Dziewczyna z perłą - historia i ciekawostki powstania hipnotyzującego dzieła z galerii w Hadze

Obraz Dziewczyna z perłą od stuleci zachwyca ludzi na całym świecie. Inaczej nazywany jako Dziewczyna w perłowych kolczykach został stworzony przez znanego holenderskiego malarza Jana Vermeera. Dziewczyna z perłą bywa określana również mianem Mona Lisy północy lub Holenderskiej Mona Lisy. Wszystko za sprawą porównywalnej popularności obu pań.

Dziewczyna z perłą

Historia i ciekawostki

Dzieło zostało uznane za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. Obecnie obraz znajduje się muzeum Mauritshuis w Hadze.

Obraz Dziewczyna z perłą przedstawia młodą dziewczynę w niebiesko – żółtym turbanie na głowie oraz z dużym perłowym kolczykiem w uchu. Aby namalować turban, artysta użył jednego ze swoich ulubionych pigmentów – lazurytu, za który ówcześnie trzeba było słono zapłacić. Może to świadczyć o doskonałej sytuacji finansowej artysty, zwłaszcza, że kolor ten często trafiał na tworzone przez niego płótna.

Wspaniałe cieniowanie twarzy udało się uzyskać dzięki użyciu płaskiego pędzla ... z borsuczej sierści. Uwagę przyciągają zwłaszcza błyszczące oczy kobiety, które mienią się niczym diamenty. Cały obraz jest wspaniałą grą światła i cienia, które Vermeer uchwycił i odtworzył wręcz idealnie.

Historia obrazu nie jest do końca jasna. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał, nie wiadomo również czy został stworzony na czyjeś zlecenie. Choć artysta miał w swojej kolekcji głównie obrazy ukazujące sylwetki ludzkie w kontekście narracyjnym, Dziewczyna z perłą jest jednym z jego nielicznych portretów.

Podejrzewa się, że dziewczyną z obrazu może być córka malarza – Maria. Inne źródła mówią, że kobietą z obrazu jest jedna z sekretnych miłości artysty.

Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że w dorobku malarza znajduje się jedynie około 30 obrazów. W swoich dziełach w mistrzowski sposób bawił się światłem, co uczyniło jego dzieła naprawdę wyjątkowymi.

Zanim w 1903 roku Dziewczyna z perłą trafiła do muzeum Mauritshuis, miała wielu właścicieli. W 1994 r. obraz został gruntownie odrestaurowany.

Ciekawostką może być fakt, że w 1999 roku ukazała się książka, inspirowana tym niezwykłym obrazem. Jej autorką jest Tracy Chealier, a powieść bardzo szybko stała się bestsellerem. W 2003 roku na podstawie książki nakręcono bardzo znany film - „Dziewczyna z perłą”. Choć filmowa historia jest stuprocentową fikcją literacką, podczas oglądania jesteśmy w stanie uwierzyć, że to prawdziwa historia powstania słynnego obrazu. Dzięki niemu obraz stał się jeszcze bardziej znany na całym świecie.

Informacje praktyczne

Jeśli chcecie na własne oczy zobaczyć słynne dzieło, powinniście odwiedzić muzeum w Hadze Mauritshuis Museum.

Cena normalnego biletu wstępu wynosi 14,00€, studenci mogą zakupić bilet za 11,00€, natomiast osoby poniżej 19. roku życia wchodzą bezpłatnie.

Galeria czynne jest codziennie (oprócz dni: 1. stycznia, 6. listopada i 25. grudnia).


Reklama