Największe atrakcje w Rotterdamie

Rotterdam - miasto niemal całkowicie zniszczone podczas nalotów dywanowych w trakcie drugiej wojny światowej, dziś jest jednym z najciekawszych miast zachodniej Europy. Nowoczesna architektura, interaktywne muzea, klimatyczne uliczki przy nabrzeżu - to tylko niektóre z zalet tego miejsca.

Tuż obok miasta znajduje się największy port w Europie, port Rotterdam, który możemy obejrzeć z daleka z wieży widokowej Euromast.

W tym drugim co do wielkości mieście holenderskim nie zachowało się wiele zabytków - możemy jednak zobaczyć piękny ratusz, Witte Huis czy Hotel New York, spod którego przez lata odpływali mieszkańcy Europy za nowym życiem do Ameryki.

Rotterdam jest dość drogim miastem, na szczęście miasto przygotowało specjalną kartę dla turystów, Rotterdam Welcome Card, dzięki której możemy taniej odwiedzić najciekawsze atrakcje i opcjonalnie poruszać się po mieście.

Zastanawiacie się co najlepiej zobaczyć i zrobić w Rotterdamie w trakcie krótkiego pobytu? Zapraszamy do zapoznania się z naszą lista najciekawszych miejsc i atrakcji tego niepowtarzalnego miasta.

Co zrobić i zobaczyć w Rotterdamie?

Jeśli jesteś zainteresowany również innymi informacjami, zapraszamy do artykułu o zwiedzaniu Rotterdamu.

Oglądanie miasta z wieży Euromast

Rotterdam wieczorem - widok z wieży Euromast

Euromast jest to wieża widokowa w Rotterdamie, z której możemy dobrze obejrzeć architekturę miasta. Widać stąd doskonale słynny most Erasmusbrug, z góry można podziwiać także zieloną część miasta (znajdującą się przy samej wieży) - Het Park. Wieża spośród innych tego typu obiektów wyróżnia się częścią nazwaną Euroscoop, która to jest platformą wjeżdżającą do góry i przy tym obracającą się.

Na wieżę najlepiej wybrać się pod wieczór, gdy jest jeszcze jasno, i zostać do czasu zachodu słońca - widok wtedy jest niesamowity.

Wieża Euromast w Rotterdamie

Obejrzyj zdjęcia i film z naszego pobytu na wieży widokowej Euromast w Rotterdamie.

Wstąp do nowoczesnej hali targowej - Markthal

!Markthal w Rotterdamie
Markthal w Rotterdamie

Czy hala targowa może kojarzyć się z dziełem sztuki? Ta znajdująca się w Rotterdamie jak najbardziej! Z zewnątrz dosyć spokojna aczkolwiek oryginalna bryła, lekko zaokrąglona w kształcie podkowy. Wewnątrz cały „sufit” oraz boczne ściany (wewnątrz) tej hali pokryte są zapierającym dech w piersiach przypominającym animację dziełem kilku artystów. Kompozycja nosi nazwę „Róg obfitości”. Przedstawia ona bardzo kolorowe grafiki wykonane przy pomocy programu studia Pixar. Malownicze dzieło przedstawia m.in.: ogromne owady, owoce, warzywa oraz kwiaty.

W środku można kupić i skosztować wielu ciekawych rzeczy. Dla łasuchów znajdzie się nawet "czekoladowy kabab". :)

Więcej zdjęć i informacji o Markthal w Rotterdamie.

Odwiedziny w ogrodzie zoologicznym i oceanarium

ZOO w Rotterdamie

Diergaarde Blijdorp czyli ZOO w Rotterdamie to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na licznie zgromadzone tam okazy zwierząt. Jedną z najlepszych atrakcji tego ogrodu jest Oceanarium, w którym znajduje się przeszklony tunel. Pod takim tunelem można spacerować i podziwiać pływające nad nami żyjące tam zwierzęta.

Innym wartym szczególnego polecenia miejscem w ZOO jest pawilon Amazonica, który jest rajem dla motyli.

Pełna relacja z wizyty w ZOO w Rotterdamie.

Zwiedzanie stadionu Feyenoordu

!Stadion Feijenoord - podczas zwiedzania
Stadion Feijenoord - podczas zwiedzania

Stadion “De Kuip" jest doskonale znany każdemu kibicowi piłki nożnej. Ta legendarna arena Feyenoordu Rotterdam oraz reprezentacji Holandii jest otwarta dla zwiedzających - i zdecydowanie warto znaleźć półtorej godziny i się tam wybrać .

W trakcie zwiedzania zobaczymy m.in. szatnię dla gości, salkę konferencyjną oraz staniemy na płycie boiska - na którą wejdziemy tunelem przeznaczonym dla piłkarzy.

