Komunikacja miejska w Nicei, rowery miejskie oraz pociąg turystyczny

Transport publiczny w Nicei obsługują autobusy (ponad 130 linii) oraz tramwaje przejeżdżające przez centrum miasta. Za zarządzanie komunikacją miejską odpowiada firma Ligne d’Azur.

Dostępnych jest kilka rodzajów biletów.

  • bilet na jeden przejazd - koszt 1,50€. Umożliwia przejazd z przesiadkami w trakcie 74 minut (bilet musimy skasować po każdej zmianie środka transportu). Możemy go zakupić w autobusie lub w maszynie na przystanku.
  • Multi 10 - karnet umożliwia 10 pojedynczych przejazdów (trwających do 74 minut). Koszt 10€. Bilet kasujemy za każdym razem po pierwszym wejściu do autobusu. Na wyświetlaczu wyświetli się liczba pozostałych przejazdów. Uwaga! Z biletu grupowego może korzystać więcej niż jedna osoba. Musimy jednak skasować bilet tyle razy, ile osób chce z niego skorzystać. Nie kasujmy biletu w trakcie przesiadki, inaczej pobierze nam kolejną podróż. Karnet zakupimy w punktach sprzedaży.
  • bilet 24-godzinny, ważny od pierwszego skasowania. Możemy go zakupić u kierowcy lub w punktach sprzedaży. Koszt 5€
  • bilet 7-dniowy, ważny 7 dni od dnia pierwszego skasowania. Możemy go zakupić w punktach sprzedaży. Koszt 15€.

Powyższe bilety obowiązuje na obszarze regionu Métropole Nice Côte d’Azur, w którego skład wchodzi m.n. pobliskie Villefranche-sur-Mer.

W przypadku tramwajów biletów nie zakupimy u motorniczego. Dostępne są w automatach na przystankach. Zapłacimy w nich gotówką lub kartą.

Firma Ligne d’Azur stworzyła planner podrózy, który umożliwia znalezienie trasy pomiędzy dwoma dowolnymi adresami/punktami. Znajdziemy go pod tym adresem.

Za komunikację w nocy odpowiadają autobusy nocne o nazwie Noctambus. Dojazd z i na lotnisko opisaliśmy w artykule Lotnisko Nicea (NCE) - dojazd do centrum miasta.

Wybierasz się do Nicei?

Nicea

Zwiedzanie Nicei

Zobacz jak zwiedzać Niceę, poznaj jej najważniejsze atrakcje oraz przeczytaj informacje praktyczne

Nicea

Gdzie spać w Nicei?

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Nicei. Dowiedz się gdzie najlepiej szukać noclegu w tym mieście.

Komunikacja regionalna

O czym warto wspomnieć, Nicea ma wiele wygodnych połączeń autobusowych z innymi miastami i miasteczkami Riwiery Francuskiej. Dotyczy to m.in. Cannes, Monako, Mentony czy Èze.

Koszt pojedynczego przejazdu na tych trasach wynosi tyle samo co przejazd jednorazowy w samej Nicei - 1,50€. I tu zaczyna się malutka komplikacja. Połączenia te obsługiwane są przez innych przewoźników (m.in. TAM) i obowiązuje na nie inny bilet - Ticket Azur. Kupimy go w punktach sprzedaży oraz u kierowcy. Po wejściu do autobusu kierowca zapyta nas o miejsce docelowe i na podstawie naszej odpowiedzi zdecyduje, jaki bilet nam sprzedać. Jeśli poruszamy się w obrębie Nicei zakupimy bilet miejski, jeśli wyjeżdżamy poza strefę to otrzymamy Ticket Azur.

Na przejazdy poza Niceę nie obowiązuje bilety czasowe ani karnety. Jeśli skorzystamy z karnetu i wyjedziemy poza strefę miejską to w przypadku kontroli otrzymamy mandat.

Rowery miejskie

Podobnie jak w wielu innych miastach Europy w Nicei również funkcjonuje system rowerów miejskich. System nosi nazwę Velo bleu (niebieski rower), a stacje dostępne są w całym mieście. Aby wypożyczyć rower musimy najpierw się zarejestrować i wykupić abonament. Dostępne są wersje na 1 dzień (1,50€) i na 7 dni (5€).

Mając aktywną subskrypcję możemy pobrać rower. Pierwsze 30 minut jazdy jest darmowe, kolejne 30 minut kosztuje 1€, następnie każda rozpoczęta godzina to koszt 2€. Rejestracji online można dokonać na tej stronie. Podczas rejestracji musimy podać dane naszej karty kredytowej.

Więcej informacji: oficjalna strona Velo bleu oraz mapa stacji.

Pociąg turystyczny

Osoby dla których długie spacery są zbyt męczące mogą skorzystać z usług małego pociągu turystycznego, który przejeżdża przez stare miasto i dojeżdża aż na wzgórze zamkowe, z którego po 10 minutowym postoju wraca z powrotem do miasta.

Pociąg odjeżdża codziennie z Promenady Anglików naprzeciwko wejścia do Ogrodu Alberta I (Jardin Albert I). Koszt przejazdu to 10€ dla dorosłych i 5€ dla dzieci od 4 do 12 lat. Czas przejazdu to około 45 minut.

Pociąg odjeżdża co 30 minut od 10:00 do:

  • 17:00 w styczniu, lutym, marcu, październiku, listopadzie i grudniu
  • 18:00 w kwietniu, maju i wrześniu
  • 19:00 w czerwcu, lipcu i sierpniu

Reklama