Jezioro Kerkini w Grecji - okolice Salonik

Kerkinitis - mało znane wśród turystów jezioro (niektóre przewodniki nawet o nim nie wspominają) jest jedną z ciekawszych przyrodniczych atrakcji północnej Grecji. Wycieczka w to fascynujące miejsce nie zajmie więcej niż jeden dzień jeśli wybierzemy się tam pociągiem z Salonik.

Grecja - podczas wizyty nad Jeziorem Kerkini

Historia

Samo jezioro jest stosunkowo młode i stanowi najlepszy dowód na to, że czasami człowiek może pomóc naturze. Pobliska rzeka Struma znana była ze swego zamulenia. Nigdy nie zapisała się w szczególny sposób w mitach, choć okoliczni mieszkańcy twierdzą, że nad jej brzegami miał niegdyś odpoczywać Herakles. Do 1932 roku w tych okolicach istniało kilka większych cieków wodnych. Wtedy władze postanowiły zbudować tutaj zbiornik retencji. Spiętrzone wody zalały obszar o wielkości ponad 50 kilometrów kwadratowych tworząc płytkie jezioro. Duże zamulenie i niewielka głębokość przyciągnęły ptaki. Gatunki wędrowne zatrzymują się tutaj żeby zdobyć pożywienie i odpocząć przed dalszą drogą. Lustro wody ciągle się obniża dlatego ingerencja człowieka jest w tym przypadku niezbędna. Tak było np. w latach 80. kiedy to, aby uratować jezioro, wybudowano drugą tamę i przeprowadzono szereg prac ratunkowych.

Grecja - Jezioro Kerkini (podczas rejsu łódką)

Fauna i flora

Jezioro Kerkini (Kerkinitis) to przede wszystkim ptaki. W sezonie ich wędrówek zobaczymy tu najwięcej pelikanów, kormoranów i flamingów. Szacuje się, że nad jeziorem w ciągu roku pojawia się ponad 220 gatunków naszych pierzastych przyjaciół! Jedna trzecia z nich to gatunki wpisane do greckiej czerwonej księgi zwierząt. Poza tym jezioro jest domem dla licznych ryb oraz prawie 50 gatunków płazów i gadów. Żyją tu też ssaki - w okolicznych lasach spotyka się niedźwiedzie, latem i wiosną pławią się tutaj bawoły.

Wiosną tafla jeziora pokrywa się kwitnącymi liliami wodnymi. Jego północne i wschodnie brzegi porastają wysokie trzciny.

Jezioro Kerkini w Grecji

Jak zobaczyć jezioro Kerkini (Kerkinitis)? [aktualizacja 2017]

Z Salonik nad jezioro najlepiej dotrzeć pociągiem. Należy wysiąść w miejscowości Livadia Kerkinis i stamtąd przejść 4 kilometry drogą w kierunku południowym (nie przechodzimy przez tory kolejowe).

W okolicach jeziora znajduje się organizacja turystyczna, której pracownicy wskażą nam gdzie można wynająć przewodników. Aby obejrzeć ptaki należy bowiem wynająć łódkę. Koszt takiej wyprawy wynosi ok. 40€ od łódki (jeśli zbierze się więcej niż cztery osoby opłata maleje do 6 - 7€ od osoby).

Do Livadii Kerkinis kursują tylko dwa pociągi dziennie. Prawdopodobnie więc będziemy musieli spędzić nad jeziorem większość dnia. Można też spróbować złapać stopa do miejscowości Sidirokastro (ruiny zamku i fortecy z pocz. XX wieku), a stamtąd autobus KTEL w kierunku południowym (aby dostać się do Salonik konieczna będzie jeszcze przesiadka w Serres).


Reklama