Gdzie spać w Salonikach? Garść praktycznych informacji i przykładowe hotele

Dla każdego kto kiedykolwiek odwiedził Ateny Saloniki mogą być nie lada zaskoczeniem. Miasto jest żywe i wesołe, knajpki w części nadmorskiej są przepełnione, a ludzie spacerują gwarno do późnych godzin nocnych. Aż trudno uwierzyć, że według statystyk po kryzysie w Grecji zauważalnie spadł poziom życia.

Nie jest jednak tak, że w mieście panuje idylla. Wiele ulic jest zaniedbanych i mało oświetlonych, a niektóre obszary mogą być mało komfortowe w przypadku wieczornych powrotów.

Najlepszym miejscem na szukanie noclegu w Salonikach jest historyczne centrum, czyli obszar w przeszłości otoczony murem i jego najbliższa okolica. To właśnie tam znajdują się wszystkie najważniejsze atrakcje. Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujemy się na nocleg dalej (np. szukając oszczędności) powinniśmy kierować się na wschód, gdzie mieszka lokalna klasa średnia. Na zachodzie i północnym-zachodzie znajdują się dzielnice uważane za mało bezpieczne dla przyjezdnych i nocleg tam może być nie najlepszym pomysłem.

Baza noclegowa

W Salonikach znajdziemy wszystkie popularne typy noclegów - od gwiazdkowych hoteli, przez tzw. hotele butikowe, hostele i pensjonaty oraz zwyczajne apartamenty.

Zasada jest taka, że czym bliżej morza i zachodniej granicy starego miasta - tym więcej drogich hoteli. Czym dalej od tych rejonów, tym wybór noclegów jest bardziej zróżnicowany.

Z zasady ceny noclegów w Salonikach potrafią być rozsądne, ale najlepiej oceniane hotele czy pensjonaty potrafią być z perspektywy polskiego turysty drogie. Szukając tańszego noclegu powinniśmy liczyć się z tym, że warunki nie będą luksusowe.

Jeśli wybieramy się do Salonik latem upewnijmy się, że na miejscu dostępna jest klimatyzacja. Dużym ułatwieniem jest też lodówka. Nie zawsze w historycznych budynkach dostępna będzie winda.

Wyszukaj nocleg w całych Salonikach

Gdzie szukać noclegu w historycznym centrum?

Na dzisiejszy kształt historycznego starego miasta największy wpływ miał Wielki Pożar z 1917 roku, który strawił olbrzymią część zabudowy - głównie w części południowej i zachodniej. Obszar ten został całkowicie przebudowany, ulice są tu szerokie i otoczone wyższymi zabudowaniami. W części ocalałej miasto jest już całkowicie inne - dominują tam wąskie i słabo oświetlone uliczki oraz niska zabudowa. Północna część zdaje się być bardzo zaniedbana i o ile spacery w dzień mają swój urok, tak wieczorne powroty w te okolice dla wielu mogą być bardzo niekomfortowe - a już szczególnie dla pojedynczych osób lub samotnych kobiet.

Inną kwestią jest to, że miasto pnie się w górę - i mniej więcej od połowy historycznego starego miasta aż do Ano Poli, czyli Górnego Miasta, zaczyna być bardziej stromo. Sumując to z wąskimi uliczkami i gęstą zabudową otrzymujemy receptę na męczące i stresujące powroty po zachodzie słońca.

Miejscowi zapytani o najlepszą okolicę na znalezienie noclegu często odpowiadają, że cały obszar na południe od ulicy Egnatia jest bezpieczny, a tereny na północ aż do historycznych granic starego miasta już mniej.

Trudno powiedzieć, czy nie jest to zbyt dużą przesadą. Na pewno szukając noclegu na północy warto szukać czegoś bliżej zachodniej części, np. w okolicy rzymskiego forum, lub przy głównych ulicach. Przykładem takiego noclegu jest bardzo dobrze oceniany hostel Stay Hybrid, który znajduje się przy szerokiej ulicy Ionos Dragoumi.

Za mało bezpieczną okolicę uchodzi obszar na północ od Rotundy. Nawet w dzień towarzystwo kręcące się na placu nieopodal nie wzbudza dużego zaufania.

Zdecydowanie najlepszą okolicą na znalezienie noclegu są okolice Placu Arystotelesa. Niemal zawsze są tu tłumy spacerujących mieszkańców, knajpki są tu też otwarte do późnych godzin nocnych. Niestety, hotele przy samym placu należą do bardzo drogich, możemy jednak znaleźć nocleg trochę dalej.

Przykładem niedrogiego hotelu w stosunkowo bliskiej odległości od placu (około 800 metrów na północny-zachód) jest Nea Metropolis. Warunki może nie są luksusowe, ale biorąc pod uwagę relacje ceny do jakości wygląda to dobrze. W niektórych pokojach znajdują się lodówki. Obsługa też jest pomocna (nas wsparli nawet w telefonach do greckiej firmy w sprawie jednej z rezerwacji).

Znajdź noclegi w okolicy Placu Arystotelesa

Tłumy mieszkańców spacerują też nadmorską promenadą, ale tak jak w przypadku samego Placu Arystotelesa minusem może być wszechobecny hałas.

Kawałek na zachód od Placu Arystotelesa znajdziemy chyba najmodniejszą dziś część miasta - Ladadikę. Dawniej funkcjonowały tu magazyny, dziś jest to kulinarne i imprezowe centrum miasta. Na pewno zatrzymanie się w tej okolicy może być dobrym wyborem, chociaż raczej nie najtańszym.

Bardzo dobre warunki w najbliższej okolicy Ladadiki oferuje Colors Ladadika Central, chociaż ceny nie należą tu do najniższych.

Znajdź nocleg na obszarze Ladadika

Bez względu na to na jaki nocleg się zdecydujemy, to warto rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej. Oferta noclegowa nie jest w Salonikach tak szeroka jak w typowo turystycznych miastach - w sezonie może być trudno znaleźć coś w rozsądnej cenie na ostatnią chwilę.

Znajdź inne noclegi w historycznym centrum

Na co uważać szukając noclegu?

Pomimo że Saloniki są bezpieczniejsze od Aten, to wciąż warto sprawdzić komentarze innych turystów dotyczące bezpieczeństwa oraz wziąć pod uwagę wysokość na której znajduje się wybrany hotel.

Na pewno lepiej nie rozważać noclegu w okolicy dworców: autobusowego i kolejowego. Ich okolice są bardzo mało przyjemne i czas który zyskamy podczas odjazdu opłacimy większym stresem przy powrotach w pozostałe dni.


Reklama