Malta - informacje praktyczne

Waluta: Euro
Języki urzędowy: maltański oraz angielski
Numer alarmowy: 112

Malta od jakiegoś czasu stała się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Ta malutka wyspa jest prosta do zwiedzania, na miejscu mogą jednak czekać na nas małe niespodzianki.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd na Maltę. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

Olbrzymia większość transakcji na Malcie to transakcje gotówkowe. Firmy na Malcie zdają sobie jednak sprawę jak ważną częścią gospodarki Malty jest turystyka i w większości miejsc znajdziemy także terminale płatnicze.

Płatność kartą

W niemal wszystkich najważniejszych zamkniętych atrakcjach, restauracjach i w większości większych sklepów zapłacimy na Malcie kartą kredytową lub wypukłą. Obsługiwane są przede wszystkim karty Visa, chociaż z kartami Mastercard również nie powinno być problemu.

Kartą nie zapłacimy w małych sklepach, w budkach z jedzeniem ulicznym czy za krótkie rejsy turystyczne.

Czy na Malcie można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Na Malcie dużo bankomatów należy do firmy HSBC i to oddziałów tego banku powinniśmy wypatrywać szukając miejsc do wypłaty gotówki.

Sklepy na Malcie

Na Malcie spotkamy tylko jedną dużą sieć supermarketów, niemiecki dyskont Lidl. Ceny są tam niskie, jednak oprócz piwa Cisk nie doświadczymy tam produktów typowo maltańskich, spotkamy za to wiele włoskich. Wszystkie sklepy Lidl znajdują się dalej od miejsc turystycznych, bez wypożyczonego samochodu podróż do nich może być nieopłacalna czasowo.

Oprócz Lidla spotkamy w miastach różne markety i małe sklepy, nie jest ich jednak dużo. Warto wcześniej sprawdzić okoliczne sklepy, lub występujące na trasie.

Sprawdź również artykuł: Ceny na Malcie.

Godziny i dni otwarcia sklepów

Sklepy na Malcie otwarte są z reguły od 7:00-8:00 do 19:00-20:00. Rzadko kiedy sklepy na Malcie będą otwarte dłużej niż 21:00. Utrudnia to nieco pobyt, szczególnie jeśli planujemy aktywnie zwiedzać i podróżować w ciągu dnia. Warto czasem zrobić małe zakupy w środku dnia i nosić je ze sobą, później możemy mieć problem z zakupieniem podstawowych produktów.

Większość sklepów będzie zamknięta w niedzielę oraz w święta.

Napiwki

Napiwki na Malcie są czymś ogólnie przyjętym, jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi możemy zostawić 5-10%, lub zwyczajnie zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty.

Czy Malta jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Pomimo mrocznego wyglądu uliczek Malta jest bezpiecznym miejscem. Warto uważać na kieszonkowców, nie zostawiać swoich rzeczy bez opieki ani nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje w miejscach dalekich od skupisk ludzkich.

Jeśli zdecydujemy się na trekking lub spacer poza miastami na terenach zielonych, nie zdziwmy się spotykając ludzi ze strzelbą lub słysząc strzały, polowanie na ptaki jest popularną formą spędzania wolnego czasu na wyspie.

Kościoły oraz świątynie

Malta jest jednym z najbardziej religijnych państw w Europie. Bez względu na dzień tygodnia, w kościołach spotkamy wielu modlących się wiernych. Pamiętajmy o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju, nie powinniśmy wchodzić w koszulkach lub bluzkach bez ramiączek, ani w spodenkach/spódnicach powyżej kolan.

W trakcie świąt odbywają się procesje, podczas których niektóre ulice są zamykane i nie kursuje komunikacja.

Noclegi

Na Malcie w większości budynków nie ma ogrzewania, turystom z Polski może być zwyczajnie zimno. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do niskich temperatur, jadąc poza sezonem warto w tej sprawie napisać do hotelu i zapytać o ogrzewanie lub ciepłe kołdry.

Z drugiej strony, klimatyzacja w hotelach jest na porządku dziennym, więc w gorące dni temperatura w hotelu nie jest problemem.

Komunikacja miejska

Większość przystanków komunikacji miejskiej na Malcie jest na żądanie, musimy więc w środku autobusu nacisnąć guzik “Stop”, lub pomachać na przyjeżdżający autobus czekając na przystanku. Autobusy rzadko przyjeżdzają na czas.

Więcej informacji: Komunikacja miejska na Malcie.

Na co uważać podczas odwiedzin Malty?

Ruch lewostronny

Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Powinniśmy mieć to na uwadze, jeśli planujemy wypożyczenie samochodu.

Gniazdka

Gniazdka na Malcie są identyczne jak w Wielkiej Brytanii, czyli trzy wtyki, z napięciem 230 V. Najlepiej przed przyjazdem zaopatrzyć się w przejściówkę (adapter). W niektórych hotelach czy apartamentach w jednym z gniazdek znajdziemy przejściówkę, jest to ukłon w stronę turystów, natomiast nie jest to norma.

Sezon letni i zimowy

Większość rozkładów na Malcie ma podział na sezon letni i sezon zimowy. W przypadku niektórych z nich sezon letni zaczyna się dopiero w połowie czerwca i trwa do połowy września lub października.

Zawsze upewnijmy się, czy znaleziony rozkład lub godziny otwarcia dotyczą okresu, w którym wybieramy się na wyspę.

Głębokość wody

Jeśli zdecydujemy się popływać, pamiętajmy, że w kawałek od brzegu głębokość wody może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów, i prądy mogą być bardzo mocne.

Odpowiednie ubranie na trekking

Jeśli chcemy pospacerować wzdłuż wybrzeża, warto przygotować odpowiednie ubranie. Trasy trekkingowe są kamieniste i często wymagają wchodzenia góra/dół, odpowiedni ubiór jest bardzo ważny.


Reklama