Podróże po Europie

Rotterdam - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie słynnego miasta portowego.

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2023

Rotterdam to miasto portowe o bogatej historii, które zostało niemalże doszczętnie starte z powierzchni ziemi przez niemieckie bombowce podczas II wojny światowej.

Planując wycieczkę do Rotterdamu, nie należy oczekiwać mnóstwa tradycyjnych zabytków. Miasto to jednak obfituje w nowoczesną architekturę i różnorodne atrakcje, dzięki czemu każdy odwiedzający powinien znaleźć tu coś dla siebie. Gospodarka współczesnego Rotterdamu wciąż opiera się na handlu morskim. Niegdyś tutejszy port był największy na świecie, obecnie jednak może pochwalić się "skromniejszym" mianem największego w Europie.

W naszym przewodniku przedstawimy Wam najciekawsze atrakcje Rotterdamu i pomożemy zaplanować udaną wizytę w tym fascynującym mieście.

Jak zwiedzać Rotterdam?

Centrum Rotterdamu, skupiające najwięcej atrakcji miasta, jest na tyle kompaktowe, że bez problemu można zwiedzić je pieszo. Jeśli jednak planujemy odwiedzić atrakcje znajdujące się dalej od centrum, najlepiej skorzystać z dobrze rozwiniętej sieci transportu publicznego, obejmującej metro, tramwaje i autobusy.

Osoby, które zamierzają aktywnie zwiedzać Rotterdam, mogą rozważyć zakup oficjalnej karty turystycznej Rotterdam Welcome Card. Występuje ona w wariantach 1-, 2- i 3-dniowym oraz w dwóch wersjach:

  • wyłącznie jako karta zniżkowa do różnych atrakcji miejskich,
  • jako karta zniżkowa, która dodatkowo uprawnia do nielimitowanego korzystania z miejskiego transportu publicznego.
Widok na Rotterdam z wieży widokowej Euromast
Widok na Rotterdam z wieży widokowej Euromast

Co warto zobaczyć w Rotterdamie? Największe atrakcje i zabytki

Euromast - punkt widokowy z panoramą mostu Erasmusbrug

Erasmusbrug to nowoczesny most wiszący, nazwany na cześć Erazma z Rotterdamu, który łączy dwie części miasta. Jednym z jego elementów jest most zwodzony o długości niemal 90 metrów, stanowiący największą konstrukcję tego typu w regionie. Po południowej stronie przeprawy rozciąga się obszar wypełniony nowoczesnymi drapaczami chmur.

Słynny wiszący most w Rotterdamie - Erasmusbrug
Słynny wiszący most w Rotterdamie - Erasmusbrug

Aby spojrzeć z góry na most Erazma i otaczającą go nowoczesną architekturę, warto wybrać się na taras widokowy wieży obserwacyjnej Euromast. Jest to jedna z najwyższych budowli w mieście - jej całkowita wysokość wynosi obecnie 186 m! Atrakcja posiada tarasy zamknięte oraz punkt widokowy na świeżym powietrzu, który umożliwia podziwianie panoramy Rotterdamu bez przeszkody w postaci szyby. W pogodne dni z wieży roztacza się widok nawet do 30 km, więc mając trochę szczęścia wypatrzymy stamtąd nawet Hagę.

Euromast - informacje praktyczne

Wieża posiada tak naprawdę kilka punktów widokowych usytuowanych na różnej wysokości. Zaczynamy od poziomu restauracyjnego składającego się z dwóch kondygnacji położonych na 96 i 101 metrze. Widok stamtąd ograniczony jest przez szybę.

Czternaście metrów powyżej znajduje się otwarty taras wraz z wejściem do atrakcji zwanej Euroscoop. Jest to oszklona kapsuła, do której wchodzą odwiedzający i zajmują miejsca siedzące. Następnie zostaje ona zamknięta i powoli rusza w stronę szczytu wieży, jednocześnie delikatnie obracając się wokół własnej osi. Całość kręci się przez cały czas - nawet wtedy, gdy osiągnie już ostateczną wysokość, podobnie jak podczas zjazdu w dół. Pozwala to na spokojne obejrzenie panoramy miasta z różnych wysokości.

Na wieży Euromast, oprócz tarasu widokowego, działa również restauracja.

Aktualne ceny biletów oraz dni i godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie atrakcji.

Więcej informacji o punkcie widokowym oraz zdjęć znajdziecie w naszym artykule Euromast.

Markthal - jedna z najbardziej unikatowych hal targowych Europy

Odwiedzając Rotterdam, nie można pominąć słynnej hali targowej Markthal. Miejsce to, pełne smaków z różnych zakątków świata, świetnie oddaje wielokulturowe, portowe tradycje miasta. Wewnątrz obecne są nie tylko sklepy i stoiska, ale także restauracje.

Markthal w Rotterdamie
Markthal w Rotterdamie

Wielu turystów przybywa tutaj nie tylko, aby skosztować orientalnych przysmaków, ale również z pragnieniem zobaczenia budynku o kształcie podkowy, którego sufit i boczne ściany zdobią przepiękne grafiki. Ta niezwykła kompozycja nosi nazwę „Róg obfitości” i prezentują obrazy pełne kolorów, utworzone za pomocą programu studia Pixar. Wielobarwne dzieło przedstawia między innymi ogromne owady, owoce, warzywa, a także kwiaty.

Więcej informacji znajdziecie w artykule Markthal - kolorowa hala targowa w Rotterdamie

Domy-sześciany Pieta Bloma

Całkiem niedaleko targowiska Markthal zobaczymy słynne domy sześciany (Kijk-Kubus), będące efektem odważnej wizji architekta Pieta Bloma. W latach 70. XX wieku zaprojektował on niezwykle założenie - domy, których ostatni poziom miał formę kostki. Początkowo planowano utworzyć ponad 180 takich budynków, ale ostatecznie powstało mniej niż 20. Mimo że mają one już swoje lata, wciąż zachwycają odważną i niekonwencjonalną wizją architekta.

Co ciekawe, w jednym ze słynnych domów kostek działa dziś hostel Stayokay Rotterdam, posiadający w swojej ofercie duże pokoje (6-osobowe) lub łóżka w pokojach wieloosobowych.

Muzeum Boijmans Van Beuningen

Muzeum Boijmans Van Beuningen to jedno z najważniejszych muzeów sztuki w całej Holandii, którego historia sięga 1849 roku. Pozornie enigmatyczna nazwa tej instytucji odnosi się do dwóch jej najbardziej hojnych darczyńców: Fransa Jacoba Otto Boijmansa oraz Daniela George'a van Beuningena.

W zbiorach muzeum znajdują się przede wszystkim obrazy datowane od epoki gotyku, ale również rzeźba i szkice. Obejrzymy tam dzieła takich artystów jak Rembrandt, Van Gogh, Hieronim Bosch, Pieter Bruegel i Rubens. Turyści najczęściej fotografują jednak dzieło Maurizio Cattelana, przedstawiające człowieka wychodzącego z podłogi.

Muzeum Boijmans Van Beuningen - informacje praktyczne

Niestety, na chwilę ostatniej aktualizacji naszego artykułu, muzeum było zamknięte ze względu na prace renowacyjne. Aktualnie, możliwe jest wyłącznie zwiedzanie nowoczesnego budynku Depot Boijmans Van Beuningen, sąsiadującego z muzeum, gdzie przechowywane są wszystkie zbiory - jest to pierwszy tego typu publiczny magazyn na świecie. Zwraca on na siebie uwagę swoją oszkloną architekturą. Na jego dachu powstały ogrody tarasowe, oferujące panoramiczny widok na okolicę.

Muzeum Sztuki w Rotterdamie W Rotterdamie działa także drugie muzeum sztuki o nazwie Kunsthal. Nie posiada ono stałej kolekcji, lecz organizowane są w nim wystawy tymczasowe. Jeśli planujemy się tam wybrać, warto dokładnie sprawdzić, co jest aktualnie na ekspozycji.

Muzeum Morskie w Rotterdamie z najstarszym zachowanym modelem statku

Założone w XIX wieku, Maritiem Museum Rotterdam jest całkowicie poświęcone morskim wojażom, a jego celem nadrzędnym jest dokumentowane morskiego dziedzictwa Holandii. Muzeum składa się z dwóch głównych części: ekspozycji wewnątrz budynku i przystani z zabytkowymi jednostkami pływającymi.

Placówka posiada kilka unikatowych eksponatów, takich jak dawne dzienniki czy najstarszy zachowany model statku w Europie (Mataró), ale my, jako fani tego typu placówek, czuliśmy lekki niedosyt. Dopiero skansen łodzi i statków zdołał ten niedosyt zrekompensować.

Naszym zdaniem na spokojne zwiedzenie muzeum warto zarezerwować około 2 godzin.

Ogród zoologiczny i Oceanarium

Jedną z największych atrakcji Rotterdamu jest miejscowy ogród zoologiczny, który obejmuje również Oceanarium z jednym z najbardziej fascynujących tuneli podwodnych w Europie. To idealne miejsce dla turystów w każdym wieku.

Jednym z najbardziej fascynujących miejsc w rotterdamskim zoo jest pawilon pokryty kopułą, znany jako Amazonica. Przenosi on odwiedzających do tropikalnego świata pełnego roślin oraz fruwających motyli, których naturalne siedlisko znajduje się w Ameryce Południowej. Oprócz przepięknych owadów, które cały czas nam towarzyszą, zobaczymy tam również żółwia Matamata. Zbiorniki wodne upiększa natomiast największa na świecie lilia wodna - Wiktoria królewska [Victoria Regis]. W naszej opinii Amazonica to jeden z najwspanialszych domów motyli w Europie.

Wiktora Królewska w zoo w Rotterdamie
Wiktora Królewska w zoo w Rotterdamie
Dowiedz się więcej: Zoo oraz Oceanarium w Rotterdamie

Zwiedzanie stadionu Feyenoordu Rotterdam

Stadion “De Kuip" jest doskonale znany każdemu sympatykowi piłki nożnej. Ta legendarna arena Feyenoordu Rotterdam oraz reprezentacji Holandii jest otwarta dla zwiedzających, i warto znaleźć czas, by wybrać się na trwającą około 90 minut wycieczkę z przewodnikiem.

Podczas zwiedzania zobaczymy m.in. szatnię dla gości, salkę konferencyjną oraz staniemy na płycie boiska, na którą wejdziemy tunelem przeznaczonym dla piłkarzy. Dodatkowo, będziemy mieli szansę odwiedzenia klubowego muzeum.

Podczas wizyty na płycie stadionu De Kuip
Podczas wizyty na płycie stadionu De Kuip

Sam stadion, oddany do użytku już w 1937 roku, jest dość wiekowy, ale można w nim poczuć tę magię, której często brakuje nowszym obiektom. W ostatnich latach planowano budowę całkiem nowego stadionu, ale ostatecznie projekt ten przełożono na przyszłość.

Ratusz i jego dziedziniec

Ratusz w Rotterdamie powstał w latach 1914-1920 i jest jednym z nielicznych budynków w centrum miasta, który przetrwał niemieckie naloty podczas II wojny światowej.

Ratusz w Rotterdamie
Ratusz w Rotterdamie

Ratusz posiada dzwonnicę o wysokości 71 m, na szczycie której umieszczono posąg złotego anioła pokoju, dzieło rzeźbiarza Johana Kellera.

Wskazówka praktyczna Będąc w okolicy, warto rzucić okiem na rotterdamski ratusz, obejrzeć jego główny hol, a następnie udać się na urokliwy dziedziniec, wokół którego powstało całe założenie.
Dziedziniec ratusza
Dziedziniec ratusza

Delfshaven - śladami dawnego Rotterdamu

Jeśli chcielibyśmy doświadczyć atmosfery dawnego Rotterdamu, nic straconego. Wystarczy tylko oddalić się nieco od centrum, w stronę historycznej dzielnicy Delfshaven, która w dużej mierze przetrwała niemieckie bombardowania. Czekają tam na nas liczne zabytki i atrakcje, takie jak:

  • Zabytkowe kamienice i pełne historycznej atmosfery nabrzeże.
  • Kościół Pielgrzymów Pelgrimvaderskerk z 1417 roku, gdzie pielgrzymi ze statku "Mayflower" zgromadzili się na modlitwę przed wyruszeniem w podróż do Ameryki. Świątynię można zwiedzać, ale tylko w ograniczonych godzinach w piątki i soboty. Jeśli Wam na tym zależy, sprawdźcie przed przyjazdem aktualne informacje na oficjalnej stronie kościoła.
  • Korenmolen de Distilleerketel - młyn wiatrakowy z XVIII wieku, położony na południowym krańcu części portowej. Wewnątrz znajduje się sklep. Warto spróbować zajrzeć do środka - czasami możliwy jest wstęp na punkt widokowy.
  • Browar De Pelgrim, gdzie napijemy się piwa i zobaczymy proces jego produkcji.

Delfshaven to nasz ulubiony zakątek Rotterdamu, które gorąco polecamy odwiedzić. Na krótki przegląd okolicy starczy nam zazwyczaj godzina lub dwie, jednak można tam spokojnie spędzić i pół dnia. Na miejsce najwygodniej dotrzemy metrem. Po wyjściu ze stacji Delfshaven wystarczy przejść kilkaset metrów, aby znaleźć się w historycznej części dzielnicy.

Kościół św. Wawrzyńca - ostatnie świadectwo średniowiecznego centrum miasta

Kościół św. Wawrzyńca w Rotterdamie (Grote of Sint-Laurenskerk) to ostatnie zachowane świadectwo średniowiecznego Rotterdamu w historycznym centrum miasta. Ta protestancka świątynia, zbudowana pomiędzy XV a XVI stuleciem, była pierwszym budynkiem w mieście wykonanym w całości z kamienia.

Budynek również ucierpiał znacznie podczas bombardowań w czasie II wojny światowej, a przetrwały z niego wyłącznie wieża oraz mury. Szczęśliwie podjęto jednak decyzję o odbudowie, dzięki czemu w centrum miasta zachował się ostatni relikt dawnych czasów.

Pomnik ropy Cascade

W Rotterdamie ropa naftowa doczekała się swojego własnego pomnika - "Cascade", stworzonego przez grupę Atelier Van Lieshout. Pomnik o imponującej wysokości 8 metrów jest zbudowany z osiemnastu baryłek, które łączą się z sylwetkami ludzkimi. Wszystko to stapia się razem, tworząc kształty o dramatycznym wyglądzie.

Pomnik ropy Cascade
Pomnik ropy Cascade

Pomnik Rozdarte miasto

Kolejnym z ważniejszych rotterdamskim pomników jest rzeźba z brązu zatytułowana De Verwoeste Stad ("Rozdarte Miasto"). Dzieło to upamiętnia zniszczenie centrum Rotterdamu przez Niemców w 1940 roku. Jest to najbardziej znana praca autora rzeźby, Ossipa Zadkine.

Pomnik - Rozdarte miasto - Rotterdam
Pomnik - Rozdarte miasto - Rotterdam

Atrakcje w Rotterdamie poza utartym szlakiem - co jeszcze warto zobaczyć?

Rotterdam to miasto o interesującej architekturze. Nasz artykuł rozpoczęliśmy od wspomnienia moście Erasmusburg. Warto udać się na spacer po odchodzących od niego nabrzeżach, gdzie natrafimy na wiele wartych uwagi obiektów. Należą do nich m.in.: Willemsbrug i Witter Huis.

Willemsbrug to drogowy most wantowy (podwieszany) znajdujący się nad Nową Mozą. Wygląda on dosyć charakterystycznie z powodu koloru - jego czerwona barwa sprawia, że jest wyrazisty i widoczny z daleka.

Witte Huis (Biały Dom) to z kolei budynek, który jako jeden z niewielu przetrwał niemieckie bombardowania. Powstał on w stylu secesyjnym na wzór amerykańskich budynków biurowych. W chwili ukończenia jego budowy był najwyższym budynkiem w Europie, choć jego wysokość to zaledwie 43 metry.

Witte Huis i most Willemsbrug w Rotterdamie
Witte Huis i most Willemsbrug w Rotterdamie

Innym wartym zobaczenia uwagi zabytkiem jest budynek Holland-Amerika Lijn. Obecnie działa w nim hotel, ale niegdyś obiekt ten był siedzibą największej na świecie firmy rejsowej - Holland-Amerika Lijn (H.A.L.), która dziś mieści się w Seattle.

Holland-Amerika Lijn - Hotel New York - Rotterdam
Holland-Amerika Lijn - Hotel New York - Rotterdam

W okolicach mostu Erazma zobaczymy także wiele nowoczesnych drapaczy chmur, z których najciekawszy jest kompleks De Rotterdam.

Atrakcje Rotterdamu poza miastem - Kinderdijk

Podczas przygotowywania planu zwiedzania Rotterdamu, warto umieścić na liście miejsc do odwiedzenia malowniczą wieś Kinderdijk. Ten malowniczy zakątek gromadzi niemal 20 zabytkowych wiatraków, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1997 roku.

Do Kinderdijk możemy dostać się z Rotterdamu na wiele sposobów - autobusem, tramwajem wodnym, a nawet rowerem. Na miejscu czeka na nas wiele atrakcji ukazujących ewolucję holenderskiej techniki.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama