Lotnisko Memmingen (FMM) - dojazd do centrum miasta, do Monachium i do innych miast Bawarii

Lotnisko w Memmingen jest budżetową możliwością na dostanie się do południowo-zachodniej części Bawarii, skąd już stosunkowo niedaleko do Monachium czy do słynnych zamków Ludwika II.

Port lotniczy położony jest w malowniczym regionie Allgäu na obszarze historycznej Szwabii, stąd możemy spotkać się również z nazwą Port lotniczy Allgäu-Memmingen.

Lotnisko oddalone jest od centrum miasta o około 4 kilometry.

Informacje podstawowe

  • Nazwa: Port lotniczy Memmingen
  • Nazwa w języku niemieckim: Flughafen Memmingen
  • Nazwa w języku angielskim: Memmingen Airport
  • Kod IATA - FMM
  • Ilość terminali: 1

W momencie pisania artykułu na lotnisko w Memmingen można było dolecieć linią Ryanair z lotniska Warszawa-Modlin lub linią Wizzair z lotniska w Katowicach.

Jak dojechać z lotniska w Memmingen do centrum miasta?

Do centrum miasta (a dokładniej do głównego dworca autobusowego Memmingen ZOB, który znajduje się przy dworcu kolejowym) dojedziemy z lotniska autobusem miejskim linii 2 lub 810. Przystanek znajdziemy od razu po wyjściu z terminala skręcając w lewo. Czas przejazdu to około 10 minut.

Bilet kosztuje 3€ dla dorosłych i 2,25€ dla dzieci 4-14 lat. Bilety zakupimy u kierowcy.

Rozkład jazdy dostępny jest na tej stronie. Niestety, autobusy nie kursują późnym wieczorem ani wcześnie rano.

Jak dojechać z lotniska w Memmingen do Monachium?

Lotnisko w Memmingen oddalone jest o około 110 kilometrów od Monachium. Wybierając się do stolicy Bawarii możemy skorzystać z komunikacji publicznej (połączenie autobus miejski plus pociąg regionalny) lub z prywatnych przewoźników autobusowych.

Autobus miejski i pociąg regionalny

Plusem komunikacji publicznej jest to, że możemy zakupić specjalny bilet Bayern-Ticket umożliwiający nielimitowane podróżowanie pociągami regionalnymi i komunikacją miejską na terenie Bawarii przez jeden dzień. Bilet ten obowiązuje na autobus miejski z lotniska na dworzec, pociąg do Monachium oraz komunikację miejską w samym Monachium do godziny 3:00 dnia następnego. Uwaga! Niestety, bilet od poniedziałku do piątku działa dopiero od godziny 9:00. W weekendy i święta możemy używać go przez cały dzień.

Koszt biletu Bayern-Ticket dla jednej osoby dorosłej to 25€, a dla dwóch osób dorosłych 31€. Są też wersje dla większej liczby pasażerów.

Bilet możemy zakupić na oficjalnej stronie niemieckiego przewoźnika Deutsche Bahn. Jako punkt początkowy możemy ustawić Memmingen Allgäu Airport.

Czas przejazdu w optymalnej konfiguracji to około dwie godziny, ale wszystko zależy od dostępności pociągów. Dokładny rozkład możemy sprawdzić na stronie Deutsche Bahn.

Autobus Allgäu Airport Express

Przejazdy do Monachium z lotniska Memmingen zapewnia też przewoźnik lotniskowy Allgäu Airport Express. Autobusy kursują w obu kierunkach kilka razy dziennie. Dokładny rozkład dostępny jest na oficjalnej stronie przewoźnika.

Czas przejazdu to około 80 minut. Plusem rozwiązania jest to, że nie musimy się przesiadać, ale jeśli chcemy poruszać się później po Monachium komunikacją publiczną musimy dokupić dodatkowy bilet.

  • Koszt biletu przy zakupie online: 15€ dorośli, 8€ dzieci poniżej 12 lat
  • Koszt biletu przy zakupie w autobusie: 20€ dorośli, 10€ dzieci poniżej 12 lat

W cenę wliczone są dwie sztuki bagażu, każda kolejna to koszt 5€.

Przystanek znajduje się od razu przy wyjściu z terminala po prawej stronie.

Autobus FlixBus

Inną możliwością na dojazd bezpośrednio z lotniska jest skorzystanie z usług firmy FlixBus. W tym przypadku ceny zaczynają się od 19 zł przy bardzo wczesnej rezerwacji, ale cena normalna to około 39 zł. Niestety, w momencie pisania artykułu w ciągu dnia z lotniska kursował tylko jeden autobus. Czas dojazdu do Monachium to godzina i 35 minut.

Rozkład najłatwiej znaleźć wchodząc na stronę miasta w systemie FlixBus. Następnie znajdujemy przystanek Memmingen (lotnisko) i klikamy w guzik Rezerwuj. Dzięki temu przejdziemy od razu na stronę z ustawionym punktem początkowym właśnie na lotnisko.

Przystanek znajduje się na wprost od terminala w strefie Kiss&Fly.

Jak dojechać z lotniska w Memmingen do innych miast Bawarii?

Wygodnym sposobem na dostanie się z lotniska Memmingen do innych bawarskich miast jest skorzystanie z komunikacji publicznej. W wielu przypadkach najbardziej opłacalnym biletem będzie wspomniany w sekcji dojazdu do Monachium regionalny bilet Bayern-Ticket.

Dojazdy do niektórych miast oferuje FlixBus, ale są to pojedyncze połączenia i może być ciężko się w nie wpasować - wszystko zależy od godziny naszego przylotu.

Jak dojechać z lotniska w Memmingen do Szwajcarii?

Przejazdy do Zurychu oraz St. Gallen oferuje przewoźnik lotniskowy Allgäu Airport Express.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama