. Spacerując po jego wnętrzach, możecie zapoznać się z dekoracjami i eksponatami, które opowiadają o jego sześćsetletniej historii. Ponadto, zamek oferuje piękny widok na jezioro, jedno z największych we Włoszech.

Dojazd z Rzymu do Bracciano jest bardzo prosty. Wystarczy wsiąść w pociąg regionalny na stacji Roma Ostiense i po nieco ponad godzinie wysiąść na stacji Bracciano. Bilet kosztuje 3,60€, a kupicie go na stronie Trenitalia, włoskiego przewoźnika.

Castel Gandolfo - letnia rezydencja papieży

Jezioro Albano, położone na południowy wschód od Rzymu, jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Lacjum. To urokliwe jezioro wulkaniczne znane jest głównie z kompleksu pałacowego w Castel Gandolfo, letniej rezydencji papieży. Historia tego miejsca jest jednak znacznie bogatsza. Według legendy, to właśnie tu miała się znajdować Alba Longa, miasto założone przez potomków Eneasza. Tutaj mieli urodzić się Romulus i Remus, tu również doszło do walki pomiędzy Horacjuszami a Kuriacjuszami.

Jezioro Albano w Lacjum
Jezioro Albano w Lacjum

Większość turystów przybywa tu jednak nie w poszukiwaniu śladów antycznych – których niewiele przetrwało – ale aby zwiedzić pałac papieski oraz cieszyć się przejażdżką po jego przepięknych ogrodach.

Informacje praktyczne

Do Castel Gandolfo można dojechać pociągiem regionalnym z Rzymu, ze stacji Roma Termini. Podróż trwa około 45 minut, a bilet kosztuje 2,10€. Bilet najwygodniej kupić na stronie Trenitalia, włoskiej kolei państwowej.

Na wizytę w Castel Gandolfo najlepiej zarezerwować sobie przynajmniej pół dnia. O atrakcjach przeczytacie więcej w naszym przewodniku Castel Gandolfo - letnia rezydencja papieży i inne atrakcje

Atrakcje Lacjum - ogrody papieskie
Atrakcje Lacjum - ogrody papieskie

Civitella d'Agliano - średniowieczna wioska na wzgórzu

Na północno-wschodnich obrzeżach Lacjum, niedaleko granicy z regionem Umbria i około 25 km od miasta Orvieto, skrywa się Civitella d'Agliano - urokliwa wioska zbudowana na szczycie skały tufowej. Mimo że jej historia sięga czasów etruskich, obecny wygląd miejscowości jest wynikiem prac średniowiecznych budowniczych.

Civitella d'Agliano to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Lacjum, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas podróży po tej części Włoch.

Ponieważ Civitella d'Agliano nie oferuje zbyt wielu atrakcji, swoją wizytę w tym miasteczku warto połączyć ze zwiedzaniem parku Sacro Bosco w Bomarzo lub sąsiedniego Orvieto, słynącego ze wspaniałej katedry oraz studni św. Patryka. Więcej informacji znajdziecie w naszym przewodniku: Orvieto w Umbrii - atrakcje, zwiedzanie, zabytki

Sacro Bosco - tajemniczy park w Bomarzo

Sacro Bosco (Święty Las), znany również jako Park Potworów (Parco dei Mostri), to najbardziej nietypowa atrakcja na naszej liście. Znajduje się on w miasteczku Bomarzo, na północy Lacjum.

Ten wyjątkowy park, pełen surrealistycznych rzeźb olbrzymich mitologicznych stworzeń wykutych w tufowych skałach, od lat przyciąga turystów poszukujących atrakcji poza utartymi szlakami.

Co zaskakujące, chociaż park ten powstał w epoce renesansu, to niczym nie przypomina innych realizacji z tego okresu. Jego fundatorem był kondotier Pier Francesco Orsini, który wykonanie projektu zlecił Pirro Ligoriemu, cenionemu architektowi ogrodów. Sacro Bosco jest często interpretowany jako wyraz osobistych cierpień Orsiniego, który stworzył ogród po śmierci swojej żony.

Informacje praktyczne

Dojazd transportem publicznym do Bomarzo jest dość uciążliwy, dlatego lepszym wyborem może być wypożyczenie samochodu i odwiedzenie przy okazji Civitella d'Agliano, a może i Orvieto lub jeziora Bolsena.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama