Delta rzeki Axios (Wardar) - okolice Salonik

Saloniki kuszą turystów starożytnymi zabytkami, muzeami i restauracjami z grecką kuchnią. Co jednak jeśli chcemy odpocząć od gwaru dużego miasta i turystów? Odpowiedzią jest delta Axios! Taką wycieczka będzie nas kosztowała tylko tyle ile miejski bilet autobusowy.

!Grecja - rzeka Axios
Grecja - rzeka Axios

Delta rzeki

Dxios (w języku macedońskim Wardar) to jedna z większych rzek Grecji. Wspomina o niej Homer - wiele rodów miało wywodzić się właśnie od owej rzeki. Woda z Axios była uważana za jedną z najczystszych w tej części świata. O żyjących tutaj plemionach krążyły legendy, a w późniejszych czasach okoliczne bagna były miejscem koczowania barbarzyńców.

Wycieczka nad rzekę Axios w okolicach Salonik (Grecja)

Ujście do morza w dawnych wiekach wyglądało zupełnie inaczej. Najprawdopodobniej położone ponad 70 kilometrów od wybrzeża miasta, niegdyś leżały nad morskim brzegiem. Jednak duża ilość mułu niesiona przez słodkie wody doprowadziła do gwałtownej zmiany linii brzegowej. W latach 20 i 30 XX wieku podjęto szereg prac melioracyjnych, które raz na zawsze ukształtowały krajobraz delty Axios. Dziś jej ujście jest parkiem narodowym i jednym z ciekawszych punktów przyrodniczych w okolicach Salonik.

Park Narodowy Delta Axios w Grecji

Fauna i flora

Wyprawa nad Axios to okazja do obserwacji wielu gatunków zwierząt. Przelatuje tutaj wiele interesujących ptaków. Poza licznie reprezentowanymi tu kaczkami (krzyżówki, świstuny, rożeńce) możemy spotkać flamingi, pelikany i kormorany. W poszukiwaniu pokarmu trafiają tu też orły bieliki. Nad rzeką żyją również żółwie.

Ciekawostką jest fakt, że deltę zamieszkuje stadko dzikich koni. W latach 60. znalazło się tu kilka sztuk koni porzuconych przez rolników. Zwierzęta rozmnożyły się i przetrwały do dziś.

Grecja - wycieczka z Salonik nad rzekę Axios

Jak dojechać na Axios?

Park Narodowy Delta Axios to wiele kilometrów tras rowerowych i pieszych. My proponujemy wycieczkę nad lagunę Kalochori. Dostać się tam możemy autobusem miejskim z dworca głównego w Salonikach. Linią numer 40 należy jechać do przystanku Miltiadou. Tam trzeba trzeba cofnąć się do wcześniejszego skrzyżowania i wybrać drogę oddalającą się od zabudowań pod kątem 45 stopni. Należy iść nią aż do tablic oznaczających granicę parku. Niech nie zmylą nas widniejące po prawej stronie budynki przemysłowe - jesteśmy na dobrej drodze!

Rzeka Axios w Grecji


Reklama