Sam stadion jest dość wiekowy - oddano go do użytku w 1937 roku - czuć jednak w nim tę magię, której często brakuje nowym obiektom.

Szersza relacja ze zwiedzania stadionu De Kuip w Rotterdamie.

Zobacz i wejdź do Ratusza miejskiego

Ratusz w Rotterdamie

Ratusz w Rotterdamie został wybudowany w latach 1914-1920, jest to jeden z nielicznych budynków w centrum miasta, które przetrwały bombardowania w 1940 roku. W 1997 roku został uznany za zabytek narodowy.

W Ratuszu znajduje się Dzwonnica, której wysokość wynosi 71 metrów. Na szczycie wieży znajduje się posąg złotego anioła pokoju, rzeźbiarza Johan'a Keller'a. Sam budynek zbudowany jest wokół dużego dziedzińca.

Do Ratusza można bez problemu wejść i obejrzeć główny hol, następnie warto udać się na dziedziniec, który jest równie piękny.

!Dziedziniec Ratusza w Rotterdamie
Dziedziniec Ratusza w Rotterdamie

Znajdź pomnik ropy - "Cascade"

!Cascade - pomnik ropy w Rotterdamie
Cascade - pomnik ropy w Rotterdamie

Ropa w Rotterdamie doczekała się własnego pomnika - "Cascade" (autorstwa grupy Atelier Van Lieshout), który składa się z baryłek (jest ich osiemnaście) oraz ludzkich sylwetek, oba elementy zlewają się w jedność. Postacie nabierają często dramatycznych kształtów.

Obiekt warty jest odszukania i spojrzenia na niego z bliska.

Spacer po moście Erasmusbrug i po nabrzeżu

!Widok na most Erasmusburg w Rotterdamie
Widok na most Erasmusburg w Rotterdamie

Rotterdam to miasto o bardzo ciekawej architekturze. Jednym z bardziej znanych obiektów jest tutaj most Erasmusburg, po którym warto się przespacerować.

Opróćz mostu polecamy wybrać się na spacery po nabrzeżach z obu jego stron. Z każdego mijesca możemy zobaczyć całkowicie inne i interesujące obiekty. Należą do nich m.in.: Willemsbrug i Witter Huis.

Willemsbrug to drogowy most wantowy znajdujący się nad Nową Mozą. Wygląda on dosyć charakterystycznie z powodu koloru, na który został pomalowany. Jego czerwona barwa sprawia, że jest on wyrazisty i widoczny z daleka.

Witte Huis - czyli tak zwany „Biały Dom” to budynek, który jako jeden z niewielu przetrwał bombardowanie podczas II Wojny Światowej. Został on zbudowany w stylu secesyjnym, na wzór amerykańskich budynków biurowych. W chwili ukończenia jego budowy był najwyższym budynkiem w Europie, a jego wysokość to zaledwie 43 metry.

!Witte Huis i most Willemsbrug w Rotterdamie
Witte Huis i most Willemsbrug w Rotterdamie

Innym wartym zobaczenia budynkiem jest Holland-Amerika Lijn czyli Hotel New York, który obecnie funkcjonuje jako hotel, niegdyś obiekt ten był siedzibą największej na świecie firmy rejsowej - Holland-Amerika Lijn (H.A.L.), obecnie ich siedziba znajduje się w Seattle.

W okolicach mostu znajdziemy również wiele nowoczesnych drapaczy chmur, z których najciekawszy jest kompleks De Rotterdam.

!Holland-Amerika Lijn - Hotel New York - Rotterdam
Holland-Amerika Lijn - Hotel New York - Rotterdam

Podsumowanie

Wymienione przez nas atrakcję powinny zapełnić dwu lub trzy dniowy wyjazd do Rotterdamu - pamiętajcie jednak, że to oczywiście nie wszystkie wspaniałe atrakcję tego miasta - Rotterdam oferuje ich znacznie więcej!

Jeśli macie więcej czasu możecie odwiedzić inne muzea, m.in. muzeum Boijmansa Van Beuningena (znajdziemy tam kilka oryginalnych eksponatów, w tym człowieka wystawiającego głowę z podłogi!), muzeum morskie (statki i łodzie na zewnątrz mogą okazać się dla Was ciekawsze niż środek) oraz muzeum sztuki Kunsthal.

Warto również wybrać się na dworzec główny, jeśli dostaliśmy się do miasta innym środkiem transportu - jego kształt jest unikalny, także otaczające go budynki są dość ciekawe.

Pamiętajcie również, że w Holandii wchodzimy do komunikacji miejskiej na początku, a bilet kasujemy.. również przy wyjściu.


Reklama